Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zuzka222
13. led 2012

@radlinka ja mam dcerku 🙂 🙂 🙂 🙂

radlinka
13. led 2012

@zuzka222 juuuj prepac mojik, sa ospravedlnujem 😀 ja myslela ze chlapca... no chlapci su vacsi papkaci ako dievcence 😉

radlinka
14. led 2012

@31majka12 ahooj ak kojis, kludne potiahni do 6 mesiaca a potom skus zacat s prikrmami. Prva sa skusa zeleninka, neskor sa pridava masko. Ked sa dieta nauci na zeleninovo-masove prikrmy, skusa sa ovocie.

Pozri si tuto stranku, je tam rozpisane kedy a ako zacat, co podavat a v ktorom mesiaci. Su tam dva dokumenty na stiahnutie, treba si to stiahnut do PC a prestudovat 😉 Ale najlepsie by mal poradit pediater. Skusim ti este nieco poslat do IP-cka.

http://www.kojeni.net/prikrmy.php

radlinka
14. led 2012

Ako zacat podavat prve prikrmy .... kuk sem 😉

http://www.nasarodina.sk/article.php?sid=859

zuzka222
14. led 2012

@radlinka hihihiihi nevadi moja 😎

31majka12
14. led 2012

@sarunatko a ako je to s lepkom ?vraj sa ma davat medzi 6a 7 mesiacom pre tie deti co su ciastocne dojcene

luthien.k
14. led 2012

@31majka12 u lepku se už nerozlišuje kojené/ nekojené, první malá množství kvůli jeho správnému tolerování se doporučují už mezi uk. 4 a 6. měsícem, do osmého dávat jen málo, lžičku do bezlepkové kaše a poté postupně najet na plnou dávku. Je to dle výzkumů nejlepší postup na vznik tolerance a vyhnutí se celiakii.

kachen
14. led 2012

Holky dotaz, kdy jste zacaly davat detem vetsi kousky jidla? Ja zatim davam vsechno rozmixovane na kasi a mala to ani nepovali v puse, okamzite to polyka. Mam pocit, ze ani nevi, jakou to jidlo ma chut.

ciernavila
15. led 2012

@kachen ja v 8 a pol mesiaci, ved to troske skus a uvidis ci je na to pripraveny. Mojmu kusky brambor vadili, ryza v celku tiez este tak dva tzdne dozadu a teraz si odhryzuje sam aj z velkych kusov ked mu to drzim v ruke, ale musim davat furt pozor aby neodhryzol veliky kus.

millka11
15. led 2012

Kocky poradte: Co davate drobcom na desiatu ci olovrant? Moj syn ma vyse 9m a davam mu zvycajne kasicku alebo biely jogurt s cerstvym ovocim alebo ovocnou vyzivou. Co ine mu dat? Dik za radu.

sarunatko
15. led 2012

@kachen Já jsem teda Lucince nikdy nemixovala, jen rozmačkám vidličkou. Myslím, že už od toho osmého měsíce už jsou i v kupovaných výživách trošku větší kousky. Zkusila bych nejdřív dát kousky něčeho měkkého - brambor, banánu a tak a uvidíš, jak se s tím popere.

sarunatko
15. led 2012

@31majka12 Já jsem taky četla, že by se měl lepek závádět brzy, ale zatím to nějak neřeším, Lucince jsem dávala ochutnat kousky chleba a rohlíku a teď chci koupit nějakou tu kaši s lepkem a přidávat jí do večerní kaše. Nijak bych s tím neotálela. Ale chápu, že je to individuální, my v rodině žádné alergie nemáme, takže se toho nebojím.

ciernavila
15. led 2012

@millka11 ja davam zvycajne doobeda ovocie - bud co doma namixujem alebo kupovanu ovocnu vyzivu, a poobede jogurt biely ale maly to najradsej papa ciste, pripadne niekto moze dat do ovocia aj tie susienky detske napr. co su tie Sunarka, alebo jablcko s mrkvou.

kachen
15. led 2012

@ciernavila Prave jsem ji zkusila dat kousek rozmackane brambory a ona se zacla davit. Asi se ji to prilepilo na patro a nevedela, chuderka, jak si s tim poradit. Od te doby jsem hystericka, ze se treba zadusi. 😝
@sarunatko Ja zatim davam jen kupovane prikrmy. A prave, ze ty jsou rozmixovane na kasi. Ted tu mam neco od 7.mesice a divala jsem se, ze uz tam jsou kousky trochu vetsi.

ciernavila
15. led 2012

@kachen tak by som pockala, ved ma este cas...

Ja som dnes urobila zase domacu stravu, lebo moju nikdy nechcel, ale chutila mu aj samotna ale viac ked som ju namiesala 50/50 s kupovanou, kupovanej budem znizovat postupne aby jedol len domace. bola v tom ale aj baby mrkva a cibula, kalerab, maso...aby to bolo take sladkaste. Zjedol to vsetko, hura.

salsiccia
16. led 2012

ahoj holky, chtěla jsem se zeptat na zavádění večerních kaší. chtěla bych vařit doma a nedělat ty z prášku. může se za například rýžovou kaši považovat rozvařená a pomačkaná/rozmixovaná rýže? nebo se to musí dělat nějak jinak? díky moc. se zeleninou chci začít v sobotu, i když dneska jsme byli u doktora kvůli zavedení příkrmů a říkal mi tam divné věci (žijeme v cizině a je to celkem v rozporu se vším, co jsem našla na českém webu...)

sarunatko
16. led 2012

@salsiccia Ahoj, určitě můžeš rozvařit rýži, případně trochu zředit s MM nebo UM a dát to jako kaši. Stejně tak bych vařila kaši třeba z pohanky, z polenty, z jáhel. Co ti říkal doktor za divné věci?

salsiccia
16. led 2012

@sarunatko ok, díky 🙂 a kaši až tak měsíc po maso-zele, ne?
no, dal nám takovou tabulku, vsude dává vývar, to je základ všech jídel. vývar z mrkve, brambory a cukety. a pak to jídlo má čtyři komponenty: vývar + kaše/těstoviny/rýže + maso/ryba/parmezán/měkký sýr/luštěniny/vejce + olej. a tohle mu prý máme dáat od prvního dne... a každý den jinou kombinaci.... od příštího týdne toto. a ode dneška mu mám začít dávat syrové jablko a hrušku (zvlášť) nastrouhané, aby si zvykl na lžičku. neteř (14 dní starší) takto jí, taky je živa, ale mně to prostě přijde docela hrrr. víc se mi líbí ten český systém pěkně pomalu a postupně.

sarunatko
16. led 2012

@salsiccia Tak to je zvláštní. Asi se to fakt dělá všude jinak. Já bych to udělala takto. Nejdřív teda zeleninu, pokud si na ni dobře zvykne, tak za měsíc bych přidala maso a ovoce k odpolední svačině a za zhruba další měsíc kaši na večer. Já jsem ale začala dávat kaše zároveň se zeleninou hned od toho šestého měsíce, protože se mi malá v noci budila každou hodinu hlady. Jinak já tady u nás kupuju rýžovou nebo kukuřičnou krupičku od Nestlé a vařím kaši z toho. Zkoušela jsem i pohanku a jáhly, pohanka prošla, ale jáhly vůbec nechutnaly.

salsiccia
16. led 2012

@sarunatko pro mě je to strašná věda, asi se do toho časem nějak dostanu, ale zatím je to jak scifi 🙂 a teď už se ti v noci nebudí? mně se taky celkem budí, teď jedl zase asi pětkrát v noci, na včerejšek a dnešek jen třikrát (půlnoc, 3-4, 7), což je přijatelnější 🙂
a ta kaše už ti nahradila (pod)večerní kojení?

sarunatko
16. led 2012

@salsiccia Ano, večer už nekojím. Náš jídelníček vypadá takto: ráno se vzbudí asi kolem páté, tak nakojím, pak usne a vstává kolem osmé. To zase nakojím. Pak do oběda jí občas dám kukuřičnou nebo rýžovou křupku (obsahuje pouze rýži/kukuřici a vodu, žádná sůl, cukr, nic). Kolem 11 má oběd (zelenina, rýže, brambora, maso, cizrna, červená čočka atd.). Pak kolem druhé svačinka (banán, povařené jablíčko, povařená švestka). Pak kolem půl páté nebo páté kojím a večer v sedm má tu kašičku. V noci se vůbec nebudí, spinká od osmi tak zhruba do těch pěti.

salsiccia
16. led 2012

@sarunatko děkuju, to je hezlý režim. přijde mi to fakt daleko, ale když to funguje i jinde 🙂 díky moc za tipy a rady!!

sarunatko
16. led 2012

@salsiccia No není zač, však kdyby něco, tak napiš 🙂

mami29
17. led 2012

Ahoj mohla bych se zeptat, zaciname s prikrmy. Jak mam reagovat kdyz malemu neco nesedne a blindi po tom. Mam dat "jen kojici pauzu" par dni nebo i tak dat dalsi den jiny prikrm?

sarunatko
17. led 2012

@mami29 Já bych zkusila dát druhý den něco jiného a k tomu, po čem blinkal, bych se vrátila až tak za týden. Třeba to byla náhoda. Kdyby blinkal po tom samém i podruhé, tak bych se zmínila pediatrovi.

mami29
17. led 2012

@sarunatko Takhle on ublinkava casto, vzdy se preji tedy prepije ale tohle uz bylo poznat ze to je natraveny a navic to moc jist nechtel. Ale den predtim mu to sedlo a bastil jak zplaseny.

sarunatko
17. led 2012

@mami29 Tak to asi nebylo zvracení z jídla, že? Já bych se toho nebála a zkusila bych to za dva tři dny dát znovu a uvidíš.

snufi
18. led 2012

ahojky, jak tak čtu jak vám ti mrňousci pěkně papají a já do té naší maličké nemůžu dostat vůbec nic :o( už to zkoušíme měsíc a pořád chceme jen mléčko, mléčko. Navíc ona chviličku neposedí, pořád se otáčí, propíná. No děs. Nevím jak ji to naučit (za týden máme 6měsíců) Nemáte nějakou radu?