Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
27. zář 2011

@marky27 prefold je obecne vkladacka, ale vetsinou se tak oznacuji vv. Ale prefold je napr i toto http://www.branakdetem.cz/bamboo-prefold-2ks.htm a to je vlastne 1 vrstva.

marky27
27. zář 2011

@sussanah takže v tom žádný markantní a zásadní rozdíl není, co? chci nakoupit vv anavy (budu dávat narovno), tak se ptám, jestli třeba ten prefold není lepší.

sussanah
27. zář 2011

@marky27 vv anavy jsou velmi dobra volba, kdybych si delala novou vybavicku, tak dobrou polovinu mam bmb vv. Jak byla velka Eli? ze kdyz tak kup rovnou jen M, my davame vel M od narozeni, jen to mel ze zacatku trochu vyssi.

maly_prcek
27. zář 2011

@marky27 My máme kalhotkovky už jen Anavy. Jinak taky bych radši pořídila Anavy vv než BI prefold, ale záleží, do čeho to chceš a na jak staré mimčo...

@aemmi Taky gratuluju!

marky27
27. zář 2011

@sussanah no teď je Elišce 19m a má tak 10,5 kg. Právě jsem taky řešila, jakou velikost pořídit a taky jsem pro M.
@maly_prcek určitě půjdu do vv Anavy a asi pořídím i Anavy kalhotky. S nima jsem moc spokojená a i hezky vypadají. Jen škoda, že se přes ně dávají ještě svrchňáky. Ty vzory by si zasloužily být vidět 😵

reruna
27. zář 2011

@aemmi jé já si předtím nevšimla, že už máš miminko doma - tak gratuluju 🙂 taky někdy zapomenu dát pulky 🙂

aemmi
27. zář 2011

@reruna
@maly_prcek
@sussanah holky děkuju 🙂

aemmi
27. zář 2011

@helulela taky děkuju, no jo, já tu zevlovala rok předem 😀

jinak už začínám věřit na jednovelikostní plenky, ty novorozenecké velikosti nám myslím dlouho nevydrží, ted jí sice krásně sedí, ale takové IB SIO v esku asi dlouho neužijeme, ty jsem asi vůbec neměla brát 😖

herminka
27. zář 2011

@aemmi Jojo, IB S měl malý tak do 2 měsíců max., no, možná spíš do 6 týdnů. Ale Mko mu je jakž takž ještě teď (má 9 kg), ovšem taky uvažuji o prodeji a koupit 1-2 ks jednovelikostních.
Jinak jak to dělám já: používám celulozové separačky Popolini nebo Disana (ty jsou větší, lepší až na větší dítě nebo šmiknout napůl), počůrané peru, dokud se nerozpadnou, pokakané vyhodím do WC nebo koše. Plenky předepírám žlučákem skoro dočista, jsem pünktlich na skvrny 😀 Vykroucené hodím do kýble, skladuji nasucho. Rukavice používám, jsem ekzematik (teď teda "latentní", ale nač dráždit hada).

helulela
27. zář 2011

@marky27 Anavy určitě, ty dávám na vycházky. Pak ještě BBH bambus a cokoli, co vycpu BI prefoldem. S Anavy vv bude savostí asi nastejno, velikost bych taky brala M.
@aemmi novorozenecké zase lehko prodáš... mám jednu IB AIO vel. M a na novoška sedí krásně, esko musí být vážně jen na chvilku.

aemmi
27. zář 2011

@herminka Tak fajn, takže to všechny děláte podobně, jen jsem se chtěl ujistit 🙂 jinak ty plenky od tebe jsou opravdu dobrý, krásně sedí a sajou, ted je bude mít na noc 😉

aemmi
27. zář 2011

@helulela Já si říkám, že to bud prodám a nebo spíš nechám na další, třeba bude menší a užije je dýl 😉

helulela
27. zář 2011

@aemmi taky mám novorozenecké po Vítkovi. Ještěže tak, jinak by musel Adámek chodit jenom v novoskladu. Víťa se asi plínek jen tak nevzdá 😉

joohana
27. zář 2011

@michamicha Roční holčičce jsem pořádně vycpala plínu a spala celou noc. Teď (2,5 roku) ale dávám na noc papírovku, ona si látkovky už rozepínala a žádná už nevydrží její dávku 🙄

joohana
27. zář 2011

@aemmi Balhopřeju k miminku, ať vám dělá samou radost 🙂

aemmi
27. zář 2011

@joohana děkuju 🙂

silente
27. zář 2011

@aemmi - také blahopřeji k miminku, jsem si ráno ani u Tvého pasu mimi nevšimla, omlouvám se 😅

kachorka
27. zář 2011

Holky, jak skladujete a perete plínky? Po prvním praní, kdy jsem skladovala 2 dny nasucho a vyprala na 60 stupňů, zůstaly žluté fleky ☹ Tak teď každou plínku peru v ruce jelenem a skladuju namokro. Peru na 60, fleky už nezůstávají (no na jedné jo), ale přepírat se mi v rukách nechce... Poraďte, jak na to, prosím. A tu vaječinu žlutou bude mít jak dlouho??? 😖

reruna
27. zář 2011

@kachorka skladuju na sucho, žluté fleky na plínkách jsem předepírala ručně se žlučovým mýdlem z DM a většinou se to pak vypralo, ale někdy až po několikerém praní a taky záleží jak z kterých materiálů, třeba na bavlněném froté fleky drží hodně, z bambusu se to podle mé zkušenosti vypere lépe

michamicha
27. zář 2011

@kachorka já dneska zapomněla dát separačku do kalhotkový Anavy a malej se samozřejmě pokajdil, tak jsem to přemáchla v ruce, vyždímala a pak ještě přetřela žlučovým mýdlem z DMka (tím tekutým), prát budu zítra, tak jsem zvědavá jestli budou fleky... ale většinu jsem dala dolů tím vymácháním, zůstalo jen pár flíčků při kraji u nožiček...

reruna
27. zář 2011

@kachorka jo a tu vaječinu bude mít dokud bude plně kojen.... ale po měsíci většina dětí už kadí jen 1-2 X denně, některé i 1X za týden, náš bohužel kadil půl roku 12X denně, tedy při každém kojení...

helulela
27. zář 2011

@kachorka jak píše @reruna ještě záleží, v čem pereš? Jestli si chceš ušetřit práci, můžeš oželet čtvercovky a mydlit jen parádní plíny, i z těch čč se to pak časem opere... Gratuluju k Tomáškovi, už jsem ti ho prohlédla v albu 😵 To látkuješ hned z porodnice ne? Jsi dobrá 😉

silente
27. zář 2011

Tak jsem si dala práci a udělala inventuru svých plenek
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/silente/albu...
😀

aemmi
28. zář 2011

@silente děkuju 🙂

betelgeuzz
28. zář 2011

@kachorka já taky přemydlím žlučákem fleky a hodím do kýble. Peru ve slizu, který asi není tak účinný jako jiné prášky, fleky trochu zůstávají, ale časem se to vypere. Jsem teď vytáhla čč, které jsem při první už nepotřebovala a ležely asi rok ve skříni a jsou úplně bez fleků, takže časem to fakt dolů šlo.

kachorka
28. zář 2011

Děkuji! Já látkuji hned od odjezdu z porodnice. Hm, myslela jsem si, že to půjde nějak bez toho předpírání v rukách 😉 To jediné mi vadí... Takže budu muset teda žluté fleky přeprat mýdlem a pak skladovat namokro. Peru v ekologickém tekutém prášku Permon U a s bělidlem Permon B. A přidáváte do té studené vody v kyblu něco? Třeba ocet nebo něco jiného? Používám obyčejné bavlněné čtvercovky (novorozenecký sklad + 1), někdy je má fest pročurané, ale nikdy přes kalhotky neprotekl a tělíčko má díky separačce v suchu. Jak jste si nastříhaly ten pléd z Ikea, tak funguje stejně jako separačky, jako že na těle má mimčo sucho?

aemmi
28. zář 2011

@kachorka žlučák bude určitě lepší než klasické mýdlo s jelenem, já tím drbu třeba i límečky z m. košil a všechny možný i mastný fleky a bez problémů mi to pouští, ted jsem vyndala z pračky historicky první várku plenek a flekatý nejsou, jen trochu jedna čč, do které jsem zapomněla dát separačku, ale žádná trága 😉 všechno peru ve slizu... a přebaluješ i v noci před každým kojením?

kachorka
28. zář 2011

@aemmi Jo i v noci. A to se mi právě nechce chodit přepírat...

aemmi
28. zář 2011

@kachorka Mno, to mně taky ne...já mám tak trochu cuky, že přebalovat v noci nebudu, malá při tom dost řve, savější plenky na noc mám, ale nevím, aby se nějak neprudila 😖

sussanah
28. zář 2011

@aemmi no pokud ti v noci nekaka, tak bych klidne dala savou plinku a neresila prebalovani. Muj ale kaka snad pokazde, takze my taky prebalujeme i v noci.

Jinak dneska v noci prebaloval manzel, ja u toho byla v polokomatu vedle na posteli a cekala az skonci, ze maleho nakojim. No a pak se probudim, maly zpatky v postylce, knoura, fnuka, hleda a manzel se me pta "no ja nevim, proc nechce spat, kdyz uz ma suchou plinku" 😀 nejak zapomnel, ze by treba mohl mit i hlad 😀