Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
8. črc 2010

@ninouche tak já jsem měla v počáteční výbavičce asi 4ks itti bitti nádherné barevné a puntíkaté a tak se mi znechutili v prvních týdnech, že jsem je okamžitě poslala na vandr🙂 Teď bychom je asi užili už líp, ale opravdu na novoška se ty plínky střídají v takovým fofru, že ji budete mít sotva půl hodiny, hodinu a půjde zas na dva tři dny mimo provoz (vyprat, usušit), než ji budeš znovu točit. Fakt to za ty peníze moc nestojí, tak nedivoč a pořiď si pak až na půlroční nebo větší dítko raději a můžete dělat parádu🙂 I když to zas bude zima, ne?No, tak až příští jaro léto. Já bych spíš doporučovala za sebe BG organic, a chlupatici spíš BBH magic, ale zas teda nemají ani jedna měnící vnitřek. No a nebo ty IB, ale až fakt na větší mimi, to S vám rychle odroste, z Mka jsou děti prý taky rychle pryč(já měla M už na novoška), takže nejlepší je koupit prý L a počkat si, až tam mimi za pár měsíců doroste🙂 Takže shrnutí...na malý mimi se aio moc nevyužije ať je jakákoli🙂

zmuzle
8. črc 2010

@ninouche Ja taky latkovala od novoska a teda IB jsem tez prodala. Rozhodne menici vnitrky u nas byly na nic a to vajecina koncila v nocniku, ale kupodivu ji dost procural a to jine plinky byly suche. A zase s jinyma AIO na novoska nemam zkusenost. Osobne mam rada BBH Magic, dost vydrzi. BG se mi taky libila nebo Mommyska, ale nam taky protekaly a nevim proc! Asi to bylo myma rukama a spatne jsem to instalovala.

suik
8. črc 2010

ty ikea žínky jsou co přesně? takový ti pidi ručníčky? z dětskýho, nebo normálně od ručníků?

já jsem četla, že celuóza je spíš na řídký kakání, a viskóza na tužší. A malý mimi spíš kadí jak lion, ne?

helulela
8. črc 2010

Ahoj holky, jdu zase pro radu 🙂 Co říkáte na BL bambus a velur?

zmuzle
8. črc 2010

@helulela BL znam bambusky. Docela dobra plenka, jen byla i pres vycpani dost mokra a syn z ni mel otlacene nozky. Ma pevne gumky. Doporucuju vyzkouset jeden kousek a priapdne az pak dokoupit. Velurku neznam, pak jsem mela organic a nic moc, velky balik.

@suik Tyhlety zinky: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4005...

zmuzle
8. črc 2010

Pridavam par fotek probiraneho skladu na draka z Kikko Lux 70x70 vycpaneho rucnikem z Ikei a pak v domacich vlnakach.

suik
8. črc 2010

@zmuzle dík, si už budu muset psát seznam, co tam všechno koupit. 😀

vypadá to dobře, jdu se kouknout, jak se skládá drak.

suik
8. črc 2010

ještě se chci zeptat, ta snapi sponka se má před použítím nějak natahovat.....když jsem to zkoušela zkusmo zapnout, tak mi to nešlo a vůbec to nedrželo, na medvědovi pak jo, ale ten je obří.

jasekd
8. črc 2010

@silente Nevim ani co je to perlicka ani co je to medvidek 😀 Neco na umejvani zadku, misto vlhcenejch ubrousku? Ja prave pouzivam ty fleecove HD ubrousky namoc. v obyc. vode nebo odvaru z hermanku, takze urco by to slo z Irmy a je to o moc levnejsi. Ja mam i separacky origos HD, pze jsem Irmu neznala. No a jinak jak tady mluvite o tech plinach na paradu, tak mne se zas libi, kdyz si dam oranzove obsitou pastelku a oranzove obsitej HD ubrousek do oranzovy cestovni tasticky HD 😀 Manzel jen krouti hlavou, jeste ze nezna Irmu, by mi "vynadal" za ty ubrousky, ze byly zbytecne drahy 😉 Akorat mam pastelky jen s fialovym a oranz. obsitim, protoze jsem je kupovala ve vyprodeji (ted uz maj jen tu Bio) a byla rada, ze nejake maji, tak jsem barvu neresila. Jednu pastelku mam Bio a je fakt prijemnejsi nez ta normalni, tak kdo resite, kterou koupit, tak bych dneska asi priplatila za tu Bio, i kdyz zas na malinke mimi je moc velka.
Jinak kdysi se tady resily ty zarudly nozicky kolem gumicek, tak u nas nejvic pomohlo davat na chvili spis novosklad misto HD (na noc teda ne, to by nestacilo) a vcera koupel v mesicku a na noc namazat Sudocremem, ja predtim promazavala Infadolanem, ze je mastnej, tak bude chranit, a bylo to spis horsi a dnes po Sudocremu cisto 😉

zmuzle
8. črc 2010

@suik Ja nenatahovala, slo to dobre. Mela jsem 2 a je to zbytecny, dala jsem jednu kamaradce a kupodivu byl mezi nima rozdil. Jedna sla lepe, druha hure. Takze asi i zalezi kus od kusu.

Na draka jsem musela prejit asi v 3-4 mes. Z novoskladu mu uz lezla prdka 😝 U novoskaldu i draka vzdycky zalozim plinku u vnitrnich stehynek, nez to zavazu. Delam to az na nem, ne dorpedu. To si to jen naskladam. Ale na to taky prijdes, jako ja. Nejdriv jsem se divila, ze to tam ma desne volny a pak me to az napadlo udelat.

jasekd
8. črc 2010

@suik jj ona je trochu pruzna, musis ji zaseknout na jedne strane, pak na druhe a nakonec to protahnu dolu a drzi to krasne, holt to bude mit nejdriv z boku na bok. Mne to pri zkouseni na medvedovi taky neslo, ale neboj, drzi ta snapka fakt dobre.

jasekd
8. črc 2010

jestli bylo mysleno nejak natahovat, pripravovat pred pouzitim, tak to ne, ja tim myslela natahnout ji pri zapinani, vysvetluju to jak tatar...

kvakulka
8. črc 2010

@zmuzle Fíha, Kubík nechá snapku na pokoji- nerozepíná?? Teda závidím 😒 Jáchym snapku i sucháč okamžitě rozmontuje, jedině obstojí ještě patentky, ale jistější je. když má navrch natahovací vlňáky (proto jsem i pořizovala ty tenké z Merinostar 😉 )
Zkoušela jsem udělat ten kalhotkový sklad z Popolini vel.M a dítě se do něj kupodivu vejde bez rozevírání předku- má asi nekonfekční postavu, bo váží 9 kg- v pase má 42 cm- tak to nějak nechápu 😅 😅

mehlo
8. črc 2010

@kvakulka čauky no tak Petula je ještě starší než tvůj a snapku taky nerozepíná. No a my máme teda přes pupík 50 cm- to je síla, když si vzpomenu, že jsem ještě někdy na střední škole měla 60 cm v pase a takovýto malý mimino má o deset cm mín. Jinak z trošku jinýho soudku- už nevím co s ním- poslední dobou mu neustále převlíkám trička protože se zlije štávou z nekapajícího hrnečku- fakt to nechápu- on se mu tam vždycky nějak odchlípne ten ventilek aby to neteklo a je během chvilky zlitej.

mehlo
8. črc 2010

@kvakulka jé tak ted jsem se podívala jak je Jáchym vlastně starej a byla jsem v šoku- jsem myslela že už má skoro rok.

zmuzle
8. črc 2010

@kvakulka Rozepina a vse. To bylo jen pro foceni, pak na to dostal ty vlnaky a koupim ty co mas ty. Jakou mate barvu?

@mehlo Co zkusit obyc flasku od vody Rajec co ma to silikonove pitko? Z ty mi ted pije nejradeji. Muzes to pitko pak nasroubovat na mensi lahev, co snadneji udrzi. Ale nekdy dela to, ze je imituje piti, nepolkne to a vyflusne to na sebe 😀

kvakulka
8. črc 2010

@mehlo Synek je prostě geniální a přelstil "nekapací" technologii 😀 Proč tě šokoval Jáchymův věk? Kvůli dalšímu sourozenci? Nebo kvůli tomu, jak je dlouhý? 😅
@zmuzle Máme oranžový- natahovačky.

kvakulka
8. črc 2010

@zmuzle Tak to mě uklidňuje, že nemám jedinýho striptýzáče 😵

mehlo
8. črc 2010

@kvakulka čau no protože jsem byla přesvědčená, že už má rok. Čtu ted ve volných chvilkách tuto diskusi od začátku a dostala jsem se zrovna tam, jak rodila zmuzle a Terezita- jenže jsem si spletla tebe se zmuzle- jste takovej podobnej typ. No a k té váze- to jsem se potom taky zarazila- to ho máš celkem hodně velkýho- Petula měl v roce 9,30 kg a 76 cm takže tak.

mehlo
8. črc 2010

@zmuzle čau tak tu už vyzkoušenou máme jen jsem mu ji nedávala, protože jsem měla tenhle nekapající?!! hrneček, takže ted vidím, že už budem používat jen tu láhev.

kvakulka
8. črc 2010

@mehlo No on nám hrozivě vyrostl-při narození měl 48 cm a 3 kg- teď má právě 78cm- 30 cm od narození! Asi bude dlouhý po mně, jsem na ženskou taky docela dlouhá -180 cm (manžel na chlapa celkem průměr- 184cm 😅 ).

mehlo
8. črc 2010

@kvakulka no tak to jo. Já si taky někdy připadám jak žirafa a to mám 173- 175 cm přesně nevím. A náš táta je zase na chlapa trpaslík- je o chlup menší než já.

ivuska.h
8. črc 2010

@mehlo Jestli to nevypouští z pusy schválně, to jednu dobu Klárku bavilo, že si cucla a nechala to z pusy vytéct.

ivuska.h
8. črc 2010

@kvakulka Taky mám 180 😀 Jenže manžel to sráží, má 185 a to na chlapa zas tak moc není. Klárka byla délkou celkem přesně na 50. percentilu, ale Ondra je trochu větší.

silente
8. črc 2010

@helulela - BL bambus mám a super, jen dýl schne. Máme červenou XS-S a stále nám je 😅

@suik - draka zatím neřeš, to je až na větší mimi 😉 Snappi se udrží, neboooj 😉 A já pro změnu zatnu nejprve tu dolní packu a pak teprve boky, holt každá jinak 😀

@jasekd - perlička je druh "látky" a medvídek je mycí olej. Takže když použiješ odstřižky z Irmy namočené ve vodě, tak je to vlastně stejné 😉

erinka83
8. črc 2010

@zmuzle Pěkný fotky, budu muset toho draka ještě jednou zkusit, právě že to šíleně odstávalo kolem nožek a nepřišla jsem na to, co s tím... Ale novosklad jsem se taky pořádně naučila umotat kolem nožiček až po půl roce malé 😅 když už kakala tuhý bobky 😀
No ale mně ten drak přijde takovej nestabilní, malá se teďka nechce moc přebalovat, myslím, že to okamžitě rozkope 🙄 Mohla bys mi ještě vyfotit, jak to máš poskládaný, než mu ho dáš? Díky 🙂

maly_prcek
8. črc 2010

@peko Jj, já jsem si šila VV z látek z šijem detem.cz.... Osobně nevím, co na VV Popolinkách všichni vidí 🙂

@suik My jeli čč na novosklad + ikea ručníček a Pulky (Thirsties, IV soft) a fajné... Od 3m jsme pak kombinovali s kalhotkovkama (naše nej jednoznačně Anavy) Čč mám teda ráda, i teď je hodně dáváme, jen 1čč (narovno seskládanou pro kluka) do Puleknebo flísáčku (super a ušiješ snadno a levně doma), jeden počur to vydrží, je to hubené a taky hodně nočníkujem...
Irmu jsem dávala jen když měl průjem, na malé mimi jsem měla celulózové separačky Popolinky.
Teď Irmou utírám pusku, mám ji na Medvídka... Je to ekonomické a měkučké 🙂
Zezačátku jsme měli taky jenom jeden sušák (rozkládací), pak jsme dokoupili na navrtání do stropu vytahovací, super šetří místo a dobře to tam schne...

Čč máme 15ks barevných Popo, cca 8 starých po mně, 6 bambusových kikko, 6 vv doma šitých, 13 kalhotkovek a 4 AIO, cca 8 zavazovaček, 1 PULky Thirsties dvojvelikostní, 3 natahovací vlňáčky (kombinujem různé velikosti, mívám dvoje od jedné vel.) + jedny rostoucí patentkové, 2 VO... Nezdá se toho moc, ale absolutně něstíhám vše točit... 🙂

Tak já peru na 40, střídám s 60... Zatím nepozoruju žádnou újmu... 🤐 Dávám prekarbonát...

maly_prcek
8. črc 2010

Mně teda drak sjíždí, jak se malý hodně hýbe... Ale při průjmu byl super 😀

reruna
8. črc 2010

@helulela BL bambus máme a máme je rádi, máme M/L a je docela ještě velká, možná by nám taky byla ještě ta menší velikost, gumičky jsou sice fest, ale něpřipadá mi, že by nějak moc otláčely, a nic přes ně neproteče aspoň, shcne dlouho, ale BL organic schne déle. Velur nemám.

silente
8. črc 2010

@reruna - já furt nevím, jestli do M/L dorosteme nebo to ani nestihneme a odpleníme 😀 Jsem se už kolikrát dívala na cedulku, že fakt máme XS/S 😀 😀 😀