Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
22. led 2012

@sussanah Všechny další jsou v pořádku, stalo se sto jen těm 3... Tak nevím, třeba se přimíchaly do nějakého cyklu, kde bylo míň plínek a nějak se to přehřálo nebo co já vím. Pěkně mě to ale štve, gumička je na celé plíně nejvíc zranitelná, ta látka a patentky vydrží věky, přitom co se týká nákladů na materiál, je gumička ze všeho nejlevnější, přitom výměna při reklamaci je dost pracná.

sussanah
22. led 2012

@ivuska.h hm, to tezko rict, co se s tim stalo. Ale chapu, ze o se reklamaci tyce, to je dost naprd.

kkomtesa
23. led 2012

Ahoj holky, prosím o radu na svrchnáčky Imse Vimse.
Chci zítra koupit další velikost, ted máme M - 7-10kg (mrnous má ted asi 9kg), a L je od 9 do 12kg, a XL 11-14kg. M nám zatím padne dobře (od asi 6M nemám jediné proteklé čtvercovky a předtím tak 1x za 14dní), nemáte někdo zkušenost, zda by nešlo přejít rovnou na XL? Díky.

romcovaklarka
23. led 2012

@kkomtesa Možná šlo, pač my jsme měli Lko asi v 7 kilech 😅 Ale Sam měl hodně baculatý nožičky, asi záleží i na proporcích.

marcelkad
23. led 2012

Ahoj holky,
mám doma balík 200ks perlanu (netkaná textilie) rozměr 1 archu 42*48cm. Já z toho mám nastříhané ubrousky na utírání zadečku, Je to super místo vlhčených ubrousků. Vydrží to mnoho praní (určo jedno plenkové období dítěte) Kdyby měl někdo zájem, ráda odprodám, protože celé balení nespotřebuji 've zdravotních potřebách mi po arších neprodali, jen to celé balení) Kdyžtak piště přes IP.

reruna
24. led 2012

@kkomtesa určitě stačí Lka, nám vydržely celé plenkovací období velikostně, ale bohužel nevydržely materiálově - sucháč přestal po roce suchat a protékaly, dávala jsem je už ke konci jen nouzově, ale velikostně teda byly pořád, XL by byly podle mě zbytečně veliké

andelka
24. led 2012

@kkomtesa Dany má 11,5kg a máme Lka, úplně v pohodě, na vycpané kalhotovky.

chlebenka
24. led 2012

Ahoj holky,
mám dotaz, potřebovala bych prosím poradit. Dnes jsem byla s maličkou na kyčličkách v 6 týdnech. Není to úplně, tak jak by mělo být, tak jdem za 6 týdnů na kontrolu. Nemáte zkušenost jak ještě dávat to balení čč navíc? Dávam zatím novosklad s vkládačkou a PULkama. Teď jsem tam přidala ještě jednu čč navíc, nevím jestli to stačí? Díky.

ivuska.h
24. led 2012

@chlebenka Řešily jsme to pár stran zpět...

helulela
24. led 2012

@kkomtesa taky bych vzala spíš L, hlavně kvůli sucháčům. Opotřebovávají se poměrně rychle, takže ti spíš odejdou dřív, než by ti dítko vyrostlo z kalhotek.

kkomtesa
24. led 2012

Holky díky, tak jsem vzala L, ty XL byly stejně hrozně velké. Budu je zatím dávat na noc, na ty čtyři plínky se to hodí🙂 A pracuju na výběru plaveček s absorbční vrstvou, mám dva typy, čekám na zaslání info od dodavatelů, tak pak dám vědět, jak nám jsou.

marcelkad
24. led 2012

ještě jsem si vzpomněla, že tu mám disany vel.74/80, přírodní barva
jsou to tyhle Jsou minimálně používané. řekla bych jako nové. Nalanolínované. Za 250Kč?

A kikko http://www.branakdetem.cz/bambusove-barevne-kik... úplně nové za 200Kč?

chlebenka
24. led 2012

@ivuska.h Jo, jo, dík. Už sem tam koukala jen tak zběžně, je tam toho dost. Teď už není tolik času být u PC. Zkusím to tam ještě omrknout.

rebelie
24. led 2012

@chlebenka já doporučuju ty Morávkovy ortopedické kalhotky - zajistí široké balení, dítě neleží hlavou dolů a nemá zadek jak kobyla a snadno je nasadíš, snadno sundáš... jo a nemusíš si lámat hlavu tím, zda 1čč, ne 2čč, nebo 3čč, nebo kolik - doporučení se fakt dost liší...

chlebenka
24. led 2012

@rebelie Akorát jsem na ně koukala, díky. Ještě přemýšlím nad kalhotkama Marvell. Mám ale pocit, že je obojí snad to samé. Jen ty Morávkovy kalhotky jsou možná o pár korun levnější.

rebelie
25. led 2012

@chlebenka Mám dojem, že je to skoro to samé... Marvell se na svých stránkách chlubí, že je plně hradí pojišťovna, tak to je výhoda, pokud bys ukecala doktorku, aby Ti je předepsala... Jinak oboje můžeš sehnat v bazaru za velmi rozumnou cenu.

rebelie
25. led 2012

Včera dítě mělo hnusku (protože pos... svrchňáky) a otřela jsem ho vlhčenými ubrousky (protože všechen Perlan jsem spotřebovala na otření dítě od vaječiny a voda nebyla po ruce) a dnes je lehce opruzelý - náhoda? Nevím, nevím...

katyxq
25. led 2012

@rebelie Houby náhoda, ty vlhčené ubrousky silně odmašťují 😒, už je nepoužíváme, malá se mich oprudila. S těma, co máme doma (zelené Tesco), manžel umyl od smažení zaprskané brýle a digestoř - z té slezlo i to, co doteď umýt nešlo 😕, byt máme pronajatý a ta digestoř byla špinavá, už když jsme se nastěhovali, umýt to nešlo ani prostředkem s hydroxidem). A po Huggies hnuskách (nouzovka, když Attitude došly a laktkovky jsme teprv nacvičovali), prý s biobavlnou, teda na omak jsem ji tam nenašla, se oprudila strašně moc.

rebelie
25. led 2012

@katyxq Kačí, já vím, ale mám ty ubrousky v tašce jako zálohu a včera už fakt nebylo čím (Perlan s Medvídkem došli) a umyvadlo taky nebylo po ruce... byla to nouzovka... (Jinak to, že digestoř nepustila hydroxidem mě neudivuje, hydroxid není vhodný na mytí mastnoty.)

katyxq
25. led 2012

@rebelie Právěže hydroxidem se mastnota umývá dobře, neb tuky zmýdeľnuje, samozřejmě jsme nepoužila čistý hydroxid (ten sypu jen do koupelnového odpadu, parádně tam rozežere vlasy), ale Savo na kuchyně, které ho obsahuje a umylo to všecko parádně, jen ta letitá zoxidovaná mastnota nepustila.
Perlan nepoužívám, ale asi by šel po použití vyprat podobně jako separační plenky. Jenže píšeš, že došel i
Medvídek a umyvadlo nikde, tak to pak ty ubrousky chápu. Ale furt lepší, neź kdyby venku došly plínky 😉. Nám se včera zase stala taky nehoda, na kontrole na kyčlích Šárku rozbalím, má sucho, tak si říkám, ó jé, to bude do chvilky čůrat, taky že jo, jen jí pan doktor chytil za nožky a začal kontrolovat, čůrání teklo i vedle plínky a skončilo to trochu mokrým overalem 😒 a já nevzala žádný náhradní, tak jsem do kombinézky dala čtvercovku, aby nebyla taky vlhká a pak tam malou zapla, doma jsem ji teda hned převlíkla do suchého.
My máme látkové ubrousky Anavy, ale taky jich mám docela dost, abych je stíhala vyprat. Beru je i na cesty a použité hážu do pytle společně s plínkou.

rebelie
25. led 2012

@katyxq No, my právě byli na cestách - Perlan (samozřejmě již několikrát praný) jsem měla s sebou - x kusů - i Medvídka, ale nestačilo to... bylo toho fakt moc a všude... a díky tomu, že podělal i svrchňáky a já s sebou měla jen kapsovku, ale při dalším přebalování už nebylo, co dát přes Anavy kalhotovku, tak jsem musela sáhnout po hnusce... no, zkrátka jsem toho s sebou měla dost (dokonce i náhradní overal), ale ani to nestačilo..

mahafi
25. led 2012

@katyxq tvá příhoda mě pobavila 🙂, lepší když se počůrala, než kdyby se pokakala (to je moje noční můra, že se mi pos. u dr. a já to tam budu před zraky dr. a sestřičky likvidovat (strkat smrdutou plínu do pytle a tvrdit jim, jak je látkování super 😀). Na kyčlích jsi měla látkovku?
Já ty huggies plenky používala v porodnici a chvilku po návratu, než jsme najely 100% na látku a musím říct, že v porovnání s papmers premium care byly opravdu o dost míň umělohmotný (i míň smrděly umělohmotností), ale v porodvnání s látkou je to samozřejmě neporovnatelný 🙂.
A díky za tip, jak vyčistit brýle, to mě nenapadlo, vzít to ubrouskama 🙂 (manžel jich v práci dostal k narození madlenky snad doživotní zásobu 😀, tak je spotřebuju aspoň takhle)

evelp
25. led 2012

holky, maminy- právě se rozhoduju, chci začít s látkovkama- doporučtě mi značky a jak se tak pohybujou ceny? Děkuju mooc

rebelie
25. led 2012

@mahafi 🙂)) Mně se včera malej posral na návštěvě v práci - nechala jsem posranou plínu u kolegyně v kabinetě, protože byla přestávka a tudíž jediná šance pozdravit se se svými dětmi... a ona se nabízela, že to zlikviduje - když zjistila, že by se ta plína musela přeprat (protože na odnos posrané to fakt nebylo, to bych prostě do toho pytle nedala), tak se fakt zděsila 😀 😀 😀 Takže reklama látkovkám jak prase... ale zase se jí moc líbily vlňáčky...
@evelp takhle Ti to asi nikdo neřekne - každý preferujeme něco jiného, každému dítěti vyhovuje něco jiného... je toho fakt celá škála... Zkus si pročíst nějaký základní informace o druzích plen a když bdueš vědět, zda chce kalhtovky, nebo třeba pojedeš v čtvercovkách, tak pak asi budeme s to aspoň něco trochu doporučit...

katyxq
25. led 2012

@rebelie Prostě super den na cestách 😅.
@mahafi To pokadění je taky moje noční můra, ale zatím nerealizovaná. Jojo, látkovku dávám všude, na cestu dávám většinou něco víc savýho - nejlépe bambusovou vv Anavy na kalhotkový sklad, tu měla zrovna na té kontrole kyčlí. Mně tede ty Huggis přijdou nasmrděný fest, ale asi jsem těmhle umělým pachům odvykla, neb používám i pro nás neparfémovaný prací gel (Sodasan sensitive) a jen mírně a navíc přírodně voňavou aviváž (květinový Ecover).
Celý minulý týden jsme byli na návštěve u mojí mamky, zapomněla jsem si vzít ten prací gel, tak jsem jako nouzovku na praní plínek koupila prací gel Dreft pro miminka, teda, tohle prodávat pro děti, ten parfém z toho byl strašně cítit i po dvou mácháních (a to jsem dávala do máchání ocet) a Šárka měla po tom týdnu poněkud narudlý zadek a kolem očí trošku krupičku 😒, ale už se to lepší, co jsme zpátky doma.

romcovaklarka
25. led 2012

@rebelie Já jsem malýho nechala jednou válet rozbalenýho na jednorázové přebalovací podložce a on se na ní na bříšku počůral, než jsem si toho všimla, tak to bylo tak 5-10 minut a měl celý podbřišek červeně osypaný 😒 Taky to asi nebyla náhoda 😅 takže tomu i věřím, že to má z toho jednoho použití...

reruna
25. led 2012

@rebelie podle mě to náhoda není - L. se taky opruzoval po vlhčených ubrouskách, ale našli jsme jedny, které nám vyhovují a ty jsme používali na cesty - jsou to sensitive z Lidlu, mají tam dva druhy, tak to jsou ty levnější, značku nevím...po použití vlhčených ubrousků je velice důležité utřít ještě zadeček úplně dosucha bavlněnou plenkou, no a papírové plenky nám většina taky způsobovala opruzeniny a stačilo ji mít jen chvilku...jediné, které vyhovovaly jsou kupodivu pampers active - to jsou ty zelené, ty jsme měli na cesty a teď na spaní

reruna
25. led 2012

@rebelie reklama na látkování 😀 pokaděný plínky mi teda opravdu chybět nebudou 😀

rebelie
25. led 2012

@reruna No, já zatím používám ty ubrousky, co se nám tu doma sešly - tohle byly od Hippu s mandlovým olejem, prý bez konzervantů... a v té situaci, co jsme včera byli, jsem si na otření bavlněnou plínkou do sucha vůbec nevzpomněla... A plenky máme nějaké eko, ale ta včera byla zrovna Pampers, co jsme dostali vzorek v porodnici...

rebelie
25. led 2012

Jinak to taky nepovažuju za náhodu.