Výbavička pro miminko, co je zbytečné kupovat?

lucivalesova
17. zář 2016

Maminky mam dotaz,prcka cekame v prosinci a chtela bych vedet co je zbytecne kupovat (komplet vybava) a co naopak je uzitecne a proc.Nechci vyhazovat penize za veci ktere nevyuziju a necham si od vas poradit.Dekuji za odpovedi

eimmy
17. zář 2016

píšu svůj názor a zkušenosti:
ANO: chůvička, monitor dechu, kolotoč nad postýlku, mantinel do postýlky,přebalovací mobilní podložka (např.IKEA) , kojící polštář - poslouží i jako "mantinel" když mimnko odložíš na postel tak pro jistotu - myslím ty co se ještě nepohybují. látkové pleny, žinky-měkčené, zavinovačka, sterilizator na lahve + klasická výbava

NE : nebesa nad postýlku sice to pěkně vypadá ale zadržuje se v nich prach a tlumí proudění vzduch, koš na použité pleny - stejně to z něj smrdí ( za 700 koupím rozhodně něco užitečnějšího) pleny dávám do igelitky a na balkon jednou denně vyhodím
my asi neměli cestovní postýlku. když jsme někam jeli malá spala semnou v posteli. v ložnici jsme měli klasickou a v přízemí pojizdný košík vibrační a ten byl super

ALE: za našich mladých let tyto vymoženosti nebyly a taky jsme přežili :D :D :D

jestli tě ještě něco napadlo dej vědět

lucivalesova
autor
17. zář 2016

@eimmy dekuji za reakci.Jeste me zajimaji nositka,lehatka/houpatka,odsavacka jaka a proc?

rousse
17. zář 2016

já bych určitě po předchozí zkušenosti zainvestovala do el. odsávačky mléka (manuální je tak na karpály a tenisový loket po 1 týdnu užívání), chůvička (ne video - to považuju za zbytečnosti), monitor dechu, přebalovák, vanička, zavinovačka (na zimní určitě péřovou, ty rychlozavinovačky se sucháčem, co se prodávají, to je parodie na zavinovačku), košík pro miminko (pomohlo nám to hodně rychle rozlišit denní a noční spaní v postýlce a na režim den-noc si malá najela už po pár dnech z porodnice). Sada lahví a saviček, sáčky na mražení mateřského mléka nebo něco na mateřinu do mražáku. Co určitě ne: kolotoč nad postýlku (ten u nás letěl do sklepa po 2 týdnech užívání), houpačka či lehátko pro miminko (naprosto nepřirozená poloha pro novoška - i do autosedačky lékaři a fyzioterapeuti radí jen na nejnutnější dobu, navíc dlouhé ležení v tom lehátku absolutně nemotivuje děcko k nějaké činnosti - např. pasení koníčků apod. - my jsme začali používat až s prvními příkrmy), ohřívač lahví (ohřejete stejně dobře ve vodní lázni a nemusíte vyhazovat tisíce), sterilizátor bohatě postačí jen parní do mikrovlnky.

ajka198
17. zář 2016

taky píšu jen svou zkušenost, bez čeho jsem se úplně v pohodě obešla a co třeba vídám u jiných a co jsem zase měla:
Měla jsem: 2 postýlky (jednu v ložnici, jednu v obýváku, přebalovací pult, přebalovací podložka, látkové pleny (čtverce), papírové pleny, peřinka (zavinovačka), kojící polštář (hlavně skvělý pro mě na spaní ještě v těhu, na kojení jsem ho moc nevyužívala), mantinel jsem měla (ale dle mého zbytečnost), monitor dechu, žínky, osuška, oblečení, vanička.

Zbytečnost: lehátko, chůvička (asi záleží, jestli máš dítě stále u sebe nebo spí v jiném pokoji), milion hraček (já kupovala a kupuji až postupně), koš na pleny. Nic dalšího mě zatím nenapadá.

Je to hlavně individuální - co třeba nějaká maminka nepotřebuje vůbec, tak jiná si to nemůže vynachválit. Myslím, že v dnešní době není vůbec problém cokoliv dokoupit z pohodlí domova až tehdy, když budeš vědět, že to nutně potřebuješ.

ajka198
17. zář 2016

a vůbec jsem nepoužila lahvičky (měla jsem 2 koupené jen tak pro jistotu už předem), savičky, sterilizátory, odsávačky. Vůbec nevím, k čemu co slouží 😅

nicol22
17. zář 2016

Tak my jsme neměli ani monitor dechu ani chůvičky. Příště určitě pořídím elektrickou odsávačku mateřského mléka. Odsávačku do nosu doporučuju na vysavač, ta opravdu vysaje. Jinak bych určitě doporučila ergonomické nosítko nebo šátek na nošení dětí, rozhodně ne klokanku Chicco a podobně. 😊 Kolotoč nad postýlku se u nás osvědčil obyčejný plyšový z Ikea, jakmile jsme přinesli ten hrací, tak okamžitě řev a ještě ten den jsme ho šli vrátit. 😃 U nás zůstal nevyužitý ohřívač lahví i sterilizátor.

svobodpetika
17. zář 2016

j myslím že je to strašně individuální 🙂 za mě třeba naprosto nevyužitý kojící polštář, veškeré dudáky, lahve a vše k tomu ( odsávačku jsem měla jen půjčenou ) monitor dechu jsem se nakonec rozhodla nepujčit, zato jsem využila nosící šátek

astyna
17. zář 2016

Pro mě byl naprostá zbytečnost přebalovací pult - využila jsem ho asi jen 2x a hned poslala dál. Chůvičku jsem nekupovala (když jsem potřebovala odejít, propojila jsem 2 mobily pomocí hlasitého odposlechu). Kojící polštář bych si příště koupila lepší (měla jsem obyč za 4 stovky a za chvíli z něj byla placka), plno hraček pro prtata je zbytečných, dodnes si syn nejvíc pohraje s kelímky a krabicemi.

g_m
17. zář 2016

Odsávačku mléka nepotřebuje každý, tam bych počkala, až jak se rozkojíš, ať to není zbytečně drahá investice k ničemu. To samé lahvičky a sterilizátory. To jsou věci, které se dají dokoupit za pochodu.

zalando
17. zář 2016

Byt tebou nakoupim zatim zakladni veci a zbytek treba podle toho jak budes potrebovat.Treba jsem pocitala,ze budu kojit,nemela jsem doma pumpu na mliko - snad to pisu dobre a zadne flasticky,ani nahradni mliko.Kdyz dcera prestala pit.Nasedl manzel do obchodu a vse koupit.Prebalovak jse pouzivaly prvni pul rok.Ale mame komodu,kde muzes prebalovak manontovat,docela prakticky.Lehatko jsme nevyuzily,stacila na krmeni autosedacka vajicko a koupily jsem dceri rostouci zidly,Uprimne by stacila zadlicka z ikey za par stovek.

verca38
17. zář 2016

U nas nejlepsi investice kojici polstar,vyuzivame neustale cela rodina 😀 hodne vyuzivame chuvicky,bydlime v domku,mala spi v patre,tak se hodi,taky na chatu a tak..v lehatku byla celkove asi 10min.,nastesti ho mam jen pujcene od kamaradky 🙂 pokud mam moznost,snazim se veci pujcovat 😉

dc2015
17. zář 2016

Ještě si dovolím poradit, zjistěte si, jak je to u vás v porodnici s půjčením odsávačky. Já jsem s odsávačkou čekala, všude jsem četla, že je zbytečné ji kupovat dopředu. Nu, u nás v porodnici - Děčín, nepůjčí nic, v tomhle fakt děs. Potřebovala jsem pak odsávačku prostě okamžitě a po celém městě manžel sehnal jen ruční, ovšem v ceně elektrické. Holt malé město 🙂 Takže odsávačku doporučuji promyslet. Já pak litovala.

tulena
17. zář 2016

Nejlepsi investice byla laktacni poradkyne do domu. 🙂 U obou deti. Kvalitni nositko ano, lehatko obyc bazarove, kocar podle toho jak zijes, prebalovak nepotrebuju a nikdy jsem nemela, odsavacku mleka - neslo mi to s ni, rucne ano, nikdy jsem neinvestovala do vlhcenaku, myju v umyvadle, davala jsem latkovky, az ted v roce a pul jednoraz a to jsou fakt palky ☹ Jenze latkove plenky si sundava a nocnik zatim nic. Monitor dechu ne, chuvicka ano... dite jde mit nizkonakladove, nez zacne noait boty. 😀 Na tech nesetrim. Ani na autosedacce.

tulena
17. zář 2016

Kojici polstar ano, bez nej nenakojim. 🙂

hany_bany
17. zář 2016

Ja jsem treba do pul roku plne kojila, takze doporucuju vyckat s nakupem lahvi, sterilizatoru, odsavacky… nic z toho jsem nepotrebovala, ani mliko jsrm nemrazila. Naopak videochuvicka mi prisla super, hlavne na cesty, kdyz jsme byli nekde na chate,videla jsem ze mala uz je vzhuru, sedi, kouka a byla jsem u ni driv, nez se rozkoukala a rozplakala, ze je tam sama 🙂 Taky se nam osvedcil kolotoc nad postylku, kdyz bylo potreba, malou to na chvili zabavilo. Stejne tak hrazdicka a lehatko-to jsme pouzivali tak od tri mesicu. Satek mi taky spoustu veci usnadnil. Vsak uvidis, ja bych toho moc predem nekupovala, spousta veci se da koupit az dle potreby 😉

dc2015
17. zář 2016

Jo a monitor podle donošenosti dítěte a povahy maminky. Já měla přenášené, ale v šestinedělí jsem byla extra úzkostlivá. Takže za mě monitor dechu nej investice 🙂 Pro jiného úplná zbytečnost.

gopina
17. zář 2016

Mě baví,jak tady nekdo napíše "co URČITĚ NE", vždyť je to tak individuální! Ja měla třeba nakoupené 2 podprsenky na kojení, no měla jsem je asi 4x na sobě,prostě mi nesedí, a to kojim i co 2hodiny. Kamarádka zase bez nich nedá ránu. Odsavacku mam manuální, protože mam citlivé bradavky a elektrická mi na nejnižší výkon absolutně nevyhovovala. Kolotoč (jak uz tady nekdo zmínil), nas celkem zachránil,?že se ráno aspon nachystam, nebo něco podelam doma, kdy malý leží a kouká aspon chvíli, povídá si s tím. Prebalovak, vanicku jsme přestali užívat po měsíci. Monitor dechu máme na půl roku. Chuvicky vůbec. Ale do velkého domu bych pořídila. Celkově jsem ty nákupy chtěla brát tak,že se malý prostě přizpůsobí,protože nejsem sběratel věcí, a co vyloženě bude potřeba,tak dokoupime,ted budu ještě mít šátek, ať s ním jsem schopná něco doma udělat,protože přes den nespí. Ale psát někomu, toto určitě nekupuj?? To vůbec,sama poznas az s praxí, co vam bude vyhovovat🙂

klara2606
17. zář 2016

Já jsem koupila je noblečení, postýlku, přebalovák, pleny a "kosmetiku". Fakt základ. Postupně jsem dokupovala podle potřeby. Někdy to sice byli hoňky (zánět v prsu v sobotu odpoledne apod.), ale podle "povinné" výbavy bych měla spoustu věcí zbytečně.

sara84
17. zář 2016

Urcite nakoupit co nejmene, ideal se poptat v rodine a u kamaradek. A co chybne dokoupit. Obchody jsou otevrene stale... Za nas prebalovaci pult= deska na postylce ve tvaru Icka, a uplne stacilo, invrstice 15min casu manzela. Mantinel kolem postylky, zavinovacky( alespon 3) vanicka. Kvalitni kocar (klidne pouzity, a kdyz dobre vyberete nemusite uz pak resit golfky atd. Ja mam Jane slalom a nic jineho uz pro 2 dite, a mame ho pouzity) kojici polstar jsem nevyuzila, bylo hrozne horko a hral. Lehatko byt nemusi, kolotoc prvni miloval, druhy ignoroval. 1 hracku na zaveseni na sedacku/kocarek. Na lahvicky jsem nemela nic a zvladli jsme, ohrev i sterilizaci. Fakt co nejmene a pripadne dokoupit. Uz ted mame ve sklepe 8 bananovek detskych veci...Monitor dechu uz bych asi neresila, stejne nakonec oba spali se mnou. Chuvicku jedine jestli hodne cestujete. Cestovni postylku jsme dostali a pouzili u obou dohromady 3x. No a k nezaplaceni satek/ pozdeji Manduca!

ladyhacek
17. zář 2016

tak to bude mít asi každý jinak. my jsem něměli nebesa nad postýlku a kolotoč přežili jsme 🙂.
Měli jsme monitor dechu a chůvičku > mě se lépe spalo a když se v ložnice zavře tak v kuchyni nebyl slyšet (zvlášť jako malinký)
Pro někoho je i kojííc polštář zbytečnost - pro mě ne - malý má 18m a já používám na spaní 🙂 nebo ho dám vedle něj.
Lituji, že nemáme postýlku kde lze sundat celý bočnice.
Zbytečnost rifle!! I já jich pár mám - měla - spíš jsme dostali měl 1x asi ve 3m aby byl frajer a pak snad až v 9m na Vánoce.
Měla jsem ruční odsávačku pro někoho to je zbytečnost já za ní byla ráda - v jednom prsu se mi tvořilo méně mléka tak sjem stimulovala 🙂.Nebo když byli hodně nateklé. Měli jsem i lahvičky a využili i s odstříkaným mlékem > což se ,,nemá´´ 🙂. TeĎ z nich pije čaj a jsem ráda, že jich mám více.
Zbytečné nezbytečné: napíši co bych si nyní koupila když vím co vím 🙂
__________________________________________________________________
monitor dechu-půjčený z porodnice
kočárek + autosedačka
nosítko/šátek > my měli až od roka nosítka a při druhém určitě pořídím už od malička
látkové pleny-najeli jsem na něj v 7m u druhého bych chtěla dřív
postýlka se sundavací bočnicí
v obýváku jsem měla cestovní postýlku při druhém bych pořídíla kolébku nebo poštář - něco > né lehátko
chránič matrace při nehodách
povlečení cca 3x i s mantinelem (nebo ten alepsoň jeden) Mantinel jsem měla tak abych na něj z postele viděla - až později ho měl kolem hlavičky > kolem celé postýlky také až když byl větší - chtěla sje mna něj vidět
dudlík
odsávačka hlenu na vysavač
nůžtičky
základní lékárna-líh, nurofen-ale nevím od kolika měsíců je, mořská voda
chůvičky (záleží jaký máš dům/byt)
tlumené světlo > měli jsem lampičku a přes ní ručník, u druhé bych pořídila něci jiného
kojící polštář
hřeben
pár hraček - né moc dokupoval bych postupně až se ,,omrzí´´

No je toho tolik 🙂
za mě zbytečnost:
lehátko, kolotoč nad postýlky (akorát se práší), nebesa, nemám ani sterilizátor

anazuzzuzana
17. zář 2016

Ano: nosítko/šátek, kolotoč, hrazdička, chůvička, kočárek, kojící polštář, vajíčko s izofixem, přebalovák - nemusí být nic extra, ale prostě něco, co bude v dobré výšce, aby nebolela záda
Ne: postýlka (už po dvou týdnech šel ke mě do postele - před tím byl hned vedle bez bočnice, ale stejně to na to noční kojení nebylo pohodlné) - kolotoč mám připevněný na naší posteli, dudlík (není dudlíkovej), lahvičky, odsávačka, sterilizovačka - můj savec chtěl jen kozu, takže nic jiného nebylo třeba, mantinely, nebesa a další kravinky... miminko potřebuje jenom maminku - neustále... když vidím ty fotky těch načančaných dětských pokojíčků, kde je uprostřed ta krásná postýlka a maminka spí na druhé straně bytu, tak je mi z toho fakt smutno

lucka662006
17. zář 2016

Prebalovaci pult jsme hodne vyuzili, preci jen prebalujes 6x denne a to uz je znat, kdyz se stale ohybas k prebaleni nekam nizko. Autosedacka je nutnost. Kojici polstar zbytecnost, pouzivala jsem bezny polstar. Latkove plenky se hodne vyuziji. Chuvicka a monitor dechu ano. Z obleceni na zacatek zbytecne rifle, veci s malym otvurkem pres hlavu, boticky, skrtive ponozky,puncosky z umelotiny. Fusak a kocarek ano. Fusak do autosedacky zbytecny. Kremy a mydla z drogerie zbytecne, spise skodi (pokud lekar nerekne).

fire85
17. zář 2016

to je těžký každému fakt vyhovuje něc jiného

kojicí polštář-koupen v těhu, nepoužila jsem téměř, nedávno jsem ho darovala
chůva-za mně ano, používáme i ted po 2,5 letech
přebalovák-2 komody vedle sebe, na tom přebal. podložka
postýlka-měli jsem kolébku, tak spal do půl roku, pak 2 měsíce v postýlce a pak s námi🙂
monitor dechu-měli jsme půjčený z porodky, vraceli jsme už v 5 měsících
odsávačka na vysavač-super věc
nekojila jsem, takže dost lahviček, dávkovač UM
kosmetika-ne, používali jsme jen Linolu.

nikdy jsme neměli kolotoč nad postýlku, nebesa a takový blbsti.

příště si určitě pořídím nosítko nebp šátek.a měli jsme látkové pleny jako na přebalování od 3 měsíců.nemusíš utrácet za papírovky a denně běhat s plným smradlavým košem.

pajula123
17. zář 2016

Nemeli jsme nebo jsme nevyuzili odsavacku na mleko,mantinely do postylky,lahvicky,dudliky,steril.,chuvicky,monitor dechu,maly nesnasel zavinovani,tak ani zavinovacky. Naopak jsem ocenila a hodne jsme vyuzili manducu,hacku,kolotoc nad postylku,hrazdicku s dekou,prebalovaci komodu,pozdeji lehatko. Dobry je perlan misto vlhcenych ubrousku.

dc2015
17. zář 2016

@anazuzzuzana Já bych to neviděla tak jednostranně. Co dítě, to osobnost. Zpočátku spal malý u nás, ale neustále se budit. Caa v 6 měsících jsme zkusili ho dát do pokojíčku a spí o dost lépe... Smutno mi z toho fakt není, on je spokojený, já jsem spokojená 🙂

drzticka81
17. zář 2016

mam dve deti a pokud budu mit treti, tak za me zbytecne: postylka -bude spat se mnou, monitor dechu, prebalovaci pult, kocar s hlubokou korbou, teplomer do vody, vanicka, ruzne matlatka patlatka

jo: autosedacka, satek, manduca, zavinovacka stareho typu, kojici polstar, odsavacka hlenu na vysavac, asi rodinny pojizdny kosik, sportak, zimni a prechodny fusak, neco na zadek-mast, slunecnicovy olej na mazani, pak me napadne asi neco dalsiho

zarucha
17. zář 2016

@lucivalesova Co se týče odsávačky, souhlas s @rousse - rozhodně elektrickou, nebo žádnou, manuální je fakt k ničemu. elektrická je dražší, ale motor kdyžtak pak zase můžete prodat a příslušenství se dá snadno dokoupit. Já na potkání doporučuju Medelu Swing, měly jsme s dceruškou těžký start, dva týdny byla na resuscitačním (ač zcela donošená) a já díky odsávačce nejen rozjela mléko i bez přikládání miminka, ale pak jsem si ho i udržela - malá měla problémy s plícemi a zpočátku kojení nemohla udýchat, a díky medele jsme mlíko udržely a já pak kojila deset měsíců plně. Jinak souhlas, co tu kdo píše, já nepotřebovala popravdě ani chůvičku, měla jsem malou u sebe v košíku přes den (košík - pro někoho blbost, nám se moc osvědčil), před dvěma lety ještě nebyla ta hnízdečka, tak to jsme taky neměly, monitor dechu určitě ano, koš na pleny jsem zdědila, jinak bych nekupovala (nám nesmrděl, ale je to jen taková vymyšlenost navíc) kolotoč je spíš legrace pro rodiče než pro dítě, dítě kouká na cokoliv, co má v postýlce, a dělá mu to stejnou radost - a přeci jen, kolotoč je lapač prachu také. ohřívačku jsem nikdy nepotřebovala, ale mně se zrovna osvědčil elektrický sterilizátor (viz odsávačka, musí se stále čistit), měla jsem parní philips, dodnes (malé jsou dva) v něm čas od času vysterilizuji třeba zubní kartáčky, když jsme nemocní, nebo sklenice při zavařování 🙂

mandala
17. zář 2016

Já u prvního chtěla všechno - na to samozřejmě nebyly prachy, ale mrzelo mě to, u třetího jsem nechtěla skoro nic, protože jsem zjistila, že se dá žít i bez všech vymožeností této doby a spoustu věcí je jen na chvíli. Nech to, až se prcek narodí, uvidíš podle potřeby, ono co vyhovuje jednomu, nevyhovuje druhému, takže jednoznačná odpověd stejně neexistuje. 😉

elvira
17. zář 2016

U nás neuspěl kolotoč nad postýlku, hrací deka, ani chuvicky. Nepořizovala jsem monitor dechu ani kojící polštář. Při propuštění z porodnice jsme kupovali odsávačku, měla jsem manuální a jela u nás nonstop půl roku. Myslím, že žádný univerzální seznam není možné sestavit, každé dítě je jiné.

queequegg
17. zář 2016

Ja bych doporucila neprehanet to s oblecenim, i pro zimní miminko. Kdyz bude hodne ublinkavat tak dokoupit muze i chlap, nam se osvedcily sady z tesca. Hlavne vsecko rozepinaci mezi nozkama. Vibracni lehatko jsme vyuzili az na prikrmy, kolotoc vubec. Investovala bych do kvalitniho fusaku (mame lodger). Kosmetiku pro male mimi temer zadnou, neni treba napr. sampon zvlast a mydlo zvlast. Vanicku jsme pouzivali tak dva tydny, pak sla s lehatkem do vany (lehatko obyčejné, ne to tvarovane). Hodne jsme vyuzili hraci deku. Jak uz bylo receno, pokud nejste nekde, kde se tyto veci spatne shani, nekupovala bych odsavacku ani sterilizator a podobne.