Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mkr
1. říj 2008

ahoj, můžu se zeptat jak řešíte třeba přípravy nějaký pokrmů, ke kterým je potřeba UM jelikož kojím tak nechci začínat s UM jako třeba do kaší můžu to něčím nahradit?

kijonkova.k
2. říj 2008

já do kaší odstříkávám mateřské mléko 🙂

mkr
2. říj 2008

jenže já nedokážu odstříkat tolik, kolik vypije malá a ještě mi to trvá strašně dlouho 😒

radka.m.
2. říj 2008

mkr-je spousta maminek,co vůbec nic neodsají,pokud chceš dělat kaše,tak si myslím,že UM ničemu nevadí,já taky kupuji Sunar jenom na kaše.

kijonkova.k
2. říj 2008

Tak to jo,já většinou tak 100-150 odstříkám a to na kaši stačí.A když ne,mám koupenou jednu rýžovo-mléčnou od nestlé,je bez cukru,takže fajn.

keba
2. říj 2008

ahojky holky můžete mě poradit?začínáme s malou s příkrmy,zatím pouze pár lžiček mrkvičky a dnes jsme poprvé skusili přidat i brambůrek...ale pořád dáváme po zelenince mlíčko-nutrilon...nevím kolik by té zeleninky měla sníst aby jí to stačilo a nedávala ještě mléko..díky za rady..

kijonkova.k
2. říj 2008

keba,to záleží na malé.Ona si sama "řekne",až už nebude chtít.Malá nechtěla už mlíčko po týdnu,co jsme zavedli příkrmy(kojím).A to někdy snědla jen 100g a už nechtěla mlíčko.Teď už máme příkrmy měsíc,jíme i masíčko a sní tak 150-170g.Každé dítě je jiná,ale plná dávka se uvádí mezi 150-200,někeří jedlíci i 250g 🙂

motol
2. říj 2008

u nás taky ze začátku snědl jen pár lžic a dala sem pak mléko potom a jak kijonkova už pak sám po čase nechtěl protože si zvykl na jinou stravu a mlíko už bylo zbytečný 🙂

pec
2. říj 2008

Holky a jak je to potom s pitím, když už se po jídle nekojí? Nemá dítko po tom jídle žízeň? Musí se dávat čaj? Omouvám se za ten dotaz, ale začínáme a jsem z toho celá nesvá. 😅

kijonkova.k
2. říj 2008

No,na porodnice.cz doporučuje dětská sestra už dávat tekutiny,když je dávka nemléčná.Což my máme,takže po obídku dostává napít čajíku(porcovaný bylinkový nebo ovocný,žádné sladké granule).A chutná ji moc,jak vidí hrnek,hned otvírá papulku 😀

alterna
3. říj 2008

ahoj, holky ja furt nevim zda prckovi příkrmy vařit a nebo kupovat skleničky?Jak to děláte vy??

kijonkova.k
3. říj 2008

alterna:stejně to budeš dělat nakonec podle sebe,to je jen tvoje věc.Já třeba vařím,něco mám i nakoupeno pro případ,ale jinak vařím.Skleničky jsou možná fajn,ale pak prý mimi odmítá doma vařené a abych kupovala skleničky pořád,to mi příjde zbytečné a drahé.Ne,žebychom na malé nějak šetřili,ale od maminky je od maminky 😀

alterna
3. říj 2008

a jak muzu jidlo uchovat v lednicic dlouho??? 🙂

kijonkova.k
3. říj 2008

max do druhého dne,já bych to tam dýl nenechávala.Ale když chceš zásoby,tak si navař,rozmixuj a dej do skleniček nebo kelímků a do mražáku.Já zrovna dneska takhle rozmražuju 🙂 A nebo pokud zavařuješ,tak se to taky dá 🙂

oho
3. říj 2008

Ahoj holky, já vařím doma, akorát na cesty jsem chtěla kupovat skleničky, jenže malej je odmítá 😝 Zkoušela jsem je namíchat s domácíma, jenže on má asi nějaký senzor, protože to kupované v tom hned pozná. Občas bych mu ty kupované chtěla dávat i kvůli větší rozmanitosti (s jehněčím masem, králičím..), ale jak ho mám na ně naučit?

pec
3. říj 2008

Holky, prosím, kdy se začíná přidávat maso. My baštíme zeleniku akorát týden. A za jak dlouho můžu dávat těstoviny nebo rýži? To si asi ještě počkám, že? 😕

kijonkova.k
3. říj 2008

Pec,já maso začala dávat po 14 dnech,co jsem zavedla zeleninku.A rýže se má dávat,až když se vyzkouší 10 druhů zeleniny a 4 druhy masa 😒 Tak to aspoň píše dětská sestra na porodnice.cz.Že prý to vychází asi na 8.měsíc.

pec
3. říj 2008

kojonkova.k - moc díky za odpovědi. A to maso - dáváš myslím 1 lžičku, ne? To jsem někde vyčetla. A dáváš to jak často? 2-3x do týdne? A 10 druhů zeleniny? Mrkev, brokolice, brambor, květák, dýně, cuketa, kedluben a dál mě nic nenapadá. Byla jsem dnes v zelenině a taky nic moc výběr. 😖 Může být třeba i bílá ředkev, petržel - to asi ne? A kdy se začíná s ovocem? Po 3 týdnech? A zkoušela jsem malé dávat ten čajík a vůbec mi to nechtěla pít. Přála bych Vám vidět ty její obličeje. 😀 Tak to zapila mlíčkem od maminky a bylo.

andy80
3. říj 2008

Ahoj holky,

jak jste se bavily o těch kaších, tak co třeba zkusit kaši mléčnou, tam už se přidává jen voda.

Kijonkova, rýže až od 8. měsíce? To se mi zdá dost pozdě, já už dávám zeleninku s rýží a kuřátkem teď a dávám to na doporučení doktorky.

Pec, maso má být 5x - 6x v týdnu. Nejvhodnější je kuře, krůta, ryba, hovězí. Jinak já vařím zeleninovou polévku do které dávám: mrkev, celer, petržel, brokolici, brambor, cuketu, hrášek, květák, kedlubnu, kukuřici. Nebo vařím třeba jen mrkev s bramborem, udělám kaši do které přidám trošku másla a trošku UM, nebo dušenou kedlubnu s brambůrkem. Do všeho přidávám na špičku nože másla nebo kapku olivového oleje.
S ovocem se začíná cca za měsíc po zelenině. A zeleninový nebo ovocný příkrm by měl být nahrazený místo jednoho jídla a nemá se zapíjet mlíčkem. Co třeba zkusit kojeneckou vodu nebo ovocné šťávičky? A taky se jeden den v týdnu má do jídla přidávat jeden vaječný žloutek, ale jen žloutek. Hodně ho uvařit a pak přidat do jídla a rozmixovat.
Ovoce by se mělo začít dávat čerstvé (jablíčko, broskvičky, meruňky, banán... atd.)

Oho, moje malá ty skelničky taky nemusí a když má hlad, tak je sní, ale pak zvrací, takže pokud nejedou, tak radši nenutit. Jinak, já to dělám tak, že si uvařím třeba zeleninovou polévku tak 3-5 porcí, jak se to povede. Ty porce, co mi zbudou dám do skleniček od přesnídávky a normálně je zavařím a když někam jedeme, tak vezmu domácí zavařenou stravu. Zavařuju je tak, že je 20 minut dám povařit do hrnce z vodou. Já zavařuju celkem dost, ovoce i zeleninu. Nic na tom není. Jiřík měl skleničky rád, to jsme kupovali pořád, hlavně mu chutnalo králičí maso se zeleninou a rýží. To si pamatuju do dneška, ale malá to prostě nemusí no. Ale už při Jiříkovi jsem zavařovala, dělala přesnídávky, ovocné a zeleninové pyré... atd.

kijonkova.k
3. říj 2008

Jen píšu,co jsem se dočetla.Z masa kuře,krůta,hovězí,telecí,králík a prý i klidně vepřové-libové samo.Ryba by neměla být do roka,kvůli alergii...tak nevím,já ji dávat určitě nebudu.MAsa jsem dávala ze začátku 20g,teď už dávám každý den,jen jednou týdně místo masa žloutek,ze začátku stačí půlku.

Ze zeleniny ještě kukuřici,zelený hrášek,červená řepa,okurka,petržel...ředkev nevím.Já začnu s ovocem od pondělka,to je za měsíc a týden po zelenině a masu.

pec:zkus kouknout na stránky kojeni.net,je tam vše o příkrmech,vytiskla jsem si to a je to skvěle popsané,co od kdy atd.

Malá taky ze začátku nechtěla čaj,šklebila se i na vodu,tak jsem ji to ze začátku přislazovcala hroznovou šťávou,doma vymačkanou,ale jen trošku.Tak na 100ml čaje 20 ml šťávy.Teď už pije čajík v pohodě,jak ovocný,tak bylinkový

oho
3. říj 2008

Andy80, prosím Tě a jak dlouho to zavařené můžu skladovat? Přiznám se, že nejsem zrovna výborná kuchařka 😖 Zatím to je jednoduché, člověk to jen nakrájí, hodí do vody, nic se nemusí ochucovat..horší bude,až bude prcek papat "normální" jídlo, to budou výtvory 😲 😀

andy80
4. říj 2008

Oho, zavařený ti to vydrží klidně měsíc. Je to jako kompot nebo přesnídávka. Takže to možná vydrží i dýl, ale já to dýl jak měsíc nenechám. Ono, kdyby tomu něco bylo, tak to po otevření poznáš. Ale to se může stát jen, když to zavaříš.

lu777
4. říj 2008

ctu posledni stranku a se musim smat jak je asi milion nazoru co kdy a kolik od toho davat 😀

uff, ted jsem mrkla do Hofhanzlove a ctu Bio a dite od Forsta a zas kazdej rika neco jinyho...
holt si to clovek musi udelat nakonec podle vlastniho rozumu...

ja ted premyslim, ze po 10. mesici by snad mohl povarene jemne ovesne vlocky mixle s ovocem nebo zeleninou... a hodne povarenou cervenou cocku (na kterou jsem se tu pred casem ptala)
a pohanku asi, ne? 😕

jinak maso jsem se rozhodla davat az po 1 roce, takze proto ted hledam tyhle lusteniny a obilniny a tak...
pry je maso velka zatez na ledviny, vetsina lidi v civilizovanych zemi ma velky prebytek bilkovin.... ja mela s ledvinama jproblemy, takze pockam a budu vic patrat po bio obchodech a tak co bych prihodila misto toho....

zajimavy je, ze asi nejzdravejsi dite co znam je dite vegansky, chlapeckovi jsou 2 roky a je fakt na svuj vek velkej a hodne silnej, nikdy neni nemocnej a cilej je az moc... a to neji ani mliko, ani maso, ani vejce... ale je fakt, ze oni jedi velice dobre, takze kdyz je clovek na navsteve i celej den, tak si toho ani nevsimne, ze neco nejedl, maji hodne veci z lustenin a orechy a halvu a takove veci...

jinac jsem taky zvedava jak to budu plichtit az bude malej jist s nama... je to pro me obrovska motivace, zacinam zase vic cist o zdrave strave a chystam se, ze budu jist o dost zdraveji a budu jist s malym tak od roka, myslim, ze od te doby uz prakticky muze cokoli co je zdrave a ne ostre a tak...
to by uz mohl i nejake bylinky trosku pocitam? 😕

lu777
4. říj 2008

jinak docitam a Dgm mas naprostou pravdu, ovsem na zacatku se doporucuje davat mesic ovoce podusene a to kvuli alergenum... ja to teda nedelala kvuli tomu, ale proto, ze Matysek ma slabsi zaludek a tak kdyz jsem zkusila syrove, tak mu sly stavy do pusy, bolelo ho brisko a tak... takze mesic podusene, pak asi tyden pul na pul a ted uz jen cerstve 😵

totez se zeleninou, ted uz davam tak dvakrat denne po jidle kousicek ovoce nebo zeleniny do rucicky... vetsinou to jen malicko pozmoula, ale zvyka si na chut cerstve zeleniny a krmit se sam, takze za ten neporadek to stoji 😅

jinac co se tyka sklenicek, tak ja je nedavam hlavne proto, ze tam i ty co jsou bio a bez skrobu nebo cukru, tak jsou sterilovane a to je vlastne mrtva hmota prakticky

petka80
5. říj 2008

Ahojky, nečetla jsem úplně všechno, ale naprosto souhlasím s Lu. Milion názorů......... 😎 Ze začátku mě to přivádělo k šílenství, že co mám teda vlastně dělat, ale nakonec jsem si našla nějakou svou vlastní cestu a spoléhám spíš na svůj vlastní úsudek, nebo jak bych to nazvala.... 😉

Protože třeba zrovna celer, co jste tu zmiňovaly, je prý docela velký alergen a moc se nedoporučuje. Ale teď jsem koukala v krámě na skleničky od Hami a tam je celer snad ve všech.

Maso dávám tak 1x až 2x týdně, četla jsem to samé jako Lu o těch ledvinách a tak myslím, že to je až až. To teda kupuju ve skleničkách, aby bylo bio (nejlepší jsou podle mě skleničky Alnatura z DMka), ale jinak se snažím vařit doma. Říkám si, že nebudu malou krmit konzervama 😉

A Lu, úplně mi mluvíš z duše, taky je to pro mě motivace jíst sama zdravěji a víc se zajímat o to, co jíme, taky doufám, že od roka už bude jíst malá více méně s náma, takže se budeme muset přizpůsobit víc my jí.

Jinak ty ovesné vločky a červenou čočku bych dala klidně už teď, to se nemusíš bát. Ohledně pohanky si nejsem tak jistá, ale fakt nevím.

Ještě k ovoci, já teda dávám od začátku čerstvé, nikdy jsem ho nevařila, dávám hlavně jablíčka, hrušky, banán, hroznové víno, občas nějakou přesnídávku s ovocem, co doma nemám, třeba borůvky, švestku a tak.
Malá se mi teda ze začátku třeba u hrušek dost šklebila, že jsou kyselé, ale teď už je miluje. A mohem víc jí to ovoce chutná, když jí do něho přimíchám trošku jogurtu, to pak baští pěkně, tak jsem ráda.

Na pití dávám jenom obyč převařenou vodu a malá ji pije pěkně, tak kašlu na šťávičky a čajíčky.

Omlouvám se za román 😔

harvyova
8. říj 2008

Chystáme se za 10 dní začít dávat na noc kaše a ráda bych věděla, jak jste je dávaly vy. Před koupáním a pak těsně před spaním dokojit? Nebo až po koupání těsně před spaním? A kolik Vám snědli poprvé u tohoto příkrmu - u nás už to bude 3. příkrm po poledním a dopoledním.

kijonkova.k
8. říj 2008

já dávám kaši před spaním,protože naše malá už pak dokojit nechtěla a bylo jedno,jestli jsem ji kaši dala v 18. nebo 19.h. 🙂

petka80
8. říj 2008

harvyova, myslím, že jdou oba způsoby. Já dávám kaši před koupáním a pak po koupání ještě dokojím. Ona je po koupání vždycky děsně protivná a ospalá, že bych do ní nic nedostala.
Ze začátku můžeš zkusit nějakou menší dávku a pokud to půjde, postupně zvyšovat.

leonunuska
9. říj 2008

Ahojte holky 🙂
tak jsme začali i nezačali 😒 Malinká mi tu mrkvičku nějak nechce, všechno hned vyplivne. Nemáte nějaké tipy jak zpříjemnit první příkrmy? Nebo jde jen o trpělivost 😉 , už slyším tchýni jak říká, já ti to říkala, že jí máš dávat čajíčky atd. aby si nezvykla jen na prso 😠

kijonkova.k
9. říj 2008

leonunuska:ta se obrň trpělivostí hlavně před tchýní.To miluju,takové keci,přesně vím,o čem píšeš,ale to je na jinou diskusi 😉 Zkus do té mrkvičky ze začátku přidat trošku svého míčka,já to tak taky dělala.A i kydž se to nedoporučuje,tak jsem mixovala úplně do hladka,první mrkvičku jsem malé dala s kousíčky a dávila se.Teď už kousky,ale malé,snese.Taky je lepší ze začátku řidší konzistence.Chce to zkoušet a hlavně fakt tu trpělivost.My přikrmujeme už přes měsíc,ale taky někdy bojujeme.Ovoce by té naší jelo,to jo,ale se zeleninkou a masíčkem je to horší 🙂