Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kacka.va
1. led 2009

buď zkus jinou značku a nebo ještě počkej, vždyť vám ještě není ani 6 měsíců. Třeba na to ještě není připravenej, proč chceš začínat už teď?

barusha
1. led 2009

kacka.va: No, já to jen tak zkoušela, že by už mohl pomalu začít... Půl roku je nám v pondělí, takže jsem dělala pokus, jak se bude tvářit. Ale ten výraz byl teda boží. Tak si teď nějak neumím představit, že by mi to někdy jedl. Do kdy jsi ty jenom kojila?

kacka.va
1. led 2009

Do šesti měsíců, i když předtím jsem zkusila párkrát lžičku brambory a nebo dvě lžičky mrkvičkojablečnou přesnídávku, protože malá už nás pozorovala jak jíme a chtěla taky.

kacka.va
1. led 2009

a asi od 6 měsíců a týdne jsme najeli klasicky postupně na příkrmy.

martimarti
1. led 2009

Barusho, také myslím, že ještě máte čas, vůbec nespěchej, je ještě malej a pokud plně kojíš a malej je v pohodě, čilej, prospívá, tak bych to určitě nedělala. Ale jinak to ber tak, že malej lžičku nezná, je to pro něj nová věc, tak se to bude chvíli učit, my když jsme začínali, tak malá dala napoprvé sotva 1-2 lžičky, vůbec nevěděla, co se děle 🙂 a teď už jí šmakuje, také dáváme mrkev s bramborem od Hippu jako základ a do toho vždy něco nového na zkoušku, včera jsme začali s dýní od Alnatury a malá zbodla skoro půl mističky. Takto jsme už vyzkoušeli i brokolici, špenát, květák, vždy to dávám do té mrkve s bramborem. Teď chci najet na ty zeleninové směsi, ty si nech také až časem, nejprve dávej jen 1-2 druhy zeleninky. Ale opravdu ještě počkej.

martimarti
1. led 2009

Alenko, já zatím nějak množství neřeším, prostě krmím, dokud malá papá, tak dávám, a když už nechce, tak se šprajcne a já jí to nenutím. Ale postupně se to zvyšuje po troškách. Stejně jí vždycky tak za hodinku po příkrmu kojím, říkám si, aby to zapila. Moc se tím množstvím nestresuj a pokud máš mlíko, tak dokojuj. Asi tak 😉

kacka.va
1. led 2009

ono je pak rozdíl i třeba týden, 14 dní, že už mimčo je připravené na příkrmy 😉. U nás už byla připravená a nezačínaly jsme klasicky s příkrmy, ale rovnou zdlábla půlku malé skleničky. mě nesní nikdy víc než 150 ml, někdy třeba jen 120 ml. Já to neřeším, taky jí prostě dávám, dokud chce, kdyby se nějak přejídala, tak by to bylo něco jiného, ale takhle mi to nevadí.

barusha
1. led 2009

kacka.va : malej se taky po všem natahuje, otvírá pusu, všechno by chtěl ochutnat. To ej ais normální... tak jsem mu chtělal dát teda něco, co by mohl. A mrkvovo-jablečná přesnídávka je od koho?

dnada
1. led 2009

ahojky holky,tak vás tu čtu,brzo nám bude taky 6měsíců,tak sem zvědavá,jak nám příkrmy půjdou...malej je už na jídlo zvědavý cca měsíc,pořád žmoulá jazýček v pusince a dělá že baští jako maminka... banán mi ocumlává už pár týdnů,včera si i kousek "ukousl" a kupodivu ho i spolk,koukal tedy vyjeveně,ale řekla sem mu že je to v pořádku a kousla sem si taky 🙂dala sem mu i na zkoušku vymačkaný měsíček mandarinky na lžičku,trošku se ksichtil,ale chtěl ještě,olízal už i jablíčko...s klasickými příkrmy chci ještě počkat,zatím krásně prospívá,kolem půl kila měsíčně 😉 Prostě mu dávám ochutnávat to co má nějakou novou chuť... aby si zvykl 😎

barusha
1. led 2009

dnada : to je pravda, asi to zkusíme taky tak. Pořád jsem si říkala, že to budu dělat, jak píšou. No, budu mu dívat prostě ochutnat ode mě a uvidím, jak se bude tvářit 🙂

sabs
2. led 2009

nam chutna nejvic jablicko a hruska banan, nemamme radi zeleninove rizoto a brambor s mrkvickou nam taky nejede zatim..snad se zlepsime je nam 7 mesiců¨🙂

snezenka123
2. led 2009

Ahojky,chtěla jsme vás zkušené maminky poprosit o radu. Mám holčičku,která se narodila 29.7 a tak jí bylo teď 5 měsíců,chtěla jsem se zeptat,jak se počítá dokončený měsíc. Teď jí bylo 5 měsíců,ale nevím,zda už je ukončený,nebo bude ukončený těsně před začátkem 6 měsíce... 😲 Plně kojím,i když naše malá teda už nás zvědavě pozoruje při každém jídle,tak už se pomalu připravuji na to,až ji začnu přikrmovat,jen nevím,kdy začít,jestli můžu toho 29.ledna,kdy jí bude 6 měsíců? A jak mám začít?Kaší nebo v poledne zeleninkou?V úterý jdem na očkování a vážení,tak se zeptám dr.jestli přbírá malá tak jak má. Děkuji moc za rady.

andy80
2. led 2009

Ukončený měsíc je v den, kdy oslaví dítě měsíčniny. Pro příklad, dítě narozené 1.1. bude mít ukončený pátý měsíc dne 1.6. Pokud plně kojíš, klidně měsíc počkej. Jinak se začíná jedním druhem zeleniny, nejlépe mrkví. Pokud si pročteš tuhle diskuzi, tak je to tady několikrát celkem podrobně popsané. Jinak ti kukám do pasu a už ukončený pátý měsíc máte. Ale opravdu, pokud plně kojíš, koj i nadále a měsíc počkej. Nic malé neuteče.

snezenka123
2. led 2009

Andy moc děkuji za vysvětlení 🙂 jj počkám,začínat s příkrmy u plně kojeného dítka se má od 6 měsíce,takže ukončeného,předpokládám,čili bych měla začít na konci ledna 😉 Já chci kojit co nejdéle,jen mě zajímalo,jestli už ji můžu zkusit něco dát,když my jíme,tak nás tak smutně pozoruje 😨 ale počkáme,jseště min.ten měsíc. malá mi totiž spinkala třeba i celou noc(dávala jsem jí kolem 7 spinkat a spala třeba až do 3-4 rána,někdy se na kojení vzbudila třeba až kolem 5 😲 ale poslední měsíc se zase budí po těch 2-3 hodinách...když jsme se na to ptala před měsícem dr.tak říkal,že s příkrmy bych klidně už mohal začít,ale záleží na mě,že pokud si myslím,že jí to zatím stačí,tak at jen kojím,ve středu jdu do poradny,a podle toho jak břibrala se poradím s dr.Jídla si užije ještě dost a kojení je přeci jen pohodička-žádné vaření a mytí nádobí 🙂

many
2. led 2009

snezenka - tak já taky nevydržela a začala s příkrmy tak týden před jeho 6 měsícem 😉 a začíná se zeleninkou,většinou každá začne - první lžička mrkev,mrkev s bramborem,... dostaneš určo i knížečku od Hami u paní doktorky a tam máš úplný postupy 😉

martimarti
2. led 2009

Sněženko, souhlasím s Andy, pokud plně kojíš a malá prospívá, tak nepospíchej a začni až za měsíc, já to tak také dělala, začala jsem s příkrmem až po dosažení půlroku, u tebe se to celkem snadno počíta, když jste na konci července, jestli to správně počítám ,tak by ti to vycházelo až začátkem února. Opravdu není potřeba u plně kojeného dítěte spěchat!

many
2. led 2009

začínáš ale č.4 - s příkrmy od 4.měsíce 😉 pokud teda budeš kupovat ty sklinečky 😀

snezenka123
2. led 2009

holky moc děkuji za rady 🙂 tak já počkám,máte pravdu,není kam spěchat(i když mě napadá proč se zasejc tak častěji budí v noci-ale prý to může být dle dr.jen to že se chce pomazlit 😉 nebo že už by třeba zoubky?)každopádně i tak jsem dneska koupila zeleninové příkrmy v malých skleničkách(od ukonč.4 měs.)-špenát s bramborem,brokolici s bramborem,mrkev s br.a kuř.masem(sice to bude asi chvíli trvat,než najedem na skleničky,ale aspon už do zásoby 😉 )

andy80
2. led 2009

snezenka: po šestém měsíci by se kojení v noci mělo pomalu začít odbourávat, ale do šestého měsíce má na noční kojení nárok, třeba je to jen růstový spurt a zase to přejde. Držím palečky

many
2. led 2009

tak tak,pak budeš mít doma nakoupený a jako když najdeš 😉 taky už jsem začala mojí sestře nakupovat pro malýho,Kvído má 5 měsíců a když jedu na návštěvu,tak mu nějaký přivezu a až bude mít půl roku a začnou,tak bude mít doma mamka zásobu 🙂 a nám i babičky nakupují,když jdou na návštěvu místo nějaké čokolády pro dospělý 🙂

snezenka123
2. led 2009

andy,o růstovým spurtu jsem slyšela,tak uvidíme,no já si nedovedu představit v noci nekojit 😀 ,ale to se pak asi dává na noc nějaká kaše,ne? nebo se před spaním jen kojí? Malá mi takhle krásně vydržela a vzbudila se je jednou k ránu,ale ted měsíc už je to takhle,tak uvidíme 😉

many jo jo to je pravda,je to príma mít něco do zásoby,akorát jen kupuji zatím jen od každého druhu jeden kousek,aby když jí to nebude chutnat to pak nemusel jíst manžel 😀 😀 😀

andy80
2. led 2009

snezenka: dává se na noc kaše, ale nikdo nezaručí, že po ní bude dítě spát, ale po šestém měsíci už by dítě v noci jíst nemělo, ale jak je to odanučit že? No, mě se to krafe, když mi obě děti od šesti neděl spí celou noc, ale fakt jsem to četla i slyšela, že po šestém měsíci už to není hlad, ale závislost na mámě.

many
2. led 2009

snezenka my měli nedávno období no kolem toho 6 měsíce,že se večer hodně budil,byla to síla,nevěděla jsem jestli je třeba hladný,nebo si chce jen cucnout na žízeň nebo zoubky,....no a trvalo to zhruba tak měsíc a už máme zase klid,musím zaklepat 😉 a budí se mi dvakrát za noc a kojím 😉

many
2. led 2009

jinak jak měl malej půl roku,tak jsme byli na prohlídce a hned jsem paní doktroce řekla,že jsme začali o pár dní dřív a řekla mi,že mu můžu začít dávat hned bílé maso a večer kašičky,jsem úplně hleděla 😉 protože radijou maso až tak po dvou týdnech i později,ona řekla hned,ale já jela prvně zeleninu a tak za ty dva týdny nějak maso

andy80
2. led 2009

many, je lepší si to udělat jak sama uznáš za vhodné. Já se doktorkou vždykcy nechám jen tak postrčit, ale stejně si to dělám podle svého. Třeba jogurty hned povolila ovocné, ale já přes měsíc dávala jen bílé. Až teď dávám ovocné.

many
2. led 2009

jo,jo,dělám si to podle sebe,napři.ty ovocné příkrmy 🙂 měla bych teprve dávat jednou denně a dávám dvakrát,ale zase to mám rozdělený na půl a pozdějc dokojím 🙂 nechci mu hned přepiplávat žaludeček,když byl zvyklý na mlíčko a stejně ho ještě furt má,tak kam spěchat,že a ani se moc neutratí 😀 😀 😀 😀 ale o to nejde,ale bude zdravííí 🙂 doufejme prostě jak říkají,mateřské mléko je nenahraditelné

many
2. led 2009

ani jsem to sem myslím nepsala,ale kaši mu dávám nemléčnou s mojím mlíčkem,přes den odstříkávám,abych měla na kašičku 😀 😀 😀

snezenka123
2. led 2009

Andy08 tak to jsi měla v pohodě,že ti dítka spinkali celou noc,mě to nevadí,že vstávám,jen by mě teda zajímalo jak se pak bude odbourávat ta závislost 😲 ona malá si cucne,pak se odpojí s spokojeně usne,třeba jí ta kašička více zasytí a bude spát opravdu celou noc 🙂

many tak jsme zvědavá na nás,jak se bude budit 🙂 a ty dáváš na noc kašičky,nebo jen před spaním kojíš?

many
2. led 2009

kašičku mu dávám po té 18.00 a pak kolem 20.00 kojím a usne a teď bude spinkat buďto do 1 nebo do 2 a nebo do 12 a pak se už budí každý dvě hoďky,dneska například překvapil 😀 kojila jsem a nevím kolik bylo,nedívala jsem se na čas a po druhé až ráno v 5 jsme se s tatinem pěkně vyspali,kéž by to tak bylo pořád 😀

snezenka123
2. led 2009

many tak to pak taky budu muset nějak zkusit odstříkat,zkoušela jsem to jen párkrát,naposledy v nemocnici,když jsme musela mlíko odstříkat do zkumavky-drtila jsem prso snad půl hodky než jsme ze sebe něco vymáčkla 🙂 kolik je potřeba toho mlíčka na jednu dávku kače? cca pro představu jak dlouho budu muset mačkat prso 😕