Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

nasekuratko
12. črc 2013

@luthien.k presne tak 😉 stoji to jak za usetreny pleny na skladkach, tak i za usetrene penize a navic ty miminka jsou v latkovkach k sezrani 🙂 Mrzi me, ze jsem to neznala driv a ze jsem nelatkovala hned s malym od zacatku. Ale pokud ho to k nocniku nedonuti, nevadi. Aspon dokud mam klid s jednim ditetem, tak se to na nem naucim, zjistim co a jak a nebudu pak vystresovana.
Na ty klasicke kalhotkove pliny potrebuju co vsechno? Ctvercovky, bambusove plenky, separacky, svrchni kalhotky...? Uplne se v tom ztracim fakt 😀

luthien.k
12. črc 2013

@nasekuratko ona to každá mamina má jinak, co se týče oblíbenosti plínek a kdybys chtěla super výbavu, tak určitě proti jednorázovkám neušetříš 😀 V kurzu jsou asi hlavně bambusové pleny s bambusovýma vkládačkama, ale mně ten materiál s srdci nepřirostl, protože moč v nich je hrozně cítit, nechápu, čím to je... Mám raději pleny z bavlny, nejlépe z bio bavlny (proto mám nejvíc froté Imse Vimse, ale to je dneska už vyloženě "nemoderní" plena 😀, stejně jako Popolini One size, která je též z bio bavlny...), peru je na 90 st., nepoužívám žádné Sanytoly a podobné věci na dezinfekci, které maminy používají, když třeba mají pleny, co se smí prát jen na 40 st. A u těchto plen si vypomáhám vkládačkama, mám konopné i bambusové. Svrchní kalhotky mám na miminka oblíbené Imse Vimse PUL, později jsem kupovala Thirsties a mám i jedny Bambooliky, na starší dítko jsou fajn. Bambooliky mám i noční pleny, ale bohužel se po nich Mates osypával (asi vadí ten flís na povrchu), ale na kratší nošení přes den mu nevadí.
Na novorozence jsem docela dost dlouho používala čtvercovky na novosklad (Kikko lux eco).
Já začínala látkovat před 4 roky a nemám to jako nějak extra koníček, že bych každý měsíc kupovala nové pleny na vyzkoušení a prodávala ty, co se mi neosvědčily, beru to tak spíš prakticky a to, co mám doma, nám vyhovuje 🙂

katyxq
12. črc 2013

@nasekuratko Kdyžtak koukni na postupně doplňované články do Wiki Modrý koník - https://www.modrykonik.cz/latkove-pleny/ 😉 (a najdeš tam i moji Šárku, pod Sklady plen, Novosklad 😀, je to prostě hubená žížala, většina dětí se do novoskladu nevejde kolem půl roku)

nasekuratko
12. črc 2013

@luthien.k tak nějak to plánuju i já. Moc nevymýšlet, zkusit dva-tři typy a těch se držet a po dalších se nedívat. 😀
Já se ale pořád nevyznám, kdy je potřeba dávat vkládačky, separační vložky, kdy je potřeba jen plenka a svrchní kalhotky a kdy se dává ještě vkládačka apod. Nemůžete mi to vysvětlit jak úplnému blbcovi?Jak jdou vlastně ty vrstvy po sobě? 😅
A plenky skládáte jak? Já totiž žádné sklady neznám, až jsem mrkla na wiki, jak psala @katyxq a tam jsem poprve viděla, co to je novosklad. 😀
To se mi libi, ze můžeš prát plenky na 90stupnu a nemusis pouzivat zadne extra pripravky. To bych prave taky chtela.

elana
12. črc 2013

@nasekuratko to záleží jen na Tobě a na potřebě, kterou velmi rychle odkoukáš...myslím tím kdy je třeba dávat vkládačky atd. Prostě jednoduše: čím víc vkládaček a savých vrstev, tím savější plena. Proto, pokud se třeba dítě pokaká v sedm večer a Ty víš, že v půl osmý koupete, nebudeš ho nacpávat jako husu, ale dáš mu jednoduchou AIO bez extra vkládaček, jen prostě tu základní. Naopak, když jedete ven po obědě, kdy měl vodovou polívku a ještě ji zapil, tak je jasný, že bude čurat jak Alík a tudíž ho vycpeš na max. tj. dáš kalhotkovku komplet se dvouma vkládačkama třeba a na to svrchňáky.

separačky záleží na Tobě, to je věc čistě dobrovolná, nemusíš taky vůbec. Ty slouží jen pro jednodušší odstranění stolice z plenky, tkaže pokud ti dítě kaká pravidelně, tak použiješ jednu denně a je to. Pokud je posráně a pouští to 3x za den (jak to moje 😝 ), tak prostě jedeš v separačkách pro jistotu furt.

svrchňáky musíš dát vždy, protože ty tvoří tu nepropustnou vrstvu, aby nebylo vlhké oblečení. Ale někdy je dáš jaksi automaticky (s tou AIO-SIO plenou) a někdy je musíš dát opravdu extra zvlášť (s kalhotkovou plenou nebo vícevrstvou atd....na to pozor zvlášť, když přebaluje tatínek nebo babička třeba, někdy se stane, že na kalhotky zapomenou 😅 ). Jen čistě pro představu těch termínů: koukni na www. anavy.cz a prostuduj ty základní systémy-oni prodávají vše, takže to tam dobře pochopíš. SIO plena se jmenuje Anavy Easy, pak je jednovelikostní kalhotková plena (mmch. za mě v kalhotkovkách Nr.°1 a obecně je dost doporučovaná, u nás vydrží celou noc, pokud extra navíc nepije) a na tu se dávají svrchňáky. Až pochopíš ten princip a názvosloví, tak můžeš jít po značkách, to už je čistě věc vkusu, potřeby, postavy dítěte a preferencí, co Ti bude vyhovovat.

co se praní týče, tak při běžném provozu (kdy dítě netrpí nějakým infekčním průjmem atd.) úplně stačí prát pleny na starých dobrých 60°C, ty fekální bakterie (E. coli a další obyvatelé zdravého těla) tuto teplotu běžně nepřežívají. Jednorázově klidně na víc můžeš, ale je to zbytečný, akorát tím zkracuješ životnost pleny (hlavně gumiček). 99% z nás tu pere na 60 a stačí to. Ovšem opravdu se vyhni plenám (levné a podezřele hezké) z mikrovlákna atd, které nesmíš prát na víc jak na 40, to je sériová výroba z Číny (často s "českou" značkou ovšem) a ty nebrat. 40 je dobrá na propocené tričko, ale ne na pokakanou plínku.

luthien.k
12. črc 2013

@nasekuratko separačky jsem já vůbec nepoužívala, když dám tu celulózu na zadek, ztrácím tak výhodu bavlněné bio pleny 😉 Vkládačky - to vypozoruješ podle toho, jak bude čůrat, na kratší dobu není obvykle třeba. Vrstvy jdou po sobě jak u které plíny, některá má jakoby všitou vkládačku a tam se dává ta navíc nejllíp pod ní, aby na zadku byla ta všitá vkládačka z té plíny, ale zase na to není nějaké pravidlo, to uvidíš, jak to bude víc vyhovovat. Ono by bylo nejlepší, kdyby Ti to někdo mohl ukázat. Já nedávno dělala instruktáž na gyndě 😀 Byla jsem na kontrole a přinesla tam paní nějaké reklamní plínky, aby to tam sestra vystavila, ta na to koukala, že to nikdy neviděla, tak jsem jí to tam vysvětlovala, co se kam dává 😀
Novosklad je na malá mimina nutnost, ten už znáš, pak je ještě ze čtvercovek sklad na draka na starší dítka, ale já jsem na starší dávala už kalhotkové pleny a ten nevyužila.
Jinak myslím, že pro atopika a pro potenciálního atopika jsou ty bavlněné pleny opravdu nejlepší řešení, jak kvůli materiálu samotnému, tak kvůli té údržbě.

billinka
12. črc 2013

@nasekuratko Já jsem látkovala oba syny najednou, protože starší měl tehdy 1 rok a 8 měsíců a najednou se i přes den začal počůrávat, takže jsem potřebovala doplnit výbavu právě o co nejjednodušší plenky, které by sedly oběma a aby nebyly ani moc drahé, což si myslím, že pokud chcete látkovat až u druhého dítěte, tak má taky svůj význam. Při látkování prvního syna mi prošlo rukama asi vše, co je na trhu, ale po narození druhého jsem se rozhodla pro AIO nebo tedy spíše kapsové pleny, protože se dají vycpat podle toho, jak potřebujete a rychle schnou, tak jich nepotřebujete spoustu. Staršímu synovi jsem pak dávala třeba i 3 vkládací pleny na noc, protože taky hodně čůral a mladší si vystačil s jednou vkládací plenkou, která byla součástí pleny při koupi. Takže nakonec mám 20 kusů kapsových plen Bobolider, využila jsem je na oba kluky a stálo mě to něco přes 3.000,-Kč. Tady jsou jednobarevné http://bit.ly/ecobobolider, ale mají i s různými vzory. Na novorozenci byly trošičku objemnější, ale bylo to spíše na plus, protože do 3 měsíců je stejně dobré dávat široké balení. Starší syn je má i teď ve 3 letech a 2 měsících pořád dobré (i když je na štěstí už dávno nepotřebuje).

billinka
12. črc 2013

Mimochodem s tím praním plen na 60 - to je tak trochu mýtus;) Něco jako, že naše babičky plenky vyvařovaly, což je tak pravda maximálně, co se týče šestinedělí, ale plenky starších dětí se už pralo jako obvyklé prádlo a dětem po roce se plenky často jenom promáchly v čisté vodě a daly na sluníčko. Poslední dobou jsme to hodně řešili na FB v různých látkovacích poradnách a bavila jsem se o tom i se sestřenicí, která má v Německu dermatologickou kliniku a dozvěděla jsem se, že nejzákeřnější pro plenkované děti nejsou právě E. coli, ale mezofilní bakterie, které se ničí pod 10 stupňů (!). První syn měl plenky prané na 60 a občas 90 stupňů a často i po roce míval opruzeniny. Mladší byl pokakánek a téměř každou plenku jsem nejdřív musela promáchnout ve vodě (studené) a měl i v šestinedělí prané plenky na 40, když měl průjem tak jsem dala navíc Bio-D Nappy Fresh a opruzeniny neměl nikdy. Prý se od praní na 60 stupňů již právě v Německu ustupuje, protože se děťátku zbytečně vytváří sterilní prostředí, které jenom snižuje jeho imunitu. Jsem sice laik, ale myslím, že to tak vážně je - první syn opečovávaný jako v bavlnce a měl pořád kožní problémy (nejenom v plenkové oblasti) a u druhého jsem už hold na to tak trochu kašlala a je zdravý, jak ryba🙂

nasekuratko
12. črc 2013

@billinka
@luthien.k
@elana holky, dekuju moc!!! Ted to uz chapu, orientuju se a moc jste mi pomohly! A jeste jeden dotaz. Pouzivate klasicke ctvercovky nebo kombinujete i nejak s vicevrstvyma?
@billinka kolik vkladacek jsi nakonec teda celkem kupovala a jaky material se ti osvedcil nejvic?

billinka
12. črc 2013

@nasekuratko Ke každé plence je vkládačka v ceně (měla jsem mikrofroté, kvůli schnutí) a navíc jsem kupovala 5 bambusových na noc pro staršího (někdy měl tedy 1 vkládačku mikrofroté + 1 bambusouvou, ale kolem 2 let jsem začala na noc dávat 1 mikrofroté + 2 bambusové). Mladší syn má i teď v 17 měsících na den pouze 1 mikrofroté nebo 1 bambusovou (je tenší, stejně savá, ale déle schne) a na noc kombinaci těch dvou. Kromě toho jsem měla asi 20 čtvercovek, které starší syn dostával na den do jednovelikostních svrchních kalhotek (měla jsem 2 kusy, taky ten Bobolider - mají super kapsy na přichycení plenek na rovno), protože se učil na nočník, tak aby cítil mokro. Shrnuto podtrženo: 20 kapsovek včetně 20 vkládacích plen + 5 bambusových vkládaček (na zvýšení savosti např. na noc) + 20 nejobyčejnějších čtvercovek + 2 jednovelikostní svrchňáčky. Toť byla celá moje výbava při látkování 2 dětí - přes den společně látkované půl roku a v noci rok. Takže vlastně s těmi vkládačkami navíc, čtvercovkami a svrchními kalhotkami mě to vyšlo na cca 4.000.

nasekuratko
13. črc 2013

@billinka úžasný!! Moc děkuju! 😵 To jsem potřebovala slyšet! Budu na tom uplně stejně. Sebík má rok a 9 měsíců a nejpozdějí za 3 měsíce přibude mimčo, tak začnu postupně pořizovat a látkovat aspoň staršího a budu už aspoň vědět, do čeho jdu. 😉

nasekuratko
13. črc 2013

@billinka ještě jeden dotaz, na ty kalhotkové plenky se musí dávat ještě svrchnáčky, že?

elana
13. črc 2013

@billinka no já nevím, stojím si za tím, že prát plenky na 40 je čistě z principu nevhodné. Aspoň teda já bych na sobě prádlo, které vím, že bylo znečištěno stolicí (a někdy ne málo) a vyprané jen na 40 mít teda nechtěla ani minutu 😝 Nejsem žádný extra čistínek, souhlasím dokonce s tím, že extra sterilní prostředí pro mimčo opravdu škodí...např. dětské prádlo a oblečení od narození peru pouze na 40 a nikdy žádné kožní problémy neměl, podle mě zdravé dítě se s tím skutečně vypořádá samo...ale zkrátka ty pleny bych prostě už z pocitu na míň jak na 40 neprala, stejně jako nevidím jediný důvod, proč bych je měla prát na 90. 60 je pro mě optimum a kupuju jen takové, které to vydrží.
@nasekuratko snad nevadí že nejsem Billinka-ano, na kalhotkové pleny vždy patří svrchňáky. Plenka saje komplet celá, všechny vrstvy, proto když je úplně nacucaná, tak je prostě durch třeba i na bocích a prostě všude a proto tam máš nutnou nepromokavou vrstvu, aby to nepustila na oblečení. Svrchňáky si vyber podle sebe: PUL, flísové nebo vlňáky...já mám zkušenost jen s PUL a vyhovujou mi maximálně, ale holky používají leccos.

luthien.k
13. črc 2013

@billinka
@elana
Na 60 se pleny prostě nevyperou tak dobře, jako na 90. Toť moje zkušenost. Navíc u atopika, kterým malý od @nasekuratko je, to praní na 90 opravdu doporučuju, už kvůli dokonalejšímu rozpuštění pracího prostředku - čím víc stupnů, tím lépe. A samozřejmě alespoň jednou navíc máchat, lépe dvakrát a s octem. Já osobně bych stejně jako @elana na sobě prádlo, které bylo znečištěno stolicí (u staršího dítka se nijak moc neliší od té dospělácké) a pak vyprané jen na 40 st. mít na sobě nechtěla ani náhodou. Když se vypere plena na 90 st., tak to zdaleka ještě neznamená, že dítěti vytvářím extra sterilní prostředí - to vytváříme tím, když používáma na vytírání Savo, na záchod Domestos, dítě se drhne mýdlem od narození, na ruce se pro něj používají antibakteriální ubrousky a slyšela jsem i taková opatření, že třeba někdo používá antibakteriální potahy na madla nákupních vozíků 😝 Je mnohem víc věcí, které imunitě vadí víc, než praní plen na 90 st. - například očkování, nevhodná strava matky i dítka, smog ve městech, nadmíra používání antibiotik nebo zbytková antibiotika v potravinách atd. atd. atd.

mirusak1
13. črc 2013

@nasekuratko Luci, já malého látkuju až od jeho 8 měsíců, takže nikdy není pozdě začít a přesně jak píšeš ty, ušetříme trošku přírodě a až se jednou rozhodneme pořídit si druhoška, tak to budu mít natrénované 😀 Jestli chceš, tak mi písni a můžeš se stavit kouknout, ukážu ti ty systémy v reálu - mám víceměně všechny 😉

elana
13. črc 2013

@luthien.k jasně, pokud má Kuřátko malého atopika (což jsem netušila), tak bych se i k plenám (stejně jako k oblečení atd.) chovala taky asi jinak. Jinak ale pleny jsou pleny, pokud vím, že na 60 se zúčastněné bakterie zničí, tak nevidím u zdravého dítěte opravdu důvod, proč je prát dočista do čista, jsou to pleny, ne sváteční ubrus. Prostě ty moderní plenky se teď perou na 60, perou je tak všechny, co mají zdravé a donošené děti a nikdo s tím snad žádné problémy nemá, jednorázovky taky nejsou sterilní. Ale tohle si prostě každá musíme rozhodnout samy, reagovala jsem hlavně na Billinku a její příspěvek o tom, že pleny z mikrovlákna, které víc jak 40 nesnesou, jsou stejně prima, jako bambusky a bavlny, se kterýma si můžu dělat co chci.

luthien.k
13. črc 2013

@elana však ani ta plena na 90 nebude sterilní, a to hned poté, co ji vyndám z pračky 😉 Já to dělám hlavně kvůli dokonalému rozpuštění pracího prostředku a kvůli tomu, že jsou prostě potom čistější 🙂

elana
13. črc 2013

@luthien.k však já se nehádám. Akorát prostě si myslím, že Ty, jako matka atopiků (předpokládám teda) a osoba, co se tím profesně zabývá, tak na to koukáš trochu jinou optikou než my, běžné látkující matky, které nechtějí mít děti naložené v močí nacucaným gelu, líbí se jim pocit, že jsou v bambusu a bavlně (někomu možná v mikrovláknu 😝 ) a jestli je někde na plínce flíček nebo není, no tak co, že je čistá a hygienicky vypraná vím a na výstavu je nemám.

luthien.k
13. črc 2013

@elana ano, protože mám atopiky a zabývám se přes 4 roky atopií, vidím to trochu jinak 🙂 Mimochodem, bohužel znám i dost případů dětí, co musely přestat látku nosit, protože úporné kvasinkové infekce, které přes veškerá opatření, časté přebalování a praní na 90 byly stále přítomné a pomohla tomu jen papírovka a ten "zadek v suchu". Ale větší části atopiků látka vyhovuje, velkou opatrnost ale radím u těch vláken umělých a také u vlněných svrchňáků, obsahujících lanolín, který je častým alergenem.

nasekuratko
13. črc 2013

@mirusak1 fakt? Super! Tak ja bych se ozvala a prisla se rada podivat. Mne se latkovky zacaly hrozne libit. Kdybych vedela, jake jsou dneska moznosti a jak to vypada krasne, tak bych mela latkovky uz i u Sebika. Ale co, tak u nej zacnu ted a u druheho proste hned. 😉

nasekuratko
13. črc 2013

@luthien.k ja teda planuju jen bambusove a bavlnene plenky, jine zkouset nechci. Mam jich asi 15kusu od mamky jeste po nas-a to je super kvalita oproti tem dnesnim. A musim sehnat jeste nejake dalsi na doplneni, asi nejake bambusove na noc.
A svrchnaky koupim PUL a asi zkusim jedny flisove a uvidim, co nam bude vyhovovat. 😉
Klasicke ctvercovky a bambusove jste kupovali pres nejakou konkretni webovku nebo namatkove?
@elana
@mirusak1
A pro novorozenatko staci jednovelikostni nebo si mam koupit do zacatku treba dvoje svrchnacky velikost S?

luthien.k
13. črc 2013

@nasekuratko já si vždycky vybrala typ pleny, co chci a pak hledala, kde ji mají nejlevnější 😀 Ale to jsem většinou pořizovala víc věcí na prcky, takže mi to většinou vyšlo, že jsem neplatila poštovné. Dost jsem jich taky koupila bazarových, protože jsem si je mohla pořádně vyprat 😀, tak jsem se toho nebála. Jinak já na noc nelátkuju, látkovala jsem akorát mimina, když se přebalovala u každého kojení (oba často kakali), ale jakmile se v noci nepokakávali, tak jsem je tím nechtěla zbytečně budit a nenašla jsem látkovou variantu, která by mi vyhovovala. Což neznamená, že taková neexistuje 🙂
Já měla na novoška (a stále ještě mám a na třetí využiju 🙂) vel. S od Imse Vimse (PULky).

elana
13. črc 2013

@nasekuratko já mám tak 70% výbavy z ekopleny.cz , paní Zuzana tam má hodně široký sortiment, sama je zkušená látkařka a je hrozně příjemná, zboží chodí fakt rychle. A jak říkám, za megavýhodu považuju ten sortiment, má tam snad vše, od mnoha a mnoha výrobců, téměř vše vyzkoušela na svých dětech, takže poradí. Pak mi moc vyhovuje taky obchod uhanky.cz, ale ta má spíš takové "libovější" zboží, můžeš kouknout, je to krásný obchod, ale nejsem si jistá, zda tam najdeš obyčejné plenky. Ale taky se lze na všem domluvit, vyjde vstříc a poradí, aniž by nutila.

mirusak1
13. črc 2013

@nasekuratko Jojo, klidně 🙂 Ale mám teda zkušenosti s látkováním až staršího kojence, s novoškem moc neporadím 😀 Ale novosklad uvázat umím 😀

nasekuratko
14. črc 2013

Holky, tak pro všechny, kdo na tom jsou jako já, že začínají s látkovkama a vůbec nemají tušení o co jde a jaké jsou možnosti, tak je super tohle video:

https://www.youtube.com/watch?v=uDAPSHDbJB4

😉

pampeliska1
14. črc 2013

@nasekuratko ty fleecové svrchní na novoška moc nedoporučuju, dělají takovému miminku mega zadek 😀 já jsem začala látkovat v necelých 3měs.,měla jsem velké dítě (a stále mám😀) a byly fakt dost objemné. nepamatuji si přesně, kdy už seděly, ale mám pocit, že min.od 6měs.

nasekuratko
14. črc 2013

@pampeliska1 já začínám s prckem, který má 21 měsíců, tak to mám pro něj. Pro miminko asi koupím 2ks svrchňáčků velikost S nebo M a pak až najedu na ten systém, který si udělám se Sebíkem 😉 Ale moc děkuju!!

pampeliska1
14. črc 2013

@nasekuratko joo, tak to jooo 😉 To mu budou sedět krásně 😉 I když mě se v poslední době docela stává, že protékají.. :-/ Mám holčičku 14měs a když třeba chvíli sedí, tak to proteče..Musím častěj přebalovat.

billinka
14. črc 2013

Jelikož na teplotu praní je tady více názorů, což je super a díky, že se k tématu vyjadřujete, tak jenom pro upřesnění - starší syn je taky atopik a buď je to náhoda, ale vážně od doby, co jsem začala prát na 40, tak mu zmizely problémy v plenkové oblasti. Mimochodem ani s mikrofleesem jako atopik neměl žádný problém, takže je to velmi individuální. Já tedy na 60 peru jenom to, kde mi vyloženě vadí flíčky, ale plenky to rozhodně nejsou;) A jelikož zadečky mých dětí to zvládají na jedničku, tak jsem ráda, že nemusím používat elektřinu a vodu navíc. Zadky si přece taky nemyjeme v 60 stupních, že?🙂

andelka
15. črc 2013

@billinka já peru taky na 40, na 60 tak jednou za měsíc. Problémy nemáme.Počurané oblečení peru běžně na 30.