Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

puutalo
2. únor 2017

@eviicka Urcite vyzkousim i perlan, mam ho opravdu hodne. Tech celulozovych roli mam tri baliky. Tak uvidim. Jsem na sebe zvedava, jestli vubec zvladnu latkovat, manzel mi neveri ;)

alkuska
2. únor 2017

@eviicka viskozove jsem nezkoušela, měla jsem roli celulozových popolini. Před vypráním byly podle mě měkčí a na omak příjemnější než perlan, ale pak už mi to přišlo jedno. Možná mám jiný perlan, myslím že se dělá v různé gramáži, nebo mě už klame paměť. A je fakt že já ten perlan točím opravdu tak dlouho, až se začne rozpadat (a to už chlupy pouští taky).

Každopádně k původnimu dotazu - zaměnit se to podle mě klidně dá 🙂

eviicka
2. únor 2017

@puutalo uvidíš, ale já třeba byla překvapená, jak hrozně jednoduché a nenáročné to je - určitě se nemusíš bát, a manžel bude jen koukat

mně tedy nevěřily hlavně některé kamarádky (takový to "no však uvidíš sama"), je teda fakt, že sama pořád nevím, jak to bude dál, až bude mrňous větší (teď má 4 měsíce), jestli to půjde, ale zatím to dáváme v pohodě (jen nad ránem dávávám jednorázovku, ale to i proto, že je zkrátka mám a mimi roste nějak rychle).

lollaj
9. únor 2017

prosím o radu, už je to 6 let co jsem látkovala a věřím, že je na trhu spousta novinek. Můžete mi doporučit nějaké PULky na čtvercové pleny? Díky

sunny8
9. únor 2017

@lollaj za mě jsou nejlepší bamboolik na suchý zip ☺️ pop-in taky dobrý na čtverce, dobre se tam nachystaji a je s nimi pak pohodová manipulace při nasazování i někde venku, tak to mivan nachystane na cesty.

lollaj
9. únor 2017

holky, ještě jeden dotaz - chtěla jsem koupit vv Bambino mio. Syn má teď 6 kg. Nejsem si jistá jakou koupit velikost. Výrobce udává, že vel. 1 je do 9kg, přitom maminky je zde na MK prodávají pod velikostí do 6 kg. Poradíte, prosím?

falcony
23. únor 2017

Děvčata, mám dotaz na to uložení plínek (mám do začátku pastelky HD a staré čtvercovky kdyby náhodou HD neseděly) -po použití 🙂 separačku pokakanou vyhodím - počůranou dám párkrát vyprat, fleky na plence vežmu žlučovým mýdlem když bude třeba a potom to uchovám nasucho nebo ve vodě? Klasické čtvercovky se ten den-dva nechávají tuším ve vodě a ty pastelky spíš na sucho? Děkuji za info, teprve se tim vším prokousávám 🙂

aklin
23. únor 2017

@falcony mokre plenky jsem nechavala na sucho

eviicka
23. únor 2017

@falcony čtvercovky jsem nechávala ve vodě jen asi první týden, pak mě to přešlo a skladuju na sucho.

falcony
23. únor 2017

@aklin
@eviicka
Děkuju! Ještě na to najít vhodný kyblík, ty pytle co se prodávají jsou krásné (bamboolik ma uplne bozi) ale prijdou mi male ;(

alkuska
24. únor 2017

@falcony pytel je fajn jen na cestování, na doma určitě kýbl, konkrétně koš filur z ikea střední velikost, ten vyjde tak akorát na jednu náplň v pračce na 7 kg. Nebo kýbl do barvy. Hodí se aby měl víko, já mám teda kýbl permanentně otevřený a nic nesmrdí, ale když přijede návštěva, nebo malou napadne se v tom hrabat, tak je fajn mít to čím zadělat.

eviicka
24. únor 2017

@falcony já používám kýble od hořčice (10 kg) 🙂 jsou super, s vikem. Jen to chce mít mezi známými někoho kdo ji kupuje v takovém množství 🙂.

falcony
24. únor 2017

@eviicka @alkuska
s tím kolik sem za těhotenství snědla hořčice bych jí už asi dala, škoda že mě nenapadlo ji na začátku koupit :D Děkuju, poptám se a okouknu, kdyžtak vyrazím do ikey, i když tady mám taky starý kýbl od pracího prášku co se vejde kdyžtak za okno 🙂

aklin
24. únor 2017

@falcony pokud mas balkon, muzes nechat kybl otevreny.

falcony
24. únor 2017

@aklin nee, jsme v baráčku ale bez balkonu, leda to nosit dolů do přízemí za dveře :D ale to zkusim jen dávat za okýnko na parapet, uvidíme jak to půjde, ještě mám pár týdnů bez smrádku 🙂

lollaj
26. únor 2017

Holky, prosím, poraďte - látkuji cca měsíc a syn má zarudlou prdelku a mírné (nemokvající) pupínečky, které vedou k zádíčkám. Dělám vše, aby mu to zmizelo... Nevím, co dělám špatně, nikde jsem se nedočetla, že by látkující maminky měly problém. Používám čtverce a chobotky bez separaček. Myslite, že by separačky mohli pomoc? Nebo máte vy nějaké vychytávky? Děkuji

afroditka6
26. únor 2017

@lollaj Myslím, že je to kvůli tomu, že nedáváš ty separačky. Separačky oddělí zadeček od mokré plenky. Já kupuju celulózové od Popolini. Když je plenka jen počůraná, tak je dám na vyprání, pokakanou separačku vyhazuju. Takhle ti ta role vydrží fakt dlouho. Některý holky kupují v lékárně perlan, s tím nemám zkušenost, ale prý je to stejné. Navíc nejsou plenky tolik od hovínek, takže se i líp perou 😉

darrez
26. únor 2017

holky, rozprodavam celou vybavu, protoze uz nemuzeme mit dalsi mimco ☹ kdyztak nahlidnete do meho bazaru.

eviicka
27. únor 2017

@lollaj určitě bych ty separačky zkusila zavést. Další věc co mě napadá, pokud kojíš tak citrusy v tvoji stravě. Pokud někdy něco nevychytám, tak je to vidět nejdříve na zadečku.

lollaj
28. únor 2017

@afroditka6
@eviicka
díky, už je to lepší 😉 Prdelka je ještě trošku červená, ale už bez pupínků. Ještě jsem přestala používat vlhčené ubrousky a myjeme prdelínu pod vodou.

afroditka6
28. únor 2017

@lollaj no tak vlhčený ubrousky sou taky děs. Doporučuji Mycí olej Medvídek 😉

ivchez
28. únor 2017

Holky zjistila jsem, že jsem to šeredně přehnala s výbavou plenek pro syna, mám toho jak pro trojčata a tak pouštím něco do světa. Zítra ještě budu fotit zbytek. Dnes už klekl foťák.

lottie
1. bře 2017

ahoj, vím, že inzerce patří na bazárek, ale měla bych nápad na výměnu 😀 přehnala jsem to s vicevrstvýma bambino mio a 10-15 bych jich ráda někomu přenechala. Zato by se mi hodily čtvercovky, nemáte někdo nadzásobu? taková výměna 2 čč za 1vv třeba? Nebo je můžu levně prodat, případně kdyby měl někdo svrchnáky bamboolik, taky beru, výměny mě baví víc 🙂

lollaj
1. bře 2017

@lottie já bych měla zájem, napíši do IP 😉

eviicka
1. bře 2017

@lollaj já omývám perlanem, ketrý namáčím ve vodě. Dělám to tak z velké části i na návštěvách, vlhčený ubrousky jsem použila asi dvakrát na zadeček a pak mockrát na úklid domácnosti. Zrovna před nedávnem nám návštěva vylila červené víno na světlý koberec a světlou sedačku. Pustilo to ihned a bez jediného následku.

sovulka
24. bře 2017

Přidávám se 🙂 Mám v plánu taky látkovat, přítel schvaluje,okolí se mi diví :D Ale to je mi uplně fuk, ráda se odlišuji. Na veletrhu v Brně začnu nakupovat první výbavičku (něco jsem už ušila, vkládačky, atd.) tak snad dobře nakoupím.

ivchez
24. bře 2017

@sovulka bude i týden opravdových plen tak jukni na NET, budou slevy

sovulka
24. bře 2017

@ivchez paráda, děkuji 🙂

ivchez
24. bře 2017

@sovulka určitě si zajdi i do nějakého obchodu a ohmatej si je tam nebo si zajdi na nějakou prezentaci plen a pak v těch slevách nákup.

slunea
24. bře 2017

@sovulka Loni jsem na veletrhu nakoupila levněji, než pak v Týdnu opravdových plen, nebála bych se nakoupit tam 🙂