Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
21. črc 2011

@mmiirrkkaa taky zdravím 🙂 já teda všude lobuju za kalhotovky, ale chápu 😉 jestli chceš jen zkoušet, tak můžeš i s tímhle počtem, uvidíš, vyzkoušíš a případně dokoupíš. Do čč by to chtělo ale nějaké bambus. vkládačky, pokud nechceš vycpávat další poskládanou čč a případně separačky. Na svrchňáčkách se šetřit rozhodně nevyplatí, i když nevíš, jestli u látkování vydržíš. Pokud koupíš nějaké levné naprd, tak ti garantuju, že látkování necháš raz dva. G-mini neber, ty Kikko myslím holky psaly, že se celkem dají, ale fakt bych radši zainvestovala do osvědčených Imse Vimse, Thirsties, klidně rostoucích. Koukni na bazar, malé velikosti seženeš ve výborném stavu kolikrát za poloviční cenu a nebo koupíš nové a pak je prodáš dál.

mmiirrkkaa
21. črc 2011

@helulela Se separačkama počítám, někde jsem tu vyčetla že pro malé děti jsou na vaječinu lepší ty celulózové; jako vkládačky tu někdo doporučuje malé ručníky z Ikea, případně jsem našla bambus.vkládačky od baby lucy cca 60-70kč/ks. Jen mě tam matou ty velikosti. Na bráně mají S a L (M jsem nenašla), ale rozměry neudávají. Která velikost je vhodnější? Jinak díky za usměrnění s těma kaťatama.

helulela
21. črc 2011

@mmiirrkkaa jestli máš ikeu po ruce, tak ručníčky ber. Bmb vkládačky BL jsou fajn, velikost S stačí. Jinak ty velikosti jsou jen dvě, odpovídá to jejich kalhotovkám XS/S a M/L, proto to vypadá, že M chybí... taky jsem to jednou řešila 😉 Ještě se docela používají BL ubrousky 30x30 cm nebo Kikko bmb ubrousky 30x30 cm. Záleží na tobě, začít můžeš klidně jen s těma ručníčkama, 5 Kč/ks je bezkonkurenční. Bmb pak třeba dokoupíš, i při malé tloušťce jsou mnohem savější, což se později hodí.

mmiirrkkaa
21. črc 2011

A ty ručníky se dávají celé poskládané, nebo se stříhají na menší? Přijdou mi celkem veliké (40*60), ale nevím, jestli mají být hlavně savé nebo jen tenký sichr..

helulela
21. črc 2011

@mmiirrkkaa stačí přestřižené napůl a poskládané na třetiny nebo čtvrtiny, jak ti to vyjde. Já dávám celý teď jako samostatnou plínku třeba na hoďku.

mmiirrkkaa
21. črc 2011

@helulela A ještě k těm kalhotkám, když bych dávala 2čč + 1 "ručník" + separační plenu, mám si pro novorozeně pořizovat velikost XS/NB nebo raději rovnou S, aby se to tam všechno vešlo 🙂

helulela
21. črc 2011

@mmiirrkkaa stačí jen jedna čč a ručník... do XS se to vejde, ale nevím, jak dlouho, to ať ti radši poradí holky, co používaly čč, možná bude rovnou S stačit

maly_prcek
21. črc 2011

@mmiirrkkaa Já mám 50x70cm. Měla jsem i ty malé, ale bylo to fakt tak na novoška a pak max. pod zadek, tak jsem obměnila za tu větší. Měla jsem ji i pak a dece, mě to stačilo, stejně jak se začal přetáčet, tak to dycky šlo mimo (u nás teda spíš blinkání 🙂 ), to bych musela mít dvojprostěradlo 😀

@florentina A na co to chceš? na plíny narovno a vv nebo kalhotkovky? Já měla na rovné plíny Anavy, ale už dodělaly a nové bych si na rovné plíny už nekoupila, jak jsou tenké, tak se mi to celkem "prověšovalo" při nošení a ta plína v tom nedržela zas tak pěkně. Teď mám doma šité z tlustší vlny z sijemdetem a to je o dost lepší na rovné plínky než ty tenké... Na rovné plíny byly fajn Loveybums, ale nevim, jak to s nima je, nějak se nedaly sehnat...
Jinak dávám flísáčky anavy.
Na kalhotkovky mám teda radši natahovací (ale rovnou plínu do toho teda naaplikovat správně nedávám,kor jak začal lozit...), u nás jasně nej BI shorties a na zimu longies. Máme v každé velikosti jedny dlouhé a jedny krátké 🙂 Na noc a do šátku jen je... Mám z bazárku za cca 400kč a udělaly nám všecky super službu a vypadají nesmrtelně 🙂 Pas se dá připadně přeložit, ale jak píšeš, s trikem je to ideální tak a díky tomu i dlouho vydrží.

maly_prcek
21. črc 2011

@qitecek Bg taky máme a máme je moc rádi, ale já osobně si plenkovat jen v kapsovkách představit neumím - už jen kvůli té ceně a nižší životnosti té plíny kterou furt pereš. Jinak k savosti - nám ty dvě vkládačky stačila do cca 10m, pak jsem si našila pořádné savé jádra z bambusu, dlouhé aby pořádně sály. Na batole to už fakt není - leda s něčím bambusovým typu prefod nebo anavy vv bambusová.... A to už jsi pak cenově taky dost jinde... 😖
Takže BG určitě jo, ale určitě i jiné savější plíny.

maly_prcek
21. črc 2011

@qitecek K té tvé výbavičče
Na BL bych se vykašlala a na novo velikost taky a vzala jen kalhotkové Anavy jednovelikostní (zmenšené jsou krásně maličké, já bych se nebála je dát ani na mimčo pod 3kg...) Jiné značky bych řešila až kdyby vám nesedly tyto, což je ale docela nepravděpodobné. 😉 Vzala bych cca 10ks.

Natahovací vlňáčky bych si vzala až od vel. M a za mě raději našetřit na Shorties od BI...

AIO - klidně zezačátku míň, ono na novoška je zas tak neužiješ...

Vkládačky - pokud budeš mít Anavy, tak ani vkládačky potřebovat nebudeš, dají se použít ty z Anavy...

Nekupovat větší velikosti!!!! Až podle toho, co vám sedne, budou nové typy svrchňáčků atd.

Máš toho málo, cche to mít cca 25 věcí k přebalení, takže bych dokoupila ještě nějaké vv Anavy bambusové (v Mku rovnou) a nějaké čč (na takovou tu rychlovku před spaním, na větrání atd. se hodí pár mít) třeba 5+5ks.

Jinak u nás se užilo + 20 blinkacích čč, stačí míň gramážní než na zadeček... A taky doporučuju si to barevně odlišit od těch látkovacích (tatínci opravdu na to nemaj buňky 😀 )
Kikko bambus nic moc - pokud pereš na 60st. (mají se jenom na 40st.), jak jsou za chvíli hnusné a změní výrazně rozměr. Ale ty velké jako osuška jsou naprosto geniální 😵

O to, jestli mimčo zvládneš se neboj... Tady opravdu nejlíp funguje intuice... 😉 A žádné knížky, které si většinou protiřečí 😉

reruna
21. črc 2011

@maly_prcek @qitecek já bych ty BL tak nezatracovala, po Anavkách jsou z kalhotovek naše nejoblíbenější a jsou teda o dost levnější, než Anavy. Jako mít dost peněz, tak bych taky měla nejradší výbavu ze samých Anavy jednovelikostních.... ale je to pro začátek docela dost investice...ty BL XS/S vydrží velikostně fakt dlouho, já koupila asi ve 4 měsících malého tu velikost M/L a byly v té době docela velké, ale zmenšené se to dalo a má je i te´d ještě trochu velké, tak myslím, že když quitecek vezme pár těch menších, tak je určitě využije minimáně do 9-10 m a pak se rozhodne, jestli chce ty větší

maly_prcek
21. črc 2011

@mmiirrkkaa Určitě dokoupit nějaké vkládačky... aspoň ten Ikea ručník rozstříhlý napůl. Ale ten rozdíl od bambusu je teda propastný...
Na svrchňáčkách nešetřit - raději kup z bazárku (mimibazar) třeba Imse Vimse soft (klidně rovnou S), ty jsou cenově přijatelné. Jinak taky doporučuju Thirsties. + jedny nějaké záložní, klidně jednovelikostní...

Bohužel se mi potvrdilo, že ta cena jde hodně ruku v ruce s funkčností a kvalitou a savostí... (Taky jsem měla plínky kvůli ceně, ale šly rychle z domu, protože mě jen štvaly a vím, že mít jen je, asi bych nelátkovala (nebo bych si to neužívala) a řekla si, že látkování moc nefunguje) Ono prvních pár měsíců se to dá, ale pak začneš potřebovat i savější kousky (na noc, na dýl na ven atd.) a to už čč nejsou... Vždyť si obětuj tisícovku a kup 3 Anavy a uvidíš rozdíl... Kdyžtak je prodáš... (ale nevěřím tomu 😉 😉)

Jako nic proti čč, taky je mám a používám, ale nedají se od nich čekat zázraky...

reruna
21. črc 2011

@mmiirrkkaa souhlasím - na svrchňáčích bych nešetřila a já osobně, mít jen čč, tak skončím s látkováním po měsíci a možná bych ani to nevydržela....

maly_prcek
21. črc 2011

@reruna Jako já je nezatracuju - ALE není jednovelikostní (tznn. že musíš koupit dvě), aby se vyrovnala savostí musela bys dokoupit extra vkládačku, má všité savé jádro, takže anavy určo schne rychleji (tzn.musíš jich mít víc, aby stihly uschnout). Jako když sečtu jenom tohle, tak mi teda Anavy přijde v konečné částce finančně výhodnější (uživatelsky nemůžu hodnotit, nemám odzkoušené)...
Ta cena z obchodu je fakt relativní - musíš brát, co v té ceně vlastně všecko je a pak ty Anavy vychází teda podle mě hodně příjemně cenově...

reruna
21. črc 2011

@maly_prcek ne ne - BL nemá všité savé jádro, ale je tam jedna vkládačka, savostí se anavce celkem obstojně vyrovná, další vkládačku nepotřebuješ , je z tlustšího materiálu, ale schne teda fakt strašně dlouho, to je mínus a pak taky ten materiál je hrubší, než na anavkách. Jednovelikostní není, ale tím, že jsou to dvě velikosti, tak je plenka větší a jak píšu, ta menší vydrží hodně dlouho a ta větší je od toho 4. měsíce prakticky jednovelikostní taky.... takže jestli někdo nemá pro začátek zase tolik financí, tak bych koupila výbavičku třeba půl na půl...

veselazu
21. črc 2011

ahojte holky, prodávám nějaké zbytky plínek co nevyužijeme tož kukněte 🙂 http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=174239
Jináč Davča už chodí konečně (měsíc asi) přes den na hrnec - ráno pravidelně kaká a pak jen lítá co 1/2 hodky čůrat 😀 ale jak mu dám plínu tak ani ťuk že by si řekl třeba, pustí to do plíny a je mu to jedno. Ale už tak je to supr.
Už dlouho používáme jenom BG kapsovky a jiné kapsovky a denně tak 2 plíny stačí. (+ noční papírovka) Je to bájo.
Nějak jsem už dlouho nenakoukla, není čas, měli jsme i neštovice to bylo taky príma a vůbec vlastně jsme furt venku.
tak se mějte páá užívejte prázdin 😉
Zuzka

rozarka65
21. črc 2011

@mmiirrkkaa Tak já mám asi 80čč a 30vv....nakonec čč nepoužívám vůbec,tedy myslím na přebalování.....místo toho jsem teď pořídila zavazovačky...balí se mi do toho lépe než do novoskladu z čč....to vážu do vlňáčků...A když dávám pulky,tak tam dávám vv narovno (Eli kaká do nočníčku,tak už můžu teď)...pulky jsem pořídila IV,Kikko a Thirsties...ty poslední mi vyhovují nejvíc,jdou pěknš dotáhnout....Ale úplně nejradši mám vlňáčky...mám natahovací,na suchý zip a snapi šáličku....Jinak vše jsem pořídila z bazárku,tak to cenově šlo...🙂 Ještě bych si ráda našetřila na BI shorties....a alespoň na dvě plenky vše v jednom....když jsem byla minule u doktorky,tak mi říkala,co mám za složitosti,tak dnes jsem malé dala na cestu látkovku a do ordinace papírovku,ještě mi zbyly z porodnice.....Ale nemůžu ještě moc mluvit....látkuji teprve 20dní...🙂

florentina
21. črc 2011

@mmiirrkkaa za sebe musím říct, že látkování jen v čč bych také vzdala, ale čč zcela nezavrhuji, mám je na den, když jsme doma, nejraději. Jako rychle schnou a jedna čč je malá, nebrání v pohybu a když se doma často přebaluje, super. Na noc, ven a návštěvy by mě to s nimi ale fakt nebavilo. Musí se pak dovycpávat, dělá to velký balík na zadku a je to pak spousta plen na praní a skládání a tak. Určitě se to dá, ale nedá se to pak srovnávat s jednoduchostí papírových plen a chápu, když pak někdo řekne, že s látkováním končí, že to je náročné. Podle mě je to jako srovnávat škodovku 120 s nějakým novým super bourákem. Jako ta "120" nebyla špatná, většinou dlouho jezdila za minimální náklady a když nic jiného nebylo..., byl to držák, ale i když dnes jezdím v autě ojetém, tak je to moderní vůz s plnou výbavou a srovnávat se to prostě nedá. Omlouvám se za to motorystické okénko, ale když je kvalitní výbava, tak je to pak jiná liga a dá se to teprve pak s papírem srovnávat a posuzovat, zda to jde či nejde...to je jen můj názor.

Svrchňáčky g-mini mám doma, tu nejmenší velikost. Taky jsem je nejdřív koupila, abych nemusela moc utrácet a zkusila si látkování. Je to ale opravdu neporovnatelné. Nakonec jsem je měla jako záložní a párkrát použila, ale je to opravdu igelit a kvalita zpracování nic moc, takže na nonstop používání opravdu nedoporučuji, opravdu max jako ta záloha.

A jinak malá mi teď vyrostla ze svrchňáčků, budu prodávat thristies duo wrap vel. 1 /3-8kg, kytičkované, používané 4 měsíce, nikdy nepokakané, sucháč podle mě vydrží dál, ale ta část, na kterou se přilepuje, tak z té se vytahuje chlup, což je oproti jiným sucháčům co mám na jiných plínách horší stav, ale suchá to normálně, ostatní ok/. Pak HD vel S /3-7kg, modré s modrým lemem, bezvadný stav a já je měla ještě raději než ty thristies, měkký lem kolem celých kalhotek je příjemný pro mimi, používané 5 měsíců, taky nikdy nepokakané/. Oboje prané max 10x, oboje lze použít na čč i na kalhotkové plíny a oboje nám teď v 6m už je jen na čč, na kalhotkové plíny už se nevejdou. Pokud by jsi měla zájem, tak ti je za 350 (+ poštovné či osobní předání v Praze) nechám oboje a zdarma ti k nim přibalím ty G-mini jako zálohu. Ale to mě jen tak teď napadlo.

florentina
21. črc 2011

@innes ptám se🙂 píšeš, že vám ta M sedí, můžeš mi prosím napsat věk, váhu či něco podle čeho bych se mohla orientovat v té velikosti. A ještě mě napadá, když se takto přisrazí, časem se zase vytáhnou, či už ta velikost zůstane pořád stejná? Že bych ten tvůj postup taky aplikovala🙂 děkuji

innes
21. črc 2011

@florentina po tom sražení si myslím, že se už nevytáhnou, možná jen trošičku. Já je ale srazila ještě omylem jednou 😅 Po prvním to nebylo tolik, ale zas nepustí nic (teda ani nidky nepustili). Dcera má skoro 16 měsíců, asi 10,5 -11kg (dlouho nás nevážili) a v pase je máme volnější a nohavici po ten lem ohrnujem doteď.
My máme ale Lka -velikost M v tý růžový neměli, tak aby nedošlo k omylu. Ale když se na ně koukám, myslím, že nám vystačí v poho do konce plenkování 🙂

innes
21. črc 2011

@florentina pro představu fotka v roce a 10kg, před sražením, nohavice ohrnuté po lem

lichtakova
21. črc 2011

Ahoj, po nějaké době mám zase dotaz 🙂
mám vv kikko, myslíte, že je třeba dávat dvě, nebo třeba 1vv a k tomu +1čč jako novosklad, nebo dvě vv?
díky🙂

florentina
21. črc 2011

@maly_prcek právě to teď řeším, nejraději bych nějaké super univerzální, protože používám i kalhotkové plíny i čč na rovno a když pořídím svrchňáčky co budou jedny na to a jedny na to druhé, tak už vidím, jak se na to manža při přebalování bude dívat🙂
Ale tvá úvaha i postřehy všech ostatních mi pomohly si to vše nějak v hlavě srovnat. Děkuji. Rozhodla jsem se nakonec že také vyzkouším ty BI, jen řeším, zda pořídím shorties či longies a jakou velikost. Tak k tomu mám ještě dotaz. Je ta vlna jemná a příjemná na tělo? Když už to bude i na nožičkách? A užíváte v zimě longies místo kalhot i doma či jen ven jako teplejší vrstvu na ven? Si říkám, když ji dám do těch BI a na střídání budu mít jiné, co už mám doma a tak ji dám svrchňáčky a tepláky, tak si říkám, abych jí pořád neměnila teplotu oblečení, protože předpokládám, že ta vlna bude hřát více než třeba polodupky...no možná blbá úvaha, si ale říkám, že je to super, že mají i ty nohavičky, ale když tak nad tím přemýšlím, tak si říkám, aby to nebyla komplikace.

florentina
21. črc 2011

@innes děkuji za foto i popis, konečně mám nějakou konkrétní předstvavu. Mne vůbec nenapadlo, že nemusí být přímo na tělo...tedy i když jsou takto větší, tak také plní svou funkci dobře, teda že to nikde neprovlhá a tak? K tomu mě ještě napadá, zda ta počůraná plína neprovlhá jako na nožičky, nemyslím přes ty svrchňáčky ven, ale jako dovnitř. Aby to nebylo tak, že zvenku sucho a zevnitř mokro, přece jen je to pro mne stále takové "neuchopitelné", že bude mít mokrou plínu a přes ně kamaše a mezi tím nic🙂 Ale na druhou stranu mě to láká🙂

innes
21. črc 2011

@florentina ta vlna je fakt příjemná a na doma bych se tepla nebála. Já je pořizovala z jara, takže v mrazech nemám vyzkoušeno na venek, ale doma i v létě dobrý. Merinovlna má termoizolační vlastnosti - v létě chladí, v zimě hřeje 😉 Za sebe můžu říct, že jsou to dobře investovaný peníze 😀 Ještě uvažuju nad těmi shorties 😀

innes
21. črc 2011

@florentina vevnitř v poho - ono je to šitý ze dvou vrstev, tak bych neřekla, že jí to okolo plínky nějak plandá, nožičky nikdy neměla mokrý, celkově ty plíny jsou nacucaný, ale vlhkost leda otisknou - a tím, že je tam ta vlna, tak nemají kam. Teď po sražení je má přes nohy víc uplý - po impregnaci jsme jí tam pěkně soukala, jak to lepilo 😀 Ale lem u pasu je i tak volnější - čili netlačí, ale taky vyloženě neplandá, navíc se dá pěkně ohnout - v chlandu jsem jí to nehcávala pěkně i přes záda a bříško, v teple někdy ohnuju. 🙂

florentina
21. črc 2011

@innes no naven v zimě jsem myslela pod nějaké oblečení a právě jsem si říkala, zda na doma to má smysl, protože je fakt, že v zimě doma topíme a máme tu přibližně stejně jako např. dnes. Ale dnes má také dlouhé polodupky, tak místo toho by to šlo i teď , tak to je super.
Ještě teda řeším tu velikost, neb máme necelých 7kg a malá zatím přibírala dost pomalu /měla velkou startovací váhu 4kg, takže za 6 měsíců přibrala dvě a třičtvrtě kila/. Na těch M sice píšou od 8kg, ale když je to rozpětí pak tak velké /až 15/ a ty jsi psala, že v 10kg /před srazením/ jsou volné /no vím, že každé dítě je jiné/, ale i tak si říkám, aby to na ní dlouho neplandalo. Jako raději bych ty větší, abych už nemusela kupovat další. Když je měla malá ještě nesražené, nepadalo jí to? Asi by bylo rozumnější, abych vzala ta Mka. @maly_prcek píšeš, že máte doma všechny velikosti, pamatuješ si, do kdy malý Mka nosil? Děkuji Flo
Jinak holky si připadám jak při výběru nějakýho šíleně drahýho spotřebiče na x let, když si vezmu, co kolem toho vše řeším, no ale je fakt, že na mateřské člověk řeší každou korunu, tak to pak i takové svrchňáčky žádají pečlivý výběr.

innes
21. črc 2011

@florentina já bych asi vzala ty M, oni mají fakt vysoký pas i dlouhé nohavice. Malá si na Lka šlape i teď, když jsou sražené a ohlé - je fakt, že to žádná Sklenaříková není. Když to koupíš přes net, do 14ti dnů je můžeš vrátit. Sice jsem M na vlastní oči neviděla, ale psali mi, že se moc neliší, beztak mi nám stačili do konce plenkování i teď. Ale to jsou jen domněky. Je to fakt věda 😀

helulela
21. črc 2011

@lichtakova vv určitě jen jednu, dvě už by byly skoro cihla 😉 a jedna vv do novoskladu asi půjde, ale taky už to bude dost

lichtakova
21. črc 2011

@helulela díky, mám teda 30ks vv kikko bavlna a nevěděla jsem, jestli to nebude málo, mamka mi ukazovala, jak balila mě se třema(!) čč na čtvrtiny, tyhle vv mám ty menší, tak na novosklad by to šlo dost blbě, leda na ten kalhotkový sklad+sponku, pak mám 5ks vv Anavy bambus, ty chci dávat na noc...
takže myslíš, že přes den bude stačit separačka+vv+svrchňáčky...