Výbavička pro novorozence, čeho je moc a čeho málo?

ilonka30
11. led 2013

Dnes jsem si ještě vytvořila kompletní výbavu pro mimčo.
Můžete mi napsat, zda je něčeho moc a něčeho zase málo?
Je to dlouhý seznámek :
Základní výbavička pro miminko:

1x kočárek
1x deka+polštářek do kočárku - popřípadě postačí pouze deka do kočárku
1x pytel do kočárku
1x autosedačka
1x zavinovačka do autosedačky
1x postýlka
2x froté prostěradlo do postýlky
1x peřinka+polštář+mantinel do postýlky
1x spací pytel
1x zdravotní matrace do postýlky
2x povlečení do postýlky
2x igelitová podložka do postýlky nebo froté chránič matrace
1x monitor dechu
1x kolotoč nad postýlku
1x komoda s přebalovákem
1x přebalovací podložka
1x nepropustný chránič na podložku
1x chůvičky
5x kojenecké body vel.56 (body hezky drží plenku a neshruje se)
2x košilka(dobré jsou s možností ohrnutí na rukavičky které zabrání poškrábání miminka)
3x bavlněné overálky
2x sametové overálky
3x dupačky vel.56 -62
3x kojenecké kabátky vel.56-62
1x soupravička do porodnice,která bývá hezky barevně sladěná
2x sametové nebo bavlněné botičky na dupačky
2x čepičky - bavlna
5x ponožky
1x bavlněné rukavičky
1x teplejší kabátek( samet,fleece nebo česané froté)
1x balení jednorázových papírových plen
1x balení vlhčených ubrousků na zadeček
10x bavlněné pleny
1x kalhotky na plenky
1x separační plenky
1x rychlozavinovačka
1x nůžky na nehty
1x nosní odsávačka hlenů
1x hřebínek+kartáček na vlasy
1x teploměr do vody na koupání
1x vanička na koupání
2x žínka
2x tetra plena nebo osuška
1x lehátko do vaničky
1x anatomické vatové tyč. do uší
1x digitální teploměr s ohebnou špicí
1x přebalovací jednorázové podložky (FIXIES)
2x kojenecká lahev se savičkami (Avent)
1x kartáč na kojeneckou lahev
1x termoobal na kojeneckou lahev
1x sterilizátor kojeneckých lahví
2x šidítko
1x pouzdro na šidítko
1x řetízek na šidítko
1x pěna do koupele
1x šampon na celé tělíčko
1x olejíčkek po koupeli
1x krém po koupeli
1x krém na opruzeniny
1x 60% líh na pupíček

V zimním období také budete potřebovat:

3x punčocháče
1x zimní overal -kombinéza
2x teplé čepičky (fleece nebo wellsoft)
1x teplých rukaviček,botičky na dupačky-wellsoft

Nezbytné potřeby pro maminku těsně po porodu:

2x balení prsních vložek pro kojící maminky
2x mateřská noční košile s otvory na kojení
2x podprsenka na kojení
2x poporodní kalhotky
2x balení poporodních vložek
1x polštář na kojení
1x pro kojící matky odsávačka mateřského mléka
1x chrániče bradavek
2x stahovací kalhotky pro správné zavinutí dělohy po porodu

Děkuji za odpovědi 🙂

lucininuska
11. led 2013

ještě ilonko pokuď chceš přidej se k nám i sem, si tam radíme atd. .) Kde ucítím první pohyby miminka?

ilonka30
autor
11. led 2013

@lucininuska - tak super, jen piš, budu ráda, tak já jsem ten seznam fakt psala orientačně, je jasné, že některé věci budu potřebovat méně, některé více a některé nepotřebuji vůbec 🙂 Látkové pleny asi nakoupím do zásoby, hlavně se dají použít nejen pro mimčo, takže se určo neztratí 🙂 a zimní věci také nebudu kupovat. Je to zbytečné, když se mimčo narodí v květnu a do zimy vyroste, tak to nakoupím až pak.

lucininuska
11. led 2013

vždyť já taky dávala jsem to asi za 4 netových stránek a když jsem s něčím přišla na moji mamku tak na mě koukala, jako když jsem z jiný planety, přece jen je to 26 let 🙂. Ale mám spoutu kamarádek s miminkama, takže mám leden až únor zabraný na drby 🙂.

krmv
11. led 2013
ilonka30
autor
11. led 2013

@krmv - tak já už mám nakoupené ty druhé do zásoby, byly v akci 🙂 ale chci si na první týdny koupit ty na 2-5 kg mimča. 🙂

ilonka30
autor
11. led 2013

@lucininuska U mě bylo to samé, když jsem se na něco mamči ptala, tak taky, jak si to má po těch letech asi pamatovat 🙂 A díky - Kde ucítím první pohyby miminka? Určo se mrknu 🙂

mitote
11. led 2013

@lucininuska v mikrovlnce to mleko neohrejes tak jako v ohrivacce, neprohreje se komplet... to uz je pak lepsi nalit horkou vodu do hrnku a do toho strcit flasku, ale mikrovlnku teda ne. A sterilizator teda myckou vazne nanehradis 😀 To uz leda spise vyvarit v hrnci, ale jen ne mycka. Ale ono je to kdo co jak potrebuje, ja kdyz si predstavim, ze bych 8x denne a halvne v noci vzdy varila vodu, tak by me asi ranilo

mikov82
11. led 2013

Mam seznámek od kamarádky a co se týče vložek do porodnice - poradila mi, že nejlepší jsou největší inkontinenční, mají dokonce i křidýlka 🙂 takže já jdu do těch 😲 🙂

ilonka30
autor
11. led 2013

@mikov82 No vidíš,to by mne snad ani nenapadlo 🙂

mvkoty
11. led 2013

tak já jsem si vodu převařovala do zásoby a poté jsem jí ohřívala právě v mikrovlnce, rozdělala um a poté dle potřeby chladila. Ořívačku jsem měla na první dítě ale nepoužila jsem jí ani jednou, protože to v tom trvá dost dlouho a nikdy jsem nedělala mléko dopředu ani se to nedoporučuje. Sterilizátor jsem dostala až na druhozorené mimi a použila jsem párkrát. Pokud by měla některá zájem je k dispozici, je to chicco sterilizator do mikrovlnky, na ceně se domluvíme.

mikov82
11. led 2013

@ilonka30 no mě teda taky ne, ještěže má člověk kolem sebe holčiny, co to už maj za sebou a má se kde inspirovat 🙂

mvkoty
11. led 2013

tak jsem našla seznam věcí do výbavičky jen jsem ho trochu poupravila

Soupravička do porodnice - dupačky, body, kabátek, čepička – v. 56 , popř v zimě svetřík nebo teplá mikina
Body s dl. rukávem - v.56 4ks, v. 62 4ks, popř na léto body s kr. rukávem stačí 1ks
Dupačky - v.56 4ks, v. 62 4ks, na zimu jsou vhodné teplejší sametové dupačky
Kabátek slabý bavlněný - v.56 2ks, v.62 3ks
Overal na spaní - v.56 2ks, v.62 2ks,
Mikina - v. 56 1 ks, v. 62 2 ks
Svetřík – záleží na ročním období, stačí 1 ks ve vel. 62
Čepička - bavlněná 2 ks, na zimu teplá čepička 1 ks
Rukavičky - bavlněné 1 pár, na zimu teplé rukavičky 1 pár
Ponožky - bavlněné 2 páry, na zimu teplé ponožky 2 páry
Punčocháče - pro zimní miminka v. 62 1 ks, dále nakoupit podle potřeby či ročního období
Botičky - látkové (capáčky) 1 pár
Teplá kombinéza - dle ročního období, 1ks

VĚCI NA KOUPÁNÍ

Vanička, popř. koupací kyblík
Osušky bavlněné - 2 ks
Žínky 3 ks
Olejíček
Vatové tampony
Líh 60% na ošetření pupíčku

VĚCI NA SPANÍ
Dřevěná postýlka – výhodná je na kolečkách, lze s ní popojíždět po bytě
Matrace do postýlky
Mantinel do postýlky
Povlečení 2 ks
Prostěradlo 2 ks – vespod pogumované
Polštář – do roka se nemá dávat, pod hlavičku stačí bavlněná plena
Peřinka
Rychlozavinovačka či zavinovačka s vložkou - 2 ks
Spací vak – dle vašeho uvážení
Hrací kolotoč – dle vašeho uvážení

VĚCI NA PŘEBALOVÁNÍ
Přebalovací podložka
Jednorázové pleny – aspoň 3 balíky, rozlišují se podle velikosti – podle váhy miminka
Jednorázové podložky - na přebalovací podložku
Vlhčené ubrousky
Koš na jednorázové pleny – dle vašeho uvážení
Krém proti opruzení – rybilka, bepanten – vhodný i k ošetření bolavých bradavek po kojení

KOSMETIKA PRO MIMINKA
Záleží na vašem uvážení co budete potřebovat za kosmetiku. Není dobré nakoupit spoustu dětské kosmetiky a pak zjistit že miminko se nám po ní osype. Ze začátku vystačíte s dětským mýdlem, olejíčkem, šamponem a krémem na zadeček a pak můžete dle uvážení dokupovat

Dětské mýdlo
Olejíček – dobrý je slunečnicový, koupíte v lékárně (lékárnický slunečnicový olej pro miminka)
Krém na zadeček proti opruzeninám
Borová voda na oči – postačí i převařená voda
Ochranný krém proti chladu a větru na zimu, na léto opalovací krém s vysokým faktorem
Dětský šampon
Olejíček do koupele
Mycí krém
atd. Záleží na vašem uvážení, drogerie i lékárny jsou plné dětské kosmetiky.

NA PROCHÁZKU
Kočárek - nejlépe kombinovaný, dobře si rozmyslete jaký kočárek pro vás bude nejvhodnější. Pokud budete jezdit pouze po zpevněných plochách nebo i po polních a lesních cestách apod. A podle toho uvažte co pro vás a pro miminko bude nejlepší. Nabídek je hodně a každý si může vybrat podle svých potřeb a vkusu
Síťka proti hmyzu
Pláštěnka
Nánožník
Taška na rukojeť
Fusak - na zimu
Deka teplá - na zimu
Deka lehká

CO JE DOBRÉ MÍT NACHYSTANÉ
Dudlík, kryt na dudlík, řetízek na dudlík – dle potřeby a uvážení
Teploměr digitální – na měření teploty
Nosní odsávačka - hadičková (v lékárně stojí kolem 20,-), ale pokud by dítě častěji trpělo rýmou doporučuji pořídit odsávačku připojitelnou na vysavač, je to pro dítě šetrné a je to hned
Pleny - bavlněné 20 ks – ochrana oděvu proti ublinknutí, na přebalovací podložku, do postýlky pod hlavičku. Při používání látkových plen místo jednorázových bude potřeba 50-60 kusů.
Monitor dechu - využití u nedonošených miminek
Elektronická chůva – záleží na vašem uvážení
Kojící polštář
Cestovní postýlka – pokud rádi cestujete, nebo navštěvujete známé či rodiče, doporučuji pořídit
Koš na miminko – můžete v něm mít miminko přes den, pokud nechcete stěhovat postýlku po bytě

AŽ POVYROSTE
Ohrádka — dřevěná, síťová
Jídelní židlička — dřevěná, plastová
Nočník
Botičky, sandálky, bačkůrky
Lžičky + termotalířky + příbory
Kartáček na zuby - na prst
Hrníčky
Bryndáčky – nejlepší jsou omyvatelné

NA CESTOVÁNÍ
Autosedačka O — 13kg od narození
Autosedačka 9 — 18kg
Autosedačka 15 — 36kg

olusenka
11. led 2013

Já myslím, že jedna rychlozavinovačka je málo, určitě jsou třeba dvě. Spací pytle jsem koupila dva, ale až po narození, jeden slabý, jeden silnější, naopak povlečení (mám troje) a peřinku a polštářek jsem dosud nepoužila a to je malému rok. Spí od 4.měs. ve spacím pytli. Deku mám taky víc než jednu, určitě min. 3, různé velikosti, různý materiál. Chránič matrace nám stačí jeden, zatím. A místo lihu na pupík jsme na doporučení dr. používali kysličník. Oblečení vel. 56 jsme určitě užili, a to se narodil s 52cm. Některé věci jsme měli půjčené a pokud ne, asi bych to kupovala až po porodu dle potřeby (láhve, sterilizátory, ohřívačky apod.).

mvkoty
11. led 2013

@olusenka v tom s tebou souhlasím, tenhle seznam jsem brala spíš jen jako vodítko co vše pořídit. Některé věci se dají dokoupit po porodu. Já třeba po porodu cestou od dr šla kupovat oblečení velikost 46 protože malá měla 45cm a to byla v termínu. Stejně tak jsem dokupovala deky do kočáru a jiné serepatičky 🙂

jancip
11. led 2013

@mikov82 Inkontinenční vložky nejsou ideální, protože nejsou prodyšné (kvůli správnému hojení)

lucininuska
11. led 2013

@mitote jo to máš pravdu :D

lucininuska
11. led 2013

@krmv já si taky koupím jedničky 1 balení a dvojky 2 balení

lucininuska
11. led 2013

@jancip já někde četla, že to má dýchat a že se doporučuje pokuď je čas tak si lehnout na postel a dát pod sebe třeba ručník a pokrčit nohy.

lrg
12. led 2013

@ssassi To si myslím, že je opravdu věc názoru a proto bych nepsala, že je to NUTNÉ...... Neumím si představit, jak bych pak starší dítě učila spát ve vlastní postýlce a navíc nejsme jen máma a táta, ale taky manželé a pod rouškou noci....... 🙂
To když už, tak bych pořídila takovou postýlku, která nemá jeden bok a přilípneš si jí k posteli.

ssassi
12. led 2013

@lrg však já mám postýlku bez bočnice přilepenou ke své straně postele. dítě spí prostě se mnou. každý dítě samo dospěje do stadia, kdy bude chtít mít svůj klid a tím pádem se samo odstěhuje. ale na to, aby spalo jistě ve svém, musí zažívat jako maličké pocity bezpečí. a ty jinde jak u mámy nenajde.
člověk je jediný z mnoha savců na tomto světě, který svá mláďata odhání od sebe - do postýlek, dětských pokojů....

lrg
12. led 2013

@ssassi Tak to jo, to je pěkné. Myslela jsem, že máš na mysli, aby mimčo spalo veprostřed mezi Vámi dvěma 🙂

mafeska
12. led 2013

@ilonka30 týjo to je seznam 😀 bodýček bych pořídila víc, těch není nikdy dost, výbavičku jsem pořizovala ve velikosti 56 a 62. 56 malá nosila asi měsíc a půl. S tím vybavením na umělou výživu bych počkala až se ti mimi narodí aby se ti třeba ten sterilizátor neválel doma zbytečně. Já měla pro případ nouze ve výbavičce avent lahvičku 125 ml a 1 dudlík (využila jsem hned po příchodu domů nekojila jsem) a stačilo. termoobal na láhev mi řpijde zbytečný.
Kosmetiku bych zredukovala na tuhé mýdlo, šampon, tělové mléko, na prdelku sudocrem nebo bepanthen.
Postýlka, matrace, chránič matrace mám tento a jsem spokojená http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4014... je to silná bavlna, zespodu pogumovaná, přikrývku a polštářek do postýlky jsem koupila jako sadu, polštářek nepoužívám, 2 froté prostěradlo, 2 povlečení, klasické deky mám asi 3 a využiju je všechny.
Přebalovací podložku mám tuhle http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/7002... a spokojenost
Plenky tetra 10 bílých 5 obrázkových, později jsem dalších 10 přikoupila, malá hodně blinkala., osušky tetra 3.
Oblečení přikoupila bych ještě bodýčka, ono taky záleží co si postupem času oblíbíš, zrovna ty bodýčka jsou jasný, dupačky a košilky jasem používala pouze ve vel 56 a vel 62 pak už je je přestala kupovat a oblíbila si kombinaci body+punčošky a to mám ráda doteď, tepláčky nekupuju, na spinkání overaly.
Odsávačka hlenů je výborná na vysavač.
Nůžky na nehty používám klasické co máme my, dětské jsem nekupovala.
O spacích pytlech, šátků na nošení a zimních kombinéz si myslím své, za mě jsou zbytečné. Bez těhle věcí jsem se obešla.
Alenka se narodila v červenci a zimní věci jsem jela nakupovat až s ní v kočárku, dopředu bych neodhadla velikost.
Když ti bude něco scházet sedneš k pc objednáš a druhý den máš balíček doma.
Pro sebe 2 balíky vložek, jednorázové kalhotky (mně stačilo 5 ks), koj podprsenka, vložky do podrpsenky, noční košile s knoflíčky.
JInak mě už nic nenapadá 🙂

mafeska
12. led 2013

A k přípravě mléka v mikrovlnce, ohřívač nemám, přijde mi zbytečný když mám mikrovlnku nebo kastrůlek s vodou. Alenka je na UM od narození, dělám tak že maliju vodu do lahvičky a dám do mikrovlnky. Vyndám, promíchám a nasypu mléko, pokud je teplejší schladím pod vodou z kohoutku. Nebo je možné ohřát si vodu do láhve na teplou vodu a v lahvičce to doředit. Pro mě je nejjednodušší mikrovlnka.

aneta0707
12. led 2013

@mafeska nebudu ti to vymlouvat, ale treba ten spaci pytel je uzasna vec pokud doma topite v kamnech (v dnesni dobe sice nepochopitelne, ale jeste takovy lidi existujou) kdyz zapomenu v noci prilozit, tak vim, ze mimi se mi neodkope a nenastydne. navic si nemuze prikryt hlavu jako klasickou dekou. ja si zas myslim svoje o sterilizatoru a dalsich "technickych" vymozenostech co tahaj z lidi penize 🙂

@mafeska taky sem to tak resila. mela sem prevarenou vodu v termosce a ve flasce. pak jsem to jenom smichala na pozadovanou teplotu a bylo hned hotovo 🙂 navic je to pohodlnejsi, nez tahat s sebou na prochazky ohrivac lahvi a pak hledat, kde ti ohrejou vodu

mafeska
12. led 2013

@aneta0707 bydlíme v bytovém domě takže starost s přikládáním nemám, topí nám plynovým kotlem, do našich podmínek je rpostě zbytečný. Co člověk to názor to je jasný. Já jsem třeba nevěřícně kroutila hlavou v diskuzi o oblékání v zimě. Když jsemřešila výbavičku, našla jsem si na netu několik seznamů, přinesla jsem to ségře, mamině od 2 dětí a vždycky mi to tak vyškrtala že jsem řikala ale vždyť já si toho nakupování vůbec neužiju. Byla jsem ale ráda, poradila mi a ušetřila spoustu peněz za nepotřebné věci jako třeba nůžky s kulatou špičkou (i když to je jen malinký detail) a já jsem měla výbavičku kterou jsem opravdu se vším všudy využila.

ilonka30
autor
12. led 2013

@mafeska Super, děkuji moc za zprávu... 🙂

ilonka30
autor
12. led 2013

@mafeska Také mi připadá, že bych musela být milionář, když bych to vše měla nakupovat a po tolika kusech 😀

mafeska
12. led 2013

@ilonka30 mně ty moderní vymoženosti prostě přijdou zbytečný a ještě k tomu když vidím kolik co stojí a při tom se to dá doma bezproblémů nahradit nebo vymyslet jinak tak je to fakt děs.
Já teda ani nevlastním přebalovací pult 😀, ségra mi ho vymluvila a pak když jsem se rozhédla po bytě nebyl by ani kam dát, máme 2kk.

sarkar
12. led 2013

@ilonka30 Ahoj, zrovna kompletuju výbavičku, tak mě ten tvůj seznam zaujal.
Já určitě nebudu mít monitor dechu (myslím, že se hodí spíš pro nedonošený miminka a úzkostlivější matky, než jsem já - to nemyslím ve zlým!), nekupovala jsem lahvičky (jen jednu malou, páč jsem chtěla skleněnou) ani stelirizátor ani ohřívač ani odsávačku (nevím, jestli budu moct kojit, i když nic nenaznačuje tomu, že nebudu), to mi přijde jako zbytečnost, i když o penězích to u nás rozhodně není. Zatím nemám ani pytel na spaní ani žádnou zavinovačku nebo fusak extra do autosedačky - malá prostě bude do auta nosit kombinézu.
Kosmetiku objednávám dneska přes net od weledy, beru šampon, olejíček, pečující mléko, pak nějakej balzám vhodný do zimy, vše měsíčkový, kdyby to malá nesnášela, tak to použiju já 😀 Pěna do koupele mi přijde zbytečná.
Budu látkovat, mám nějaký čtvercovky, AIO atd., do porodnice jsem si navíc přikoupila balík eko jednorázovek beaming baby, pak mám nějaký neparfémovaný a "zdravější" vlhčený ubrousky a pak ty klasický krámy do porodky, síťovaný kalhotky, vložky Batist + Samu (na vyzkoušení jsem vzala od každýho jeden balík), ...
Chtěla jsem pořídit nosítko, ale nevím, jak se v tom malý bude líbit, takže si ho vyzkoušíme až bude malá na světě. Stejně tak ještě nemám dětský lehátko (slyšela jsem, že stejně se má používat na max. několik málo desítek minut denně), ale mám hrací deku.

K oblečení se vyjadřovat nebudu, já toho budu mít asi miliardu, něco jsem nakoupila já přes bazárky a pak jsem ještě hromadu dostala od šéfový a samozřejmě i od mý ségry a od známých, ještě to nemám komplet vytříděný, tak nevím kolik čeho mám, ale je toho dost. 😀

ilonka30
autor
12. led 2013

@sarkar - Já jsem právě dala dohromady věcí z vícero eshopů a co se tady dočtu, tak to koupím a zbytek buď vůbec, nebo až po porodu, také právě nevím, zda se rozkojím nebo ne. 🙂 Jinak už mám také přes eshop objednánu Weledu 🙂 Tak jsem zvědavá, jestli to mimču nebude vadit 🙂 Pěnu do koupele, to jen pro komfort, třeba ji ani nevyužiji 😀