icon

Látkové pleny. Konkrétní výbava. Jste spokojené?

avatar
lusinta
26. únor 2008

Pipky, tak pište seznamy🙂 Eventuelně i s komentářem, zda-li jste spokojená nebo jak byste to příště nakoupily jinak. Aby látkařky začátečnice nemusely pročítat celou diskuzi o plenách..

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 3. čer 2026 · 979 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Na novorozence jsou podle diskuse nejvhodnější klasické čtvercové pleny (čč), konkrétně Imse Vimse a libštátské, protože rychle schnou a mají dobrou pořizovací cenu.
  • Na noční použití diskutující nejčastěji uváděli savé varianty jako Bamboo Extra (BE), Bamboozle (Tots Bots), Bum Hugger a konopné vkládací pleny Ellas House, případně vlňáčky Disana nebo Baby Idea; někteří rodiče stále volí jednorázové Moltex pro noční spánek.
  • Běžný systém látkování popisovaný v diskuzi je kombinace čtvercových nebo vícevrstvých (vv) vložek s PUL svrchňáky (Imse Vimse, Bambino Mio, Popowrap) nebo natahovacími vlňáky (Disana, Popolini/BabyIdea) a pomocnými pomůckami typu separačky a Snappi.


Nejčastější otázky

Q: Jak začít s látkovými plenami pro novorozence?
A: Doporučuje se pořídit 30–50 čtvercových plen (např. Imse Vimse nebo libštátské), 2–3 PUL svrchňáky (Bambino Mio, Imse Vimse nebo Popowrap), několik zavazovacích plen (Disana, Hemp Hour HHS) a Snappi sponku; některé rodičky mají také zásobu Moltex jednorázovek do porodnice.

Q: Jaké plenky jsou osvědčené na noc?
A: Diskutující uváděli Bamboo Extra (BE), Bamboozle (Tots Bots), Bum Hugger, konopné vkládací Ellas House a natahovací vlňáky Disana nebo BabyIdea jako noční varianty; někteří rodiče stále dávají na noc Moltex jednorázovku.

Q: Kolik a jaké svrchní kalhotky (PUL / vlna) koupit na začátek?
A: Časté doporučení je mít 3–5 PUL svrchňáků (Imse Vimse soft/organic, Bambino Mio, Popowrap) a 1–2 natahovací vlňáky (Disana, Popolini nebo BabyIdea) pro noční použití.

Q: Jaké separačky a ubrousky se v praxi používají?
A: Na ven a na noc rodičky často používají celulózové separačky Popolini nebo ImseVimse baby; někteří používají pratelný fleece nebo IV dry separačky, které ale některým nevyhovují; pro utírání pusy se zmiňují ubrousky Natracare.

Q: Jak se pečuje o vlněné svrchníky?
A: Vlněné svrchníky se lanolínují (impregnace Ulrich je zmiňovaná), používá se speciální šampon na vlnu a někdy „kúra a šampon“ na vlnu; diskuse uvádí i dvojitou dávku impregnace u nových vlňáků.

Q: Co znamenají nejčastější zkratky v látkování?
A: Vybrané zkratky z diskuze: AIO (all-in-one), BM (Bambino Mio), BE (Bamboo Extra), BH (Bum Hugger), BI (Baby Idea), HHS (Hemp Hour Strap), HH (Hemp Hour), IV (Imse Vimse), TB (Tots Bots), čč (čtvercová plena), vv (vícevrstvá plena), PUL, Snappi, BKM (bezplenková komunikační metoda).

Závěry z diskuze

Shoda

  • Čtvercové pleny (čč) jsou preferovanou volbou na novorozence kvůli rychlému schnutí a nízké pořizovací ceně (jako Imse Vimse a libštátské).
  • Kombinace savé vložky (čč nebo vv) a spolehlivého svrchního krytí (PUL nebo vlna) je základní doporučený systém.


Sporné názory

  • Flísové svrchní kalhotky: část diskutujících je chválí jako lehké a dobře větrající (zejména v létě), jiní varují, že se „prosedí“ a nejsou vhodné pro delší nošení.
  • Přechod na látku v noci: někteří rodiče dávají přednost látkovým nočním systémům (BE, BH, vlna, konopka), zatímco jiní trvale používají Moltex jednorázovky kvůli lepšímu spánku dítěte.


Otevřené otázky

  • Které konkrétní vlňáky mají nejmenší míru reklamací (prasklé gumky, vytrhané druky): Baby Idea vs BI vs IV vs Engel zůstává v praxi nevyjasněné.
  • Jaký je univerzální „noční“ systém, který spolehlivě vydrží bez přebalování u většiny dětí, není z diskuze jednoznačně určen.
  • Přesný optimální počet plen a svrchňáků pro „běžný“ provoz (počty se mezi rodiči značně liší) zůstává individuální a závisí na praní a frekvenci přebalování.


Zmíněné značky a firmy

Imse Vimse, Libštát, Darland, Haipa‑Daipa, Popolini, Bambino Mio, Tots Bots, Baby Idea, Baby Lucy, Ellas House, Disana, Popowrap, Popovento, Engel, Kissaluvs, Hemp Hour, Bum Hugger, Mommys touch, Moltex, Canpol Babies, Stuffable Lite, Lotties, Swaddlebees, LIO's, Starbunz, Ulrich, Natracare, IKEA, JYSK, Modrý koník

Zmíněné produkty a metody

čtvercová plena (čč), vícevrstvá plena (vv), PUL svrchňáky, natahovací vlňáky, vlňěný obdélník, separačky (celulózové i pratelný fleece), Snappi sponka, AIO (All‑In‑One), kapsovka, prefold, Bamboo Extra (BE), Bum Hugger (BH), Bamboozle (Tots Bots), konopka (Ellas House), Hemp Hour (HH, HHS), novosklad, suchý zip (sucháč), Moltex jednorázovky, vkládací pleny/vkládačky, lanolínování/impregnace Ulrich, praní vlny se speciálním šamponem, BKM (bezplenková komunikační metoda), oříšky (indické ořechy), separačky IV dry

Místa a osoby

Modrý koník, JYSK, IKEA, Zlatíčko, Malta

avatar
zlatouch
13. led 2012

@janistr čtvercovek a vv máš myslím dost, ale možná bych zvážila ještě PULky, často se pokadí, tak ať máš rezervu (i když je fakt, že rychle schnou, když je ručně přemáchneš, ale kdybys čekala na plnou pračku, nemuselo by to stačit). Co třeba nějaké rostoucí, ať je využiješ déle? A jestli chceš látkovat i na ven, doporučuju kapsovky/All in one, nejde jen o efekt, ale ne vždycky jsou v terénu podmínky motat novosklad 😉

avatar
betelgeuzz
13. led 2012

@janistr já bych zatím nekupovala čč 80x80, já je třeba nikdy nevyužila. happy squere neznám, ale libštát nejsou moc chválené.

avatar
janistr
13. led 2012

Moc děkuju za komentáře, Happy square jsou plenky o vyšší gramáži, maminky si je na fórech dost chválí. Na Libštátské jsem slyšela kladné i záporné ohlasy, totéž Kikko, takže nevím... 🙂. Proto budu kupovat oboje, pokud nebudou vyhovovat, snad je použijeme aspoň na podkládání mimča a utírání blinkání 🙂. Na ven ještě nejsem 100% rozhodnutá, jestli látku, nebo jednorázové Moltexy. Určitě zvážím ty kapsovky, AIO mi přijdou na malé mimčo dost objemné.

avatar
helulela
13. led 2012

@janistr čč máš fakt hodně, ubrala bych, Kikko vezmi LUX, mají vyšší gramáž. S 80*80 bych taky počkala a nekupovala hned do začátku, třeba ani nebudeš potřebovat. Ve vv se moc nevyznám, ale psalo se tu, že BM jsou zbytečně drahé proti Kikko a Popolini. Bmb ubrousky jako vkládačky jsou fajn, ale taky bych jich nebrala tolik, spíš bych část z nich nahradila nějakými bmb obdélníkovými vkládačkami, přijde mi, že mají větší výdrž, což později oceníš (BL vel. S, Babyidea...). BM PULky NB jsou hodně malinké a spíš na plínky narovno, vzala bych místo nich jiné v NB velikosti. U nás byly IV vel. S na začátek velké, jak se nedají křížit suché zipy. S vlněnou šáličkou zkušenost nemám, vázačky mě nenadchly. I když chceš jet hlavně čč, pořídila bych už na začátku pár kalhotovek - na ven, na noc...

avatar
janistr
13. led 2012

@helulela díky, ještě na to mrknu (hlavně teda na kalhotkové a asi zredukuju a přehodnotím ty vkládačky 🙂. Jinak BM vícevrstvé vycházejí právě levněji, než Popolini (aspoň, co jsem našla), Kikko budou asi levnější.

avatar
janistr
27. led 2012

Tak nakonec po dlouhém promýšlení, pátrání, pročítání diskuzí a recenzí v obchodech bude počáteční výbavička vypadat asi takto:

Čtvercovky:
10ks starších
30ks Kikko LUX Eco 70x70
4ks IV mušelín
9ks Kikko bambus 70x70
9ks IKEA pleny/osušky

Vkládačky:
9ks Kikko Bmb 30x30
5ks BL bambus S
3ks BL bambus 40x40
2ks Baby idea Bmb prefold

Kalhotkovky:
Objednala jsem pár na zkoušku, uvidíme, co nám sedne.
1ks BL flanel
1ks BL organic velur
1ks Bamboozle
1ks Anavy easy
1ks Bamboo extra

Svrchňáčky:
PUL - IV Organic (NB, S)
HD (S)
Bambino Mio (S)
HD fleece (S)
Snappi šálka

Něco už je doma, zbytek objednán 🙂.

avatar
lenka3p
29. led 2012

Latkove pleny III nedam - tisic stranek je nad lidsky sily. Tady jsem se to snazila procist, ale i tak je to pro zacatecnika narocne 🙂 Presto se zeptam tady, protoze jsem na to jeste nenarazila - ty rucniky IKEA jako vkladacky - mohly byste mi poslat primo odkaz? Koukam tam a maji tam bud zinky s poutkem - 10 ks za 99 Kc, anebo normalni velke rucniky od 29 Kc. Nejake mensi, o kterych se tady hojne pise, jsem tam nenasla. Urcite se tahle informace bude hodit i dalsim, diky!

avatar
elaaa
30. led 2012

@lenka3p Obávám se, že je přestali vyrábět. ☹

avatar
helulela
30. led 2012

@janistr do začátku jsi vybavená víc než dobře 🙂
@lenka3p taky jsem slyšela, že je už nemají. Jako vkládačky se používají i ty žínky. A jen tak bokem - latkové pleny III komplet číst nemusíš, ale klidně se tam ptej 😉 Pravidelně to čte víc holek než tu a dotazy se tam řeší často.

avatar
maja.xx
13. kvě 2012

příprava na srpnové mimuško (ale já plánuju tedy porodit 27.7. 😀 ), druhé v pořadí, zato první látkování, prozatím nakoupeno:

10ks čč (určitě málo, kolik přikoupit?)
4x Sketch Aio (můj první kup, pozdě jsem se dočetla, že jsou na prd, ale na doma snad postačí)
4x kapsovka Vesz (tady jsem se o nich nic nedočetla, ale hodnocení na mmb má paní výborné a i mě připadají s "křidélky" super)
3x kapsovka Batolini
3x TB easy fit
2x Lotties froté
1x Popolini froté organic
1x Popolini easy fix
2x Ellas House konopná
1x P´tits Dessous Aio
3ks svrchňáků

Plánuji koupit:

snappi sponku
vkládací pleny - tady tápu které?
separační pleny - Popolini?
kbelík s víkem
síťka + pytel na pleny
vlňáčky - Disana?
Extender
Žlučové mádlo+prášek?

poradíte na co by bylo ještě dobré přikoupit?

avatar
madlisek
13. kvě 2012

@maja.xx Přijde mi to jako dobře promyšlená výbava 🙂 Těch čtvercovek bych vzala minimálně 30, ale spíš víc (pokud teda budeš chtít motat novosklad 🙂 ) Spoustu značek tvých kalhotovek a kapsovek neznám, ale je šikovné mít různé kousky, tak jak to máš ty, a potom prodat nebo dokoupit podle toho, jak budeš spokojená. Každopádně pokud jde o množství, myslím, že je to do začátku slušné. Separačky Popolini jsou dobré, vlňáky Disana taky, ale lidi si dost chválí i Merinostar. Každopádně koupíš-li vlňáky, počítej i s koupí lanolinu 🙂 Já bych doporučila ještě vícevrstvé bambusové plenky, ty u nás byly zpočátku v permanenci na kalhotkový sklad a později je využiješ třeba jako savá jádra do kapsovek.

avatar
maja.xx
13. kvě 2012

@madlisek , moc děkuju za postřehy, právě se bojím toho novoskladu, že se do toho zamotám, takže to bych nechala jako nouzovku a plíny "na doma"

avatar
madlisek
13. kvě 2012

@maja.xx novoskladu se neboj, není to nic, co bys nezvládla 🙂 A na doma jsou čtvercovky super ( my je tak používáme stále 🙂)

avatar
boudova
13. kvě 2012

@maja.xx novoskladu bych se rozhodně nevzdávala dopředu, na novouše nejlepší varianta 🙂 budeš přebalovat často a kalhotovek je na to "škoda". čč rychle schnou a jsou nejvariabilnější. zavázat novéosklad jde jen o zvyk, já to umím líp, naž malou narvat do kalhotovky 🙂 to je boj 😀 😀 😀

avatar
svoba
15. kvě 2012

@lusinta prosím tě, co jsou ty plenky: AIO BBH Magic? jsem absolutní začátečník. tuto značku neznám. jsem trochu zmatená. 🙂

avatar
svoba
15. kvě 2012

@madlisek
@boudova
mám dotaz: to uděláte ze čtvercovky novosklad, zapnou se snappkou a na to jen svrchňáčky? a funguje to i na novorozence? a na stolici?

avatar
janistr
15. kvě 2012

@svoba Já zatím u novorozence ani snappkou nezapínám - ty konce zůstávají natolik dlouhé, že se dají tak jakoby omotat kolem těla. A aby neprotekla vaječinka, je dobré zahnout plenku kolem nožiček. Mě na začátku docela pomohlo tohle video:

https://www.youtube.com/watch?v=gasWvBJEDlU

:D

avatar
mmiirrkkaa
15. kvě 2012

@svoba Já novosklad jistila snapkou a když to dobře založíš kolem nožiček, tak ti to vaječinu krásně zadrží. Pokud tam teda prďola pošle nálož a je v tom delší dobu, tak se může stát, že ti to proteče na svrchňáky, ale musím říct, že počet takovýchto nehod je mnohem nižší než u jednorázovek 🙂

avatar
helulela
15. kvě 2012

@svoba BBH jsou Baby Bee Hinds http://www.branakdetem.cz/plena-magic-baby-beeh... Je to hodně savá AIO, dává se i na noc, úměrně tomu dlouho schne.

avatar
boudova
15. kvě 2012

@svoba zatím snapkou nejistím, skoro to kolem ní omotám dvakrát a dělám to také podle toho videa 🙂

avatar
svoba
16. kvě 2012

chci se ještě zeptat. jsou tots bots easyfits aio dobré plenky? a jdou už od narození?

avatar
madlisek
16. kvě 2012

@svoba také jsem na čtvercovku snapku nepoužívala, jen jsem to otočila kolem tělíčka 🙂 Ale jinak je přesně jak píšeš, novosklad a na to svrchňáčky 🙂 Na stolici to funguje výborně, stačí zarolovat kolem nožiček a utáhnout u pasu (myslím, že @andelka to má pěkně nafocené v albu 🙂 ) a je to v podstatě nepropustné. Jednorázovky mi několikrát protekly až na záda, ale u novoskladu se mi to nestalo nikdy. Snapku jsem používala na vícevrstvé na kalhotkový sklad 🙂

avatar
andelka
16. kvě 2012

Jj, taky "mi" papírovky kolikrát protekly až na záda a musela jsem komplet mimčo převlíkat 😒 svrchňáčky co si pamatuju tak teď se zašpinily jednou. Měla jsem to blbě utažené a malej kadil u kojení, takže to teklo hodně bokem.
Můj prďola teda není novorzenec, ale snapkovala jsem do začátku, látkuju ho tak 60:40 od 3 týdnů. Svrchňáky newborn už má malé, jedem v S 🙂

avatar
helulela
16. kvě 2012

@svoba TB jsem měla ještě ve starší verzi, dávala jsem od začátku, rychle schly, ale častěji než u jiných AIO protékaly kolem nožiček a u staršího dítěte už savostí nestíhaly, to jsem si je troufla dát max. na 1,5 hod. Ty nové nevím, v čem se liší.

avatar
maja.xx
16. kvě 2012

@boudova novosklad a čtvercovky nevzdávám bez boje 😀 , dnes se mi podařilo koupit přes paní libštátské, která je nepoužila 20ks (origoš zabalené) za tři stovky, tak mám radost, že tu 30 už mám a do porodu už nakoupím snad už jen doplňky, i když už začínám být látkováním "postižená" 😅
ještě poraďte do kterých vlňáčků jít
http://www.ecobebe.cz/detail-latkove-plenky-svr...
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=52935921&tab=4
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=40363625&tab=4
nebo klasiky Disany? a doporučily byste je i pro novorozence?

avatar
boudova
16. kvě 2012

@maja.xx s vlňáčkama zatím neporadím, mám disany a zatím mě moc nebavěj ☹ špatně se mi proti PULkám oblíkaj ...

avatar
svoba
16. kvě 2012

@helulela děkuju! 🙂

avatar
littlemousecz
17. kvě 2012

Tak tady předkládám mou sestavu, kterou hodlám postupně kupovat.Ze začátku plánuju hlavně vv a čč, později převážně AIO, ty bych ale dokupovala až podle zkušenosti naživo.
Prosím o komentáře:

15 x čč IKEA
10 x ručníčky IKEA
20 x vv Anavy bambus vel.M
20 x čč KIKKO lux
4 x Anavy easy
3 x AIO Sweet monkey (těm prostě neodolám, má někdo zkušenost?někdo v diskuzi o nich psal,ale nevím, kdo to byl)
1 x AIO Swadlebees econapi
1 x AIO Blueberry bamboo deluxe
1 x AIO Bumgenius freetime

1 x Capri svrchní novorozenecké
1 x PULky Haipa Daipa vel.S
1 x PULky Anavy (na ty si ráda počkám, alespoň podle názorů látkařek budou určitě super)
další velikosti po zkušenostech v terénu, určitě budou do té doby ještě nějaké novinky

1 x vlňáčky Merinostar vel.M
1 x flísáčky Anavy

2 x Snappi sponka
2 x pytel na pleny (velikost ?)
3 x přebalovací podložka s PUL zátěrem
1 x kyblík na použité pleny

Díky za všechny názory a připomínky.

avatar
lenka5731
17. kvě 2012

@littlemousecz já jsem zatím taky jen teoretik, ale dopředu kupovat 20 vv Anavy vel. M mi přijde fakt moc.. Já mám dopředu koupeno 1xS a 8xM.. a i to se mi zdá ažaž... 🙂 Chybí ti tam jednovelikostní kalhotkové plenky Anavy, ty jsou na dělání radosti ideální, skladování jim neublíží a drží si cenu. A na výběr máš hodně vzorů, takže si radost můžeš dělat průběžně.

Jinak SW Econappi je poměrně robustní (mám ji, ale jak píšu, nevyzkoušeno) na menší dítě se mi zdá vhodnější SW simplex jednovelikostní (taky mám), ta je po zmenšení oproti Econappi fakt maličká.. Ale u econappi se ty vkládačky (2) dají komplet vyndat, to u simplex nejde, ta má tu vkládačku (je tam jen 1) na jedné straně všitou (ale na praní a sušení se vytáhne) Do budoucna se chystám udělat album jak dnes udělala helulela, tak pokud k tomu opravdu dojde 🙂, tak pak třeba mrkni. Plánovala jsem je vyfotit vedle sebe..

avatar
lenka5731
17. kvě 2012

@littlemousecz ta econappi je oproti ostatním aio o poznání těžší, fakt výrazně, paní Hanka mě na to sama upozornila a vysvětlila to tím, že je to vysokou hustotou tkaní vkládačky - což je u většího dítěte výhoda v tom, že je prý extrémně savá.

Strana