Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mochenkaa
21. lis 2012

@andelka Prosím tě, já jsme fakt začátečník a ve výrazech aktuálně bloudím 😅
Co jsou: svrchňáky, kapsovky, vkládačka a separačka?
Separačka asi tuším, vkládačka mám taky tušení, ale kapsovka a svrchňáčky jsou mi zatím utajeny 😅

bamboolik
21. lis 2012

@janinek Supr 🙂 A na ten flís ti teda nereagovala jo?

ivuska.h
21. lis 2012

@dandelion A máš tu kvasinku fakt potvrzenou ze stěru?

bamboolik
21. lis 2012

@mochenkaa svrchňáčky jsou svrchní kalhotky, tj to, co se dává na savou plenku, aby nebolo mokré oblečení 🙂 Jsou buď flísové, PULové nebo vlněné.
Kapsovak je plenka, která má kapsu, kam se vkládá savá vkládací plenka (vkládačka). Kapsovky jsou buď savé penky nebo AIO (all in one - vše v jednom), tj. nahoru už svrchňáky nejdou 🙂
Obecně na větší mimčo se Vám bude lépe kupovat, protože všechno už bude sedět relaitvně v pohodě. Hlavní dotazy ale budou, jak moc ti malý čůrá? 🙂 Asi už bude lepší se orientovat na fakt savé materiály (bambus) a spíše užší stihy. Předpokládam, že malý už nekaká vaječinu 3x denně, takže ani svrchňáků nebudeš potřebovat tolik. Taky potom, co přesně od látkování čekáš, jeslti úsporu financí, ale jsi ochotna přebalovat častěji nebo chceš co nejjednodušší systém (AIO), který je sice finančně náročnější, ale spolehlivostí a obsluhou se blíží jednorázovkám.

luciesofi
21. lis 2012

@mochenkaa Gábinko moje zlatá! 🙂 Welcome! 🙂 Mrkni do tohoto článku od ikarkulka https://www.modrykonik.cz/fotoblog/ikarkulka/cl... - tam najdeš základní informace a rozdělení co je co..🙂 a ještě tu měl někdo takové pěkné album, ale nemůžu si vybavit kdo....☹

svrchňáky: svrchní kalhotky na plenku - materiál PUL, flís, vlna 🙂
kapsovky - plenka všechno v jednom, savé jádro se vkládá do kapsy
vkládačka - savá vložka pro zvýšení savosti 🙂
separačka - nejčastěji celulózová nebo flísová - dává se jako poslední vrstva - dotýká se zadečku dítěte, slouží k udržení zadečku v suchu a k ochraně plenky - když se mimi pokaká, separačku vyhodíš (celulóza) nebo opláchneš a vypereš (flís) Pouze počůrané celulózové se také dají prát - vydrží cca 4-5 vyprání 🙂

Kdybys cokoliv potřebovala, ptej se 😉

pampeliska1
21. lis 2012

@mochenkaa jasně, že platí 😉 ráda 😉 Jezdím do Zlína každé úterý na 9hod na cvičení, tak můžem klidně po tom. Kdyžtak piš do IP ;)

elana
21. lis 2012

@mochenkaa bezvadný je taky tenhle blog: http://jituli.blogspot.cz/2012/08/jak-zacit-s-l... Musíš se tam teda trošku proklikat, ale najdeš tam naprosto vše.

mochenkaa
21. lis 2012

@bamboolik @luciesofi Díky moc. Snažíme se o bezplenkovku, takže vesměs má v plíně učůrnutí (hned přebaluju pokud to nevychytáme). V noci a nad ránem je ta plína hodně plná (jsem ráda, že nějak přebalím a nakojím, o BKM se mi ani nesnilo). Kaká 1x za 1-2 dny a to v 90% vychytáme 🙂 Ale i přesto má denně cca 7-8 plen 😒
Zatím mi jde o co nejlevnější variantu s tím, že postupně dokupovat a podle financí se zaměřovat na dražší typy.

Takže jak pro blbečky. Buď dám kalhotkovku a na to a nebo skládanou plenku a na to svrchňáčky? A kam cpu klasickou čtvercovku? 😕 Ty AIO zatím neřeším, to by mi asi neprošlo hned na začátku (finance)

leeena_4
21. lis 2012

@mochenkaa Do svrchňáčků se cpe:
- klasická čtvercovka
- kalhotová plenka
- vícevrstvá plenka 😉

AIO je jako jednorázovka, jen látková a hezčí 😉

bamboolik
21. lis 2012

@mochenkaa pokud děláte BKM, tak na kalhotovku na doma zapomeň 😀 S BKM potřebujete přesně akorát minimální plenku + něco savějšího na venek (v zimě as bezplenkovat venku nebudete 😉 )
Můžeš teda zkusit jen čtvercovku poskládanou na rovno a na to kalhotky, to by na začátek stačilo při BKM 🙂 Našim klukům třeba tohle bylo málo i při BKM, protože oni teda prostřelili čtvercovku okamžitě, ale vím, že některé holky čč (čtvercovky) poiužívaly po celou dobu BKM. Nebo se koukni na vkládací plenky do těch čč nebo smaostatně (třeba ty ikea ručníky Andelka). Tím pádem, jediné co potřebuješ jako úplný základ jsou dobře padnoucí svrchňáky (2ks) na úzkou rovnou plenku a můžeš začít.

Jak se zaběhneš v tomto na domácí použití, tak se můžeš potom porozhlédnout po plenkách na vycházky (např už kalhotovky) nebo nočních.

ptjj
21. lis 2012

@mochenkaa Gábi, moc ráda tě tady vidím 🙂 klasickou čtvercovku použiješ místo kalhotovky a na to svrchňáčky, já používám čtvercovky hlavně doma a kalhotovky na ven, většinou víc sajou a tudíž vydrží déle

mochenkaa
21. lis 2012

@leeena_4 takže jednu z těch 3 variant tam nacpu, jo? 😅 Takže logicky nejlevnější jsou čtvercovky a nejdražší kalhotkovka? Ale zas ty kalhotkovky jsou 😵 a ty AIO taky 😵 Ale musím postupně.
Kolik bych toho asi teda mohla potřebovat???

leeena_4
21. lis 2012

@ptjj já teď docela ráda používám čč, hlavně od té doby, co je po šestinedělí nežehlím 😀

leeena_4
21. lis 2012

@mochenkaa přesně tak 😉. Jednu z těch tří tam nacpeš 😉 a nejlevnější jsou čtvercovky. a nejdražší AIO. Kalhotovky jsou krásné a když jsou jednovelikostní vydrží celé plenkové období. A i svrchňáčky jsou 😵 a ty jsou hlavně vidět 😉

ptjj
21. lis 2012

@mochenkaa já bych to viděla tak na 20 čč a dvoje PULky, vzhledem k tomu, že kakání vychytáváte, tak PULky budeš prát jednou za čas a jsou opravdu rychle suché, takže jich moc nepotřebuješ, u nás bohužel PULky jedou ve velkém, protože Vojta kadí pořád vaječinu a několikrát denně, takže denně mám minimálně jedny pokaděné........na noc bych doporučila spíš vlňáčky nebo fleecové svrchňáčky (oboje jsou prodyšnější než PUL) a do nich něco hodně savého, nějakou bambusku nebo tak něco a nebo mu nechat jednorázovku, pokud nejsi schopná v noci přebalovat

leeena_4
21. lis 2012

@mochenkaa kolik bys toho potřebovala? To je dobrá otázka a z vlastní zkušenosti vím, že jak se do toho namočíš, budeš toho mít mnohem víc, než budeš potřebovat 😀.
Podle mě tak aspoň 40 čtvercovek, jedny svrchňáčky na noc (flísáče, vlňáky - ale ty jsou náročné na údržbu) a tak troje na den. Nějaké vkládací plenky (zvyšují savost čtvercovek - ideálně Krama žínky z ikea za pár korun 😉)

mochenkaa
21. lis 2012

@bamboolik @ptjj Takže když pokoupím čč, pár svrchňáčků a něco savého do těch čč, tak na doma s tím vystačím? To by mohlo doma v pohodě projít a postupně dokupovat kalhotkovky na ven a odbourávat jednorázovky 😵

leeena_4
21. lis 2012

@ptjj já mám PULky patery a dneska mi na noční přebalování zbyly poslední, všechn za dva dny durch. On teda přebaloval Tomáš včera a málo mu to utáhl...

leeena_4
21. lis 2012

@mochenkaa přesně tak, na doma to stačí a můžeš postupně dokupvat kalhotovky na parádu 😉

ptjj
21. lis 2012

@mochenkaa pokud má počůráno opravdu tak 7-8x denně, tak s tím, co jsem napsala, pro začátek určitě vystačíš 😉, čč schnou dost rychle......a postupně pak budeš vylepšovat výbavu a rozhlížet se víc

mochenkaa
21. lis 2012

@ptjj v noci přebaluju, ale nebezplenkuju 😀
@leeena_4 😀 jo, a když jsem o vás (hlavně o tobě a Lucce) říkala M, tak mi původně zakázal látkovat, že by nás to zrujnovalo, neb bych přece NUTNĚ potřebovala takový a takový obrázek na plínkách 😀 takže takto nemůžu začít, musím začít pomalinku a postupně to nabalovat. Ale znám se a vím jak to dopadne (tak jak řekl M) 😀 😅

Jinak se dámy krásně neshodnete v počtech 😀

ptjj
21. lis 2012

@leeena_4 jj, jenže Gabča k tomu má ještě BKM a Davísek kadí jednou za dva dny, take si myslím, že toho tolik nepotřebuje

leeena_4
21. lis 2012

@mochenkaa @ptjj Peťa má pravdu, pokud tak málo kajdí a jedete BKM, stačí míň 😉

mochenkaa
21. lis 2012

@bamboolik @leeena_4 @ptjj Děkuji vám dámy. Tak mám zhruba představu co na první várku (zatím na doma přes den), postupně na ven a na noc 🙂 To co potřebuju teď hned v kombinaci s jednorázovkama je minimum a to mi doma projde 🙂

bamboolik
21. lis 2012

@mochenkaa počítej kolik vyměníš plenek na den, to vynásob 3 a má zásobu na domácí použití + svrchňáky 🙂 Praní obden, čč jsou suché hnedka, zvlášť když se topí 🙂

michamicha
21. lis 2012

chodím vás sem čas od času číst a už se těším až budu látkovat u druhýho prcka 😵

bamboolik
21. lis 2012

@michamicha tomu říkám nadšení pro látku a to je prcek ještě někde na houbách 😀

pavlinasezuzankou
22. lis 2012

Ahoj maminky, mám dotaz (doufám, že sem patří) s jakými separačkami (celulózovými) máte nejlepší zkušenosti, chtěla bych aby vydržely alespoň jedno praní, pokud jsou jen počůrané, je mi líto je hned vyhazovat. Mám teď nějaké nevim značku, ale hned se trhají, nic moc, myslím, že to jsou Babino-mio tady z bazárku, a ceny orientačně těch ostatních a kde je sehnat??? Budu moc vděčná za odpovědi, díky 🙂

novi
22. lis 2012

@pavlinasezuzankou ja pouzivam od KIKA maji je v Dmku. xena 150Kč ale vim ze tady holky kupuji i levnejsi.

andelka
22. lis 2012

@pavlinasezuzankou mně se nejvíc osvědčily Popolini a Disany (celulozové)..ale nejvíc flísové, ty jsou nezničitelné. Mám jich 40, ale točím obvykle 20, už skoro půl roku 😉