Je nutné mít jako OSVČ firemní účet?

ekuklova
9. črc 2015

Je nutné mít jako začínající OSVČ (paušál) - řemeslná činnost - mít firemní účet? Hlásí se pak někde?

miky
9. črc 2015

@ekuklova firemní účet si zakládat nemusíš, není to podmínka - děláme účetnictví několika OSVČ, kteří nemají účet a bez problémů 😉

78marcela
9. črc 2015

Ja mela zpocatku jedn ucet na soukrome i firemni platby. Akorat jsem musela pak kazdou platbu zvlast rozlisovat, bylo s tim o dost vic prace. Takze jsem to rozdelila zvlast, a je to mnohem jednodussi a prehlednejsi. Navic bez poplatku, protoze jsem založila nove ucty ve fiu (firemni) a v mbank (osobni). Obe jsou bez poplatku, zatimco v minule bance jsem platila skoro tri stovky mesicne.

nov777
9. črc 2015

@ekuklova Probirala jsem to se tremi ucetnimi. Oficialne mas mit firemni ucet. To, ze to v praxi vetsina lidi nedela, ze zase neco jineho.

miky
9. črc 2015

@nov777 a co vám na to řekli na FÚ? I když chodíme s klienty na kontroly, tak nikdo nic neříkal, že by měli mít účet.

78marcela
9. črc 2015

@ekuklova aha, tak ja to mozna nepochopila, nevim, zda se ptas na firemni ucet vubec nebo zda to muzes sloucit se stavajicim osobnim. Ucet mit nemusis, ale lepe to vypada, pokud by clovek delal neco pro firmy atd. Firmy vetsinou vyzaduji fakturaci na ucet, v hotovosti neakceptuji platby.

nov777
9. črc 2015

@miky Dva z tech dotazanych pracuji na fu. Jedna dokonce dvacet let. Rikam, co ki bylo sdeleno.

miky
9. črc 2015

@nov777 děkuji za info 😉

ekuklova
autor
9. črc 2015

@miky
@78marcela
@nov777
Děkuji za odpovědi, účet bez poplatků si asi založit lze, to zase není takový problém a pokud se nebude využívat, tak se prostě zruší.

78marcela
9. črc 2015

@ekuklova presne tak.

nov777
9. črc 2015

@ekuklova Taky mam firemni fio jako @78marcela a jsem moc spokojena. Doporucuju.

pavlinka_zetko
9. črc 2015

Pracovnice na FU nepovažuju za relevantní zdroj. Nedávno mi tady jedna maminka psala, jak jí řekli na FÚ, že PPM je zdanitelný příjem a musí ho uvést do daňového přiznání a zdanit. Té mamince jsem nevěřila, tak jsem si vzala kontakt, na ten finančák zavolala a spadla mi čelist...
Každopádně já jsem měla dlouhou dobu svůj soukromý a "podnikatelské platby" jsem měla na něm. Pak jsme si s manželem založili společný, je vedený na něj a těch pár korun, co si vydělám, mi chodí tam. Ale samozřejmě asi nejpohodlnější možnost je mít nějaký zvláštní účet zdarma.
Pokud si dobře vybavuji, číslo účtu se uvádí do daňového přiznání i výkazů pro zdravotku a sociálku.

ekuklova
autor
9. črc 2015

@pavlinka_zetko
Přínosné info.... ano sociálká a zdravka... to bych nejraději, aby se strhávalo z účtu....
Tak možná by i stačilo, když máme účet u Air bank, zřídit k němu nový s jiným číslem a používat jako firemní...lze tam při jednom poplatku založit až 10 samostatných účtu vč. karty.

blanka.k
10. črc 2015

@ekuklova Pokud je to OSVČ jako fyz.osoba, tak stačí mít 1 "běžný účet" - jen je pak v tom trochu zmatek. Mám účet u Mbank a prostě k němu mám 2 spořící a právě na ten 1 z nich si nechávám posílat platby od klientů (90% platí a účet). U právnické osoby, s.r.o atd. je to už nutné mít zvlášť 😉

ekuklova
autor
10. črc 2015

@blanka.k Ok, SUPER!