Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zaneta2
27. lis 2012

@brambora20 taky bych chtěla začít jenom s čč a případně použít vkládačky. a z fleesové deky stříháš jaký rozměr? nepářou nebo netřepí se kraje? je nutné je obšívat? za tu cenu je to super to máš pravdu. uvidím jak by mi to šlo, tak bych postupně taky dokoupila kalhotovky, teď mi budou muset stačit svrchňáčky 🙂 ještě jsem se chtěla zeptat jestli nevíš, zda jsou všechny značka vhodné pro skládání novosklad nebo jsem někde i četla skládání narovno. 😉

brambora20
27. lis 2012

@zaneta2 já teda od oka 😅 prostě jsem skládala a skládala, stříhla tu deku na půl, pak zas napůl pak zas napůl, až mi vyšly takové obdelníky....kousek zakládám, ale kdesi jsem viděla nějaký přímo echt rozměr....tak jem ti to změřila- moje jsou 40x14, ale je to cca...říkám, zakládám je, ale zas spředpokládám, že třeba se bude délka toho sedu na plínkách zvětšovat...
Jinak já skládala novosklad cca necelé 3měs, pak mi přišlo, že mi to často protéká, nevím, kde jsem dělala cyhbu, zkoušela jsem skládat i na draka, což ted zas k těm 4měs. ho nějak omezovalo v pohybu nožiček...tak jsem začla skládat na rovno a to je asi nej, taky nejrychlejší na poskládání ze sušáku 😉

brambora20
27. lis 2012

@zaneta2 nemám nikde nic zapošité a dokonce někteér možná i zubaté, pže mám na prd nůžky 😅 k chlubení to asi není...ale účel plní superně...ale netřepí se...jen říkám, není to jako stříhané strojově 😀
Já uplně nevím, které jsou přímo vhodné, mám vyzkoušené IM, Bambio Mio(na prd, nekryly mi novosklad),Popoliny, Fleece Anavy, Thirties....všecky jsem zkoušela se všema skladama a dobrý...sedí
Jinak jsem četla, že se dá do Anavy svrchnáků sklad narovno vložit, že tam jsou nějaké vsazky na přichytnutí, ale nevím přesně- terpv je dostanem na Ježíška

zaneta2
27. lis 2012

@brambora20 budu muset teda pořídit a taky si něco nastříhat 🙂 uvidím co mi dojde tak to pak vyzkouším jestli sedí, anavy budu taky objednávat. teď jsem objevila tohle http://www.ebay.co.uk/itm/Reusable-Cloth-Real-P... a nějak se v tom nemůžu vyznat, podle mě to jsou právě spodní kalhotky, cenově vychází výborně 🙂

kikimaruska
27. lis 2012

@brambora20 já si sedím na vedení...prosím co znamená čč? Čtvercová plenka? 😅

brambora20
27. lis 2012

@kikimaruska myslím, že přesný překlad je ČESKÝ ČTVEREC 😅
a vv je vícevrstvá myslím... 😉

kikimaruska
27. lis 2012

@brambora20 dííky! Já jak sem v tom nová, tak sem nevěděla...ale myslela 😀 .Ty vkládačky z Irmy, máš jako jednu vrstvu, nebo děláš dvojitou?

brambora20
27. lis 2012

@zaneta2 o jéj, to jsou podle mně právě ty šmejdy, mám je zde na synovi https://www.modrykonik.cz/fotoblog/brambora20/a...
je toho plné Aukro 😒 na střídáka se Sketch...bacha na ně...Osobně už sjem četla pár diskuzí, že jsou na prd...a fakt, ale mají dobrou vkládačku, když už nic...zbyly mi tu po vyprodeji jedny a musím je dovycpávat ještě 1vkládačkou, jinak jsou raz dva pročůrané i s těma 2vkládačkama... ☹ Ted jak je malý, furt kadí, tak se to ještě dá, i když i tak jak jsem měla ještě ty 4, tak jsem zároven furt převlíkala i bodyčka ☹ no, nechala jsem se nachytat cenoou...
Jak už jsem někde četla- podezřelé levné NEBRAT a fakt!!! Anebo brát, ale nečekat od nich nic moc...
Viděla jsem tu už albíčko, kde si z toho jakási paní postavila výbavičku, ale je to tak možná na začátek pro novošky, kteří se i tak přebalují co hodku...nevím...Já spíš uvažuju o dlouhodobějšímu významu...než funčkní plence na krátkou přítomnost.
@kikimaruska jednu vrstvu

kikimaruska
27. lis 2012

@brambora20 děkuji, tak se pak dám do sříhání 🙂

bamboolik
27. lis 2012

@zaneta2 to je plenka AIO, je toho fakt plné aukro, země původu Čína&spol, původ materiálů neznámý. Nejsou až tak úplně hrozné, většinou sedí vcelku dpbře, ale žádný super matroš to není. Je to všechno pořád to samé, eBay, Gagaplienky, Alva Baby, Sweetmonkey atd. Značek je hromada, oni na to v té čínské fabrice našijou jakoukoliv etiketu 😉 Měla jsem jich pár doma, chvilku používala, ale prostě to není ono, ten PUL není tak prodyšný, vkládačky nejsou tak savé, jak by člověk čekal. Ale upřímně, za tu cenu pár do výbavy, proč ne.

kikimaruska
27. lis 2012

Prosím ještě, když budu užívat tu Imse Vimse plenečku+svrchnáčky, tak pro zvýšení savosti, jakou vkládací plenku doporučujete? Je toho nějak moc...bambusové nebo jiné? A mají taky víc velikostí, nebo je to uni?

brambora20
27. lis 2012

@kikimaruska za mně určitě bambus

zuuuzaaa
27. lis 2012

Ahojte, jsem tu nová a uvažuji nad látkováním..sháním kvalitní látkové čtverce...můžete mi doporučit nějaké zaručené e-shopy kde nabízí kvalitní látkové pleny za rozumnou cenu? Dostala jsem tip na www.hybler.cz je tu ještě někdo kdo odsud objednával..děkuji za každou radu

helulela
27. lis 2012

@zuuuzaaa ahoj 🙂 Hybler leda pod hlavičku, na látkování radši ne, je přes ně téměř vidět. Na látkování ber Kikko Lux nebo Libštát extra kvalita.
http://www.ecoobchudek.cz/cz/e-shop/c49777/ctve...
http://www.latkovky.cz/tvarovane-rovne-4ce/kikk...
http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...

ivuska.h
27. lis 2012

@zuuuzaaa Pokud je my známo, tak Hybler nevyrábí v ČR. České kvalitní čtverce jsou Libštátské -- http://www.libstatskepleny.cz/, na přebalování spíš tu Extra kvalitu. Taky jsou dobré čtverce Kikko, ale ty jsou taky odněkud z Asie.

helulela
27. lis 2012

@zuuuzaaa pro srovnání - u Kikko Lux jsem propočítala gramáž na 144 g/m2, u Hybler píšou 118 g/m2

lenka5731
27. lis 2012

@ivuska.h a ostatní holky,
jakou plínu byste daly na noc na prdku plnou neštovic ? Látkovou asi ne, co? Já dala Babylove a do toho ještě Canpol separačku... 😕

baarca
27. lis 2012

@lenka5731 Já jsem při neštovicích raději jela v jednorázovkách a mazala Imazolem.

kikimaruska
27. lis 2012

@ivuska.h jooooo, aha, to je ono, mám po synkovi asi 30 plen Hybler a to je teda záclona...i mamka se tenkrát zděsila co to je...takže ty nechám tak cesty na utírání atp...

ivuska.h
27. lis 2012

@bamboolik Z "Českých" ještě Batolini a Bamboos, pro doplnění seznamu 😀

ivuska.h
27. lis 2012

@lenka5731 Asi hnusku...

helulela
27. lis 2012

@lenka5731 já bych taky dala radši jednorázovku

ivuska.h
27. lis 2012

@kikimaruska Miofresh je jen obyčejný perkarbonát s aktivátorem prodaný za vesmírnou cenu 😉

filipatereza
27. lis 2012

@zuuuzaaa Jinak já doporučuju obchod www.ekopleny.cz - paní nejde o to prodat za každou cenu a tak tam neprodává žádné šunty. A ty čtvercovky taky doporučuji Libštát. Ikdyž my dostali asi 30 plen Hybler a jsme s nima spokojení...

@kikimaruska Pokud budeš kupovat jednovelikostní Anavy tak určitě než do toho malý doroste tak užiješ ty vkládačky. U každé je v ceně jedna dlouhá a jedna krátká bambusová a doporučuju! Jinak pak asi jakákolic bambusová vkládačka...

bamboolik
27. lis 2012

@lenka5731 ńeštovice co nejvíc v suchu, takže jsem taky za jednorázovku ( a to je u mě co říct 😀 ) A trochu teda závidím, náš maldý měl neštovice před měsícem a malý to od něho nechytl kruci 🙄

lenka5731
27. lis 2012

díky za rady. imazol dávám, ale přes den jsme měli látku, tak to zítra asi přehodnotím... když říkáte... 🙂

@bamboolik jojo, starší to donesla ze školky (chytla to až napotřetí, co tam byly), takže už si dávám druhé neštovicové kolo 🙂

betelgeuzz
27. lis 2012

jé, vidím neštovice, tak jsem nakoukla. Starší je teď má, tak očekávám u malé (i když vidím, že to není jisté @bamboolik ) a ani mě nenapadlo, že bych neměla dávat látkovku.

helulela
27. lis 2012

@lenka5731 přes den bych ji možná dala taky, když přebaluješ často, na noc radši ne

baarca
27. lis 2012

@lenka5731 Přes den je spíš důležité hodně často přebalovat a nechat co nejvíc na vzduchu, já jsem přes den taky kolikrát dala látkovku. A ještě jsem večer koupala v hypermanganu.

@betelgeuzz Pokud je malá chytne, tak pak uvidíš tu dupku. Ty pupínky mají i uvnitř, prostě všude 😔

betelgeuzz
27. lis 2012

@baarca No možná se mi to mladší rozhodne vynahradit, protože starší má celkově asi 30 neštovic a nemocně vůbec nevypadá. 😝