Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
13. led 2011

@helulela Co to vidim? Gratulace 😉

blka
13. led 2011

@jasekd Já vím, já vím, pytlík mám 😅

blka
13. led 2011

@helulela Gratuluju k miminku. Ať je vše v pořádku 🙂

baca
13. led 2011

@helulela gratulace. Teda pěkně se to tady rozmnožuje 😀

jasekd
13. led 2011

@blka Tak proc ti to vadi?

blka
13. led 2011

@jasekd Já nevím, asi aby se na mě dr. divně nedívala.

betelgeuzz
13. led 2011

@blka určitě nebude. Na mě se nikdy divně nedívala a na rehabce i obdivovala plenky. 🙂

chaarleene
13. led 2011

@blka já jsem taky k dr. chodila s papírovkama, ale pak jednou mi malá usnula a já už jsem potřebovala nutně jít, tak jsem ji zavázala do šátku spící tak, jak byla - i s novoskladem 😀 a dr. s tím neměla sebemenší problém, tak od té doby to neřeším... resp. když malou očkovali, tak jsem tam šla s látkovkou a zpátky s papírovkou, aby jí to nedrhlo o to naočkované místo...

andelka
13. led 2011

@blka já chodím všude s látkovkama, běžně přebaluju na klubu maminek, jednu plínku dám, počuranou dám do sáčku, zadělám a strčím do pytle s přebalovacíma věcma. U nás se to dělá tak že se mimčo svleče v čekárně, pak se jde k sestře, sundá se plínka, zváží se, nandá se plínka, jde se k doktorce a tam se jen uvolní, doktorka kontroluje pohl.orgány, třísla, bříško...a zalepí se a jde se do čekárny a dom. Já jsem dosud chodila k doktorce v papírovce, neměla jsem nějak žádnou repre a už mám, tak v pondělí bude premiéra. 🙂 Ale jelikož běžně přebaluju do látky mimo domov, tak to nebude problém 🙂
No a je fakt že jako chaarleene, když měl po očkování, tak jsem mu dávala papírovky, i na doma několik dní, protože látkovky končily zrovna v místech vpichu a on to měl vždycky trochu zduřelé zarudlé.

maly_prcek
13. led 2011

@blka Nám taky mudr. nikdy nic neříkala a chválila nám tuším Gro Baby, co už nemáme... 🙂

chaarleene
13. led 2011

když jsem byla u doktorky posledně, tak se mě i 2 mamky ptaly, co je to za plínku a za svrchňáky 😀 (takže jsem dělala mimo jiné reklamu Anavy 😀)

jasekd
13. led 2011

@blka Ja taky ze zacatku chodila s papirem ze stejnyho duvodu a ze jsem mela jen HD, na ktery musi bejt jeste PUL, pak jsem koupila AIO a odhodlala se. Zadny komentar ani u prakticke, ani na nefrologii, ani v nemocnici na prijmu (tam uz jsem teda prebalila do papiru) jen jedna sestricka (zaskok) se ptala, jak to funguje. Ono nas latkujicich je asi daleko vic, nez si myslime. Z mych znamych teda jen ja a jedna kamoska, co mi radila se sestavenim vybavy, ale ted jsme treba mely sraz s holkama z Konika a tam latkujou snad vsechny... A na ortopedii visel na nastence clanek o latkovkach, ale v tom fofru a navalu, co tam panuje (cekarna 2x2 metry a asi 10 matek, vetsina s doprovodem 😠 ), jsem to nezvladla precist.

maly_prcek
13. led 2011

@jasekd Já jsem teda z kamošů těžce sama... Ale třeba v MC se to tu a tam vidí, nebo říkají, že látkují jen na doma...

jasekd
13. led 2011

@maly_prcek Ja mam jen tu jednu kamosku, no a pak jsme se sesly na tom srazu. Pak jedna rikala, ze by do toho i sla, ale ze meli desne vyhodne baliky jednorazovek, tak to vyuzili, a zbytek na nas kouka jak na blazny a mysli si, ze vyvarim pliny v obrovskem hrnci, micham obrovskou vareckou a po nocich zehlim 😀 Ja to nikomu necpu, jen kdyz se nekdo zepta. A pred porodem mi kazda chytra, co uz dite mela, rikala, ze to nezvladnu, ze si neumim predstavit, co je to pece o dite. Uprimne jsem si to nedovedla predstavit a rikam, ze je to daleko lepsi, nez jsem cekala. Kdyz jsme prekonali pocatecni problemy s GER, kojenim nekojenim apod, tak mam docela pohodu, i kdyz je fakt, ze mam hodne dite. Nebejt te ledviny, nemame s nim prakticky zadne starosti. Vsechny se predhanely, jak je to hrozny, jedna ma ted 7letou dceru a doted kdyz ji potkam, vykrikuje, jak by uz dite nechtela, ze je to i ted hruza 😅

markusko
13. led 2011

Já jsem mezi kamarádkama taky sama ☹ ač lanařím, koho můžu, zatím se mi nikoho zlákat nepodařilo 😝
Dr. se vždycky akorát podiví, že máme plínky, které se musí prát, a minule se teda pozastavila nad anavy a dokonce je i detailně prozkoumala a pak pochválila (byla zrovna nová, takže super heboučká 🙂 ) a dokonce se zajímala i o nějaký leták do čekárny... takže ivuško @ivuska.h, pokud bys měla zájem, tak mohu předat kontakt a kdyžtak bys jí mohla nějaký leták zaslat, pokus bys měla zájem 🙂
Jo a tuhle jsme potkali známé (generace našich rodičů), tak mi malou politovali, jak musí mít chudák ty látkovky a že papírovky jsou k zadečku mnohem šetrnější, protože jsou děti v suchu 😝 😝

zmuzle
13. led 2011

Holky, kdyby mel nekdo zajem, prodavam babylegs:

https://www.modrykonik.cz/bazar/detske-ponozky-...

A nase mudra latkovky zcela ignoruje 😠

blka
13. led 2011

Tož to já ho dřív při odchodu dala do látky a nic neříkala. Ale potom jsme chodili v takovou dobu, kdy po návštěvě dr. svačil a pak spinkal a to měl tu látku vždycky totálně durch, pokud rovnou neprotekla, tak jsem začala dávat jednorázovku a u toho zůstala.

erinka83
13. led 2011

@jasekd no kdo ví, jestli si za to nemůže sama ta kámoška s takovým přístupem 😝
jojo, to znám, mně taky ty "zkušený" říkaly, "však počkej..." no látkuju furt, tak nevím no 😀

jasekd
13. led 2011

@erinka83 To je spis znama. Nema cenu se s ni o necem bavit. Mela zarucene nejhorsi porod, jeji dcera nejhorsi GER, nikdy nespala, furt jen rvala, ted je hyperaktivni, ma drahe krouzky, furt se s ni musi nekam jezdit... Kdyz jsem rikala, ze malej je hodnej, hned spustila litanie, jak nevim, co je to mit dite, kdyz jsem rekla, jaky mame problemy s krmenim, rekla ze to nic neni, nas na gastru prokazanej GER urcite taky neni tak hroznej jako mela ta jeji holka, no a tu ledvinu prej mame proto, abych vubec mela s ditetem nejaky starosti 😝 Vsechno zvelicuje, asi vyhlasila soutez o to, kdo je na tom nejhur. Je fakt, ze je svobodna matka, ale bydlela u rodicu a ti ji hodne pomahali, cili te pomoci mozna mela vic nez vetsina od manzela nebo pritele. Tim nechci rict, ze je to lehke byt bez partnera, ale mohla bejt na tom daleko hur.

sussanah
13. led 2011

@jasekd jaj tak to je super znama, to te musi vzdycky hrozne potesit ji potkat, ne? Ale co, pak si muzes rict, ze zijes stastny zivot 😉 😀

U nas teda dr taky latkovky ignorovala, proste to nechala bez komentare a to jsem mela kapsovku Fuzzibunz cervenou kopretinovou 😒

@erinka83 to jsem taky poslouchala, obzvlast rady jedne "zaslouzile" matky, ktera vi vsechno nejlip a tak jak to ma ona, to musi mit i ostatni.. Takze jsem si taky vyslechla neco o tom, ze teda nevim, co to je mit dite a ze to nejde absolutne zvladat a proc chci jako dite trapit v mokrych plenkach. No a kdyz jsem potom pridala navic bezplenkovku, tak to uz me uplne zaradila mezi ty "divne" 😀 😀

chaarleene
13. led 2011

já taky neznám moc holek, co by látkovaly... resp. na jednom těhotenském cvičení jsme pak měly přednášku o péči o dítě a dostalo se i na pleny a byla jsem tam asi jediná, kdo chtěl látkovat a jedna holka se tam do mě vyloženě pustila, že sprchovat hovínka z plen je hnus a že by to nikdy nedělala a že jí je na blití už jen z té představy... no a pak nám ještě sestřička říkala o tom, že se říká, že by se neměla dávat aviváž, tak jsem řekla, že místo aviváže se dá dát trochu octa a to jsem pak teda byla za hodně divnou 😀

znám vlastně jednu holku, co látkuje - koupila si nějaké kapsovky a vycpává je tetraplenami, které měla její mamka schované ještě po nich 🙂

jasekd
13. led 2011

Jee, vlastne jsem si vzpomnela jeste na jednu kamosku, altkovala tak pul na pul prvni dite, pak se ji narodilo druhe a nejak se ji nechtelo, ze toho ma moc, a pak videla me s martinkem, ze jedem jenom v latce, i na vylete a rekla si, ze to vlastne zadna drina nebyla a ze se k tomu asi vrati. Moc jsem ji neverila, ale pak jsme k nim jeli, dokoupeno par pastelek a aspon pres den na doma latkuje 🙂 Jinak ony si myslej, ze to skladujem pokadeny v kyblu plnym smrduty vody a pak se v tom hrabem. Byla jsem na navsteve u "papirove" kamosky a ten smrad na balkone, co meli kvuli pytli pouzitejch papirovek, to bych neprala nikomu. Sama uznala, ze kdyz ja to hned preperu a zavru v kybli, ze to musi bejt lepsi. A to ta holka urcite neskladuje pouzity pliny dyl jak ten den, a bylo to peklo 😝 Ale priznavam, ze z toho machani a hlavne skladovani jsem mela strach taky. Ale staci poradne preprat a ja teda skladuju na sucho a uplne v pohode.

sussanah
13. led 2011

@chaarleene o vidis a my nam dr na prednaske v peci o dite rikala, ze prave avivaz nepouzivat vubec a ze si mame naredit ocet s vodou 1:1 a pouzivat to na vsechno detske obleceni. A to jsme o latkovkach ani nemluvili 🙂

joohana
13. led 2011

Holky, trošku OT-chtěla bych pro mimi pořídit merino zavinovačku a výběr jsem zúžila na merinostar a anavy 😉 . Nemáte některá zkušenost? Do jakého věku se vám vešlo dítko do některé z nich? Anavy je větší (takže na mé větší děti možná lepší), ale zase mi při testu s dosavadní dekou ten rozměr 110x110 přišel hodně velký. Merinostar by měla být 90x90...
Nějak už jsem ztratila odhad jak ty děti rostou 😅

maly_prcek
13. led 2011

@joohana Já mám Anavy - ze sport. úpletu, takže podle nového nejspíš ta silnější (to bude vědět Ivuš) a max. spokojenost, používáme furt i teď jako deku, denně... Mám 90x90, ale vzala bych si teda určitě 110x110, né-li 120x120... Ono když je to krátké, tak to dítě do toho pak nezamotáš, hned se vykope... A nevim, jestli merinostar to má, ale Anavy má začištěné ty kraje, nejenom ooverockované, to je určo o dost lepší, nevytáhá se ti to tolik.

ivuska.h
13. led 2011

@joohana Ty naše si můžeš omrknout a vyzkoušet u své Žebětínské dealerky 😀 Rozměr 110x1110 jsem nakonec zvolila s ohledem na to, že ten rozměr má už osvědčená BabyLoveMerino, původně jsem dělala 90x90, ale to se mi pak zdálo malé. Těch 90x90 má po úhlopříčce 127 cm, ohneš rožek pod hlavu, druhý je potřeba zahnout pod ramínko, aby to dobře drželo zavinuté, na to spotřebuješ cca 60 cm látky, tímpádem délka na samotné dítě ti zbývá 67 cm, což odpovídá cca 4 měsícům věku (individuáolně, samozřejmě). Tak záleží, jak dlouho chceš zavinovat a jestli to pak chceš používat jako dečku, tam je samozřejmě větší rozměr výhodou. Zase u té menší je na úplně malé miminko snažší manipulace, neplandá ti tam kolem spoustu (v té době) zbytečné látky. Naše nevýhoda je, že nemáme barvenou vlnu. Jo a taky záleží, jak chceš zavinku tlustou.

andelka
14. led 2011

No, když já nad tím uvažuju, tak u nás znám v podstatě jen Erinku, která mě hodně inspirovala, od začátku jsem s ní hodně konzultovala a byla se koukat na plínky i jsme něco podědělili po Baru 🙂 Pak vím že jedna kamarádka látkuje, ale bydlí dost mimo, tak se moc nevídáme, pak vím, že od našeho kmotra manželka taky kluka látkovala do určité doby, ale jak se začal pohybovat tak už ne. A jedině sestřenka látkuje hodně, taky jsem ji zlanařila na anavy 🙂
Když jsem přebalovala na setkání maminek kam chodíme, tak si toho dvakrát někdo všiml, a ohlas celkem OK, zajímalo je to. Jedna tuším látkuje nadoma, tak se divila (nebo spíš obdivovala odvahu), že látkuju i mimo domov 😅

nemue
14. led 2011

Ahoj holky

Už Vás tu dlouho pročítám a moc se mi líbí Vaše postřehy k látkovám. Mimčo teprve čekám, ale chtěla bych už od začátku látkovat. Jak to tady tak čtu, tak by to neměl být problém.. Chtěla jsem Vám poděkovat za ty cenné postřehy a přidat se k Vám 😉

reruna
14. led 2011

a zase známé téma - látkovky a okolí 😀 u prvního dítěte jsem byla já taky taková, že látkovky absolutně néééééé, moc práce, neuměla jsem si představit skadování, praní atd. neorientovala jsem se vůbec v druzích látkovek -no typická nelátkařka 😀 pak jsme měli v MC přednášku paní ze Slůněte ze Zlína, tak to mě docela nadchlo a protože se starší syn pořád nechtěl odplenkovat a pak byl už na cestě další, tak jsem se o to začala zajímat a chytilo mě to a už látkuju 1,5 roku. Mám 2 kámošky, který taky látkujou, ale jedna jede jen popolini a druhá jen čč a u nás ve městě je pár látkařek, co tak vím z MC, ale já se o tom na ulici nějak s nikým moc nebavím, v rodině se na to kromě mm dívají trochu divně, moje mamka se mě minulý týden ptala, proč mu pořád dávám ty tlustý plinky, když už chodí, že mu to musí vadit....(a to měl přitom na sobě prosím štíhlou IB 😀 😀 )ale já nepozoruju, že by mu nějak vadilo při chození, jestli má jednorázovku nebo látkovku.
Přes Vánoce chodil pár dní jen v jednorázovkách, protože se mi prostě přes svátky nechtělo prát a teda ten smrad, co šel z kýble, když tam byla den stará pokaděná papírovka....no nevyvětrala jsem to ještě teď, takový smrad z látkovek nemám, protote to hned přeperu...jinak skladuju na sucho. No a většinou má tuhou stolici, tak stačí vyklepnout do WC a je to....když se pokadí v papírovce a je to trochu řidší, tak to má až na zádech na oblečení a to nelátkařky určitě taky přepírají hned v ruce...

markusko
14. led 2011

@reruna Jojo, to já taky slýchám ze všech stran, ať jí sundám ten balík, že chudák nemůže ani chodit 😅 😝