Problém s jídlem ve 2letech

pavlinakm
9. pro 2018

Ahoj, ráda bych věděla vas nazor nebo zkusenost s nasim problémem. Abych to pořádně vysvetlila asi se trochu rozepisi. Dcera nikdy nebyla jedlik. Do 15m jsem ji kojila, pak se odstavila. Do te doby jsem si porad rikala ze nevadi kdyz malo ji, prece jen mela jeste to MM. Jenze i kdyz uz ji stejne jidlo jako já, mame porad nrjaky problém. Pokusim se popsat co mi vadi...
1.Aby vubec jedla musi se zabavit. Takze pri jidle pouštíme pohadky. Nejsem na to pysna, jenze bez toho sni 3lzicky a leze z zidlicky..
2. Jidlo nema rada teple, takze ho podavam vlazne a treba obed mi ji 30-45minut, takze ho dojida studeny a vubec ji to nevadi.
3. Z velke casti ji musim stale krmit. Ma porad tendence do talire strkat ruce, jednou rukou si nabere kus jidla a polozi si to na lžičku a sni to tak. A ja na toto nemam nervy, takze pro me mensi zlo je ji druhou lzickou dokrmovat
4. Ted asi to nejdůležitější. I kdyz ji jsou 2roky (čerstvě), tak ma problem s kusy jidla. Nevadi ji testoviny, ryze, nocky/halusky, pokouse rohlik, obcas si ukousne kousek jablicka.. ale jakmile ji dam na obed maso je problem(pritom maso miluje). Uz dlouho jsem maso jrn natrhala na mensi kousky. Jedla to. Ale ted asi mesic zpet ji to vadi, nadavuje se a uz se mi i kolikrat z toho lehce poblinkala. To stejne u polevky. Jakmile je tam kus zeleniny, vyplivne to nebo ji to nadavuje. Pak uz mi vetsinou nechce jist, place, vzteka se, vyplazuje jazyk a rukama si z nej snazi odstranit co tam ma. Takze aby mi jedla, tak ji v posledni dobe maso davam do sekacku, polevky mixuji na kremovou konzistenci. Ale prece ji to nebudu takhle delat věčně? Prejde to, cim to je? Rikam si jestli to neni od zubu (cekam kdy ji vylezou petky)? Uz nevim co ji stale varit, nic ji nechutna, porad po ni dojidam zbytky. Aby mi snedla treba jablicko na svacinu musim ho postrouhat, banan rozmackat.. Nema rada nove chute, tqkze mi odmita kiwi, pomeranc, pomelo, mango,.. zeleninu mi sni jen v polevce. Prijde mi ze se nas den toci jen kolem jidla a nelepsi se to. Pokud se vyjadrite jen k jednomu problemu nevadi, rada si poctu jakykoliv postreh.

kuldacz
9. pro 2018

@pavlinakm
ad. 4) i můj syn měl dlouho tento problém, když mu mudr. zjistila nedostatek železa v krvi, pídila jsem se na netu pro více informací a dočetla jsem se, že to může mít souvislost.. a je tedy pravda, že po dobrání sirupu a po zlepšení výsledků železa v krvi se to podstatně zlepšilo, už se tolik nedávil a začal polykat i větší a tvrdší kousky...

sudylichozrout
9. pro 2018

@pavlinakm body 1, 2 a 3 mame doma jak pres kopirak. Dcera toho taky moc nesni, je pidizvik. Ve 2,5 letech ma 10,3 kg. Nepoustime pohadky, ale prohlizime knizky a krmime plysaky. To zabira. Jinak krom brokolice ji vsechno.
Myslim, ze z toho zkratka musi vyrust. Coz plati u tebe i pro bod 4. Drzim palce a preju pevne nervy 🙂

jennyska
10. pro 2018

Ahojky, pokud budeš mít chuť, klidně se optej i laktační poradkyně v naší Poradně na MK, která se zabývá i zaváděním příkrmů 🙂 Je to zdarma a anonymní: https://www.modrykonik.cz/forum/category/odborn...

Měj se fajn 🙂
Jennyska
Modrý koník team

editkaromana
10. pro 2018

Ahoj úplně stejný problem mam s dcerou a ZO uz ji bude 5 let. Byla plně kojena do roka a pul, a nedej bože ze jsem ji dala něco jineho. Vsechno odmítala, ja kvůli tomu jsem porad brecela bylo to peklo, když jsem věděla ze mi nechce nic jineho, začala i hubnout.. Vim jak se cítíš, ale doktorka mi na to rekla že z toho vyroste. A jak de zda, moc mi to tak nepřipadá. Doteď máme úplně to stejne doma co ty, akorad nemusím rozmixovavat to maso, protože ho skoro málokdy ji takže jsem rada ze sní např. omáčky těstoviny a omáčku.. Maso vubec to říká ze ji nechutna a když zkuim dat tak ji to. I natahuje. Všimla jsem si na ni taky toho ze když toho sní trošku vice ale jak říkám fakt trosicku tak říká ze ji bolí bříško. Nejspis to ma z těch pidi midi porcich co ji běžně. Z ovoce mi jediné sní jen banán a že zeleniny absolutně nic ani v. Polévce ne... S tím zabavovanim to máme tak samo musí něco dělat u jídla jinak to nesni, a také ji krmim z toho důvodu, protože než by to snedla tak by to trvalo i hodinu nebo by u toho jen seděla. Nejhorší je na tom to ze ona sama si málokdy řekne ze ma hlad. Skoro vždycky se ji musím několikrát vyptavat, nebo ji říct pojď papat a skoro přemlouvat aby jedla. Takze také nevím uz co dal. Jsou dny kdy ji hezky ale to je malokdy. Ve školce papa normálně, to určité kvůli dětem ale doma je to stejne.... Na to rada Asi neexistuje. Asi spis se jen obrnit trpělivosti a tu bezmoc a někdy i nastvanost (někdy jsem z toho na prášky) neukazovat na venek, děti to poznají a ještě vice se zablokují, a pak to jde velice špatně. A hlavně počkat. A když uz jsme u toho zabavování. Klidne ji dej místo pohádek pastelky do ruky a at si maluje u nás to i zabírá. Nebo něco co může tvořit rukama, než aby sledovala pohádky nebo vem panenku a krmte ji spolu. 🙂 držím pěsti aby to nedopadlo tak jako v našem případě. Chce to cas a nezabyvat se tim tak moc když nechce nenutit ale porad to zkoušet. ;) ja uz si zvykla na to že ona nebude nikdy jedlik.

berrusska
10. pro 2018

Asi úplně neporadím jak na to ale co vím tak určitě nenutit. Já takhle nutila a nutila, protože dcera byla taky nejedlik ale jelikož jsme nemohly jinak má dcera udělaný peg v necelém roce. Kvůli metabolické vade totiž musí splnit denní příjem kalorií a to pak jinak nejde. Takže co já bych dala za to kdybych dceru mohla aspon krmit (myslím tím lžičkou do pusy)klidně bych vše mixovala a bylo by mi to jedno hlavně že by jedla pusou. Kousky ji v době kdy aspoň trochu jedla nadavovali taky. Asi jsem moc neporadila, ale jen chci říct že jsou i horší věci . Věřím tomu že kdybych ji tehdy nenutila a nechali jsme udelat peg rovnou tak by dcera aspoň část jídla (klidne jen par lzicek) v pohode a s chutí snědla . Možná bych zkusila nechat chvíli o hladu (klidne půl dne, nebo do vecera),aby poznala co je to hlad, bohužel my si dovolit nemůžeme ani tohle .

pavlinakm
autor
10. pro 2018

@kuldacz v lete brala doktorka male krev a mela pry spise vyssi hladinu zeleza. Tak tim to asi nebude. Ale dekuji za postreh.

@editkaromana to nerada slysim ze to trva i nadale. Ja se obcas utesuji ze je to prechodne obdobi a vyroste z toho. Snad si ani nepamatuji kdy by si sama rekla o jidlo. Kdyz ji na konfer.stolek nachywtam ovoce, piskoty, rozinky, kukur.krupky tak si toho snad ani za cely den nevsimne. Max jen ochutna a vecer to dojidame s manzelem.

lenkas1982
10. pro 2018

Ad. 4 - u nás bylo mám pocit podobné období, že se dočasně dcera zhoršila v kousání kousků, zejména toho masa a zeleniny. Byly to opravdu zuby, jakmile ji vyrostly, tak se to zase začalo zlepšovat. Nicméně je to bohužel na delsi dobu, ony jim ty zuby v tomhle období rostou skoro nepřetržitě - aspoň u nas co si tak vybavuju to byla záležitost na cca 3-4 měsíce, nez se vyklubaly napřed spodní a pak horní poslední stoličky.

Jinak obecně, je to zajímavé, ale někdo se proste narodí jako jedlík a někdo jako nejedlik. Aspoň co jsem zatim odpozorovala. Jsou lidi, kterým vlažný vztah k jídlu vydrží celoživotně, prostě z toho nemají potěšení a berou to jako nutnost.

cherris
10. pro 2018

Já mám postřeh jen k číslu 3, obrň se trpělivostí a nechej ji trochu patlat. U nás je to úplně stejné, ale někdy se prostě musí naučit jíst a bez trochy nepořádku to nepůjde. Taky bych jí už dala aspoň dětskou vidličku, třeba ji to bude víc bavit.

pavlinakm
autor
10. pro 2018

@cherris vidlicku pouzivame. Jen kdyz teď převážně mixuji a porcuji na male kousky tak nejde moc pouzit.

radecka1
10. pro 2018

@pavlinakm Ad 2) Myslím, že jídlo má stejnou výživovou hodnotu ať je studené nebo teplé, tak bych klidně dávala studené (pokojové teploty), když jí to vyhovuje.

editkaromana
10. pro 2018

@pavlinakm přesně to s tím jídlem dela i moje mala schválně ji to dam na stůl a ona si. stim buď hraje nebo vubec nevšímá..