Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jjaanca
25. zář 2008

Dorktorka říkala, že mám dávat sezóní ovoce přirozeně dozrálé. Skleničky a banán si prý užijeme v zimně. Takže jsme už měli bio jabko a švestku. Strouhám to najemném struhadle. Ale je to docela kyselý, tak to přislazuju hroznovým cukrem. Zatím bez problémů. Teď se chystáme na bio hrušku. Určitě v tom bude víc vitamínů než když to podusím 😵

makinka.1
27. zář 2008

Ahoj,jeste k tem kasim,koukala jsem na ty hotovy kase a vsude je davkovani na hustotu na lzicku.I to tam pisou,ze se ma podavat lzickou.Ja bych ji chtela dat na noc a vecer je malej unavenej,lzickou mi jist nebude chtit.Myslite,ze kdyz ji vic naredim,muzu mu to dat z lahve?Mate zkusenoost?

dgm
27. zář 2008

Ahoj, holky, ktere davate syrove ovoce uz hned od zacatku, delate pro svy deti to nejlepsi, co jim muzete dat... Zalozila jsem na volne diskuzi tema Pusty, syrova strava... tak kdo ma zajem, syrove ovoce je lekem na vsechny nemoci od tehotenstvi, narozeni mimina az k prvnim jidlum a dal v zivote ... Pouzivejte zdravy rozum a nebudete resit nachlazeni, zahleneni, astma , ekzemy, alergie atd...

dgm
27. zář 2008

Pokud maminka koji a ma casto syrove ovoce a zeleninu, dostane se nejlepsi i do mleka a miminko nemusi uzivat zadne doplnky, jako probioticke kapky, atd, protoze si telicko vsechno ziska a vyrobi samo, nejprirozenejsi cestou ...

lu777
28. zář 2008

Kijonkova: tak super, doufam, ze kase chutna 😉

ovoce jsem davala mesic povarene, pry je to lepsi kvuli pripadne alergii plus Matysek ma slabsi zaludek.. ted davam jedine cerstve, uz i treba neco co je lehce kysele a po dvou mesicich v podstate sni jakekoli ovoce (krome exotickeho)

lu777
28. zář 2008

dgm: ja kdyz zkusila dat syrove ovoce, tak mu sly stavy do pusy a dost zvracel... urco mas pravdu, ale prece jen si myslim, ze pokud ma dite slabsi zaludek nebo alergii v rodine, tak bych hned cerstvym ovocem nezacinala.. myslim, ze ten mesic toho duseneho nebo michaneho duseneho a cerstveho je tak akorat, aby si ten maly organismus vubec zvykl, ze nejake ovoce existuje...

jinak ja neprislazuju.. micham ovoce tak, aby to bylo trosku sladke (tzn. dam hrusku, hroznove vino, banan, hodne zluta jablka apod.) a ted uz si fakt zvykl, jak jsem psala, sni fakt skoro cokoli ... ono se krok za krokem da naucit vsechno... ja ze zacatku "prislazovala" kupovanou presnidavkou (bez cukru, proste jen proto, ze na zacatku nechtel jen tak neco, byl dost opatrny a vybiravy...

kijonkova.k
28. zář 2008

lu777:jo,jo,kaše nám moc chutná.Zatím jsem ale zkoušela jen tu kukuřičnou,ať toho na ní zase není moc a v pohodě.V úterý vyzkouším tu jáhlovou,ale myslím,že ji bude taky chutnat.Kašičky nám jedou,ale dneska třeba snědla 170g zeleninky s hovězím masíčkem,tak jsem ráda a včera jsme byli u tchýně a měla poprvé kupované jídlo(polévka s bramborem a mrkví od Hamé) a taky ji to chutnalo,ale šklebila se u toho hrozně,holt od maminky to nebylo 😀

kijonkova.k
28. zář 2008

A mám stejný názor jako lu777 😉 Malá měla od 2.měsíce ekzém,já jako dítě taky.Čerstvé ovoce ano,ale ne hned od začátku,taky mám pocit,že když budu první měsíc ovoce dusit,tak tím svojí holčičce neublížím a neznamená to,že bych pro ni nechtěla to nejlepší 🙂 Právě proto,že používám zdravý rozum,tak budu ovoce ze začátku dusit 😉 😉 😉

johanka13
28. zář 2008

..zacinaly jsme presnidavkama od Hippu,Hami tak od 5-6mes a ted uz si loupne fresh banan,hrozno,broskev,meloun,cokoli.Je zrava,takze i takove veci jako jahly-coz mne by nikdy nenapadlo ze mi bude chutnat a chutna-kasicky mame ruzne,zkousime vsechny mozne,pohankove,ryzove,mlecne,nemlecne,sni vsechno.Ale z flasky to nechce,jen lzickou 😀 jinak jidlo? OMG-tomuhle diteti dam snad jednou i ustrice a sni je 😀 😀 zatim pa,jdu na strepiny o nasem etniku 😕

barunka81
29. zář 2008

můžete mi poradit?
Začínám přkrmovat a nevím jak si mám připravit jídlo
chodíme od 10 do 12h ven
prcek spí no a až se vzbudí hned má hlad a já bych nemohla stihnout uvarit mrkev
kdy jste příkrm připravovali?Předem?
dik za tipy

kijonkova.k
29. zář 2008

A co uvařit,dát do skleniček a pak jen ohřát?A nebo uvař ráno a nech to do těch 12 stát... 😉

motol
29. zář 2008

Já teda vařím 30minut před tím než má malej jíst,ale pokud vím že někam jdu nebo třeba bych nestihla uvařit tak uvařim ráno a nebo toho uvařim víc aby mi to vydrželo do druhého dne jídlo vydrží 48hodin pak se má vyhodit,takže si klidně takhle navař a nebo ještě můžěš navařit dát do plastových kelímků a zamrazit,rozmrazený to je hned 🙂

kijonkova.k
29. zář 2008

Taky jsem myslela v těch skleničkách zamrazit,nějak mi to vypadlo 🙂

kijonkova.k
29. zář 2008

Holky,dáváte některá růžičkovou kapustu?A není to moc nadýmavé? 🙂

lu777
29. zář 2008

dneska jsem ji uvarila a zamrazila, uvidim co to udela..
ovsem dam to samozrejme s kapkami (ty davam i do kukurice, fazoli, brokolice, kvetaku, hrusek apod., jinak to u nas nejde)

Barunka: tak ja vetsinou uvarim nejakou zeleninu, jednu porci mame ten den, zbytek dam do pikslicek do mrazaku... pokud bych nekam sla, tak bych to uvarila a dala do termosky (mam Avent, je to takova tasticka, takze se tam da dat cokoli)... takhle beru i jidlo s sebou na ven

a nebo, pokud to nemusi mit okamzite, tak bych to uvarila, nechala stat a pak to vrazila do misky s varici vodou, to se za 5-10 minut ohreje aspon trochu...
az se pak rozji, tak bude jist treba i neohrate, treba v lete kdyz bylo vedro, tak jsem to ven nebrala v termosce, ale jen tak a zvykl si.. fakt ale je, ze ohrate sni skoro cokoliv, neohrate si vybira

lu777
29. zář 2008

Kijonkova: gratulka k mininarozkam Karolinky 🙂

kijonkova.k
30. zář 2008

Jéééé,děkujeme 😀 😀 😀

kijonkova.k
30. zář 2008

A s tou kapustou,já jsem ji právě viděla v obchodě mraženou,tak asi balík koupím a vyzkoušíme.Na prdíky nějak moc netrpíme,ne,že by malá neprděla,ale jde ji to samo(až moc). 😀

jjaanca
30. zář 2008

lu777 s jakými kapkami???

kijonkova.k
30. zář 2008

nejspíš myslela Sab simplex nebo něco podobného,ne?

lu777
30. zář 2008

jj, Sab simplex... u nas to jinac nejde, ale uz pomalinku snizuju a do ceho nemusim, tak nedavam, tak snad do osmnacti let je mit nebude 😝

leonunuska
30. zář 2008

Ahojte maminy,
určitě už je to tady někde psaný, mě se to nechce celé pročítat 😉 Bude nám půl roku a stále plně kojíme. Jsem pořád přesvědčena, že budu malé příkrmy vařit. Doktorka ale dává spíše přednost Hami skleničkám. Co je podle Vás lepší? Všude čtu pro a proti ☹

kijonkova.k
30. zář 2008

To je těžké,na tohle má každý jiný názor.Skleničky jsou určitě dobré v tom,že jsou přísně hlídané.Ale já jsem malé taky vařila a vařím pořád.Mám nakoupené nějaké skleničky "pro případ",ale jinak vařím.Taky se říká,že dítě,které je od začátku na skleničkách,tak pak nechce doma vařené.A musím říct,že to kupované je někdy pořádně drahé.Střední cesta je asi střídat to.Můžeš začít Hami první lžičkou(karotka,brokolice,květák) a pak už třeba vařit doma.Tohle fakt záleží jen na tobě a ať už se rozhodneš jakkoliv,tak to bude jen tvoje věc a určitě to budeš dělat správně 🙂 😉

leonunuska
30. zář 2008

Moc děkuju 🙂 všichni kolem mě právě kupujou, ale já mám i strach to je pořád, že přišli na to, že tohle je špatný a závadný a tak. Zase ale nechci být přecitlivělá máma 😀

dzej
30. zář 2008

leonunuska my právě začínáme s příkrmy a já jsem taky dlouho zvažovala. Nakonec jsem se rozhodla, že ty první budu kupovat, abych to vyzkoušela a jak bude malá baštit už všechno, tak začnu vařit. Koupila jsem první lžičku mrkvičky v DM bio za 14,90kč lahvičku. Pak jsem chtěla udělat doma, když nepočítám, že jsem pro ni jela k tchýni, tak jsem ji musela oškrábat, povařit, pomixovat, ve finale jsem zjistila, že je lepší a hlavně levnější to koupit. Jasně, že pak budu vařit větší množství, tak se to vyplatí, ale zatím myslím, že ne.

kijonkova.k
30. zář 2008

Nejlepší je,si to udělat podle sebe a vykašlat se na ostatní.Ono není asi zase moc dobré všechno přehánět,to dítě se asi taky musí setkat s něčím,co není úplně nej.Taky nechci být moc přecitlivělá,ale stojím si za tím,co dělám.Myslím,že zeleninu a maso vybírám jak nejlépe můžu a i když není všechna úplně bio bio,tak myslím,že je moje holčička spokojená a jsem si jistá,že pro ni dělám co můžu.A to asi každá z nás,ať kupujeme nebo vaříme 🙂 🙂 🙂

barunka81
1. říj 2008

holky od kdy se davaj k večeři kaše???

motol
1. říj 2008

kijonkova.k máš pravdu,taky si to udělám podle sebe,vyslechnu si i názory jiných,ale já sem matka a vím co je pro dítě moje to nej,jo a já teda taky vše bio nedávám a nemyslim,že by to malýho nějak poznamenávalo

barunka81 já začala dávat kaše až jako uplně poslední potom co sme vyzkoušely zeleninu a pak ovoce a nic mu to nedělalo, a večer sem už pak vysadila flašku a dala kaši,ale každý dítě je jiný a někdo dává první kaši je to na tobě jak si to uděláš 🙂

dgm
1. říj 2008

Tak jsem se sem znovu nakoukla.... Syrove ovoce ma jednu uzasnou vlastnost, ze je alkalizujici, tj. ze nevytvari v tele kysele prostredi, jako u varene potravy a dite to potom musi zbytecne resit a nestaci vyloucit vsechny skodliviny, tim dochazi k prvnim vyrazkam, ekzemum, rymam, zahleneni ... Pokud maminka koji a ji u toho dost syroveho ovoce a zeleniny, tak toho potrebneho cistidla se dostane dost i do mleka a detatko nema problemy s travenim, a s tim, co jsem uz psala prve... Pokud maminka krmi UM, tak by i v tomto pripade mely byt prvni prikrmy taky ze syroveho, protoze pri podavani vareneho dochazi k dalsimu hromadeni toxinu v telicku a prichazeji prvni nemoci ... Nerikam, ze tim, ze davate svemu detatku s laskou i varene ovoce , delate neco spatne, jenze vim o lepsi variante ... Stane se, ze detatko syrove ovoce odmita, tak v tom pripade aspon kousek denne je uspech, lepsi jak nic, ze... Ale dobrovolne ho pripravit o tuto moznost se prirodne a prirozene stravovat, to je podle meho nazoru skoda. O tom byl i muj prvni prispevek tady. Vice v diskuzi, o ktere jsem psala.

motol
1. říj 2008

dgm upřímně vařené ovoce sem ještě nedávala ovoce dávám jen čerstvý co máme ze zahrady jablka švestky atd jenom mu to mixuji,a zeleninu vařím,ještě mě ani nenapadlo ovoce vařit když mám vše čerstvý 🙂