Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marky27
26. zář 2011

@jasekd tak myslíš, že to bude spíš plenama? jsem teď byla koukat a byly pročůrané rovnoměrně uprostřed po celé šířce.

silente
26. zář 2011

@marky27 - všechny pleny je potřeba před prvním použitím aspoň 3x vyprat právě kvůli savosti. Ale ujišťuju Tě, že mě se malá třeba někdy pročůrala i na konci látkování, kdy bych už to sakra měla umět 😀 😀 😀

maly_prcek
26. zář 2011

@helcas To já teda nepozitivní reakce vidim víc jak ty kladné... 😖 Od různých výkřiků babek při vystupování s dítětem v šátku z šaliny (typu To je příšerná móda, Chudák dítě apod.), přes divné pohledy při nočníkování v plavání až po radši nekomentování látkovek od příbuzných, popř. komentování typu Vy jste takoví přírodní... A to bych řekla, že Brno jako velké město je na tom ještě docela dobře. Jako nošení je sice rozšířenější, ale stejně se fakt hodně lidí otočí. Ale mně to neva, já jsem duší rebel a vím co dělám a proč to dělám... 😀

michamicha
26. zář 2011

@silente Míšo, to neřeš, ve čtvrtek nebo v pátek mi má přijít ten balíček, kde jí mám objednanou... holt to do tý doby vydržíme kdyžtak částečně na papírovkách 😉 ale děkuju za nabídku 😉
jinak koukám na Vojtu a proporce jsou stejný ať má papírovou nebo látkovou 😉

jasekd
26. zář 2011

@marky27 Jak pise Sil, chce to oprat. Ja teda neprala pred pouzitim 3x, jen jednou, jsem setrila praci i vodu, ale je to znat, cim starsi plina, tim lepsi, zkus jeste vydrzet 😉 Oni ty vlakna te latky nejak voskuji, aby byly chraneny (aspon tak to psali na strankach Haipy Daipy, tam vylozene psali, ze je treba to oprat), takze to po te pline vic stejka a min to saje. Jinak kazdymu dite nekdy protece, mne dnes Vendy, jak kdyz jsem ji posadila do kyble s vodou, nevim proc. No a ze M. ted davam dopoledne na dlouhou prochazku papir, uz jsem psala, ale jemu protekla i papirovka (Alana a ne bokem, ale skrz 😕 ) a tobe driv urcite taky, takze to neni jen latkovkama.

maly_prcek
26. zář 2011

@marky27 A co dáváš za plínky do těch duowrapek? Ony jsou třeba na zadku hodně široké, plíny typu bambusové vv mi v tom jezdily a pak malý čůrl bokem a šlo tu mimo plínu a tudíž durch. Na kalhotkovky asi nejsou špatné, ale mně teda na plíny narovno dost zklamaly. Jinak taky chápu, že pro dítko na papíru je nezvyk to široké balení a mokro na prdelce... Mně se na ětší děcka líbí BG kapsovka a dovnitř dovycpaná vv bambus.

maly_prcek
26. zář 2011

@marky27 Aha, už to čtu... Kalhotkovky... Taky bych řekla víckrát oprat. Jinak tyhle plíny neznám, tak moc neposoudím savost...

silente
26. zář 2011

@michamicha - ještě mě napadlo nouzové řešení, které seženeš v každé lékárně! Takové ty háčky, jak drží obvaz ... kurnik .. jak se to jmenuje .....

michamicha
26. zář 2011

@silente 😀

silente
26. zář 2011

@michamicha - no co, dyť je to stejný princip, jen musíš koupit 2 🙂 Ale na název si fakt nevzpomenu .. mi tomu vždy říkali drápky ....

jasekd
26. zář 2011

@silente
@michamicha Ty hacky ted delaji tak forovy 😠 Zapomneli jsme snapku na svatbu na cely den mimo domov a pujcili si od kamosky tydlety sakra jak se to jmenuje 😀 a znicili jsme dva ze dvou, nic to nevydrzi, lame se to, ty zoubky se nejdriv narovnaji a pak uplne ulomi, ja mam doma jeste stare a ty drzi jak das.

silente
26. zář 2011

@jasekd - my máme taky jen ty staré, vidíš, by mě nenapadlo, že je začnou dělat naprd 😕

jasekd
26. zář 2011

@silente Jako vetsinu veci 😠 Viz posledni snapka, co jsem koupila, uz to neni ono, a psalo to tu vic lidi...

herminka
26. zář 2011

@maly_prcek Díky za odpověď ohledně těch Thirsties, moc jsi mě teda nepotěšila 😒

@lennikka 1. Separačky neskládám, prostě je vložím do plenky a hotovo. Jen je třeba pohlídat, aby pak nikde netrčely ze svrchňáků nebo AIO, moč by přes ně vyvzlínala na oblečení (nemůže to být problém u těch IttiBitii?).
2. Jak dlouho je měl malý na sobě? Mně někdy protečou, když je nechám dýl (cca 2 hodiny).
3. Připadá mi to jak kdy a nevím, zda je to problém. Ale na látce vyrostlo víc generací než na jednorázovkách 🙂 Naše generace už má problémy s neplodností, ale plenky bych z toho nevinila 🙂

helcas
26. zář 2011

@maly_prcek Tak od Brňáků bych opravdu čekala pokrokovější myšlení, než tady u nás v Teplicích na severu Čech 🙂 ale asi jde o to, s kým se člověk setká. I na plavču jsem viděla pár látkujících maminek a manducu má doma snad už každý, šátky většinou používají maminky (mé známé) jen na úplná miminka, ale pár šátkuje i u větších a nikdy si nestěžovaly na špatné reakce. Naopak, mě se spousta lidí vyptává a chtějí vědět víc a zajímají se, v rodině mi do toho taky nikdo nekrafe, naopak brácha se těší, až to bude moct sám aplikovat na své vlastní dětičky ;) Tak ti přeju, ať máš lepší štestí na lidi..

lennikka
26. zář 2011

@silente myslim, ze mam ty kikko je to velikost S, ta nejmensi...

lennikka
26. zář 2011

@herminka dekuji moc za info 🙂 , no mozna to bude tema plenkama AIO, treba nam nesedi...zda se mi, ze je ma kolem nozicek dost volne, tak to bude tim!!!... 😉 Rekla bych, ze je na sobe nejak dlouho nemel bylo to po koju, tak max.hodinku!

romcovaklarka
26. zář 2011

Ahoj látkařky 🙂 Používám jednorázové plenky, ale ted jsem začala uvažovat o látkových hlavně kvůli pokožce miminka a aby se v plence nepařilo. Ne, že bych něco takového pozorovala, ale četla jsem že by kluci mohli mít i problémy s potencí 😅 Mno a tak bych se chtěla zeptat, 1) jestli to je moc velkej "opruz" prát ty plenky a 2) co byste doporučili pořídit tak nějak "na zkoušku", abych do toho nevrazila moc peněz a zkusila, jak nám to bude vyhovovat. Díky moc. Malýmu jsou 3 měsíce a má 7 kilo.

jasekd
26. zář 2011

@romcovaklarka Zas takovej opruz to neni, pouzivam kalhotkove plenky a ty se nezehli, a par ctvercovek (ty zehlim). nejlevnejsi varianta je pouzivat klasicke plenky jako jsme meli my jako mimina, poskladat novosklad (navod na netu), pridat nejakou vycpavku (treba Ikea rucnicek za 5 Kc nebo druhou ctvercovku) a pres to nejake kalhotky, uzivatelsky nejpohodlnejsi jsou asi PUL kalhotky. Nekdo ani ty ctvercovky nezehli. Ja mam kalhotkovky Haipa Daipa a jsem spokojena, saje to vic nez ctvercovka, nezehli se a ma to super strih, kupovala jsem nove za cca 250 Kc jednu, uz nevim presne, ale i tady na bazarku za 60 Kc jednu, ale to uz byla super cena, byvaji drazsi. Kazda ti doporucime neco jineho, ja na tvem miste bych zkusila nejdriv ty ctvercovky, bud te to chytne nebo ne, a pak kdyztak dokupovat.

romcovaklarka
26. zář 2011

@jasekd Díky moc 🙂 Takže, jestli tomu správně rozumím, tak pro začátek a na vyzkoušení by mi stačilo několik čtvercovek a jedny vrchní kalhotky? Tak to bych asi mohla zkusit. A pak se chci zeptat, perete to jen tak, nebo se to musí napřed nějak namáčet nebo s tím něco jiného dělat? Střádat celý den v lavoru s vodou a večer jen tak hodit do pračky? Ptám se asi jako blb, ale je to pro mě španělská vesnice.

A ještě se chci zeptat, co na noc, nepročůrá se? Spinká mi někdy i 9 hodin.

jasekd
26. zář 2011

@romcovaklarka Jen pocuranou plinku hodim hned do kyble (bez vody, tzv. skladovani na sucho, nekdo to dava do vody, mi prijde, ze to pak smrdi o to vic, navic takhle jen vyklopim kybl do pracky, kdyz je tam voda, musi se to z kyble vybirat), ty pokakane ocistim sprchou, pripadne jeste pretru zlucovym mydlem, vyzdimu a hodim do toho sameho kyble. Peru na 60 a ty ctverce zehlim, ty kalhotkovky ne. Plenky jen pocurane nekdy peru s obleckama a svetlym pradlem na 40. Ctvercovku na noc teda nedavam, davam kalhotkovou plinku, na starsi dite nebo dlouhy spani jeste s nejakou vycpavkou. Zkus ty ctverce a pokud se pro latkovani rozhodnes, tak ja bych urcite pak koupila nejaky ty kalhotkovky, vic vydrzi, nezehli se atd. ja mam ty Haipa Daipa, tady si holky chvali spis Anavy. Mne osobne vyhovuji plenky, co se zapinaji snapi sponkou, a svrchni PULkalhotky na patentky...

luthien.k
26. zář 2011

@jasekd , děláš to úplně stejně jako já s tím skladováním a praním, já akorát peru na 90 st., když jsou ve várce pokaděné, jinak taky i na 40 st. s oblečkama 🙂

marky27
26. zář 2011

holky, vy co používáte Irmu z Ikea - je rozložitelná? resp. jestli se může vyhodit s kakáním do záchoda? je v ní zadeček alespoň trochu v suchu jako při normálních separačkách? a kolik vyprání asi vydrží?

rebelie
26. zář 2011

@marky27 Irma rozhodně rozložitelná není, je to flís! Zadeček by v ní měl být ještě sušší než s obyč. separačkami a prát se dá donekonečna... ale pere se i s hovínkama (respektive, pevnější se vyklepnou, ale ta separačka se pere vždy).

sussanah
26. zář 2011

@marky27 deka irma je hlavne pratelna 😉 prani vydrzi opravdu hodne, ja jsem vyhazovala snad jen kdyz jsme skoncili s plinkama 😀 Rozlozitelna urcite neni, je to polyester, proste umelina. A teda zadecek je v suchu perfektne i po celou noc u batolete, naprosto suprova separacka. Na uplne miminko bych ji ale nedavala. A nemam teda zkusenost, jak je to s kakanim na irme,vajecina bych si tipla, ze asi zklouzne bokem. Super na mimco se mi osvedcuji separacky canpol, 100ks za cca 35Kc a zadecek se suchy

marky27
26. zář 2011

@sussanah
@rebelie aha, takže do záchoda se házet nedá. Bobky máme už pěkně tuhý, takže vyklepat a vyprat, popř. vyhodit do popelnice. Ale o ten suchý zadeček mi jde hlavně. Super nápad.Člověk se tady dozví dobrý vychytávky (např. s pratelnýma jednorázovýma ubrouskama, který pak používám na olej Medvídek. Samotnou by mě je vyprat nenapadlo).

herminka
26. zář 2011

@lennikka Není zač 🙂 Ještě mě napadá, že bambus potřebuje k tomu, aby dosáhl "plné savosti" několik vyprání (píše se tuším 5), ale pokud mu to nedoléhalo okolo nožiček, je možné, že to proteklo tudy. Tak buď víc utáhnout nebo počkat, až do nich malý trošku doroste 🙂 (dívám se, že je to ještě drobeček).

joohana
26. zář 2011

@maly_prcek Fakt? Já su taky z Brna a nepřijde mi že by tady bylo ovzduší nějak nepřátelské 🙂 . Ale je fakt že už do centra moc nelezu, takže těch lidí zas tolik nepotkávám, ve městě když potřebuju nakojit/přebalit tak vlezu do Family Pointu na Josefské což je hned vedle Brány, takže tam nikoho látkovky nezarazí a navíc co se Sarah narodila lidi spíš řeší kočárek (máme Phil+Ted´s pro dvě děti), nosítko leží ve skříni protože když mám malou v nosítku tak jsem jednak strhaná (holt ta kilča jsou cítit) což si nemůžu dovolit, musím fungovat a jednak se s miminkem v nosítku dává dvouletka strašně špatně čurat 😀. Takže ji bohužel nosím daleko míň než Annie, mrzí mě to. Na zimu ještě manducu nechám, abychom mohli jít sáňkovat a pak půjde z domu.

rebelie
26. zář 2011

@marky27 Jak píšeš, vyklepnout bobek a vyprat. Vyhazovat bych to nedoporučovala - bylo by to děsně neekologické... To až po odplenkování, nebo kdyby třeba hodně zpuckovatěla... Je to fakt trochu jiný než klasický separačky, ale na rozdíl od nich by to mělo fakt držet zadeček suchý...

michamicha
26. zář 2011

@marky27 počkej, to se dají vyprat třeba ty vlhčený ubrousky od babylove z DMka a pak je znovu použít? 😕