Původ potravin pro příkrmy. Co je nejlepší?

verena
8. pro 2008

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak vážné je to s dusičnany v kupované zelenině. Teď jsme začli mrkví a bramborem, chtěla jsem kupovat bio, ale u nás nikde nemají, tak jsem koupila normální. Přišlo mi, že z čerstvé zeleniny bude příkrm nejlepší. Přesnídávky mi přijdou jak konzervy a krom toho jsou dost drahé. A mražená zelenina už zas nebude mít moc výživové hodnoty. Vařil jste někdo z normální kupované zeleniny?

dididi30
10. pro 2008

ale aj tak budem tvrdit, ze zahrady a vac menej postrekuju a nieje zaruka ,ze to co je v obchodakoch,pod nazvom bio je bio 😉

sirinka
10. pro 2008

dididi no pre velkoobchod som presvedcena, ze postrekuju...podla mna casto aj to, co sa predava ko bio...ale stale si myslim, ze pre vlastnu spotrebu si ludia v zahradach nepostrekuju... 😝

jarka007
10. pro 2008

Ak niekto predava bio a je to striekane, tak tu v Nemecku s biom aj skoncil. Bio je najkontrolovanejsie, existuje niekolko tisic kontorolorov, ktory nemaju na praci nic ine ako kontrolovat tovar. Demeter a tusim bioland si to dokonca este "ipre stototu" kontroluju sami. To, co sa v supermarketoch predava ako bio, moze byt sice pestovane ako bio, ale vzhadom na to, ze je to vacsinou dovazane, ma aj nizku kvalitu. Svokra si myslela, ze bio je automaticky nieco dobre. Bola sklamana, ked si kupila bio paradajky zo supermarketu a chutili rovanko hnusne ako obycajne. Ktovie ako dlho cestovali a pochybujem, ze ich trhali, ked boli zrele.
V Nemecku existuje ale aj siet obchodov, kde je zelenina a ovocie brane od pestovatelov z okolia. Na SR je to tazke, pretoze tych pestovatelov je velmi malo. Zatial som videla slovensky hrach, vajcia, med a tusim nejaky syr. Inak sa musi vsetko dovazat. Ale hen susedia z Rakuska pestuju vela bio produktov. Su len zatial pre Slovensko drahe.

Didi ja som tiez davala flasticky, nevidim na tom az tak vela zleho. Cez leto som ale radsej varila. V zime su nesezonne ovocie a zelenia strasne drahe, nie len bio. A sama jem vacsinou bio produkty, ale uz som si za ten cas nasla tie "svoje". Takze nekrmim len deti ale aj seba.

dididi30
10. pro 2008

sirinka no je malo takych co nepostrekuju, ja viem o takych co postrekuju, bodka 😉

jarka, ved ja davam flasticky, niesom proti 😉

sirinka
10. pro 2008

dididi ved ja ti verim, ze ludia v tvojom okoli postrekuju, nechapem, preco je pre teba tazke verit mne, ale to je v podstate jedno 😉

dididi30
10. pro 2008

sirinka ale nieje ti to jedno, lebo mi stale pises, ale neva, pozri ja sa tu mozem s tebou handrkovat na temu postrek, ale v inej teme si mozeme rozumiet 😀 😀 😀 😉

meria
10. pro 2008

hej baby! kaslite na to 😀
niektorí ludia proste striekaju a striekaju - maju potom krasnu urodu, upravenu a bez skodcov...
iní zase nestriekaju, nevadi im, ze to bujaro rastie, lebo maju posadené ale 3 m štvorcove...
proste su aj takí a aj takí.
my mame 2 zahrady - jednu prestriekanú o dušu, lebo je tam otrasna zem a nachylnost na skodcov a na druhej zahrade mame posadene minimum, chodime okolo toho, dbame o to a nestriekame, lebo proste netreba.. Takze hovorim o sebe 😀

dididi30
10. pro 2008

meria 😉 😀 😀 😀

meria
10. pro 2008

ale to som chcela: 😀
ze ci su prikrmy bio len HIPP a ALNATURA, alebo este aj ine?
a ktore su lepsie?

dididi30
10. pro 2008

meria ja som v zahranici tak len hipp, tu alnaturu nemaju ale maju inu tak striedam 😉
tak striedaj aj ty 😀

meria
10. pro 2008

ale tu znacku alnaturu moc nepoznam, tak logicky tomu ani moc neverim... 😒
od tej znacky som mlala len bezkofeinovu kavu 🙂
zatial som nakupila do rezervy par poharov hipp, tak neviem, s cim by som to pomiesala - raz to, raz to..
a este aj od hipp je tu maly vyber. v rakusku je vselico, tu len par druhov. 😠

dididi30
10. pro 2008

meria , ty si znazilka alebo mas uz babo, lebo teraz som v nejake mimo 😅 😅

tak si bola v rakusku? ja som v anglicku , no vyber maju paradny, a vselijake od vydumu sveta vyzivky, ale ja som teraz za hippky a su pomali o polovicu lacnejsie ako na sk

meria
10. pro 2008

v rakusku som to okukla, ked som este nemala ani páru, ze to budem potrebovat. mame male mimi a hned sa snazime o dalsie 😀 ale to mam v profile, ci nie?
pockaj kuknem, ako som to tam napisala...

dididi30
10. pro 2008

meria jezinko prepac, ja som videla len to snz 😀 😀 😀 slepucha som 😀 😀
a to vasne chces tak skoro? ju to si nevychutnas, prides o vela a budes plakat tak ako ja, mala isla do skolky a my sami, ja som revala,ze mi je smutno a tak sme si do mesiaca urobili babatko dalsie 😵 neviem co budem robit ked pojde do skolky, lebo uz mame akurat ☹

verena
autor
10. pro 2008

No tak vidím, že se radši porozhlídnu i po těch flaštičkách. Mě ani tak nebere to označení bio, stačilo by mi to mít z nějaké normální zahrádky (kde to lidi pětsují pro sebe a ne na kšeft). Kdybych o tom přemýšlela dřív, mohla jsem naše donutit vypěstovat něco na chalupě. Snad aspoň ta mrkev by se tam chytla. (My nikdy nestříkali, ale měli jsme jiný problém - většina úrody vypadala skvěle, jenže než dozrála, stačila umrznout. Jó holt Vysočina).

verena
autor
10. pro 2008

Jo jinak vím že jsme na tom "konvenčním" zemědělství všichni vyrostli a nějak jsme to i přežili, a to možná byla ta chemie v dobách překračování plánů pětiletky ještě horší než dnes, ale myslím, že se to na dost známých podepsalo. Ze spolužáků jsem byla jediná, kdo neměl nějakou alergii, když jsme měli cvičení venku, byli všichni naprosto odepsaní. Připadá mi hrozný, že je člověk alergický na prostředí, ve kterém měl původně žít.

No a někdo tady nakousl téma maso, tak to bude další kapitola (hormony, antibiotika...). Tuhle jsme měli doma "Tesco vejce", prý z chovu nosnic v uzavřených boxech. První várka se úplně zkazila, ve druhé byly vajíčka dvou barev (od slepic dokrmovaných karotenem a druhé světlé). V těch světlých vajíčkách jich bylo několik oplodněných!! No a nakonec si nepomůžu a dřív nebo později těmahle produktama budu krmit své děti :-// Je mi z toho celkem smutno, ale asi s tím nic neuděláme, že?

jarka007
11. pro 2008

Pfuj, hnusne. My berieme na SR vajcia od starkej alebo svagra z druzstva. A teta, ked este robila v nemenovanej sieti obchodov, hovorila o veciach ako ze zmrazene kurcata sa im rozmrazili a davali ich potom ako cerstve, pricom smrdeli a dokonca uz aj tiekli. A vraj mrazene skoro vsetky smrdia, iba niekde od Popradu chovaju este normalne. A tie skandaly okolo toho masa. Prave teraz je jeden ohladom dioxinov v prasacom mase z Irska. A uz aj v hovadzom. Musia vraj zlikvidovat celu produkciu. No to som zvedava, ze ci to naozaj zlikviduju, alebo sa to pouzije ako mlete maso v nejakej fasirke 😝 .

sirinka
11. pro 2008

jarka ze by mc donald 😨 😀

3558
11. pro 2008

jarka a sirinka ja zijem v uk. naozaj to idu likvidovvat vsetko to maso. aj bravcove aj hovadzie. do mc donaldov sa nedovaza. ani fasirky z toho nebudu 🙂 🙂

sirinka
11. pro 2008

zuzana ja si len srandu robim...

sirinka
11. pro 2008

inac mm robil chvilku v radome a naucil ma rozoznavat, kedy bola uz zmrzlina alebo ryby na chvilku rozmrazene a opat zmrazene...ako je to s kuracim neviem.

jarka007
11. pro 2008

A ako ? 😉

jarka007
11. pro 2008

zuzka, mate aj vy Doner ? Tu bol taky skandal, ze do neho davali nepredane skazene maso. Verim, ze to co maju teraz v chove, tak zlikviduju. Ale co s tym, ktore je uz v predaji ? 😝

sirinka
11. pro 2008

jarka no zmrzlina ak je iba do polivce teglika, teda nevyzera ako slahacka, uz bola rozpustena a znova zamrzla a ryby ak su pevne prilepena jedna fileta na druhu, tak takisto...

inac udajne to maso uz stahuju z obchodov, v holandsku a este niekde, zrejme to bolo maso urcene vyhradne na vyvoz.

dididi30
11. pro 2008

jarka a ty si tiez v uk? ja tiez a tiez som pocula o tom skodlivom mase, ale vraj macdonald ma svoje domace zviertka a neodkupuje od inych, no vraj 😀

jarka007
12. pro 2008

V Nemecku, ale to irske maso tu mame 🙂 . A ja len dufam, ze Mcdonald kupuje neskazene maso. My tam sice chodime tak 2krat do roka, ale aj tak

dididi30
12. pro 2008

jarka my tam chodime kazdy tyzden 😕 😅 ale nech, ja si aj tak dam 😀

verena
autor
13. pro 2008

Hurá, holky! Dneska jsem sehnala bio brambory, bio mrkev a bio pohanku! (no a koupila jsem mražený špenát). Taky jsem viděla bio telecí - asi 360 Kč/kilo. No to se mám na co těšit.. ale bio kuře zatím nějak neexistuje, tím by se asi mělo začít..

3558
13. pro 2008

verena ja mam bio: zemiaky,kalerab,petrzlen,mrkvu,brokolicu, spenat,kel aj ruzickovy,cukyna,a z ovocia:
jablka,banany,hrusky, a videla som aj kiwi. som rada, lebo tie hippky co citam, tak je tam pekny bordel v nich. ☹

verena
autor
16. pro 2008

zuzana29: no jo, holt na malém městě v čechách nemůžu čekat zázraky ☹ Jo a do toho další dobré téma do diskuze: můj manžel s bio potravinami (natož lahvičkami) nesouhlasí, a to myslím pouze z finančních důvodů. A to na tom zas tak špatně, abychom to svému dítěti nemohli dopřát, taky nejsme. Takže tvrdí, že to není nic jiného atd. Sice jsem se rozhodla, že jsem jednou matka a tak holt o stravě našeho potomka rozhodnu a já a diskutivat s ním už o tom prostě nebudu a udělám to po svém. Ale taky asi bohužel nemůžu čekat jeho podporu, že by mi něco aktivně sháněl a vozil z Prahy. To mi radši bude tvrdit, že to "neměli". Ach jo :-/