Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
12. říj 2012

@mahafi já to prostě beru jako osobní selhání :( mám z toho depku jako hrom.. a je to znát.. od rána se pořád počůrává :( nejsme naladěný.. :( vzteká se, je protivná.. protože já nejsem v pohodě.. :( to je zase den.. kožní je tu jenom ve středu.. a předpokládám že tam parádně narváno!!!

katyxq
12. říj 2012

@dandelion Nic si nevyčítej - fakt zajdi na kožní a nech udělat stěry (požaduj je a nenech se odbýt), kdoví, co má za potvoru, když se jí to pořád takhle vrací. Jinak je to prostě střílení naslepo. Plínky zase vydezinfikuj, pořadně vymáchej (co máš za prací prostředek - neraaguje na něj?).

ivuska.h
12. říj 2012

@dandelion A jsi si jistá, že to je fakt plíseň? Dělali ti z toho rozbory?

dandelion
12. říj 2012

@katyxq vyměnila jsem dreft za gel z ořechů.. z toho co tu měli pro mě nejsympatičtější volba.. tak ho zkusím, i když jsem četla že toho moc nevypere... jak píšu kožní je tu jen středy.. a nevím jestli je to tak vážný abychom jeli na pohotovost... to asi ne..

dandelion
12. říj 2012

@ivuska.h jak jsem psala výš.. jeden dr mi že je to plíseň a druhá že je to alergie.. rozbory nikdo nedělal a dr mě odpálkovala slovy, že je to z plen a že je to normální... přístup lékařů mě začíná štvát víc a víc :(

ivuska.h
12. říj 2012

@dandelion Nemáš se z čeho obviňovat, tyhle věci neovlivníš... Na kožní jdi klidně kamkoliv jinam, nemusíš se řídit žádnou spádovou oblastí nebo tak něčím. Zjisti si reference na kožaře v okolí a jdi tam, kde se ti to bude zdát nejvíc důvěryhodné. Pokud se ti přístup doktora nebude líbit, jdi jinam.

katyxq
12. říj 2012

@dandelion U nás (mě i malé) neprojde nic s parfemací, když byly Šárce dva měsíce, tak jsme byly týden u mojí mamky v Pardubicích a já zapomněla vzít náš prací gel a jako nouzovku jsem koupila zrovna ten Dreft, brrr, smrdělo mi to i po dvou mácháních navíc (už jsem za roky odvykla parfemacím), mě svědila kůže a Šárka trochu zarudla. Víš, jak jsem si nadávala, že jsem ten gel nechala v Brně?

ivuska.h
12. říj 2012

@dandelion Hm, tak to si holt jako matka musíš ohlídat, bohužel na mnohé doktory se spolehnout nedá. Takže na kožním bych trvala na odběru vzorku z nemocné kůže (pochybuju, že dětská ten odběr umí správně provést), je to sice trošku invazivní zákrok, ale ve vašem stádiu už se určitě vyplatí. No a uvidíš, co tam naroste... Jen se nesmíš nechat odbýt, s děckama se člověk musí naučit být asertivní. Není to příjemné, ale musíš myslet na to, že to děláš pro to dítě. No můj manžel by po dvou pobytech ve špitále s děckama mohl vyprávět 😀 Já jsem taky měkota, ale při vyjednávání o (ne)očkování jsem se už taky zocelila 😀

novi
12. říj 2012

@dandelion travala bych na stěrech at chtej nebo ne, nenechat se odradit a pevně trvat na svým....i kdyby to bylo z plen , což si nemyslím tak máš právo vědět jaká bakterie, plísem či jiný fujtajlb je na prdelce tvé holčičky...

ivuska.h
12. říj 2012

@dandelion Mám tu cca litr Ulricha, ten je naprosto bez parfemace, můžu ti poslat vzorek, jestli chceš zkusit. Já ho teď nepoužívám, protože mi nevypral větší skvrny, což mi na oblečení vadí (peru plíny se světlým oblečením naráz).

katyxq
12. říj 2012

@ivuska.h teď mimo téma - koho máte jako pediatra? My chodíme tady v Bystrci k Vlčkové a uvǎzuju o změně (ale zas si říkám, jestli to jinde bude lepší).

ivuska.h
12. říj 2012

@katyxq Naproti Dětské, Radovan Sedlinský. Sice to máme teď celkem daleko, ale bystrcké doktorky mě nějak moc nezaujaly, i když Szturzová bývala velmi pokroková, když jsme k ní jako děcka chodili. U Sedlinského se obávám, že nebere nové pacienty, jen sourozence stávajících :( Ještě je výborná Gálová, ta je naproti Rondu a ta, pokud vím, bere.

janinek
12. říj 2012
janinek
12. říj 2012

@dandelion
Ani nevis, jak ti rozumim :( Take si prijdu neschopna. leus hlavne hrozne rve u prebalovani a kope o zivot. A jak ji davam ted papir, tak mi ji klidne roztrhne pri nasazovani. Take jsem z toho hodne spatna.

Ale neni to tvoje chyba. A vam se to vlece uz desne dlouho a normalni to proste neni. Ja ted pockam do stredy, to budou dva tydny a jestli se to nezlepsi, tak si vydupu papir na kozni.

mahafi
12. říj 2012

@dandelion jako osobní selhání můžeš brát věc, která se dá ovlivnit, tady za to opravdu nemůžeš a nemůže za to nikdo 🙂, tak se tím netrap (aspoň se o to pokus) 🙂, jděte se s malou třeba projít, přijdete na jiný myšlenky.. 🙂. ale chápu tě, takhle zvenčí se radí líp, taky se v depkách umím pěkně patlat.. 😔

betysek
12. říj 2012

@dandelion Určitě zajdi na kožní, ať udělá stěry, když se to táhne, tak dlouho. Každopádně si to nevyčítej. Je fakt, že já si taky hned všechno vyčítám, jak jsem malé ublížila a pod. Každý říkal, že všechno u první moc řeším, že až budu mít druhé, že na to nebudu mít čas. Sice mám větší frmol, ale řeším furt všechno stejně.....A možná to řeším ještě víc než s první,ale to bude asi tím, že to dalo docela zabrat, aby se narodila (IVF a docela hektické těhotenství).....Držím moc palečky, ať se té plísně brzy zbavíte úplně. 😉

dandelion
12. říj 2012

@ivuska.h Tady je to těžký.. My jsme bez auta, takže o to je to ještě složitější.. :/ chtěla jsem změnit pediatru.. protože mi naše přijde maximálně mimo.. šla jsem za doktorem vedle a řekl mi že mají dohodu že si pacienty nepřebírají.. a mají to tak všichni tři v Chodově :/ a do Varů jezdit se mi nechce.. Jsem z toho otrávená fakt.. Hlavně mě štve, že jsem tak důvěřivá a už po několikátý se mi to maximálně nevyplatilo.. Co to je za podplacený doktory??? Fakt je mi z toho zle :( a téma očkování raději nezmiňovat protože po tom mi je zle ještě jednou tolik.. :/ Ulricha si vezmu.. napiš do IP kolik za něj chceš ;)
@novi 5 měsíců byla na látce a bez jediného problému! Nikdy jsem ničím nemazala.. :/ Tak pochybuju že by nesnášela látkovky...
@katyxq taky si měla někdy pocit, že musíte mít VŠECHNO? Já vím že je to oproti jiným chorobám pohodička, ale děsně mě to prudí...
@janinek a v jakým to má Leuška stádiu momentálně? lepší se to? a máš jí v jednorázovce?

dandelion
12. říj 2012

@mahafi já vím, ale fakt mi to zkazilo celej den.. :/ člověk dělá co může.. a bez výsledku.. děsně demotivující dělat cokoliv.. :(
@betysek Taky jsme na ní čekali dlouho, krušné těhotenství, napínavý porod.. JIPka.. atd.. řeším každej prd.. Dneska jsem mluvila s mamkou a taky mi říkala, že se nic dřív neřešilo natož aby je napadlo že mají nějaké problémy z jídla.. mliko=koliky, průjmy, zvracení, plíseň, mykóza či co to je za kvasiny=sacharidy? Takže úplně chápu.. chci pro ní to nejlepší a někdy mi přijde že dělám všecko blbě.. :/

katyxq
12. říj 2012

@dandelion Já si vždycky strašně vyčítám, když jí (já vím, že ne naschvál) způsobím bolest, po narození koliky-ekzém-střeva v pr., dávka hexy, test hovězího, pití AC Nutrilonu, hádka s manželem (Šárka je dost citlivka a všecko si strašně bere), včera rozhodnutí horečku nesrážet. Snažím se s tím nějak srovnat, ale ne vždycky se mi to daří, občas se z toho prostě rozbrečím (a pak je mi líp, prostě to musím vyventilovat), malá se na mě usměje a je zas dobře 🙂.
Člověk si to musí sám v sobě prostě porovnat, neřešit frfly a nepochopení okolí, důležité je to, co vidíš, že je pro malou správné 😉. A pak už jsou ti blbý poznámky ostatních ne k pláči, ale k smíchu 😵 ...... Tý jo, kde já v sobě vyhrabala tenhle spisovatelský výplod 😀 (slohovky jsem mívala za jedna, ale bylo to pro mě utrpení je psát).
Fakt, teď už by mě kecy typu po pár dnech látkování vzdáš, na co kupuješ tak drahý opalovák, nech malou vyřvat, blbne u kojení a proto jí dej sunar, ty to jídlo ale hrotíš apod. nemrzí, spíš je mi autorů těch výroků líto nebo se jim v duchu směju.

filipatereza
12. říj 2012

@novi Mám IV Organic...

mahafi
12. říj 2012

@dandelion já ti rozumím.., hlavu vzhůru, bude líp, děláš pro malou maximum, co jde 🙂.
@katyxq nádherně napsáno 🙂

mahafi
12. říj 2012

@dandelion jo a ta dohoda, co mezi sebou mají ti doktoři je dost nedomyšlená, to je na houby, když si nesedneš s doktorkou ☹.

filipatereza
12. říj 2012

@bamboolik Ahoj,chci se zeptat, nepřemýšleli jste někdy o prezentacích plínek v porodnici nebo o doručení nějakých materiálů na prostudování do porodnice, Myslím, že by to spousta maminek ocenila...

mustikka
12. říj 2012

@katyxq chodíme k Mudr. Vomelové v Komíně. Má i homeopatii. Zatím spokojenost 🙂

dandelion
12. říj 2012

Je v jednorázovce a je to o dost lepší než ráno... hold i když jsem nechtěla kupovat další balík, tak ho koupit musím.. :/ ... jaké kupujete jednorázovky? mám ty Babylove Natur, ale prý z nich bylo pár dětí "popálených" ale zase aby nestály majlant :/

lenka5731
12. říj 2012

@dandelion držím palce, ať se domůžeš nějakého pořádného vyšetření a Štěpánce se uleví.

Já jsem ted prohlížela fotky na bazárku a čumím s otevřenou pusou, jak flekaté plenky někdo prodává.... Tohle já bych teda hodila do koše 😒 , úplně se mi zvedl kufr 🤐

@helulela Jsem ráda, že jsem "díky tobě" neprodala Itti Bitti a Easy... Teď do nich nacvakávám dlouhý vkládačky Anavy a na doma ideální plína, co neomezuje 🙂

lenka5731
12. říj 2012

@dandelion buď obyč Babylove a nebo Babylove Nature (neřeš jiný děti, řeš jak vyhovujou teď Štěpánce), s ničím jiným bych být tebou neexperimentovala...

dandelion
12. říj 2012

@lenka5731 pravda.. malá s nima problém nemá.. a hlavně v ní není dlouho...

janinek
12. říj 2012

@lenka5731 Jinak na FB maji ty plinky jako NB Simplex, velka simplex, coverall a onesize pocket a pytle.

luciesofi
12. říj 2012

@dandelion Eli, to mě moc mrzí, že pořád máte nějaké problémy...☹
Jednorázovky mám doma Babylove nature, ale zatím jsme ji použili jen jednou, když bylo všechno mokré... A zdají se mi být v pohodě (ale zkoušela jsem předtím jen Pampers Sensitive a to byla chemie největší...fuj ☹)