Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

elienka
22. led 2012

@victoriad aj ja som riešila, že keď má desiatu a obed, tak je bez mliečka od 7:30 do 16tej, niež moc nechce piť, tak som jej začala dávať viac vody do príkrmu, to zje a hlavne som to prestala robiť tak, že vlastne príkrmom nahrádzam kojenie, začala som to poctivo ako podľa knižiek a mliečka ubúdalo, tak som začala kojiť hocikedy cez deň, len tak jej dať upiť aj od smädu a mliečka je znova hocikoľko a teraz dokonca keď má skoro 9 mesiacov objavila čaro vodičky a trocha vypije sama a ešte mi pije z pohárika takého ako ja, keď ma vidí, tak aj ona tak chce(dnes chcela môj feniklový čaj, tak pila z pollitrového hrnčeka 😀 )

victoriad
23. led 2012

@elienka ja ale nekojim ☹ skusala som dat aj cistu vodicku a nic...ale kupila som dzusik Hipp, 100% ovocie bez cukru pre deti od 4.mesiacov, zriedila vodou a to mi trosku vypila potvorka 🙂 no aspon nejaky uspech, aj ked ma netesi ze to nie je cajik alebo voda

elienka
23. led 2012

@victoriad jáj tak prepáč, myslela som že kojíš, inak ešte som to robila tak, že počas príkrmu som dala 2 lyž príkrmu a 2 lyž vodičky, zo začiatku vyplúvala, teraz sa jej to páči. ale naschvál som dávala príkrm a vodičku každé inou lyžičkou, aby videla rozdiel, aby si neznechucovala príkrmy. ak som jej dala z pohárika so sosáčikom počas príkrmu, tak normálne rev. pomimo jedenia mi nič nevypije.
Inak presne nad týmto som sa zamýšlala čo by som asi tak robila ak by som nekojila, lebo ak ju potrebujem upokojiť, uspať, dám cicku a je pokoj, ak by bola na UM, tak len to čo môže vypiť a dosť. u mňa bolo to kojenie/nekojenie dosť na hranici celých prvých 6 týždňov.

elienka
23. led 2012

@victoriad ak som dala mojej ešte nejaké šťavičky či čaje, tak najskôr že hurá a po pár hltoch nechce ani to. ale teraz konečne objavila čaro netečúceho sosáčika a aj tú vodu sama vypije, ale musí si flašu sama nájsť, sama podať a potom počas hrania aj vodu pije. ja žiadne šťavy ani čaje nedávam,pretože nebol rozdiel či je to to alebo čistá voda, ja sama pijem čistú vodu, tak nech sa aj malá učí. Ale inak aj ja som jej nakúpila 4 druhy aj granulovaných čajov, robila som všetko možné len aby trocha vypila a ona nakoniec bude lúbiť vodu ako mamina.

lucifer84
23. led 2012

@ciernavila
@llluckaaa Holky díky za rady 😉 Tak jsme začali v sobotu mrkvičkou....omylem spolkl jednu lžičku a víc ani ťuk......v neděli už si dával bacha a nespolkl vůbec nic, všechno vyplul ven :D a dneska jsem mu do toho dala MM a zbaštil 4 lžičky :D a taky zjistil, že se u toho dá vykládat a prskat to po mně, takže se budu muset obalit do nějakýho igelitu!!!! No myslím, že to bude ještě sranda!

llluckaaa
23. led 2012

@lucifer84 Vydrž, to se zlepší! Takto to vypadalo poprvé u nás... Teď by Kačka snědla cokoliv, kdybysme to měli na talíři a dali jí ochutnat 😀

iv123
24. led 2012

Ahoj, od kterého měsíce můžu dávat fenykl? Malá má 7 měs., můžu jí ho už dát?

soucke00
24. led 2012

@iv123 Na těch dětských fenyklových čajích bývá věšinou psaný od 2.týdne, jestli se teď nepletu. Takže já myslím, že určitě můžeš.

salsiccia
24. led 2012

ahoj holky, máme za sebou čtvrtý den příkrmů a vypadá to jak na fotce @llluckaaa i hůře 🙂 včera večer chudák skoro dvě hodiny (ss přestávkami, kojením a dalšími způsoby uklidňování) brečel, měl srašné prdíky. příkrmy byly takto: sobota 20 g mrkve, neděle 40 gramů mrkve + olej, pondělí 75 gramů mrkve + olej, dnes 80 gramů mrkve a brambor + olej. myslíte, že to včera bylo z toho jídla? večer jsem mu dala cucat rýžový chlebíček a trochu vody, ale tu na sebe vyžbrndal, nemohl se nalokat vzduchu? bylo mi ho chudáka líto

chtěla jsem se ještě zeptat, polední maso-zeleninový by měl být vlastně kombinací tří složek, že? jestli jsem správně pochopila celou tu vědu, tedy: maso, zelenina a brambory/rýže/další. co všechno spadá do kategorie další? a je to opravdu takto s těmi složkami jídla? díky 🙂

llluckaaa
24. led 2012

@salsiccia Tak my měli taky i horší dny, neboj. Měla bys ses časem propracovat k obědu: maso + zelenina + příloha + olej, to vše rozmačkané nebo rozmixované dohromady.

bubbly
24. led 2012

Ahoj vsichni co zacinate.My nejsme uplni zacatecnici, uz asi mesic papame.Mala byla plne kojena 6 mesicu,tedy nic jineho nez materske mlicko neznala. Potravu prijima dobre,ji skoro vsechno, jen to kojeni, porad kojim v prubehu 24 hodin i 10x, je to moc?Jak to snizit?UM ji samozrejme nechutna, caje i vodu pije v pohode.Dela to jen ze zvyku nebo ma hlad?A taky by me zajimalo kolik vam ty vase ratolesti sni?Na nekterych strankach se pise ze plna davka zeleniny tedy obeda by mela byt 150-200 ml coz mala v zadnem pripade najednou nesni (sni tak 100-125 ml, jak kdy) diky a vsem good luck.x

kachen
24. led 2012

A jsem zde opet s dotazem. Holky, vy co detem varite, kupujete BIO zeleninu nebo normalni?

kkomtesa
24. led 2012

@kachen Ahoj, koukni sem: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/pouzivat..., psala jsem tam odpověd.

romcovaklarka
24. led 2012

Teda tak malej už měsíc "jí" příkrmy, vařím mu a mixuju, teda když do něj nacpu 30g je to hodně, jindy jen dvě tři lžičky, no a dneska mu táta dal kus vařeného květáku (normálně kus do pusy) a jak baštil 😅 Viděli jste někdy, aby mimčo nechtělo mixované jídlo, ale jen kousky? 😲

kkomtesa
24. led 2012

@bubbly Ahoj, já jsem dávala příkrmy od konce 6.M, a určitě možná i takhle kojím doposud, vůbec to neřeším. A mrnous sní skoro od začátku k obědu větší sklenici (od Biolády, jestli vám to něco říká, taková marmeláda slazená jablečným koncentrátem a s agarem, jím to ted k snídani na chleba místo medu, když zrovna nejím kaši, co dávám malému, ta sklenice je asi skoro dvakrát tak velká, jak přesnídávka klasická, ted měřím: takže 250ml) zeleniny, k večeři tu samou sklenici kaše (vařím obilí viz recept na mém profilu z vody v tlakáči, a dávám tam ted i mandlové mléko, recept můžu dodat, mléko ani umělé ani mléčné výrobky rozhodně ještě nedávám), a ještě ke svačině dopo nebo odpoledne dám už jen přesnídávkovou sklenici vařeného sušeného ovoce s agarem nebo dušeného čerstvého ovoce. A tekutiny žádné nedávám, vždycky kojím. V noci tak 2-4x, co jsem před pár dny začla místo 2 dávat 4 plenky, tak mi v nich vydrží celou noc a i já i on se lépe vyspíme.

helulela
24. led 2012

@romcovaklarka tak tohle by možná bylo pro vás 😉 https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/baby-led...

kachen
24. led 2012

@kkomtesa Diky, ale moc jsem se toho nedozvedela. Koupila jsem male sacek mrazene bio zeleniny a budu ji varit z toho. Jen ta cena je strasliva. Kdyby byla sezona, tak neni co resit, ale v zime toho clovek moc dobryho a kvalitniho, co se tyce zeleniny, nesezene.

lensta
24. led 2012

Prosím o radu (info)- můžou se příkrmy ohřívat v mikrovlnce? Nějak to tu nemůžu najít...díky

kkomtesa
24. led 2012

@bubbly jo, ještě jsem zapomněla napsat - kojím i po příkrmech, a vypije skoro stejně, jako bez nich🙂

kkomtesa
24. led 2012

@kachen Na bio ve Tvém okolí se můžeš podívat na: www.biospotrebitel.cz - u Brna by tam něco být mohlo. (Odkaz mám z kuchařky Hanky Zemanové). My máme v Krumlově dva dodavatele bedýnek třeba, ale už beru od nich minimálně, fakt mi to přijde až moc drahé, kupuju obyč.

kachen
24. led 2012

@kkomtesa O bedynkach jsem uvazovala, ale jak pises, neovlivnis, co vnich bude a je to drahy. Ja normalne jedu v kupovanych prikrmech, jenze temer vse je s masem.

salsiccia
24. led 2012

@llluckaaa a co všechno je příloha? brambory, rýže, těstoviny, co dál? abych měla nějaké varianty, i když jsem četla, že většinou by to měly být brambory, ne? ale dneska se mi na ně celkem ofrňoval, tak si snad zvykne

sova33
24. led 2012

@salsiccia Ahoj, u nás je docela oblíbený kuskus, zkoušla jsem i jáhly.

milenavitova
25. led 2012

moja dcerka ma velmi rada mixovane mesko a zeleninu ale mliko mi odmieta aj aku kolvek tekutinu

ciernavila
25. led 2012

@llluckaaa heh pozri na toto, toto je cucoriedkova vyziva 😀

llluckaaa
25. led 2012

@salsiccia Já dávala ze začátku jako přílohu hlavně brambory (bylo léto a byly kvalitní), pak jáhly, rýži, někdy i těstoviny (nudle do polívky), ovesné vločky nebo pohanku. A nebo by šly i kukuřičné a amarantové těstoviny, máme nakoupené ve zdravé výživě, tak asi brzy zkusím.

ewisam
25. led 2012

Kuk idem sa aj ja pridat a opytat sa ako s prikrmom zacat. Mozem drobcovi dat cez den viackrat mrkvicku? alebo sa musiim striktne drzat, ze obed? Zvykne si drobec skor papat " gebuzinky" ak ich dostane castejsie?

soucke00
25. led 2012

Ahoj všem 🙂
@ewisam Tak tenhle dotaz mám taky.

Kolikrát za den to může papat a jestli se musí do dítěte dostat určitá dávka, kdyby to nechutnalo, nebo zase chutnalo až moc, jestli se to dá nějak určit. A kolik tekutin mají k příkrmům vypít, když se ještě kojí? My jsme včera dali celkem 60ml mrkvičky na 3x. Po třetí vypadala, že by si ještě dala. A stejně jsem kojila 11x.

marcet
25. led 2012

@soucke00 asi bych nenutila do příkrmů,.malého také stále kojim a vodu nechce,takže mu jí vždycky zkouším nabízet při příkrmu...ale zatím bez úspěchů....zatím jsem mu nedávala třeba zeleninu na víckrát,jenom prostě když jí měl mít na oběd...a ted už má jedno kojení nahrazené oběděm....a dneska začneme ovocem...

opica
25. led 2012

baby pomoooc, uz si neviem rady.
krpcovi som zacala davta prikrmy asi pred 3 tyzdnami. klasika mrkva, potom som pridala zemiak atd. ale je to katastrofa. vobec mi nic nechce.ked raz otvori usta, tak som stastna, uz som skusala mixovat, nemixovat, redsiu, hustejsiu, rozne lyzicky a nic. obcas aspon trochu otvori usta a koniec. dnes som skusila ovocie a este horsie, zjedol asi 2 lyzicky. proste vyplazi jazyk, zovrie pery a mozem sa aj na hlavu postavit.
som uz z toho chora. starsi syn jedol uzasne, po 2 tyzdnoch mi zjedol 250ml, nikdy nevymyslal.
tento druhy chce tusim len mlieko, ale ked vidi jest nas, tak sa natahuje o dusu. poradte mi nieco, ako ho presvedcit. vdaka