Látkové pleny. Konkrétní výbava. Jste spokojené?
Pipky, tak pište seznamy🙂 Eventuelně i s komentářem, zda-li jste spokojená nebo jak byste to příště nakoupily jinak. Aby látkařky začátečnice nemusely pročítat celou diskuzi o plenách..
Stručné shrnutí
- Na novorozence jsou podle diskuse nejvhodnější klasické čtvercové pleny (čč), konkrétně Imse Vimse a libštátské, protože rychle schnou a mají dobrou pořizovací cenu.
- Na noční použití diskutující nejčastěji uváděli savé varianty jako Bamboo Extra (BE), Bamboozle (Tots Bots), Bum Hugger a konopné vkládací pleny Ellas House, případně vlňáčky Disana nebo Baby Idea; někteří rodiče stále volí jednorázové Moltex pro noční spánek.
- Běžný systém látkování popisovaný v diskuzi je kombinace čtvercových nebo vícevrstvých (vv) vložek s PUL svrchňáky (Imse Vimse, Bambino Mio, Popowrap) nebo natahovacími vlňáky (Disana, Popolini/BabyIdea) a pomocnými pomůckami typu separačky a Snappi.
Nejčastější otázky
Q: Jak začít s látkovými plenami pro novorozence?
A: Doporučuje se pořídit 30–50 čtvercových plen (např. Imse Vimse nebo libštátské), 2–3 PUL svrchňáky (Bambino Mio, Imse Vimse nebo Popowrap), několik zavazovacích plen (Disana, Hemp Hour HHS) a Snappi sponku; některé rodičky mají také zásobu Moltex jednorázovek do porodnice.
Q: Jaké plenky jsou osvědčené na noc?
A: Diskutující uváděli Bamboo Extra (BE), Bamboozle (Tots Bots), Bum Hugger, konopné vkládací Ellas House a natahovací vlňáky Disana nebo BabyIdea jako noční varianty; někteří rodiče stále dávají na noc Moltex jednorázovku.
Q: Kolik a jaké svrchní kalhotky (PUL / vlna) koupit na začátek?
A: Časté doporučení je mít 3–5 PUL svrchňáků (Imse Vimse soft/organic, Bambino Mio, Popowrap) a 1–2 natahovací vlňáky (Disana, Popolini nebo BabyIdea) pro noční použití.
Q: Jaké separačky a ubrousky se v praxi používají?
A: Na ven a na noc rodičky často používají celulózové separačky Popolini nebo ImseVimse baby; někteří používají pratelný fleece nebo IV dry separačky, které ale některým nevyhovují; pro utírání pusy se zmiňují ubrousky Natracare.
Q: Jak se pečuje o vlněné svrchníky?
A: Vlněné svrchníky se lanolínují (impregnace Ulrich je zmiňovaná), používá se speciální šampon na vlnu a někdy „kúra a šampon“ na vlnu; diskuse uvádí i dvojitou dávku impregnace u nových vlňáků.
Q: Co znamenají nejčastější zkratky v látkování?
A: Vybrané zkratky z diskuze: AIO (all-in-one), BM (Bambino Mio), BE (Bamboo Extra), BH (Bum Hugger), BI (Baby Idea), HHS (Hemp Hour Strap), HH (Hemp Hour), IV (Imse Vimse), TB (Tots Bots), čč (čtvercová plena), vv (vícevrstvá plena), PUL, Snappi, BKM (bezplenková komunikační metoda).
Závěry z diskuze
Shoda
- Čtvercové pleny (čč) jsou preferovanou volbou na novorozence kvůli rychlému schnutí a nízké pořizovací ceně (jako Imse Vimse a libštátské).
- Kombinace savé vložky (čč nebo vv) a spolehlivého svrchního krytí (PUL nebo vlna) je základní doporučený systém.
Sporné názory
- Flísové svrchní kalhotky: část diskutujících je chválí jako lehké a dobře větrající (zejména v létě), jiní varují, že se „prosedí“ a nejsou vhodné pro delší nošení.
- Přechod na látku v noci: někteří rodiče dávají přednost látkovým nočním systémům (BE, BH, vlna, konopka), zatímco jiní trvale používají Moltex jednorázovky kvůli lepšímu spánku dítěte.
Otevřené otázky
- Které konkrétní vlňáky mají nejmenší míru reklamací (prasklé gumky, vytrhané druky): Baby Idea vs BI vs IV vs Engel zůstává v praxi nevyjasněné.
- Jaký je univerzální „noční“ systém, který spolehlivě vydrží bez přebalování u většiny dětí, není z diskuze jednoznačně určen.
- Přesný optimální počet plen a svrchňáků pro „běžný“ provoz (počty se mezi rodiči značně liší) zůstává individuální a závisí na praní a frekvenci přebalování.
Zmíněné značky a firmy
Imse Vimse, Libštát, Darland, Haipa‑Daipa, Popolini, Bambino Mio, Tots Bots, Baby Idea, Baby Lucy, Ellas House, Disana, Popowrap, Popovento, Engel, Kissaluvs, Hemp Hour, Bum Hugger, Mommys touch, Moltex, Canpol Babies, Stuffable Lite, Lotties, Swaddlebees, LIO's, Starbunz, Ulrich, Natracare, IKEA, JYSK, Modrý koník
Zmíněné produkty a metody
čtvercová plena (čč), vícevrstvá plena (vv), PUL svrchňáky, natahovací vlňáky, vlňěný obdélník, separačky (celulózové i pratelný fleece), Snappi sponka, AIO (All‑In‑One), kapsovka, prefold, Bamboo Extra (BE), Bum Hugger (BH), Bamboozle (Tots Bots), konopka (Ellas House), Hemp Hour (HH, HHS), novosklad, suchý zip (sucháč), Moltex jednorázovky, vkládací pleny/vkládačky, lanolínování/impregnace Ulrich, praní vlny se speciálním šamponem, BKM (bezplenková komunikační metoda), oříšky (indické ořechy), separačky IV dry
Místa a osoby
Modrý koník, JYSK, IKEA, Zlatíčko, Malta
@sussanah Ahojda, tak to děkuju za varování 🙂 Jak prosímtě na branakdetem poznám, které jsou ty nové a které ne? Nemají to nijak popsané... 😠
@kathy.skal pokud objednavas pres net, tak bych to pripsala do poznamky, ze chces ty s tema "kridelkama" Ja jsem na to prisla, kdyz jsem tam byla osobne, meli tam ten novy typ a pani mi tvrdila, ze nikdy jiny nemeli, az potom jsme nasli parkousku vzadu, tak mi uverila, ale vubec nemela sajnu 😖
Ahojik,
předvánoční výprodej věciček, co už neunosíme zde:
Plenkové kalhotky šité "látkovací" mamčou ve volných chvílích 😉 http://www.fler.cz/zbozi?uid=80068.
Ahoj 😉 Pridavam svou plánovanou výbavičku do fóra, tak mi můžete zhodnotit a napsat, co byste jeste prikoupily, nebo co byste nekupovaly. Dekuju 😎
Pro začátek na novoška mám půjčené od kamarádky 29ks vícevelikostních kalhotkových popolinek, k tomu i menší velikosti svrchních kalhotek 🙂 Pro začátek chci jednorázovky, pak najet na tyto půjčené a až velikostně budou sedět ty moje, co plánuju koupit, tak už najedu na moji výbavičku.
Co plánuju koupit:
Svrchnaky:
2x Wonder Wraps jednovelikostní
1x Thirsties duowrap (rostoucí) vel. 1
1x Thirsties duowrap (rostoucí) vel. 2
Kalhotovky:
18x popolini biobavlna one size (duha), každá obsahuje jednu vkládačku
AI2:
2x Gro Baby (Gro Via) + 2ks vkládacích na výměnu
Vkladacka:
nevím, zda ještě dokoupit 😕
Separacky:
1x celulózové Gro Baby (GroVia)
1x celulózové popolini
??ještě mi půjčila Pop in AIO, tak uvažuju, zda do ní nepořídit náhradní vkládačky...??
Tak co ještě? Budu ráda za jakékoliv připomínky 😉 Sem s nima 🙂
@luceka já mám duhu jednu a nic extra to není. Nejsou vyloženě špatné, ale rozhodně bych na tom nestavěla celou výbavu.
Gro Baby mám taky jednu, ale v poslední době mi začínají protíkat. Nevím, jestli hůř sedí, nebo čím to je. Malá má asi 8,5 kg.
@luceka Wonder Wrap jsme měli - nic moc, jsou takové docela silnější a hlavně nemají křidýlka kolem nožek a to je docela blbé u vaječiny. A taky si teda nejsem jistá, jestli ti to zakryje ty duhy, jsou docela úzké. Na čč narovno a jako záložní možná, ale a hlavní používání za mě určo ne.
Pokud chceš ušetřit, raději bych si koupila jeté, ale za nás raději jedno, max dvojvelikostní. Oblíbené jsou Thirsties nebo IV...
A super jsou i flísáčky! Anavy flísáčky, jednovelikostní, určo neprohloupíš.
Thirsties Duo vel.2 - už bych si je nekoupila, jsou obrovské, blbý střih, jak dítko lozí, rozpínají se ty zmenšování. Vel.1 jo, ale větší už raději jednovelikostní (pokud nebudeš mít extra obra, tak třeba Mko na vv pasuje dlouho)
čč - taky bych si nějaké koupila, třeba když se dítko počůrá 0,5h před koupáním nebo je opruzené, má průjem, tak se to hodí... Taková rychlovka, záloha, na chvilku... Třeba 10ks.
Kalhotkovky - já osobně bych si jíné jak Anavy už nekoupila, ale znám lidi, co jeli v duhách a spokojenost...
Vkládačky - budeš mít z kalhotkovek, pak uvidíš.
Gro baby - nebyla špatná, na malé miminko bude fajn, ale na větší nevim nevim. Každopádně bych si AIO/SIO koupila dvoje, ono pokud se novošek pokaká, tak vnitřek vyměnit nepůjde. (Další chválené AIO jsou Anavy Easy nebo BG kapsovka)
Pop in-nic moc, vložit dovnitř můžeš cokoliv
Tož tak za nás 🙂
@maly_prcek děkuju za tipy, koupím i Anavy Easy a i jednovelikostní Anavy na patentky pro vyzkoušení 😉
@luceka Ony (krom toho, že super sajou a mají dobrý střih) jsou bezva v tom, že mají vypínací ty vnitřky, takže jich nepotřebuješ tolik, protože jsou za den suché... Ty popolinky strašně dlouho schnou. Klidně 3 dny... My do 1roku používali jen s jednou vkládačkou.
Ja osobne ted mam taky Anavy Easy a udrzi i ty mega curaci davky co pousti a mel je i 3h. A cenove jsou fajn. Ono od urciteho veku ( u nas tak od roka) je tezke dat a zvlast venku na stojici ditko kalhotovky a svrchnacky. Takze ja bych zpetne investovala spis do tech AIO, protoze je pak clovek stejne dokupuje, kdyz chce i venku pouzivat latkovky.
@zmuzle přesně tak s těma AIO, taky si říkám že jsem měla pořídit víc a dřív, než teď kolem roka dokupovat....
nám ty Anavy Easy vydrží spíš 2h ale zas je fajn že je v nich spousta místa a daj se dovycpat podle potřeby 🙂
Ahoj holky, zatím jsem tady na koníkovi nečetla jedinou diskuzi o látkovejch plenách, přesto jsem rozhodnutá, že látkovat budu. Nemyslela jsem si, že to bude taková věda🙂 Co můžete poradit úplné začátečnici? Případně, kde získat vice info. Popravdě, pročítat sáhodlouhé diskuze se mi moc nechce. Díky
@xvitk101 Takove veda to neni, ale vim, ze se to tak zda. Kazdy Ti poradi neco jineho. Holt si musis neco precist a rozhodnout se, do ceho a kolik chces investovat. Ja osobne bych Ti doporucila nejdriv ctvercovky, ty me prijdou na novoska nejlepsi. Ja je pouzivam doted. Rychle schnou a na doma me to prijde nejlepsi a nejlevnejsi reseni. No a pak nejake kalhotovky na ven, na paradu a pak ty AIO. Jak jsem psala vyse, koupila bych si jich rovnou vic od zacatku. Nez kalhotovky a svrchnacky, protoze kolem roka je prebalvoani vetsinou uz orisek a AIO zapnes i venku/doma vestoje a dite muze hend bezet dal. 😉
Ale jsou holky, co nerady motaji ctvercovky a maji jen kalhotovky. Taky jich par mam, ale z vyse psanych duvodu mam spise AIO. Nosim je ven, i v lete a kdyz travis cely den venku, je jich potreba dost.
@xvitk101 ahoj, to je jasné že diskuse se ti pročítat nechce, mě to dokonce odrazovalo natolik že jsem začla látkovat až ve 3 měsících děcka co jsem se trochu stihla informovat a rozkoukat. Doporučuju přečíst nějaké články, např tady se já informovala, jsou tam i fotky balících úvazů a spousta info. http://www.branakdetem.cz/clanky/clanky Já koupila od každého něco na zkoušku a postupně na diskusích očíhávala co se holkám osvědčilo, ptala se a inspirovala....a už mám slušnou vyhovující výbavičku... tak supr že jsi rozhodnutá na látku 😉
@xvitk101 : kazda jsme zacinala 🙂
ja nejvic jedu v novoskladu z cc 🙂 , pastelkach a kalhotkovky tots bots 🙂 , koupila jsem si teda i aio a to Itti Bitii SnapinOne-malymu nevyhovovaly, mam je v supliku a budu tady hazet do bazarku 🙂(dve zlute ve velikosti s-asi jen dvakrat pouzite a jedna zelena vel. m-nepouzita) , pak kapsovku aio Tots Bots, ta nam zatim protyka 🙄 , je nam proste i po uplnem zmenseni velka kolem nozicek, no a taky aio popin, z tech jsem byla nejprve uplne nadsena, ted mi lezi v supliku 😝
co se svrchnaku tyce, nejlepsi jsou thirsties 🙂
@xvitk101 já sbírala první informace na www.latkovepleny.cz. Až budeš zorientovaná, jak to zhruba funguje, můžeš mrknout na https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-... - to je jen pár stránek. A až budeš sestavovat výbavičku, určitě ji hoď sem, ostatní ti ji zkritizujou 😉
@zmuzle , @dagmarkaaa , @beruskanula , @helulela holky děkuju. Jsem ráda, že to ve skutečnosti není až zas taková věda, ono asi stejně budu muset ozkoušet, co nám oboum bude vyhovovat. Díky za rady a odkazy s infem. Nemyslím, že látkový pleny by pro mě představovaly takovou oběť, jak se některým maminkám může zdát. Nechci být moc pohodlná a zvládly to generace před námi, tak proč ne my, že?
@xvitk101 Taky bych kukla na http://www.latkovepleny.cz/
Můj článek o našem látkování je o stránku před (19).
Zkus to promyslet a pak napiš, co bys tak chtěla kupovat a my ti zkouknem... 😉
Tak sem dám, pro zhodnocení svou plánovanou výbavu. Ze začátku chci chlavně vyzkoušet jak nám to půjde...
Mám 50-60ks čč, různí výrobci asi půl na půl 70*70, 80*80
chci pořídit 10-15 ručníku Ikea jako vkládačky
mám svrchňáčky Tots Bots flees S, Skapi nappy pul S, To jsem kupovala minulý rok na první dítě, jsou z bazaru.
chci pořídit svrchňáčky IV S asi na vyzkoušení taky z druhé ruky.
Separačky mám canpol + si chci nastříhat Irmu
No a ještě dokoupím snapku, no raději 2 😉
Později, za až jak se látkování bude dařit bych si pořídila.
nějake VV plenky
bambusové plenky nebo vkládačky. nevím co je lepší (případně objednám bambus. látku a ušiju)
Thirsties duovrap svrchňáčky 1ks
Anavy kalhotkovky 2-3ks na cestování a tak.
Nechci ze začátku zbytečně investovat, hlavně aby nám to šlo, dokoupit můžu vše až bude malý chvilku na světě 🙂
@rubika Já myslím taky, že pro začátek dobré a bude ti to stačit a snad i vyhovovat 😉
našla jsem tuto diskuzi ted .Davam il latkové pleny,ale měla jsem si kopit jine kalhotky,a proto chtěla bych vyzkoušet jiné látkové kalhotky.Ale šít si je sama nebudu,na to nemám.Ja jsem měla,nebo mam obyčejné kalhotky zn.Gmini a už je nechci,stejně větší asi nedělají.Mam 16 měsíční mimi a tuto značku nedoporučuju.
Ahoj, můžete zhodnotit, co jsem pořídila? snad jsem to s něčím nepřehnala, přiznám se, vkládačky jsou po kuse ze zvědavosti, nebo abych dohonila v objednávce hranici a neplatila poštovné 😉 některé věci se mi vrátily od švagrové-jede na pamperskách. Jinak je to i využití výprodejů a bazárků... Ještě chci dokoupit vlňáčky Disana, 20 klasických čtvercovek a vkládačky šiju doma z froté ručníků..
jednovelikostní:
15xHD pastelka bio
2x Anavy bio bambus
3x zavazovací Disana
1x kapsovka Toots Boots
2x kapsovka naughty Baby
newborn:
2x aio Anavy
2x bio bavlna Anavy
čtvercovky :
8x IV 70g 80x80
5x bílé 70x70, 1x s potiskem, 3x bambusové Kikko barevné
vkládačky navíc:
1x vícevstvá Anavy S
1x vícevrstvá jakási veliká (zaměnili mi v objednávce)
2x bambusové froté
svrchňáčky:
4x různé velikosti Imse VImse
Budu ráda za tipy, názory... 🙂 ps: je flanel vhodný jako vkládačka? předem díky..
@druidee No já si připadám jako "mimozemštan",znám jen klasickou plenu a k tomu kalhotky kterými se přikrývají a jednorázovky. Před 20-ti lety jsem přebalovala bratra a od té doby mě mimina nezajímala a ted jsem fakt víc mimo!

@maly_prcek proč se na novoška nehodí HHS? Nikdy jsem je naživo neviděla, ale vždycky se mi líbily, tak by mě to zajímalo.