Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
25. srp 2010

@kackaj Určitě vel. M. Na novoše budeš muset vzadu přehýbat (návod bude), pokud to nebudeš chtít mít až pod paže 😀 A jinak teda to neřešení zůstalo u Ondry i po porodu, on tak snadno zapadl, jen se nakojil a pozoroval nebo spal, fakt žádná práce, proti vzpurnému batoleti...

Dnes jsem na veletrhu na stánku Farmers viděla úžasná umělá miminka realistických proporcí a hmotnosti, to by bylo na focení návodů skladů super. Jenže jsou prý pěkně drahé...

@schnek Hele nelákej, nebo budu taky chtí zas těhotnět 😀

schnek
25. srp 2010

@ivuska.h jako sranda to se dvěma takhle malýma není, já chtěla počkat, až půjdou do školy... jsem na sebe zvědavá, hlavně na moje studia... to asi bude pěknej propadák 😀 ale co už... 😉 no a fakt můžu říct, že se od začátku vezu na hormonech a je mi úžasně 🙂

ivuska.h
25. srp 2010

@schnek No jo, studia, to už jsem dávno vzdala 😀

maly_prcek
25. srp 2010

@kackaj Jména - u nás teda na holku Ema/Tereza a klučičí Jakub/Michal (Ondorvé, Dominikové mi nějak neprochází...)

ladida.l
25. srp 2010

@ivuska.h nebyly to na tom veletrhu ty reborn panenky? Jsem o tom teď někde četla... Mě připadaj trochu strašidelný.

@kackaj Tak hlavně ať je druhý těhotenství bez problémů a nevolností... Mě by se pro druhého kluka líbil Ondřej nebo Lukáš a pro holčičku Matilda (to mi asi neprojde v rodině), takže asi Anička, jako jsme měli alternativu pro Marka...

helulela
25. srp 2010

@kackaj gratulace veliká 😅
já chtěla pro případnou holčičku Linda, ale taky mi to neprošlo, nakonec jsme na manželovo přání napsali Lucinku, ale to už jsme věděli, že to bude kluk 😉

schnek
25. srp 2010

@ivuska.h to si nemůžu dovolit... možná si to ješetě protáhnu, ale nedostudovat neexistuje 😅

helulela
25. srp 2010

@ladida.l já o těch panenkách taky četla, moc dobrý pocit jsem z nich neměla a to byly jen na obrázku

schnek
25. srp 2010

hele, jsme si všimla, že se přidala funkce opravit překlepy, hmm 😕

ivuska.h
25. srp 2010

@ladida.l To nebyly reborny, ty jsou blé 😝 Tohle si nehrálo na opravdické mimino, jen to mělo tu váhu a proporce. Používá se to třeba na učení vázání šátku a tak.

ivuska.h
25. srp 2010

@schnek To víš, já jsem se rekvalifikovala 😀

schnek
25. srp 2010

@ivuska.h njn, když na právníka se překvalifikovat bez školy nějak nedá... to mám prostě smůlu 😀

nika
25. srp 2010

@ivuska.h tak plavací vesta mne pobavila 🙂 toje to dětské nadšenííí 😀
panenky na učení vázání šátku jsou super, měla jsem tu čest sijednu postiskat, váha 3 kila 50cm prostě průměrné novorozeně 🙂

kackaj
25. srp 2010

@schnek no teda fakt, popisuješ to tak pěkně, že je mi líto, že už třetí dítě nechci...teda možná nechci, ale možná taky chci🙂 Když bude, nikdo se ho zbavovat nebude, ale asi bych raději zůstala u dvou.
@ivuska.h tak jo Mka jsou naše, tak už netrpělivě vyhlížím🙂 Ty panenky nevím jaký myslíš, jestli máš nějaký odkaz, tak to sem šupni🙂

@maly_prcek jj Emička je hrozně pěkná, ale nevím, jestli by už se mi nezhroutila sestřenice, má dva kluky jeden z nich je Ondra, takže jsem se opičila už při prvním (ale přes to u mě nejel vlak, já jí to říkala už když rodila, že budu mít Ondru já🙂) a její vysněné jméno pro holčičku byla Ema, tak to by ji asi kleplo - stačilo by už jen to, že mám holčičku a ona dva raubíře🙂 No, ale já bych se zas nedala odbít, uvidíme...

@ladida.l nevolnosti jsem už při prvním těhu v této době měla a teď nic, tak snad už se nic ani konat nebude. I když částečně jsem se na nevolnosti těšila, páč už přibírám, kdežto u prvního jsem první 3měsíce hubla🙂 Matilda je super, ale to by mi manža taky nevzal, je to konzerva.

@schnek nejvíc to právě vidím na Lucinku, páč to jsem měla všechny kočky Lucky a tak mám to jméno ráda, že asi bude i mimčo Lucka. Nebo Káča nebo Liliana...a neeebooo ta Emička🙂 Tak teď už si jen vybrat, co?😀 A to je právě to, co nejde...

ivuska.h
25. srp 2010

@schnek No jo, já jsem byla původně informatik, teď jsem nevyučená švadlena 😀

@kackaj Nemám, zkoušela jsem hledat ale nenašla...

kackaj
25. srp 2010

@helulela se omlouvám, poslední příspěvek patřil tobě a Lucince🙂
@ivuska.h joo,tak to budeš muset asi ňákou koupit a fotit na ní plíny, abych věděla o co jde 😀 😀 😀

schnek
25. srp 2010

ad jména - já mám jasno, ale mm to nějak bojkotuje 😅 asi něco vybereme, až se prvně s třetětem okoukneme 😉

terezita
25. srp 2010

@kackaj jee kackaj gratuluju k tehotenstvi! a emicka je ta nejlepsi volba 😉 😀

erinka83
26. srp 2010

@kackaj Jééé, moc gratuluju!!!! 😵

joohana
26. srp 2010

Koukám že tu zrovna řešíte téma které je u nás momentálně hodně živé-taky jsme chtěli zůstat u dvou a zadařilo se znovu...No taky to nějak zvládnem, ale asi mi bude ještě trvat než se začnu těšit. Jsem úplně na začátku, minulý týden jsem to zjistila.

nika
26. srp 2010

@kackaj taky velká gratulace od nás a ať je vše ok 🙂

@joohana jejda další skvělá zprávička, tož tfuj tfuj 🙂 počet tři se mi moc líbí 😀

baca
26. srp 2010

Teda děvčata, tady se ta miminka začínají rozrůstat!!! Jen tak dál! 😀 Ať nevymřeme!
My bychom se třetímu taky nebránili, ale momentálně po víc jak roce n mateřské jsem přesvědčena o tom, že bych šla nejdřív na chvíli zase do práce, aby mi kulturně nehráblo. Nějak doma zaostávám. ☹

silente
26. srp 2010

No tedy tady je to samé těhu! Není to nakažlivé? 😀 😀 😀

@kackaj - gratuluji

@joohana - samozřejmě také gratuluji

Přeji Vám oběma pohodové těhu!

@ojo - dovča super, látkování opět v pohodě, ještě lepší než loni, jsem točila snad jen 5 čč, krásně to schlo a zbytek dne nahaťour 😀

mmmk
26. srp 2010

@silente Dneska rano pri venceni jsem videla na poli ve vode stat 5 čápů, kdyz jsem takove mnozstvi videla minuly rok v cervenci, tyden na to jsem otehotnela 😀 Klidne tuto moznost na nejaky cas prenecham jinym 😀

jitavl
26. srp 2010

Všem těhulkám gratuluji!!!!!! Ke jménům-mám doma Matouška (zkráceně mu říkám Maty) a Jonáška. Do třetice to konečně bude holčička a to Ema. Překvapilo mě jak je toto jméno oblíbené. V mém okolí žádná není.

silente
26. srp 2010

@mmmk - a sakrýš 🙂 No ale já bych se ani nebránila, tak kdyžtak ty čápy beru na sebe 😀 😀 😀

mmmk
26. srp 2010

@jitavl My chteli Emmu dat, jenze jsem to neprozretelne rekla pred tehotnou kamaradkou a uz to bylo 😀 Od te doby jmena tutlam 😀

@silente Ok, mas je mit 😀 Me by v soucasne situaci (ani ne petimesicni sedmikilak, po cisari a 4. patro bez vytahu) muselo fakt trefit 😎

silente
26. srp 2010

@mmmk - chápu, taky bydlíme v podkroví bez výtahu 🙄 🙄 🙄 A jména taky tutlám, jsem před lety řekla, že chci Sabinku .... a mé okolí je teď přesabinkováno 😔 Prozradím max. klučičí jméno - Jan po tátovi 😀 😀 😀

terezita
26. srp 2010

@jitavl u nas v okoli taky zadna nebyla, az jsem tak pojmenovala nasi malou. no a od te doby zjistuju, ze je ema kazda druha holcina 😅

jee a dalsi tehule, no taky gratuluju!
a tri deti bych taky chtela.. 😵

mmmk
26. srp 2010

@silente Jo jo, takhle jsem pred lety chtela Sofinku a ono se to nejak rozjelo 😀 Cekam, jak ted bude "preMaugliovano" 😀 Uz se me dve kamaradky ptaly, zda by mi moc vadilo, kdyby dali takove jmeno (samozrejme, ze Maugli je jen nick). Pochopitelne na to jmeno nemam patent a je mi jasny, ze nasi hosi nebudou ani chodit do stejne tridy, takze jim v tom nebranim 😀