Výbavička pro miminko, co je zbytečné kupovat?

lucivalesova
17. zář 2016

Maminky mam dotaz,prcka cekame v prosinci a chtela bych vedet co je zbytecne kupovat (komplet vybava) a co naopak je uzitecne a proc.Nechci vyhazovat penize za veci ktere nevyuziju a necham si od vas poradit.Dekuji za odpovedi

scvrcek
17. zář 2016

Tahle diskuze ti bude stejne k nicemu, kazdy to ma jinak a co vyuzijes a co ne, zjistis bohuzel az za pochodu. Nastesti se da vse rychle dokoupit nebo naopak prodat.
Dite vyroste i kdyz budes mit jen kocarek a oblecky😉
Za me: odsavacku elektrickou, vyuzila jsem okamzite po prijezdu z porodnice a zachranila me od obriho zanetu. Urcite poridit. Prodat se daji velmi snadno.
Jinak jsme nemeli temer nic, prislo mi to zbytecne, nemela jsem kojici polstar, ani lehatko (dostali jsme a po tydnu prodavali, naprosto zbytecny kram), nemeli jsme ani vanicku, jen lehatko a koupali jsme ve vane. Nemela jsem sterilizator ani ohrivac. Lahvicku staci koupit az dle potreby. Nemeli jsme hraci deku.
Vyuzili jsme misto druhe postylky do obyvaku ohradku s polohovacim dnem, az do batoleciho velu. Nemeli jsme monitor, samy sestry v porodnici i pediatr rekly, ze je zbytecny pro donosene dite. Nemeli jsme nositko, manducu jsem mela pujcenou a po tydnu jsem vracela, moje dite v tom nechtelo byt. Nemela jsem zadnou kosmetiku. V byte jsme nemeli ani chuvicku.

jirinka1989
17. zář 2016

@lucivalesova ahoj, mě určitě zachránil záda kojící polštář, dále kojení pomohlo i odsávačka medela (nechávám si jí stále i když už druhé neplánujeme, tak třeba ségře) a zbytečnosti - určitě jsme nekupovali dudlík, dítě to zvládlo bez, také flašky jsme nekupovali, zavinovačka nám stačila jedna, oblečky ve velikosti 56 jsme měli jen 8 overálků a nic víc k tomu, plenky vel 1jeden balík, kočárek nejlevnější, a k tomu pěkně drahý nosítko (my měli storchenwiege)

blahova_andrea
17. zář 2016

souhlasím s tím, co už tu padlo. těžko ti někdo poradí. každá to máme jinak. co je pro jednu nepostradatelné, je pro jinou nepotřebná kravina. vždy záleží na konkrétní rodině, na stylu bydlení, na celkovém smýšlení kolem dětí, na pohodlnosti, na financích, na zdravotním stavu. naštěstí a to tu také padlo...dnes se dá vše snadno rychle sehnat i prodat, takže žádný stres 🙂

charaka
17. zář 2016

Neviem, co pisu ostatne dievcata, ale velka zbytocnost je odsavacka a sterilizator a flasky... ak to budes potrebovat, dokupis si po porode. Dopredu urcite nie... ani vanicku na kupanie, staci nafukovacia (maju v draciku asi), najlepsie je kupanie spolu s mininkom po chvili... ani prebalovak netreba, staci ta prebalovacia podlozka (aj ked sa niekam ide)... za mna je aj kocar zbytocnost, ale to zalezi od toho, ake budes mat mimi... ci bude spokojne v kocarku, ci sa bude chciet nosit (ergo, manduca, kibi,...)

lutu11
17. zář 2016

Ahoj, nevim jestli to nekdo taky mel, ale za nas me desne prudili dupacky a pyzamka. Hlavne u novorozence to byla lahoda ve dve v noci komplet svliknout dupacky, pripadne zapinat 100 knofliku na pyzame. Osvedcili se mi polodupacky. Na kojeni mi hodne pomohla perinka. Postylka nevyuzita vubec, satek jsem nedokazala uvazat, takze taky ne. Manduca vyuzita jen na par mesicu, kocarek vyuzit na rok a pul.

rousse
17. zář 2016

jo presne jak @lutu11 - já nakoupených a našitých 2 prd..e dupaček a oblékla jsem je jednou, pochopila, jaký zapeklitý kousek oblečení a krutý žert na matku prvorodičku to je a šly do pytle na vyřazení🙂) jo a za mě teda ještě megavyužívaná cestovní postýlka - naši (bydlí ve vedlejší ulici) si malou brávali "na prázdniny" od 2 měsíců - vždycky třeba jen na odpoledne do večera(teď už teda i přes noc), tak tam spávala odmalička - teď kamkoliv jedeme, za 10 sekund je složená, sbalená a můžeme vyrazit. Ale jak píšou ostatní maminky - je to strašně individuální 🙂

visnule
17. zář 2016

Ano: zavinovací bodyčka a merino oblečení, vlněný fusak- na zimní miminko k nezaplacení
Ne: overálky a dupačky, které nejdou rozepnou v rozkroku, trička a svetříky

Nevyužila jsem ani kojící pytel a monitor dechu ( malá spala od narození se mnou),

Dudlíky, odsávačky doporučuju koupit až podle situace.

alenka_p
17. zář 2016

Je to fakt hodně individuální, ale napíšu naše poznatky:
1) oblečení - co nejmíň oblečení přes hlavu, spíš zapínání vepředu, prcek jako malinkej oblíkání přes hlavu nesnášel. My používáme od malinka na spaní overálky a přes den body - tepláčky s ponožkama (polodupačky u nás moc nefungujou, ale jiní si je nemůžou vynachválit). Nedělat zásoby v jedné velikosti, miminka rostou před očima 🙂
2) spaní - od malička spí v postýlce, s monitorem dechu (tam to je o povaze maminky, mě neskutečně uklidňovalo to blikající zelený světýlko, pro někoho zbytečnost), na spaní spací pytel, ze zavinovačky se vždycky vykopal, peřinku jsem zatím ani nezkoušela (buď by se odkopal, nebo bych se bála, že se udusí, když si jí dá přes hlavu). Cestovní postýlku nemáme, když někam jedem, spí v kočárku.
3) přebalování, koupání - přebalovací pult, pro mě geniální věc. Místo vlhčených ubrousků používáme medvídka a perlan, dá se prát, na rozdíl od vlhčáku nesmrdí chemií. Kosmetiku nepoužíváme žádnou kromě pár kapek olejíčku do koupele.
4) denní režim - první dva měsíce byl přes den v obýváku v košíku, pak se začal rozčilovat, že z něj nevidí, tak šel na zem - na pěnové puzzle plus tenká matrace navrch, tam je spokojený. Lehátko používáme na krmení příkrmy, jinak zbytečnost, stejně by tam ta miminka neměla být moc dlouho...šátek a/nebo ergo nosítko - za mě super věc, ale člověk musí chtít nosit, ne každý to využije.

alicesky
17. zář 2016

Vidím že každý to má opravdu jinak 🙂)) U nás se jako drahý a zbytečný nákup ukázal monitor dechu (spíme spolu a jakmile se dcera probere okamžitě jsem vzhůru, pravda byla donošená - u nedonošených je to věřím jinak), odsávačka - přes opakované pokusy prostě omítá odsáté mléko (ale mnoha dětem to vůbec nevadí) - pravda jednou mi moc pomohla u náběhu na zánět. Nakoupila jsem řadu typů látkových plen, abych zjistila co vyhovuje, nakonec využívám jenom čtvercovky (prostě mě štve jak dlouho to schne, plus dcerka pořád čůrá, to bych musela mít výbavu opravdu za bambilion - leží tam a ani si nevzpomenu). Overaly třeba vůbec nepoužívám (nepřišla jsem nato, jak v noci přebalit a nevzbudit, a ty s patentky až dolů je celkem dřina zapínat potmě zejména když dítko mrská nožičkama). Pravda žádné drahé vymoženosti (lehátko, různé elektrické kejkle) jsme neměli. Příště bych se asi víc ukrotila v nákupu fešných věcí na sebe které se ale špatně oblékají nebo nemají dost místa pro zadeček a la Ferda Mravenec ;). Dcera preferuje hraní si s čímkoli co používáme my, až na pár výjimek které vzala na milost ;) takže určitě bych nekupovala hodně hraček - stejně prvních pár měsíců na to ani nevidí 🙂 Největší hit byl ručně dělaný kolotoč, který nám dal vždy až hodinu času. Má ho ráda dodnes (6m). A šátek nás mnohokrát doslova zachránil, funguje nám "když už nevíš co, dej do šátku a nos". Hlavně když byla dcera malinká a trápilo ji bříško. Jo, další geniální nákup: merino body a kalhoty od Engela, vytahují se s růstem dítěte (už nosíme 4m a stále dobré a jsou šíleně příjemné když je lehce chladno, drahé ale úžasná koupě!

alenka_p
18. zář 2016

Ještě jsem zapomněla na jednu život zachraňující věc u nás - nahřívací polštářek na bříško. Prcek na bolení bříška sice vůbec netrpěl, ale to teplé ho krásně uklidňovalo. U nás teda cca od 3,5 měsíců nepoužitelné, jakmile mu dám něco na bříško, vezme to do rukou a strká do pusy, když je to teplé tak o to lepší :D

izz76
18. zář 2016

@lucivalesova Já jsem například ani u jedné dcery vůbec nevyužila dětskou postýlku,chůvičku,odsávačku do nosu,dudlíky,lahve,pro někoho naprosto nezbytné věci. Nejlepší je nakoupit základní věci a ostatní přikupovat podle potřeby 😉

evulina77
18. zář 2016

za mě je zbytečnost kupovat kolotoč nad postýlku, vaničku, láhve na UM, UM, odsávačku na mléko a protože jsem hlavně nosila, tak za mě byl zbytečný i hluboký kočárek. Lepší je pak investovat do lepšího sporťáku. Co se týká postýlky, tak tu jsem taky využila občas přes den, jinak jsme spali v manželské posteli. S tím souvisí í monitor dechu. Nekupovat příliš moc hraček, zejména těch plyšových. Nejlepší hračka byla takový plastový spínací špendlík a až se začaly děti platizit pěnové puzzle na podlahu. Taky doporučuji jen pár kousků oblečení ve velikosti 56, ostatní jde dokoupit podle potřeby a taky doporučuji zjistit, zda a kdy se konají nějaké bazárky třeba v mateřských centrech, tam se dá za pár korun koupit nezničené oblečení.
Jinak dopoučuji přečíst Princip kontinua, trochu to otevře oči, né vše se dá aplikovat, ale je to logické a vlastně zcela jasné...

jirinka1989
24. říj 2016

@charaka jé my zrovna odsávačku využili totálně hodně a opravdu mi to zachránilo kojení , pro mě byla zbytečnost dudlík, flašky, sterilizátor na flašky, postýlka, monitor, hrací deka, toto všechno se u nás neujalo 😀

kometkak
24. říj 2016

Prakticky vše se dá koupit na internetu a do druhého dne máte doma, když bude třeba, proto raději kupovat méně předem. My jsme z těch obvyklých věci neměli kolotoč nad postýlku, odsávačku ani lahve a sterilizátor. Ale zase tzo znamenalo, že jsem se od dětí nemohla 8m vzdálit.. nikdo by je nenakrmil za mě.. Lahve jsem začala používat až v 7m na čaj. Dudlíky máme, ale syn se je naučil dudlat až ve 3m a dcera také nechce ani za nic. Kosmetiku mám jen Waledu olejíček co přidávám do vaničky a jeden Hipp šampon, který používám opravdu vyjímečně. Bez kočáru si to neumím představit, i když máme i Manducu a nosíme. Ale důležitější je sporťák. Hluboká korba je jen na chvíli. Postýlku a monitor dechu máme. Nebojím se usnout, když to bliká a asi bych si neodpustila, kdyby se neco stalo, že se tomu dalo zabránit.. Místo hrací deky se dá použít jakákoli deka. lehátko/houpátko je bezva věc, ale jde to i bez toho a na dece na zemi je to pro mimi stejně zdravější. Oblečení 56 jsme už v porodnici neoblíkli. Takže 62 a pak hned 68. Měli jsme šátek ale víc se nám osvědčilo nosítko.