Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janakkk
14. čer 2011

@slunicko76 nene, ja v tom mela zmatek od zacatku :DD ale pomalu uz se zacinam orientovat :D dekuju za rady 😉

slunicko76
14. čer 2011

@janakkk ja se teda ted drzim pojmu flees! a ten je teda prirodni-ten saje apak ten umely a ten drzi!🙂
nic si z toho nedelej, ja v tomhle mam zmatek do ted a latkovy plinky uz pouzivam 13 mesicu! 😀

@ivuska.h ivco, myslis, ze ty treningace budou v budoucich dvouch mesicich???

macinka85
14. čer 2011

@verczu separačky koupíš v každém obchodě s látkovkama..já je kupuju od sebe 😀 😀 😀 😀

ivuska.h
14. čer 2011

@slunicko76 Já bych ráda, ale po zkušenostech už raději nic neslibuju...

helulela
14. čer 2011

@ivuska.h to mi něco připomíná 😀 V. obcházel nábytek snad od 8 měsíců, ale než by sám chodil, radši lezl na jídelní stůl. Ze zoufalství jsem ho začla nutit chodit za ruku a po týdnu vykročil sám... ve 14 měsících a něco... žádný rekordman 😉 ale zas je fakt, že od začátku chodí perfektně, neklátí se, padá jen minimálně, prostě si počkal, aby si neudělal ostudu 🙂

helulela
14. čer 2011

@verczu objednávala jsem s plínkama, ale potom sólo se mi už nechtělo, tak jsem přešla na Canpol z lékárny a nastříhaný flís

ivuska.h
14. čer 2011

@helulela Za ruku on chodí obstojně, ale nechce se mu, proč by se obtěžoval, když po 4 se dostane všude a pak si stoupne u nějaké opory... šplhá jak opice úplně všude, má hroznou sílu v rukách, třeba se zavěsi na okraj umyvadla a houpe se jak na hrazdě 😀 teď mu bylo 16 měs., tak jsem zvědavá, kdy se uráčí...

verczu
14. čer 2011

@macinka85 Díky,u nás ve Varech žádný takový obchod není, jsem odkázaná na internet. Nechci naletět podvodníkům, tak se ptám, kde je bezpečno. jinak bych měla zájem o separačky Popoliny celuloza.
@heluleladíky, mám doma novorozence, tak na flís je ještě brzo. Canpol je celuloza, nebo viskoza?Když tak zkusim.

sussanah
14. čer 2011

@verczu canpol urcite zkus, meli jsme je taky a pomer cena/vykon je fajn. I kdyz asi u uplne vajeciny bych se trochu obavala, jestli to nepujde bokem. No Vyzkousis a uvidis, stoji cca 30Kc/100ks

herminka
15. čer 2011

@sussanah A dají se ty Canpol prát?

helulela
15. čer 2011

@verczu složení jsem nevyzkoumala, ale celuloza to nebude, prostě taková netkaná textilie. Proti Popolini se jich asi lekneš, ale jsem spokojená, hlavně, že je můžu kdykoliv koupit u nás ve městě.
@ivuska.h jsou to opičáci 🙂

helulela
15. čer 2011

@herminka pár praní vydrží. Nemám vyzkoušeno kolik, protože V. je spolehlivě pokaká dřív, než se rozpadnou.

sussanah
15. čer 2011

@herminka presne jako hele, spis byly driv pokakane nez rozpadnute. Nejak jsem je nemela oznacene, kolik prani vydrzi, proste jsem je obcas vyhodila, kdyz uz vypadaly vselijak. No a potom, co prestal tak moc kakat a zacali jsme nocnikovat, tak uz jsem je skoro ani nedavala a najela jsem na flis.

herminka
15. čer 2011

Holky, díky. Napálila jsem se totiž u Tots bots, ty se po vyprání dají použít max. na utření zadečku (a to ještě nic moc 😝 ).

erinka83
15. čer 2011

nebude někdo prodávat tréninkovky na hubeňoura? 🙂

sussanah
15. čer 2011

Holky, uzasne se mi naskytla prilezitost. Sestrenka se vdava a jako svatebni dar by rada dostala cast latkove vybavy dle meho uvazeni. Huraaaaa, zase muzu nakupovat plinky, aniz bych mela vycitky svedomi 😀 😀

sussanah
15. čer 2011

@erinka83 Erin, poku je mala hodne drobna, tak si nech radeji usit na miru 😉

erinka83
15. čer 2011

@sussanah jsem chtěla ušetřit 😀 My ještě neodplenkováváme, ale právě dnes mě napadlo, že když už venku nosí trička, že by bylo jednodušší ji zkoušet dávat čůrat, ale nevím, není to blbej nápad? Ona poslední dobou nočník celkem bojkotuje, ale třeba venku do travičky by to bylo jiný....
A super dárek na svatbu 😀

macinka85
15. čer 2011

@verczu Tak ty nabízím (veselepleny.cz). Canapol jsem vyhodila ☹ ☹ Byly takové tvrdé 😠

macinka85
15. čer 2011

@sussanah teda,to je supr dar! To se vyřádíš 😀

sussanah
15. čer 2011

holky, jak dlouho jste cca pouzivaly thirsties duowrap 1?

sussanah
15. čer 2011

@erinka83 se obavam, ze i nove site te vyjdou porad lip nez pouzite kvalitnejsi 😉

sussanah
15. čer 2011

mam dalsi otazku, jsou blubery pulky vhodnei na vv narovno?

joohana
15. čer 2011

@sussanah Nevím které, ale mám jednovelikostní Blueberry na patentky a vv narovno mi v nich dost jezdily, neměla jsem z toho dobrý pocit, nechávala jsem si je jako náhradní.

sussanah
15. čer 2011

@joohana jo mela jsem na mysli ty jednovelikostni, takze diky 🙂

peko
15. čer 2011

Holky mohla bych poprosit o radu?
V létě se chystáme na dovču na Šumavu a nevím, jestli bude k dispozici pračka, přesto bych ráda látkovala. Můžete poradit, v jakém prostředku nejlépe prát plínky ručně?
Díky.

tezu
16. čer 2011

Ahoj, mela bych malej dotaz. Potrebuju pro kamaradku darek k narozeni druhe holcicky. Prvni dcerku nosila v satku a latkovala, takze uz ma vybavu slusnou, no a prave proto bych ji rada dala nejakou vychytavku, neco, co treba jeste nema. Chce vyzkouset i BKM a tentokrat hned od narozeni. Myslim ze z plinek ma vsechno, satek taky ma, oblibila si navic vlneny obleceni pro mrnouska takze se taky slusne zasobila a ja uz ted vubec netusim, co ji jeste poridit. VIm, ze treba prave vlnenych bodycek neni nikdy dost, ale zase az tolik jich taky neni potreba, jelikoz se neperou tak casto. Latkovek ma zarucene plnou skrin vsech druhu a tak premyslim o nejakych vecickach na noseni. Neco co potesi, prekvapi, nebo aspon udela radost. Co vy, nosite? Co by vam se hodilo, co chybelo nebo na co jste prisly ze by jste priste udelaly jinak? Muzete mi poradit? Moc vam dekuju🙂

helulela
16. čer 2011

@sussanah jééé, to je krásný, taky bych někomu takhle dělala výbavičku 😵
duowrap 1 mi přijdou celkem malé, asi trochu větší než S, určitě menší než M. Vyřazovala jsem je téměř souběžně s Imse Vimse S a přecházeli jsme na Thirsties M. Teď na druhého mám i Thirsties S, tak až se k tomu dostanu, můžu ti je poměřit.... teda to je maglajs odpověď 😉

reruna
16. čer 2011

@sussanah blueberry pulky jednovelikostní na vv narovno moc nejsou, jsou takové širší na kalhotovky úplně super, ale já vv ani čč narovno moc nedávám...

reruna
16. čer 2011

@verczu separačky canpol babies se dají koupit i v lékárně, 100 ks stojí asi 30,-Kč, takže vyzkoušej, naa úplnou vaječinu jsem dávala i 2, protože jsou takové jemné, že toho hodně propustí, ale jinak jsem s nima byla spokojenější, než s drahýma popolini, po kterých sse malej orpuzoval. Dají se prát, ale dlouho nevydrží, jsou dost jemné - jo a je to celuloza, a nevyhazovat do WC