Změna jídelníčku po prvním roce. Nějaké tipy?

petgavlas
3. led 2022

Zdravím ženy, synovi je čerstvě rok a ráda bych se zeptala, jaké změny by měly/mohly proběhnout v jeho jídelníčku (např. množství jídla, sůl, cukr, atd.)? Stále ještě kojím, jí v podstatě úplně všechno, s ničím nemá problém, jen ho jídlo příliš nebaví, a proto je pro mě pořád problematické dostat do něj 5-6 jídel denně. Snídaně, oběd, večeře to se dá, ale nějaké svačinky, to je za trest. Nějaké tipy na jídelníčky po roce případně rady, co na svačinky, aby to nebyla práce pro mě připravit a opruz pro něj sníst? 😃
Díky za jakékoli tipy a rady.

jana_zofie
3. led 2022

@petgavlas blog mamavkuchyni.cz, příadně FB vaříme malým dětem. Na můj vkus to trošku moc žerou (já měla v roce zavedené skoro všechno, autorka zastává trošku opatrnější přístup, co se alergenů týče a tak, takže jsem často vařila i recepty pro trochu starší děti a omezila tam jen koření a sůl), ale jsou to vcelku rychle připravitelné recepty, chutné, většinou tak uvařím pro nás pro všechny, muž si dosolí a já si zvykla.
Přidávat cukry mi přijde zbytečné, zvlášť pokud to malý nevyžaduje. Je to cesta do pekel.

Soli v roce vyloženě minimum, do roku vůbec. Že v roce má jen tři jídla denně, to bych teda příliš nehrotila, nemyslím si, že by toho loni malá snědla nějak víc, ta pro změnu bojkotovala večeře.
Docela dlouho jsme na svačinky jely jenom ovoce/zeleninu/přesnídávky/jogurt, ale teď si začala vymýšlet a říkat a já ji přes Vánoce tak nějak povolila uzdu, takže pokud to nebyla fakt nejaká kravina (jako třeba ten den už třetí termix), tak jsem jí to odkývala. No a teď půjdu asi horkotěžko zpátky, ale budu bojovat!

jjasmina
3. led 2022

@petgavlas v roce měla malá ty 3 jídla denně, v 1,5r 4.ted ji budou dva a vstává dopol a to ma snídaně, oběd polevku a hl chod, svačinu a večeři a stačí jí to. Jonak od 1r jí co my. Jinaj teda já na svacinu dávám zobku v podobě jogurtu, tvarohu nebo ovoce 😃k snidani má rohlik, chleba, šunku, sýr, cottage, mozarellu, pomazanky, vajicka, prostě cokoliv

katule1990
4. led 2022

@petgavlas Já se od roka snažím pomalu dávat to, co máme my. Např. odeberu bramborovou kaši před dosolením a na pánvičce osmahnu krůtí plátek na přírodno. Nebo uvařím těstoviny a synovi udělám obdobnou omáčku vedle na pánvičce, vše pak trochu pomixuju. K snídani zaliju kaši (ovesná, pohanková, rýžová, jáhlová, špaldová, krupicová...) horkou vodou, přidám trochu mraženýho ovoce (borůvky, maliny, jahody) a nechám odstát, nakonec přidám trochu jogurtu nebo tvarohu. Ke svačině dávám většinou jogurt/tvaroh s nastrouhaným ovocem nebo přesnídávkou. K večeři buď chleba se žervé/máslem a šunkou nebo sýrem, příp. co zbylo od oběda. Od toho roka už mu jídla lehce solím růžovou solí a přidávám bylinky nebo lahůdkové droždí jídlo pěkně dochutí. Cukr nedávám vůbec. Stačilo mi, co vyváděl, když dostal slazený sušenky od babiček.

petgavlas
autor
27. led 2022

Děkuji moc za komentáře, jen chci informovat, že syn si množství jídla přes den zkorigoval tak nějak sám, páč začal spát jen jednou a mezi hlavními jídly měl prostě hlad...ale za tipy dík 🙂

veru181
27. led 2022

Od roka vařím víceméně jídla jako pro nás, jen bez soli, cukru a výrazného koření. Porce zvyšuju, když mi přijde, že má opravdu hlad a nevymýšlí si 😀 Má pět porcí denně, aktuálně ke svačině dopoledne kaši a odpoledne bílý jogurt s ovocem, kolem roka měl místo kaše (tu měl večer) pečivo s žervé a zeleninu do ruky nebo nastrouhanou na pečivu.

lennus
27. led 2022

@petgavlas Od roku to samé co my, stravujeme se rozumně, do 2 nedostával moc sladkosti, spíš zdravější věci třeba z DM, pak nejedl třeba majonézu, uzeniny, byla jsem na něj přísnější než pak na mladší, ale doteď jí hezky a vše. Mladší jela v blw a je víc rozežraná 🤪