Synovi budou 4 měsíce. Přemýšlím, zda začít přikrmovat

mami29
25. lis 2011

Holky poradte, Vasikovi budou za chvili 4 měsíce a přemýšlím zda začít s příkrmy. Počítám že už bude mít přes 8kg a teď kojím přes den co 2hodiny abych ho uspokojila. Jsem už unavená a dost hubnu.
Doteď je plně kojený.
Nahradí mu např. mrkvička jedno kojení nebo to je jen "svačinka" ?

eyael
26. lis 2011

do 6. měsíce stačí dítěti mateřské nebo umělé mléko. Od 6.m se MŮŽE začít zkoušet dávat příkrmy. Některým dítkám to trvá déle, některým začnou chutnat skoro hned. Moje první dcera, ač od 4,5m na UM, zvládla první příkrmy až v 8m. Do té doby je odmítala. Noční hlad jsme řešili kaší (bezlepkovou). To je další věc - je zbytečné podávat dětem lepek do 1.roku věku, jen to zatěžuje /zalepuje/ nedovyvinutý dětský organismus. O nic nepřídou, budou ho jíst pak po celý další život 😉 A díky "opožděnému" podávání příkrmů se nám podařilo stabilizovat alergickou zátěž, kterou má po mě jako rodiči alergikovi, takže já jsem pro to NIKAM NESPĚCHAT!

eyael
26. lis 2011

@mami29 - zkus spíš začít dávat kaše, bezlepkové, u takhle malých dětí je na klasické příkrmy ještě brzy 😉

romcovaklarka
26. lis 2011

@eyael Ano, to souhlasím. S tím lepkem teď nevím, vím, že dnes doporučují dávat prvně lepek mezi 4 a 6 měsíci při SOUČASNÉM v zásadě "plném" kojení, že se na to tělo líp zadaptuje. Ale je to dost novinka, tak čert ví, jak moc to mají prozkoumané. Na druhou stranu je fakt, že pokud se tělo nepotkává s alergeny, může obracet imunitu proti sobě, a tedy dává i určitý smysl ta teorie o lepku a jeho pozdější intoleranci, pokud se s ním nesetká v danou dobu... Ani doktoři v tom nejsou zajedno, tak jak se v tom máme na 100% zorientovat my, že 🙂

Jinak samozřejmě myslím po těch 6 měsících příkrmy nabízet, to zda o ně dítě bude mít hned zájem, to už je věc druhá, ale pak si dá prostě tehdy, kdy na ně bude připravené...

romcovaklarka
26. lis 2011

@eyael Promiň, že odpovídám na tebe - zdálo se mi, žes to psala pro mě 😅 Asi vykojenej mozek 😀

llluckaaa
26. lis 2011

@eyael Souhlas, obzvlášť s tím heslem NIKAM NESPĚCHAT. To se může u dítěte používat i v jiných oblastech 🙂
S tím lepkem to opravdu není jednoduché, ono je taky rozdíl, pokud má někdo celiakii v tvé rodině (tady doporučují začínat po 6. ukončeném měsíci) a nebo celiakii nikdo z rodiny nemá a máš začínat později. U nás doma to nějak zvlášť nehrotím, dítko má 10 měsíců, kaše lepkové nedávám, jednou jsem zkusila žitné těstoviny a párkrát do pokrmu uvařit ovesné vločky. A taky občas na chuť piškotek, ale to spíš, abych prcka na chvíli zabavila, než se mi rychle povede uvařit jídlo.

leedak
26. lis 2011

@romcovaklarka prave kvuli alergiam se ma zacinat driv.Ja jsem alergik,astmatik mela jsem mlicka hodne a malou jsem musela prestat kojit ,protoze jsem ji ublizovala vlastnim mlekem!!!!nejedla jsem uz skoro nic.a porad se skrabala az do krve:(((kdyz jsem ji dala UM je v pohode.s mrkvickou jsem zacala uz ted ale mala vsechno plyve tak se to nejdriv musim naucit..zatim mozna polkla 5 lyzicek dohoromady 🙂
Ale stejne si myslim,ze kazda maminka ma vlastne srdce a nejlepe vi co je pro jeji dite nejlepsi.a muze byt na to 150 doporuceni🙂

eyael
26. lis 2011

@leedak - naopak! Dítě s alergickou zátěží má dostat potenciální alergeny co nejpozdějí! Takovéhle bludy mě dokáží rozčílit! 😠 A věř mi, že jako celoživotní alergik o tom něco vím. Pokud máte chuť si něco přečíst, podívejte se na www.kojeni.net, tam najdete postup zavádění příkrmů pro "normální" a "alergické" děti.

leedak
26. lis 2011

@eyael Ja jsem alergik ,astmatik ...takze nepotrebuji prednasku!!!!

Odbornice na kojeni Mudr.Paulova ,Mudr.Mydlilova taky rikaji ,ze na tom neco bude!!tak nevim proc bludy

llluckaaa
26. lis 2011

@leedak Teď nechci rýpat, sama alergik nejsem, takže se v téhle oblasti nevyznám, ale kdo ti řekl, že malá má vyrážku, protože ty jsi alergik? Nějak to nechápu - přijde mi lepší, když poteciální alergen (dejme tomu mořská ryba) projde nejdřív tebou, ty ho zpracuješ a pak předáš v MM v nějakém množství svému miminku, než když dítěti naservíruješ tu rybu k obědu. Vždyť to pro něj musí být obrovská zátěž!
A nebo se tu teď obě bavíme o něčem jiném? Mně by se přednáška hodila 🙂

leedak
26. lis 2011

@llluckaaa U nas to je zlozitejsi.mala se nam osypavala vzdy kdyz jsem snedla neco i uplne nealergizujuceho(napr.ryza je pro ni nepredstavitelny problem,to kdyz jsem si dala tak sem ji musela namazat kortikoidovou masti,to jsem i obrecela:((....)dat si rybu tak nevim,nevim.zajimave je ,ze ryzovou kasi toleruje kdyz ji polkne sama
Konkretna ta ryba je velky extrem protoze to je obrovsky alergen.to muzu skusit az po roku mozna pozdeji.
Ono jde o to,ze mimi si musi zacit samo zvykat na urcite potraviny .a mlicko ho ochranuje pred pripadnou horsi reakcii.proto se zacina driv.ale jak uz jsem pisla.kazda maminka si podle mne ma udelat jak to citi.
alergie jsou bohuzel dedicne tak mala tp na 90procent zdedila.
kazdopadne jsem za kojeni o tom ani slovo. 🙂 🙂

jop
26. lis 2011

@mami29 na kašičky na noc bacha, třeba vám to nic dělat nebude, ale mého kluka z toho v noci bolelo bříško (dávala jsem od 5,5 měsíců), celkem mi trvalo, než jsem pochopila, že se v noci kroutí a převaluje kvůli kaši...

llluckaaa
26. lis 2011

@leedak V těchto případech se to asi nějaký postup nedá zobecnit, protože každé miminko reaguje jinak. Asi je nejlepší to řešit s odborníkem - a teď mám na mysli konkrétně alergologa. Ono taky ne vždy víš, jakou zátěž si mimčo přineslo z tatínkovy rodiny a tudíž to, co zvládáš v pohodě ty, jemu neprojde ani v mateřském mléku.
A k té rýži a rýžové kaši - ono taky třea záleží na výrobci, jak tu konkrétní rýžovou věc vyrábí, třeba se v té na kaši používá nějaký jiný druh, vynechá se při zpracování nějaká chemikálie... fakt nevím... někdy je to záhada.
Doufejme, že v dnešní době to už maminky necítí tak, že je zdravější dávat dítěti od začátku sunar, jak to bylo např. v době našich rodičů...

llluckaaa
26. lis 2011

@jop Tak to jsme měli úplně stejně.

veruska007
26. lis 2011

Já začala s příkrmy v 5 měsících, schválila mi to i doktorka. Malý byl velmi živý, měl velkou spotřebu energie. Po kojení i UM přestal přibírat, vrhal se nám do talíře... v 5 měs. dostal první zeleninu, o dva týdny později kaši, v 7 měsících už jedl všechno. Byl hodně motoricky aktivní, vývojově dopředu, v těch 5 měsích už lezl a v 6 chodil v ohrádce kolem dokola 😀. Se zaváděním příkrmů jsme žádné problémy neměli, byla to pohoda.

eyael
26. lis 2011

@leedak - tak asi špatně posloucháš. Tebou jmenované dámy doporučují příkrmy zavádět nejdříve v 6.měsíci, viz také názory laktačních poradkyň. Najdeš tu na koníkovi například diskuzi-poradnu mikulky, která radí s kojením a ta chodí na školení k uvedeným dámám. Zrovna v jednom z posledních příspěvků zavádění příkrmů zmiňovala 😉

tady výtah ze stránek http://www.kojeni.net/prikrmy.php
a hned první věta v odstavci kdy začít:
• Pokud kojené i nekojené dítě dobře prospívá, začněte v ukončených šesti měsících. Když dítě projevuje velkou touhu po jídle (natahuje se po něm, dává hlasitě najevo, že chce také ochutnat) je možné začít o pár dní dříve, nejvíce však o týden či dva.

o (i potenciálně) alergických dětech:
• Pokud trpí rodiče nebo sourozenci dítěte nějakým alergickým onemocněním (např. astma, senná rýma, atopický ekzém), je mnohem větší pravděpodobnost, že podobné onemocnění se projeví i u dítěte. Pokud je alergikem jeden z rodičů nebo sourozenec, je pravděpodobnost vzniku alergie u dítěte 20-40%, v případě, kdy je jeden rodič + sourozenec alergik je možnost vzniku alergie u dítěte až 50%, pokud jsou oba rodiče alergici je toto riziko až 75%.
• Při zavádění příkrmů se postupuje pomaleji než u zdravého dítěte – jedna potravina se přidává každých 7 dnů, aby se daly dobře vypozorovat případné alergické projevy – platí to pro zeleninu i ovoce.
• Potraviny s lepkem je lépe podávat později, až kolem roku věku.

atd atd atd. Každý rozumný alergolog by ti měl rozumně poradit. Experimenty nejsou na místě, dáváme to dětem do vínku na celý život

leedak
26. lis 2011

@eyael
.obe pani doktorky znam osobne.pracovala se s nima!!!svoji situaci se s nima konzultovala,takze si vyprosim,ze je spatne posloucham!!!!zname sa cca 6 let. a skoleni opravdu nepotrebuju,je hrozne ,ze nektere maminky si melou jenom svuj nazor a nezajima je nic ostatne.
jak mam zacinat s prikrmama moc dobre vim.
a ohledne toho lepku je to taky trochu jinak ale to tebe urcite nazajima.nekdy je lepsi mit vic skusenosti nez jenom vsechno nactene.

eyael
26. lis 2011

@leedak věř mi, že zkušeností mám víc než dost. Když ale nechceš poslouchat moje názory, že se ti nezdají relevantní, poslouchej názory ostatních odborníků. Nevím, proč ti říkají něco jiného než ostatním, ale příkrmy dřív než v 6měsících je dávno zastaralý názor.

rydal
26. lis 2011

Ptas se na nazor a tady je ten muj: urcite bych neprestavala plne kojit, pokud to neni vylozene nutne. Vyzkumy a doporuceni se neustale meni a z vlastni zkusenosti vim, ze spousta studii je placena firmami, ktere z vysledku financne profituji. U sveho mimi (pred par dny jsme slavili 7 mesicu a stale plne kojim) jsem se rozhodla zkusit nechat prirozenemu vyvoji volnou cestu - proste az kojeni nebue stacit, zacneme s prikrmy. Myslim, ze priroda to ne nadarmo tak zaridila. Proc teda verit radsi nejakym neustale se menicim doporucenim nez vlastnimu telu a miminku?

dana3262
26. lis 2011

Ty doporuceni a vyzkumy jsou fakt priserny..jedny tak, druhy naopak. Blazinec hadr. Me teda selskej rozum radi (u potencionalniho alergika obzvlast) zacit, co nejpozdeji. S prikrmy, lepkem a dalsimi alergeny. To, ze se detsky organismus s alergeny lepe vyrovna pri hojnem kojeni, tomu bych rozumela. Ale ne v 5.mesici 🙂
Ja teda dojna krava asi jsem protoze maleho budu plne kojit dokud bude vsechno klapat (muj i jeho zdrav.stav) nebo dokud se vylozene jidla nebude dozadovat. U starsiho se mi to vyplatilo. Taky byl u doktorky 'jasnej' (alergik, ekzematik, problemy s imunitou atd). Az se divila jak je v roce cistej, bez vetsich ekzematickych obtizi, tak jsem ji vysvetlila, ze kojim 10x/24h a ze je na hypoalergenni strave. Budou mu pomalu 2roky a je ok. Ji uz skoro vsechno (krome masa, uzenin, sunky, smazenyho atd). Hlidam ecka, konzervanty, barviva. Jime spolu stejny, malo soleny jidlo a je nam dobre 🙂 Kazda maminka by se mela ridit vlastnim rozumem protoze studie hovori na obe strany. Je treba ale znat slozeni potravin a trochu se zajimat jejich kvalitu. Kojenim se rozhodne neda nic pokazit, ale predcasnymi prikrmy ano. Pokud se matka dobre a kvalitne stravuje, dite ma z MM vsechno. Vzdycky si vzpomenu, jak zeny kojily vezne, aby je udrzely pri zivote.

leedak
27. lis 2011

@dana3262 to je super napsane!!jenomze ja cim vic jsem kojila tím vic byla mala osypana:((((.a to jsem si hlidala uplne vsechno.takze mne to hrozne mrzelo jak se ji ublizovala.a to jsem chtela kvuli tomu kojit co nejdele.drzela jsem bezmlecnou,pak bezlepkovou,pak uplne hypoalergeni dietu.a nenasli jsme co ji vadilo.

dana3262
27. lis 2011

@leedak a na um to pak preslo? A delaly se ji vylozene loziska? To jsou asi dost specificky pripady, ne? Slysela jsem, ze deti mohou mit alergii na mm, ale ve vetsine pripadu se pry doporucuje kojit, ze pozitiva prevazuji. Jinak o tom moc nevim. Takze to nemuselo byt jidlem, cos jedla?

leedak
27. lis 2011

@dana3262 no kdyz jsem ji dala bebu tak se vubec neskrabe.ona mela oblicejik jedno velke lozisko:((.Ja uz jsem byla uplne nestastna.dokonce moje alergolozka ,rekla ,ze mam prestat kojit aby ji nevznikla nejaka reciditiva nebo co.ja jsem se snazila ji kojit co nejdil.ted cca 10 dnu je na UM a je uplne vymenena..nevim co ji mohlo vadit.jsem s toho takova smutna doted kdyz ctu jak maminky pisou ,ze kojili nevim jak dlouho a prave jak je to nejlepsi... ☹ ☹

veselatka
27. lis 2011

Dobrý večer, taky jsem kojila cca po 2 hodinkách, dokonce jen z jednoho prsa, v pohodě mu to stačilo -na půl roce měl přes 9 kilo 🙂 pokud je spokojený,nechala bych to ho jen na vašem mlíčku

vonkacka
28. lis 2011

Když jsme byli na 4měs.kontrole,tak nám dr.řekla,že máme začít přikrmovat k obědu zeleninkou.Byla jsem dost překvapená,ale když to řekla dr,,tak jsem to začala dělat.Od první lžičky nám to šlo a Kájovi moc chutnalo.Začali jsme mrkvičkou a pak pastiňík,dýně,cuketa a brambora.Dlabe to všechno s chutí a už mi sní k obědu 200g porci.
Teď už máme jíst i ovoce k první svačině a začít dávat bílé maso k obědu a na noc zkusit kaši s lepkem.
Dnes jsme poprvé zkusili jablíčko a dlabal pěkně,jen se u toho děsně šklebil 😀
Maso mu dám poprvé asi až zítra a té kaše se malinko bojím.Je to teprve čtyři dny,co mi začal v noci krásně spát a nekroutí se a bojím se,že po té obilné kaši se bude zase krouti a tudíž nebude spát.Zhruba tak 10dní mu do večerní dávky mléka dávám polévkovou lžíci rýžové kaše a dobrý.Myslíte,že to bude velká změna,až mu začnu dávat tu obilnou ? Máte s tím některá zkušenost ? Jo jinak já jsem bohužel ve 4,5měs. přišla o mlíčko a tak jsme na UM Hipp.

petra49
28. lis 2011

Teda holky, nečetla jsem celou diskuzi, ale ty váhy miminek- to koukám. My měli 8500g na roce a 10,09kg na 15m, ale každé mimi je jiné 😀

nudlinka
28. lis 2011

Ahoj, taky mám 4 měsíčního synka, váží přes 8 kg, je plně kojený. Přes den kojím co 2 hodiny, v noci spával skoro celou noc ale poslední měsíc se budí co 2-4 hodiny....☹ večerní kojení je někdy i na třikrát, co hodinu si veme...

mami29
autor
28. lis 2011

@nudlinka ahojky tak to jsme na tom stejne. A uvazujes jiz o prikrmech?

meleri
29. lis 2011

@mami29 ahoj mam velke mimco ktere kojim skoro plne d ted a tak te chapu ze jsi vycerpana. zkus to vydrzet do toho sesteho mesice, pokud ti prijde ze ty noci jsou nic moc, zkus treba Sunarku. muj syn ji ji a je to jedina vec kterou pozre, a musim rict ze se budi daleko min. treba to u vas bude fungovat. ta mrkev nevim, podle me zasyti taky ale prijde mi ze ve ctvrtem mesici je jeste na prikrmy brzo.

mami29
autor
29. lis 2011

@meleri ahoj v noci se mi ted budil co 2 hodiny takze uvidim jak to bude v noci pokracovat a pripadne zkusim kasi.
Nechci vubec skakat na UM, chci kojit dokud to pujde ale potrebuju si trochu dachnout. Pres den po tech 2 to jde i kdyz nic moc nejde delat a planovat.
a s tou zeleninou jsem to myslela tak ze by zacal ochutnavat, ne ze by hned mel misto kojeni mrkev.

dana3262
29. lis 2011

@mami29 a mas doma muzskyho? Ze by dal malymu on? Nechces mu odstrikat? Jak jsem psala vys, ja to tak delam a je to parada spat treba 4hod v kuse 😀