Výbava pro miminko - co pořídit jako první?

hanca1231
7. led 2019

Ahoj holky, pomaličku začínám přemýšlet co je potřeba nakoupit. Jsem v 19.tt a prcek se má narodit začátkem června. Mohly byste mi napsat Vaše zkušenosti co vše je potřeba, bez čeho se neobejdou? Včetně oblečení a kosmetiky do začátku? 🙂 A jaký máte názor na koš na plenky? Děkuji Vám všem moc 🙂

xkalisto
7. led 2019

Kosmetiku máme všechnu Weledu. Zezačatku stačí na zadeček a pak nějaký olejiček na záhyby.

Moc jsem byla spokojená s hnizdečkem i když jsem ho původně vůbec nechtěla. Mohla jsem si malou dát pohodlné na gauč vedle sebe. A i když bude v létě tak to chce nějakou dečku abyste ji mohli hezky na zem pokládat na bříško.

Chrastitko špendlík je nejlepší hračka ever. Neznám mimino které by je nemělo rádo.

Koš na pleny máme z Ikea ÖNSKLIG. Máme ho všechny 3 kamarádky a funguje super. To úplně pidi mimi moc nesmrdí takže nepotřebuješ takové ty fajnové se spešl uzavěrama.

lucifux
7. led 2019

Ahoj, asi úplně každá maminka využije bavlněné plenky. U prvního jsem měla cca 15 ks, ale teď budu ještě přikupovat. V tom samém provedení jako jsou ty plenky tak mám i osušky. Co se týče kosmetiky, to asi budeš muset vyzkoušet co nejlépe sedne pokožce mimi. Je toho opravdu spoustu, a věřím, že ne všechno co koupíš využiješ. Určitě doporučuji mantinel do postýlky, super věc. My tedy koupili i kapsář na postýlku, misím za sebe říct, jsem ráda, že jsem ho tam měla. Každá z nás ti asi poradí spoustu a spoustu věcí, každá má své zkušenosti, ale myslím, že ve většině se asi sejdem. Každopádně deku, my hodně využili i přebalovací podložky. Myslím ty co koupíš v supermarketu. Prcek rád během převlékání, přebalování, ale i hned po koupeli čůral. A když jsem mnohdy pod něho zapomněla tu podložku dát, tak jsem ho mohla rovnou dát do vany znova. Na zadek jsme měli sudocream.

xkalisto
7. led 2019

Mantinelum jsem se teda vyhla, jsou označené jako SIDS hazard. 🤷‍♀️🙁 Záleží jak moc opatrná s tím chceš být. Ideálně by v postýlce nemělo nic být krom mimi (třeba ve spacím pytli).

ah1234
7. led 2019

My nemame kos na pleny, ale obyc kos z ikei, kam ich hadzeme a tesny dostatocne. Do zmiesaneho odpadu by som pleny nehadzala, ale to preto, ze mame uplne mini-pidi kos (vsetko triedime) a hned by bol plny, inak by som to neriesila.
Co sa mne osvedcilo na zaciatku je rozhodne hniezdo, lehatko, sumivy medved, dudlik (ten popularny od MAM) a na postielku taky ten organizer z Ikei za par korun. Potom nositko nam na zaciatku dost pomohlo, jak mal maly problem s bruskom, teraz uz vyuzivame len na prechadzky so psom.. ale na zaciatku nas doslova zachranilo, inak by som doma nic neurobila. A nakoniec veeeelka zasoba latkovych plienok, lebo deti grckaju a nebudes mu utierat pusu do plienky ktoru uz raz pogrckal.
Na zaciatku by som nekupovala kvantum sezonneho oblecenia, aby sa ti nestalo to, co mne: maly sa narodil 46cm/2600g, teraz ma cca presne 3 mesiace a ma 58cm/4500g. Myslela som, aky bude priemerny (tak 50cm/3500g) a jak bude priemerne priberat, tak mam zimne kombinezy v 68ke a myslim, ze kym mi on do toho dorastie, tak uz to mozno ani nebude treba. :D My sme dokupovali kopu 50tiek oblecka, ale dopredu by som ho tiez nekupovala, az 56+
Z kozmetiky mame len Weledu na zadocek, inak ti nic nie je treba, nasemu vsetky mamicky "zavidia" hebku pokozku a tu sme dosiahli tak, ze sme nenatierali ziadnymi olejickami ani ked sa zlupoval. Aj zahyby len vodou umyvam, ale kludne aj parkrat denne.
Co by som znovu nekupovala je kombinovany kocik. Radsej vanicku a sportak osobitne, lebo moj maly ma 3 mesiace a uz vyberame sportak, tie z 2-kombinacii su neschopne.

michaelllas
7. led 2019

Ahojky, taky jsem měla červňátko, mám seznam co jsem měla do začátku. Já doma neměla vůbec nic, tak jsme si vše sepsala, prže toho bylo docela hodně 🙂 Tak se můžeš inspirovat 😉

Oblečení:
4 x body s krátkým rukávem (56 - 62)
4 x body s dlouhým rukávem
2 x dupačky
2 x čepička (bavlněná)
3 x páry ponožek
2 x tenký kabátek, mikinka, svetřík
2 x overal na spinkání
2 x zavinovačka ( 1x na ven, 1x na spinkání)
2 x polodupačky
1 x soupravička do porodnice
( Je pravda, že teplejší oblečení jsem vůbec nevyžila, už od května byly 30tky vedra venku, ale těžko říct že jo, jaké bude počasí letos...)

Koupání:
1 x vanička
1x stojánek na vaničku
1 x lehátko do vaničky
2 x bavlněné osušky
1 x olejček do koupele
(třeba žínky na koupání podle mě úplně zbytečné)

Spinkání:
1 x postýlka
1 x matrace do postýlky
1x mantinel do postýlky
2 x povlečení ( na peřinku + polštář)
2 x prostěradlo
1 x peřinka + polštářek ( který samozřejmě využiješ až později ..)
1 x monitor dechu
1 x chůvička
1 x nepropouštěcí podložku ( chránič matrace)
1x spací pytel ( pokud ale budeš mít miminko v zavinovačce tak nevyužiješ, já musela pak koupit větší velikost, spinkal v něm až od 4 měsíce..)

Přebalování:
1 x přebalovací pult
1 x přebalovací podložka na pult
1 - 2 x balíky jednorázových plen
30x látkové pleny ( doporučuji T-tomi tetra pleny jsou super a pak taky Libštácké)
1 x vlhčené ubrousky ( na cestování, doma jsem umývala jen čistou vodou)
1 x koš na pleny ( mám úplně obyčejný plastový s víkem za 200 kč a spokojenost 😉

Cestování:
1 x kočárek ( včetně sítky na hmyz + pláštěnka)
1 x autosedačka
1 x deka do kočárku

Kosmetika atd:
1 x 60 % líh na pupík
x tyčinky do uší ( vytírala jsem pupík)
1 x tělové mléko (např Linola nebo Baby Dove sensitive - u nás se využilo hodně, máme doma tvrdou vodu, která hodně vysušuje, bez natření měl malý ekzemy. Olejíčky s heřmánkem a měsíčkem často miminkám pokožku dráždí - my jsme vůbec třeba nemohli používat)
1 x mast na opruzeniny ( Sudocrem, bepanthen)
1 x vlhčené ubrousky na zadeček
1 x nůžky s kulatou špičkou na nehty
1 x žlučové mýdlo ( na pokakané dupačky atd. super)
1 x prací prášek pro miminka ( nám sedla Lovela)

- Potom jsem měla dopředu koupené dudlíky více druhů ( využili jsme hned v porodnici).
- První týden po porodu jsem se neobešla bez odsávačky mateř. mléka
- vůbec jsem nevyužila kojící polštář
- hnízdečko jsem neměla, ale pro druhé mimi koupím, je to pohodlnější, než mu dělat pelíšek..
- ohřívač lavhí podle mě naprostá zbytečnost, pokud máš doma indukci nebo mikrovlnku ( nejen na UM ale i na ohřev odstříkaného MM)
- jinak nosítko, lehátko pro mimi taky super věc, pokud budeš mít závisláčka 🙂

Jinak zbytek už dokoupeno podle situace, dál už mě asi nic nenapadá .. Tak snad jsem pomohla 🙂

marcelamor
8. led 2019

@hanca1231 Ahoj. Ja sa na svoj prvý porod iba pripravujem, tak ti neviem povedať skúsenosti, ale držím sa toho, že čím menej zbytočností, tým lepšie. Snažím sa výbavičku spraviť úplne minimalistickú a napr. tu som našla super rady: https://www.reduca.cz/blog/minimalisticka-vybav.... Pokiaľ ide o veci do porodnice, tak super video tu:

https://www.youtube.com/watch?v=u6kuPSPFfSg

Držím palce 🙂

marcelamor
8. led 2019

@hanca1231 alebo možno pomože aj tento zoznam: https://cestarodicovstvi.webnode.cz/l/vybavicka... 🙂

hanca1231
autor
8. led 2019

Holky, všem vám strašně moc moc děkuji za cenné rady! 😊 Pomalu začnu dělat seznam 🤗

hanca1231
autor
8. led 2019

@xkalisto Nad hnízdečkem jsem taky vůbec neuvažovala, to asi uvidím až podle situace... 🙂 děkuji! 🙂

hanca1231
autor
8. led 2019

@lucifux bezva, díky za tipy! 🙂

hanca1231
autor
8. led 2019

@xkalisto No o SIDS jsem hodně četla a opatrný člověk určitě být chce.. mantinely ale určitě pořídím, ale asi je dám až malinko později a ne hned po narození.. ale to se teprve uvidí...

hanca1231
autor
8. led 2019

@ah1234 a zase to hnízdečko...asi nad ním pouvažuji.... 🙂 🙂 oblečení nemám v plánu nakupovat zatím vůbec, to kdyžtak až ke konci dle odhadované váhy... koupím jen něco málo pro začátek, ale na delší dobu určitě nakupovat nebudu.. 🙂 děkuji moc za zkušenosti! 🙂

hanca1231
autor
8. led 2019

@michaelllas Ty jsi normální poklad ♥ děkuji, seznam si jdu hned uložit a vytisknout! 🙂 Budu postupně doplňovat a odškrtávat 🙂

hanca1231
autor
8. led 2019

@marcelamor Děkuji za tipy na weby! a držím palce, ať ti vše dobře dopadne 🙂

ah1234
8. led 2019

@hanca1231 no k tomu hnizdecku - za mna je to jedna z najlepsich veci. My ho vyuzivame namiesto prenosnej postielky aj a maly ma vzdy pocit domova a bezpecia, takze nam krasne spinka aj na cestach. Mne sa maly narodil malicky a v postielke bol utopeny, takto mam pocit, ze ma svoje miesto, kam patri a on tam je naozaj rad a kludny. Je este aj obkoleseny dekou a hrackami a krasne nam spinka. Iba aj by si nad nim uvazovala, tak kupuj vacsi rozmer, mne ho sila jedna mamicka a jak je velke, tak uplne super, maly v nom bude snad aj v roku..

andelka
8. led 2019

@hanca1231 já budu mít hnízdečko teď na třetí dítě,všechny kdo ho mají si ho chválí. Takže zkusím. Mantinel mám jen takový tenký nižší z ikea. Polštář a peřinu vůbec.
Oblečení 56 a hlavně 62 určitě koupit můžeš. Já mám i pár 50, mimco má podobné odhady jako starší kluci a u těch jsem 50 chvilku využila. Jinak jsme jeli poměrně klasiku,do 3 měsíců 62,do půl roku 68. Teď už mám podarovane a půjčené oblečení do 9 měsíců a něco i dál.
Je fajn že nemusíš kupovat kombinézy a fusak a teplé deky,to až na podzim. Stačí mít flisovou zavinovačku.
Z oblečení mi nejvíc vyhovovaly zavinovací body a polodupacky,a overalky. Na první měsíce top.
Kosmetiku nepotřebuješ skoro žádnou. Mám jen olejicek a Bepanthen. Prací prášek používám už dlouho Persil sensitive.

michaelllas
8. led 2019

@hanca1231 Jeee tak to jsem ráda. Tak ať dobře pořídíš. Hlavně tobě a miminku hodně zdravíčka🙂

xkalisto
8. led 2019

@hanca1231 hnedka po narození to imho nevadí. Ony jsou problém až když se mimi hýbou a můžou se na ně naplacnout obličejem nebo zavěsit. Ale tuny miminek mantinely mají a jsou v poho, tak snad dobrý.

uzjetotak
8. led 2019

Zkušenosti z prvního těhu:
Vanička se stojánkem k ničemu (kdo bude po porodu tahat a vylívat těžkou vaničku plnou vody? Je stojánek je opravdu bezpečný? A jak se ta vanička napouští? ), lehátka do vody jsem měla tři a nepoužila ani jedno, strašná blbost. Máme v koupelně velké podlouhlé umyvadlo, ze začátku budu koupat v něm a držet druhou rukou.
Na nohy - ponožy se nám vždy a všecky vysvlekly, proto lepší kupovat kalhoty už rovnou s plnými šlapkami (říká se tomu dupačky, nebo ne?).
Přebalovací pult - no nevím, já si radši pořídím už jen podložku s pevným dnem a tu si přenesu tam kde budu zrovna chtít přebalovat. Až se prcek začne přetáčet, tak ideálně přebalovat na zemi. Z kosmetiky budu brát do porodnice jen bambucké máslo (bez chemie) a sudocrem, blbiny typu šampony, mycí gely a tělová mléka už podruhé na čerstvé miminko nedám. Mrzí mě, že jsem se u prvního nechala tak zmasírovat. A dudlíky častěji chutnají ty kaučukové (hnědé) než silikonové (bílé).

hanca1231
autor
9. led 2019

@andelka děkuji za rady, s oblečením ještě chvilku počkám, na konci ledna jdu na druhý screening a snad se konečně dozvím, co to vlastně čekám, na prvním screeningu absolutně prcek nespolupracoval 🤔😁 a neutrálních věci je strašně malo..... 😐 Ale už se těším na ty mini věcičky 😍😁

hanca1231
autor
9. led 2019

@xkalisto no já vím, uvidíme, ještě mám pár měsíců se rozhodnout 😉

hanca1231
autor
9. led 2019

@uzjetotak díky díky! Opravdu jsou věci, nad kterými by mě ani nenapadlo se zamyslet... Stojan na vaničku jsem nechtěla, ale vaničku do vany ano... No uvidím ještě co vše pořídím 🤔 děkuji 🤗

kittyy17
9. led 2019

@hanca1231 moji kluci měli silný reflux, a při téměř každém přebalování si pocurali bodycko a všechno kolem sebe. Každý den jsem potřebovala tak 8 bodyček, a přebalovací pult umístěný na postýlce se rychle přestěhoval na stůl...
Pyžamo na spaní je zbytečnost, můj dvouletý spí stále v bodycku, teplakach a mikine, protože je furt odkopany a ráno zmrzlý.
Teplacky jedině se slapkami, ponožky si za chvilku sundá.
Rukavičky proti poškrábání u nás nevydržely ani deset vteřin, hned je setrepali

kittyy17
9. led 2019

@hanca1231 jednu velikost oblečení měli tak na tři týdny. Nevyplatí se kupovat nové nebo moc drahé. První rok jsem kupovala všechno na Aukru, ty miminka nic nezničí...