Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
20. zář 2010

@suik nojo ted koukam, ze vlastne uz resim prakticky a ne jen teoreticky, gratuluju 🙂

ladida.l
20. zář 2010

@suik moje nejoblíbenější jsou tyto http://www.latkove-pleny.cz/pro-ostatni-zadecky...
na tomhle e-shopu mají čas od času akci, kdy je druhá plenka za 50%, tak vychází na cca 450, což je dobrá cena za tak dobrou plínku

ladida.l
20. zář 2010

@kvakulka nám na kvasinky pomohlo být cca 4 dny celodenně v papírovkách. A doktorka, co ví, že látkujeme radila plíny přeprat na 90 a prát denně, nenechat na plínkách namnožit kvasinky - zatím to dodržuju, protože se bojím, že se to vrátí...

kvakulka
20. zář 2010

@ladida.l Dík!!!! Zítra provedu 😉 To mě nenapadlo, že se vlastně množí na plíně, mrchy mizerný....

kackaj
20. zář 2010

@ladida.l
@kvakulka já teď řeším těhu kvasinky...mám je nejspíš nejen tam kde je tak ženský většinou mívaj, ale i mezi prsty na nohou i rukou. Ondra má teď nějakou vyrážku nebo co a tak mám strach, že to přelezlo na něj. Zítra musím vyrazit k doktorovi. Jenže já sama teď nemůžu ani clotrimazol ani žádný podobný atb. tak budu asi muset na kožní, aby mi na to něco dali. Nevíte náhodou, ten Ondra má takový suchý fleky, který teď začervenaly, ale to bych docela přičetla ovoci, páč ho teď měl kvanta a různé druhy. Ale ty suchý fleky jsou co a co na to pomáhá? Možná to s kvasinkama nebude mít nic společnýho...

slunicko76
20. zář 2010

@kackaj a neni to ekzem?

erinka83
20. zář 2010

@veselazu Trochu se zpožděním 😀 No kojím průměrně 3x, někdy 2x, někdy 4x... 🙂 čas od času jen jednou 😀 A přebaluju obvykle kolem 2 ráno, po druhé, kojení, malá se mi většinou i vyčůrá do nočníčku a usíná pak vesměs bez problémů... zkoušela jsme víc vycpat a nepřebalovat, ale vydržela jsme jen pár dnů, nešlo to... No a jednorázovky jsem dávala na dovolené a zkusila jsem v noci nepřebalit a byla šíleně nacucaná, dokonce protekla mezi nožkama, takže přebaluju i jednorázovku... Zkrouhnout kojení budu zkoušet až po roce...

jasekd
20. zář 2010

No to me taky zajima, jak ty kvasinky vypadaj?Martinek ma obcas takove fleky (cervene a suche) kolem lemu PULek, tak jsem si myslela, ze je to reakce na ten fleece, prece jen umelina 😝 Ono mu to teda mizi a je to zas nekde jinde, takze si myslim, ze to ta kvasinka nebude, ale radsi se ptam...

xxxjaninkaxxx
20. zář 2010

@jasekd Ahoj, tak u nás červené a suché fleky jsou ekzém☹ Teď se malému začaly dělat pod plínou - také jsem si myslela, že je to ten fleec, ale už to má i mimo plínu. Začala jsem to mazat naší oblíbenou lenienskou (při každém přebalení) a lepší se to. Tak to vyzkoušej, je to jen promazávadlo z lékárny.

helulela
20. zář 2010

u nás jsou suché, červené fleky taky ekzém, Vítek to měl už snad všude mimo plínku, teď naštěstí už déle ok

kvakulka
20. zář 2010

@kackaj Clotrimazol ne? Já taky bojuju s kvasinkama celý toto těhotenství, je to strašný, vůbec se toho nejde zbavit, jen ustavičně potlačovat mastičkama- mám mast Pimafucort, zabírá, samozřejmě dočasně, jak vysadím, kvasnice jsou zpátky. Vím, že to asi není nejlepší, ale bez mastičky bych zešílela svěděním a škrábáním. Nikdy mi kvasinky problém nedělaly, ale hormony pro ně zřejmě teď vytvořily takový ráj...

veselazu
20. zář 2010

tak my se taky hlásíme se suchýma červenýma flekama teda hlavně na bříšku. Prej je to citlivá pokožka a mazat modrou indulonou nebo lenienskou. Tak uvidíme co se z toho vyklube, ale citlivou pleť bude mít po rodičích. Jo po čem h...o to děti obvykle zdědí 😖

@erinka83 😲 máš můj obdiv
@kvakulka jak vypadají ty kvasinky? abych věděla co hlídat? jaké používáte plínky?
Suik já jsem spokojená s Bum Genius AIO, budu asi za pár týdnů prodávat http://www.bumgenius.com/one-size.php tyhle plínky 2ks. Budu je mít navíc. Zatím mi ani nepřišly, tak dám pak vědět.

slunicko76
21. zář 2010

@xxxjaninkaxxx lenienska je na ekzem vyborna, ale chce to vyzkouset, kazdemu vyhovuje neco jineho!
Jinak to chce vetrat, nespotit se.a hlavne casto promazavat, aby to nezustalo suche! na promazavani cokoli mastneho,resp.mastiveho: bila vazelinainfadolan,indulona lenienska, excipial u lipolotio atd.

jezinkote, sory za nevyzadane rady-deformace povolanim plus diplomka na tema atopicky ekzem! 😀 jak nekde slysim o svedivych flekach suche kuzi a ekzemu, tak mne to nakopne 😉

kackaj
21. zář 2010

@slunicko76 já teda moc děkuju za (ne)vyžádanou radu tobě a vám všem ostatním. Asi teda ani nepůjdu s Ondrem k dr. a půjdu rovnou koupit, co mi radíte. Koupím tu leniensku i excipial asi. Fakt moc díky.
Dneska jsem začala špinit, tak jsem byla u doktorky a nemám se namáhat a tahat tak malýho, takže budu ráda, že ušetřím s ním cestu k doktorovi. Doufám, že už bude všechno o.k.

sussanah
21. zář 2010

@ivuska.h Ahoj Ivi, jak to u tebe vypada s tema treninkovkama? My jak jsme se vratili z dovolene, tak to malemu docela jde, tak uz bych potrebovala nejake sehnat. Budes teda posilat na vyzkouseni? Diky 🙂

suik
21. zář 2010

@kvakulka ja se kvasinek taky bojim a mam pocit, ze uz je mam zase zpatky, mela jsem pred porodem antibiotika a to je spolehlivy jak je dostat ☹ , tak snad je nedostane i mala.

@ladida.l jj, ty se mi hrozne libi 😵 hlavne ty puntikaty

blka
21. zář 2010

@slunicko76 Taky moc děkuju za rady 🙂 . Asi taky máme ekzém, dostali jsme lenienskou, jenže tu máme i na suchou hlavičku, tak jsem si říkala, jestli dr. ví, co dělá 😅
@kackaj Tak se šetři, co to jde. I když vím, že s prckem to moc nejde ☹ . Můj Mareček je teda o něco málo starší, ale šetření by taky nepřicházelo v úvahu 😔

slunicko76
21. zář 2010

@suik ja na ruzen mykozy a pod sajrajty docela trpim a co kojim, tak zatim nic, takze jsem spokojena! TUK TUK

xxxjaninkaxxx
21. zář 2010

@slunicko76 Já vím, že je hromada jiných mazadel, ale tak jsem napsala, co zabírá nám. Excipial třeba vůbec nezabral ani nic jiného. Je to opravdu o vyzkoušení, měli jsme asi 5 různých mastiček.......
@kackaj Šestři se, Anenka byla tedy o něco starší, když jsem byla podruhé těhotná, ale i tak jsem v sedmém měsíci skončila v nemocnici, protože jsem se nešetřila a myslela, že všechno zvládnu ☹

kvakulka
21. zář 2010

@veselazu Používáme hlavně bambusové kalhotovky Anavy, BE, bambusky od Lucky (Mehlo- tady z Koníka), navrch buď vlňáky nebo PULky Thirsties.
@jasekd Právě že jemu se taky dělají fleky přibližně tam, kde bývá lem svrchňáků, takže jsem to snad dva měsíce neřešila chemií a zkoušela všelijak promazávat- ale stačil jeden experiment s Imazolem (zkusit jde třeba i Canesten) a přes noc byl skoro čistej- takže jasná kvasinka. Vypadá to jako červený vyschlý flek. Blbý je, že kvasinky jsou takoví nezmaři, takže asi nebude lehký je zvládnout. Prozatím na radu Ladidy peru všechny pleny na 90...

kvakulka
21. zář 2010

@kackaj Jak se daří netahat malýho? 😀 Já se fakt snažím, ale jak vysvětlit nechodícímu batoleti, že maminka fakt nemůže, to nevím. Navíc já opravdu už nesmím tahat- je to o hubu- mám podle UTZ ztenčenou jizvu po císaři, takže jakýkoli další tlaky jdou rizikový- no ale jak to dělat, že? Snad mi děloha nepraskne ☹ Navíc to moje slonisko váží bez 30 dkg 11 kg!!!! 😕 😕

crawler
21. zář 2010

@kvakulka ahoj🙂 ty jsi tak brzo po sekci otěhotněla? já jsem po císaři taky a řekli mi, že minimálně rok a nejlépe dva nic 😕 😨 jinak je to hodně rizikový - co říkali tobě? copak je to taky co člověk to názor? 😅 😕

kdo všechno dělá jednovelikostní PULky???

sussanah
21. zář 2010

@crawler jednovelikostni jsou bambinex, thirsties (ty teda jsou dvojvelikostni, ale docela predimenzovane podle me), potom wonderwrap od gro baby. A to je teda vse co znam ja.

zlatouch
21. zář 2010

@crawler ještě BG Flip

kvakulka
21. zář 2010

@crawler Myslím, že v současnosti se názory na otěhotnění různí mnohem víc než dřív- taky nás takhle brzo po císaři docela zaskočilo další těhotenství, ale můj gyndař byl úplně klidný a je toho názoru, že jizva se zacelí za 6 měsíců po porodu a pak už se nelepší- to znamená, jak se udělá pevná do půl roka po sekci, tak bude pevná třeba i za deset let. Mně půlrok uplynul někdy v 2 měsíci těhotenství, takže to byla děloha v podstatě ještě nezatížená. Až teď ke konci se zdá, že se nebezpečně tenčí a že bude asi nezbytný udělat znovu sekci. Kdyby nebyla tak tenká, tak by doktor vůbec nebyl proti přirozenýmu porodu, což mě mile překvapilo 😕

Jinak k dotazu na PULky - dobrý jednovelikostní mám od Thirsties DuoWrap 😉

crawler
21. zář 2010

@kvakulka já měla taky akutní sekci - co naděláme☹ tak budu držet palečky😉

jinak znáte plenky P´tite Prairie??? moc se mi líbí, ale jsou drahé 😢

duzame
21. zář 2010

@kvakulka Taky jsem měla v těhu kvasinky a doktorka mi radila, že kromě léků je dobrý taky vynechat sladký a jíst jogurty activia. Mě to teda dost pomohlo. Tak držím palce, co si pamatuju, tak to svědilo jak čert 😝

betelgeuzz
21. zář 2010

@sussanah se dívám, že máš o 2 týdny starší dítko a už chceš zkoušet s tréninkovkama? Závidím. Já od začátku zkouším BKM, jednu dobu se i dost dařilo, ale poslední dobou se malá na nočníku propíná, vzteká a vyčurá se do něj max 1x denně. Na klasický nočník se ani neposadí, hned se opře patama o zem. Tak snad je to jen takové období a přejde.

slunicko76
21. zář 2010

@blka to vis, ze vi co dela! lenienska je vlaste matovy zaklad, takze podobne jako treba vyzelina se pouziva vsude, kde je treba kuzi promastit!🙂

kackaj
21. zář 2010

@blka @xxxjaninkaxxx @kvakulka se snazim setrit, tak dneska to vcelku slo, ale nevim jakoze dlouhodobe jak to pujde. Manzel je sice doma, ale pracuje cely den, takze toho taky celodenne zapojovat nemuzu. Dneska jsem byla u nasich, tak se Ondry ujala mamka. Ale i kdybych ho buhvijak nenosila, stejne je to prinejmensim zvednout na prebalovak, na nocnik, do vany, do postylky, kocaru atd. Tomu se proste clovek nevyhne. Navic se s nim rada nuchlam a delame blbosti, ale tak to si dokazu odpustit a dovadet v prijatelnejsim tempu🙂 Ja jsem taky takovej geroj, myslela jsem si, ze me se nikdy nic takovyho stat nemuze, vsechno zvladam levou zadni a vsechno vydrzim...ja jo, ale drobek az tak ne, tak prece o nej kvuli sve blbosti neprijdu 😠