Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
22. pro 2011

@jasekd no to jo.. obrázkový svrchňáky jsou strašně krásný 🙂 a anavy plínky jsou úžasný.. :D já když najela na látkový vložky (mám anavy) tak jsem musela mít každej novej dekor :D 🙂) ale ty plenky přeci jen je to drahá sranda.. 🙂 ale jasně že budu chtít pak ještě něco dokoupit, ale nepotřebuju mít 30 kalhotovek a každou jinou... 🙂 a myslíš, že když bych střídala kalhotovky a novosklad (na doma) tak by mi těch 20ks pro začátek stačilo? plus třeba pak dokoupit podle potřeby..??

jasekd
22. pro 2011

@dandelion urcite stacilo, ja mela novosklad jen jako nouzovku. Ale M. mel silnej reflux, takze jsem k plenkam pridavala i ty poblity, bez nich bych prala mene casto a mozna by mi chybely, ale ja zas ten novosklad pouzivala minimalne. Jinak ted mi doslo, ze tech HD nemam 20, ale 24, ale to zas neni takovy rozdil 🙂 Zatim bych vic nekupovala a pak treba doln vybavu tema Anavy, kdyz se ti tak libi 🙂 Na ty jsem tu necetla asi zadnou neg. kritiku. Za me ty obrazkovy svrchnaky (sloni?) Haipa nemela, mozna jedny koupim, kdy z dcera vyroste driv nez se kluk odplenkuje, na coz asi bohuzel dojde.

maly_prcek
22. pro 2011

@dandelion Já mám flísáčky na noc, mám doma šité, udělala jsem si natahovací s nohavičkama a všila jsem si dovnitř kousek PULu, aby to neproteklo. Už z nich vyrůstáme a chci přejít na vlnu, tak jsetli chceš, tak za nějakou droubou kačku můžu pustit, jsou pěkné růžové, zánovní, byla jsem s nima moc spokojená... Pošli mi přes IP kdyžtak mejl, pošlu ti foto...

Jiak přebaluju jednou v noci a pak až ráno...

maly_prcek
22. pro 2011

@dandelion Já zám teda HD jen od vidění, ale na malé mimčo musí samotné stačit, pokud přebalíš i i v noci, tak i na noc (popř. bych přidala malou vkládačku). Za mě říkám mít tak 25-30ks plínek na přebalení (pokud dáváš čč, tak počítám 1čč na novosklad+něco dovnitř jako "jedno přebalení" ), pokud si fajnovka na zadeček v suchu nebo zapomínáš prát, tak radši 30-35 přebalení...

Svrchňáčky radši troje, nakombinovala bych určitě i PUL, mně přijde, že ty holky čůrají hodně vzadu a jak leží, tak flísáčky provlhají víc... Totéž u kluků, když už se plazí a jsou často a břiše. Proto jsem si tam dala ten PUL, aby to v té nejzatěžovanější oblasti udrželo víc... Jinak flísáčky mám ráda a dávám především je.

jasekd
22. pro 2011

@dandelion souhlas s @maly_prcek male miminko staci mit jen v HD bez vycpani. Dceri vycpavam na noc ted, nekdy totiz spi az do 5ti a to uz byla hodne mokra...

mirunda
22. pro 2011

Ahojte zkušené látkařky, potřebovala bych poradit - někde jsem jednou viděla svrchní PUL, které byly na patentky a byly zároveň jako na celé plenkové období, že se daly připnout v různých místech - prostě jak jednovelikostní plenka - nevíte, kdo to vyrábí? Děkuji moc za radu 😵

andelka
22. pro 2011

@mirunda Thirsties nebo Weehugers mě napadají.

helulela
22. pro 2011

@mirunda Flipky, GroVia, Blueberry... vybírala jsem podle tohoto http://www.latkovky.cz/zapinani-na-patentky/

mirunda
22. pro 2011

@andelka
@helulela děkuji moc moc holky, určitě vyberu, přesně tohle jsem hledala.. hezký svátky 😵

reruna
23. pro 2011

Pěkné Vánoce všem látkařkám přeji🙂

dandelion
23. pro 2011

@jasekd tak nakonec do toho asi nepůjdu... ale koupím testovací sadu (pro začátek) a pak se uvidí... (ale asi s Mkovýma svrchňákama... S mám už dost)
@maly_prcek světle růžové? s tou mám trošku problém 🙂) ale foto pošli ;) děkuji moc za nabídku 🙂)

Jinak dotaz které kalhotovky se vyplatí koupit v testovací sadě (chci teda určitě HD a přemýšlela jsem o Popolini - líbí se mi, ale netuším jestli jsou dobré) + teda prosím o tipy.. v podobné cenové kategorii 🙂)

dandelion
23. pro 2011

A ještě... Libštát, nebo Kikko eco lux? nebo namíchat?

andelka
23. pro 2011

@dandelion já teď uvažuju o kalhotovce Baby lucy velur. K vánocům už jsem ji objednat nestihla, tak třeba po novém roce nám přibude.
Čtvercovky mám Kikko lux. Schované už na druhé mimčo.
HD pastelek mám tuším pět, už z druhé ruky, takže froté zhrublé, ale vždycky je ohobluju a jsou fajn, mám je ráda kvůli variabilnosti a můžu je vycpat čím chci. A budou jak staršímu, tak mladšímu.

dandelion
23. pro 2011

@andelka A nemáš porovnání s Libštátama? já po pročtení "Konkrétní výbavy" netuším teda které 🙂 Jestli Kikko nebo Libštát.. nebo třeba od každých 10ks (budu mít 30ks starých čč)

andelka
23. pro 2011

@dandelion nemám, kupovala jsem rovnou Kikko. Celkově jsem měla asi 30 starých čč a 20 Kikko. Ale většinou jsem točila ty Kikko.

betelgeuzz
23. pro 2011

@dandelion mám taky jen kikko, vím, že na libštátské se dost nadávalo, že jsou dobré tak pod hlavu. Nevím, jaký je cenový rozdíl, ale pokud je pro tebe únosný, tak vem radši jen kikko.

dandelion
23. pro 2011

@andelka a spokojenost nejspíš, že? používala jsi je i na novosklad? a dobrý?

dandelion
23. pro 2011

@betelgeuzz No zase jsem někde četla že Kikko je na nic, ale to asi ty klasický čtverce ale ne Eco Lux? jaký tam je rozdíl? v gramáži? 🙂)

andelka
23. pro 2011

@dandelion jj, v gramáži, ty obyčejné jsou prostě tenčí. Mám je teď v 80x80, ale taky nejsou špatné, stejně musím vycpávat. Na mimčo byly ty lux bezva, používala jsem je na novosklad, dokud mi do 70x70 vlezl.

dandelion
23. pro 2011

@andelka no tak půjdu do těch Kikko Lux 🙂 A mám vzít jenom je? nebo s něčím nakombinovat? Měla jsem v plánu nakoupit ještě 40čč a nevím jestli od jedný značky, nebo třeba stačí 20 a 10 jinejch a 10 jinejch 🙂)

andelka
23. pro 2011

@dandelion já bych koupila jen je. Měla jsem teda 10ks Kikko lux a 10ks Kikko Eco lux, ale po vyprání se mi smíchaly a nepoznám rozdíl které jsou které.

dandelion
23. pro 2011

@andelka no tak asi teda jo 🙂) díky moc za radu 🙂 ;)
Ještě.. do čeho plínky ukládáte? já chci skladovat na sucho.. líbí se mi koše v ikee.. ale netuším jak velký :D 🙂 myslím že by stačilo na jednu pračku... http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/6018...

ivuska.h
23. pro 2011

@dandelion Tenhle koš mám, ten střední, je to tak na 3/4 pračky (mám na 5.5 kg), ten větší už bych tam nenarvala.

andelka
23. pro 2011

@dandelion než peru tak je skladuju v kýblu, mám dva, s víkem, staré, asi od barvy nebo čeho.Když naplním oba, tak je plná pračka.
Ten vypadá dobře 🙂

dandelion
23. pro 2011

@ivuska.h já bych právě potřebovala tak na 3/4 pračky... a to je teda ten 28l? a máš v něm nějaký pytel nebo síťku? nebo jen tak naházené plenky?
@andelka no snad se osvědčí 🙂

ivuska.h
23. pro 2011

@dandelion Mám tam síťku, protože mám pračku s předním plněním a přendávat ty zasmrádlé plíny po jedné se mi fakt nechce, takhle to tam narvu všechno naráz. Toho kýble mám starší typ, ale velikost myslím odpovídá tomu 28l.

ivuska.h
23. pro 2011

Akorát teď teda přemýšlím, jestli neprat a neskladovat zvlášť miminí a Ondrovy plínky, přecejen ty jeho jsou smrdutější, dávám k nim občas desinfekci, to bych k miminím nemusela... Tak nevím, asi je to blbost.

dandelion
23. pro 2011

@ivuska.h a tu síťku máš asi ušitou viď.. to se dá koupit? (myslím jako polotovar) 🙂 až teď jsem si všimla že čekáš holčičku.. 🙂 každým dnem? nebo už je na světě? 🙂

ivuska.h
23. pro 2011

@dandelion Dostala jsem tu síťku od kamarádky, ale dá se kopit, např. http://ekopleny.cz/cs/kategorie110840/detail156..., ale ta je malá, tady zas není napsaná velikost http://ekopleny.cz/cs/kategorie110840/detail156......

Jinak ne, ještě jsem stále neporodila 🙄

dandelion
23. pro 2011

@ivuska.h no snad teda něco vymyslím 🙂 no tak to bude třeba krušnej zítřek :D 🙂)