Je to překážka na straně zaměstnavatele nebo ne?

zuzina_m
28. čer 2019

Ahoj holky, před mateřskou jsem pracovala jako dělník ve fabrice na 3 směny. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Dcera jde od září do školky a v práci mi řekli, že mi neumožní pracovat na zkrácený úvazek ani na 1 směnu. Prý mám dát výpověď dohodou a najít si práci jinde. Myslela jsem, že aspoň budu mít nárok na odstupné, je to překážka na jejich straně, ne? Pecuji o malé dítě, nebo myslíte (víte), že mají pravdu? Díky za odpovedi😉

caverina
30. čer 2019

@blondynka400 no ja bych zamestnavatele zas takovymi chudacky nenazyvala🙂 uvedu priklad...znama dlouho hledala praci jen na jednu smenu,protoze byla samozivitelka a prakticky bez nulove sance,ze by se mohla spolehnout na jakoukoliv pomoc s vyzvedavanim a pomoci s ditetem....byla ochotna vzit doslova cokoliv....na 90% procent takovych mist byl pozadavek,aby uchazec byl OZP.....podotykam,ze neslo o chranene dilny....a proc asi? Protoze,je to pro zamestnavatele vyhodnejsi financne...nevyznam se v tom,ale bud ma diky temto zamestnancum ulevy na danich nebo mesicne na ne dostava nejaky a podle mne ne maly financni prispevek🙂...a ze mu takovy zamestnanec chodi kazdou chvili na nemocenskou?nebo ze mu to po trech mesicich vzda,protoze to nezvlada? Neni problem...na vratnici jich stoji dost...🙂 znam nekolik firem ve svem okoli,kteri kazdou chvili hledaji takove zamestance,ale zase jen OZP....

pathan
30. čer 2019

@caverina Můj manžel OSVČ se jednou rozhodl, že si k sobě někoho vezme. Vzal absolventa z pracáku, takže dostal dotaci, ale musel mu dát smlouvu na dobu neurčitou. Měl chvění ho vyhodit ve zkušebce, ale nakonec si řekl, že mu dá ještě šanci. Kluk nebyl žádná hvězda, muž mu zaplatil hooodně drahé školení, za které by on sám v době, kdy začínal, byl neskutečně vděčný a milý chlapec ještě prskal, že je to o víkendu a že to chce proplatit pracovní sobotu. No skončilo to tím, že na další školení odmítl jet. Manžel s ním rozvázal pracovní poměr dohodou pro nadbytečnost, takže borec dostal odstupné a když se celá ta akce spočítala, tak vlastně muž na tom nijak nevydělal, ale zas naštěstí ani neprodělal, ale rok vkládal emergii do někoho, kdo pak stejně šel doplňovat zboží do supermarketu. Choutky na zaměstnávání kohokoliv ho přešly, protože tenhle byl ze všech uchazečů zdaleka nejlepší.

terry1512
30. čer 2019

@pathan a to jsi vydedukovala z čeho?
Ve směnném provozu jsem dělala po škole 12h/ranní a noční.
Mě přímo se netýkalo toto.
Ale měla jsem kolegyně které tak chodily, a oproti tomu někteří muži i ženy chodily jen noční. A problém to nebyl žádný.

Pred MD jsem pracovala už jinde 5 let, a mám tam smlouvu na dobu neurčitou.
A momentálně řeším návrat a úpravu pracovní doby. Vzhledem k tomu že syna nevzaly do školky, a další rok doma fakt být nechci.

martinka_33
30. čer 2019

@pathan vidíß já jsem třeba za svobodna dělala radši odpolední a noční, protože se mi nechtělo vstávat ve 3 ráno a dovolenou jsem si zásadně nebrala o prázdninách ani na Vánoce, to jsem nechávala těm co maj malý děti.. Ted se karta obrátila, radši vstanu ve 3 na ranní, abych byla odpoledne s dětma a dovolenou chci zásadně v srpnu a na Vánoce

drep
30. čer 2019

@terry1512 hele, já to chápu u fabriky s třista zaměstnanci, kde se ten “přebytek” nočnićh trochu naředí (ale plá bych tam psát nechtěla). Ale když budeš standardní nemocniční oddělení se dvanácti sestrama, směny ve třech, tak pokud jich šest bude mít dítě do patnácti a bude chtít striktně jen denní (anebo striktně jen noční, protože v noci pohlídá manžel, to už je fuk), tak to prostě umožnit nemůžeš. Máš naplněnou systemizaci, čili dalšiho zaměstnance přijmout nemůžeš a nemůžeš zbylé půlce nařídit, že budou chodit jen na noc (anebo jen na den a přijdou o příplatky na noc). Já jsem v reálu zažila holky, co preferovaly jedno nebo druhé z různých důvodů, většinou tedy kvůli dětem, ale žádná kvůli tomu nedělala zlo, ale prostě to povyměňovaly. Ale to byla jen jedna z těch dvanácti na standardu anebo na jipu 2 ze 24 (navíc jedna chtěla jen noc a jedna jen den).

terry1512
30. čer 2019

@drep v nemocnici je to problém no.
Tam si to opravdu s největší pravděpodobností obhájí. Tam pak jediné zkusit přeřadit jinam, na ambulanci nebo tak.

Ale v tom obchodě ,nebo fabrice třeba, to problém není, akorát není ta ochota.
A plánování není o moc složitější, pokud jeden střídá druhého.

sudylichozrout
30. čer 2019

@terry1512 jen me napada, proc myslis, ze to ve fabrice neni problem? Vyroba je planovana dopredu a presne na pozadavky odberatelu, zejmena automobilek. Jakykoliv zadrhel na strane subdodavatelu zpusobi to, ze se rozpadne cely retezec treba ve Skodovce a musi se znovu a rychle davat dohromady. A neni to sranda, ba naopak. Treba v te Skodce jen v MB jede vse na vteriny, dela tam 18 tisic lidi, kteri jsou zavisli na tom, ze vsechno poslape jak na dratkach.

terry1512
30. čer 2019

@sudylichozrout shodou okolností jsem pracovala taky ve fabrice která dělala pro automobilový průmysl (Tyco v Kuřimy , kousek od Brna )
A problém to nebyl. Lidé se domluvily s mistrem, posvetil to nadržený a vyřešeno.
Žádnej problém.

Já bych chápala kdyby to nešlo jako že prostě všude.
Ne ale v případě že někde, pro někoho to jde, a pro jiného u toho stejného zaměstnavatele to nejde.
Tam asi nebudou provozní důvody, ale spíš tlačenka a ,,jiny" zájem.

caverina
30. čer 2019

@sudylichozrout tak v tom s tebou az tak souhlasit nemuzu....zadna fabrika neni postavena na jednotlivci....tzn.ze kdyz jeden vypadne,ze nastava problem...vzdy je to udelane tak ze kazdy je na urcitou dobu postradatelny aniz by to ohrozilo vyrobu....nevim jestli ze zakona ma takovy zamestnavatel pravo neumoznit jen jednu smenu nebo je to spise jen na jeho dobre vuli,ale rozhodne pro nej takovy zamestnanec neni az takovou pritezi jak se muze zdat....

sudylichozrout
30. čer 2019

@caverina no ja nevim, kdyz jsem videla ten retezec ve Skodce a na nej navazanou i logistiku dilu odjinud, to byl takovy masakr. Videla jsem tam i to, jak se jim zpomaluje a zrychluje denni vyroba na lince podle toho, jak slape ten logisticky retezec. Ale nepracuji tam, takze nevim uplne detailne. Ale myslim, ze zrovna ve Skodce asi vyjdou vstric, pokud to je jen ttochu mozne. Jenze neni to asi uplne vzdy a na vsech pozicich, no.

terry1512
30. čer 2019

@sudylichozrout ona škodovka celkově je úplně jiný svět. Od práce, až po plat. A podmínky za kterých tam ty lidi pracují.

Naprosto chápu že někde to opravdu nejde, ani kdyby všichni moc chtěli.

Vadí my ale přístup, a ten je zrovna i v mém případě. Že pro ,, vyvolene" to není problém uzpůsobit. A pro ,,normalni" to problém je.
Pak se opravdu budu ohánět právem, a poženu to klidně přes právníka až k soudu. Nebo se normálně domluvíme na odstupném , a nebudeme si dělat vzájemně problémy.

caverina
30. čer 2019

@sudylichozrout tak vzdycky mas vypadek zamestnancu...dovolena,nemocenska,paragraf...a presto ta fabrika funguje bez problemu...zvlast takove kolosy jako je Skodovka...ja vim o cem mluvim...pred materskou jsem delala laborantku ve fabrice a doopravdy to problem nebyl....samozrejme,ze se to nemuze umoznit kazdemu kdo si o to rekne,to by uz problem byl🙂 ale pokud si to pozadala zamestnankyne,ktera uz ve firme pracovala tak pokud to jen trochu slo tak se ji vyhovelo....ale zase ..nevim jestli proto,ze na to ze zakona pravo mela nebo to byla jen dobra vule zamestnavatele...

sudylichozrout
30. čer 2019

@terry1512 nechci, aby to vyznelo ve zlem, ale ono je pravdou, ze lepe se vychazi vstric kvalifikovanemu zamestnanci, ktery je pro firmu oporou, je treba klicovym clenem tymu, vytecnym obchodnikem, talentovanym managerem a jehoz prace je kancelarska, nez "obycejnemu" delnikovi, kterych je vsude plno. Neni to spravne, ale byva to tak a je to z mnoha uhlu pohledu i pochopitelne.

terry1512
30. čer 2019

@sudylichozrout s tim určitě souhlasit můžu.
Akorát se obávám že drtivá většina žen co takovou změnu potřebuje je ten řadový zaměstnanec, kterých je tam víc.
A tak jako všude i mezi těmi ,, obyč" zaměstnanci jsou tutam kamaradi,spolužáci atd... A těm se vstříc vyjde, a ten co není kamarád má smůlu.

V mém případě je nás tam asi 15 na stejném místě.
Jen někteří požívají,, výhody " pramenící že známosti.

Tyto úpravy většinou potřebuji právě maminky v těch dělnických profesích, ( kterých je všude mraky ) které nemají ty manažerské platy a nemůžou si dovolit chůvy atd...

Většina takových žen, skopí uši, nechá se vlastně vyhodit, a pak jim je ještě spíláno že nepracují a berou dávky.

Celkově ten systém je špatně nastavený.
Na jednu stranu se tlačí aby šly ženy pracovat co nejdřív, na druhou jim nikdo nechce umožnit práci tak aby to skloubily dohromady s rodinou.
A ne každý můžu třeba podnikat.
Ale to už je vyšší politika, a ten tlak na zaměstnavatele by musel přijít shora.

sudylichozrout
30. čer 2019

@terry1512 jo, popsala jsi to dobre, tentokrat fakt souhlas. Prace na zkracene uvazky je malo. A chteli by to rozsirit 🙂

pathan
30. čer 2019

@terry1512 Pardon, spletla jsem si tě s někým jiným.

Jinak v nemocnici si to pravě neobhájí, jeden z rozsudků ve prospěch zaměstnankyně padl ohledně nemocničního provozu a dotyčná byla zdravotní sestra (chtěla jen nočni a víkendové směny).

terry1512
30. čer 2019

@pathan v pohodě.
To jsem právě psala, že v nemocnici to bude větší problém. Jediné se domluvit na přeřazení na jiné místo, nebo tak. Kde by to tolik nevadilo třeba.

pathan
30. čer 2019

@terry1512 Ale ten rozsudek byl ve prospěch zaměstnankyně, soud dal za pravdu té sestře, nikoliv nemocnici.

terry1512
30. čer 2019

@pathan jo to jsem četla.
Měla jsem na mysli třeba tu ambulanci u soukromníka. Že tam to asi neprojde.

drep
30. čer 2019

@pathan taková sestra, předpokládám, že tam vydržela měsíc, než dala dobrovolně výpověď. Protože jinak řečeno chtěla jen ty dobře placené služby s příplatky. To je super, to jí kolegyně, které díky tomu přišly řádově o nékolik tisíc výplaty, musely milovat a určitě ji nenepříjemňovali život. A je fakt fajn, že tohle posvětí soud 🙈

blondynka400
30. čer 2019

@terry1512 2 směnný a nepřetržity provoz je dost rozdíl 🙂. Navíc jsem se ptala,z jaké pozice to znáte... Každopádně už je mi jasné, ž čeho pramení Vaše výroky,to že jste se se zaměstnavatelem nepohodla. Ale dle Vašich příspěvků se ani nedivím 🙂. A vidíte,já si naopak myslím, že většina firem je normálních a slušných, když se tak chová i druhá strana, hlavně v dnešní době 🙂

blondynka400
30. čer 2019

@caverina tohle je ale něco jiného. Každý zaměstnavatel má povinnost mít určitě procento zaměstnanců OZP a když to neplnis, musíš buď zaplatit a nebo brát od firem s náhradním plněním. Což ani jedno není úplně ideální. Hlavně když máš hodně zaměstnanců,fakt se to prodraží, takže člověk je za každého OZP rád. A to že pracovní výkon a dost často i docházka je mizerná,je věc jiná. Stále se to vyplatí.... Bohužel k tomuto ale zaměstnavatele nutí stát. A když si pak vezmeš, že tito lidé k tomu dost často pobírají plný invalidní důchod, asi není něco tak jak má být. Nekvalifikované matky samoživitelky to nemají jednoduché,to je pravda... Ale za mne je vše o tom,co proto člověk dělá...

terry1512
30. čer 2019

@blondynka400 2 směny po 12 hodinách.
Tak nějak si myslím že den ma 24 hod. nebo u Vás ne?

A v tom provozu už dávno nepracuji. Chtělo by to líp číst.
Se zaměstnavatelem jednám slušně, a dle zákona. Totéž vyžaduji od něj. A kupodivu jsem problém zatím nikde neměla.

caverina
30. čer 2019

@blondynka400 takova samozivitelka chce pracovat...co jeste vic ma proto delat? a jen prosim te nezacinej s tim,ze si ma nejakym zpusobem zvysovat kvalifikaci....za prve ne kazdy ma hlavu na to,aby se vzdelaval a za druhe jak by to tu vypadalo,kdyby kazdy mel maturitu? Myslis,ze by pak nekdo chtel delat rukama? Asi dost tezko....lide se zakladnim vzdelanim nebo vyucnim listem snad taky maji pravo- povinnost pracovat....a co se tyka tech OZP...vim,ze kazda firma ma povinnost zamestnavat urcite procento takovych lidi,ale ja znam firmu,ktera zamestnava skoro vsechny takove zamestnance...to uz neni o povinnosti ale vycuranosti...a neni to rozhodne lehka prace ani pro zdraveho cloveka natoz pro cloveka se zdravotnim omezenim..

sudylichozrout
30. čer 2019

@caverina tak maturitu urcite mit kazdy nemuze a ani by nemel mit, jinak takova zkouska ztraci smysl. Uz dnes je to na povazenou, kolik lidi ji ma, i kdyz by ji mit nemelo. Nicmene s postupujici automatizaci by se meli lide, kteri pracuji ve fabrikach, ucit novym dovednostem, protoze jejich stavajici praci za cas prevezmou roboty (nikoliv roboti). Bude treba se preorientovat na trochu jine prace. Ano, ne kazdy ma na to, aby se ucil, nebo na sobe pracoval. Nekteri takovi lide delaji vice mene nekvalifikovanou praci a neaspiruji na jakoukoliv zmenu. Pak ale maji holt v te pracovne-socialni hierarchii nejnizsi pozici a nemuhou si vyskakovat, diktovat podminky. Ale samozrejme se muhou ohrazovat a branit, pokud s nimi neni prace resena dle zakoniku. Nicmene takovym lidem zkratka malokdo vyjde vstric byt jen o radek nad ramec jeho zneni. Tak to bylo, je a bude. Jakmile zamestnavatel vidi jakoukoliv snahu, byt by to mel byt jen se zajmem absolvovany kurz, verim, ze vyhovi rad.

drep
1. črc 2019

@sudylichozrout no, upřimně, já když vidím, jak se s požadavky např. Na zkrácený úvazek zachází u nás v nemocnici a tam se většinou týkají vysoce specializovaných pracovníku -doktorů a sester - tak si tím tvrzením úplně jistá nejsem. Např. Důvod chronicky nemocného potomka nebyl dostatečný ke zkrácení úvazku jednoho atestovaného pediatra. Tak už dělá dětského praktika. Trošku mi přijde, že kvalifikovaný doktor je skoro na obtíž, stojí moc peněz a dá se nahradit levným absolventem nebo lékařem s kmenem (z pohledu managementu).

blondynka400
1. črc 2019

@drep ono v tomto oboru je to něco jiného. Ale bohužel musím souhlasit s tím, že personální politika nemocnic je občas šílená. A přitom třeba co se týče doktorů tady není variabilita a zkrácené úvazky vůbec problém,ba naopak. Ale v některých nemocnicích žijí 20 let pozadu a pak se diví...

@caverina o to vůbec nejde. Spíš jen znám spoustu lidí,co tvrdí, že budou dělat všechno a jak nemůžou najít práci a když to začneš rozebírat detailně, zjistíš, že situace je maličko jiná a problém je spíš na straně daného člověka. A jedno,zda má základní vzdělání a nebo doktorát. Ad ty OZP, nějak nechápu,kdo by z toho co měl, mít fakt ve velkém lidí z OZP,vyjma firem,co chce dodávat na náhradní plnění a nebo se to přes ně pouze fakturuje.. Žádná velká finanční výhoda pak není...

blondynka400
1. črc 2019

@terry1512 jenže dvou směnný nepřetržitý a provoz na 3 směny je sakra rozdíl ohledně plánování. To se vůbec nedá porovnávat.... Jasně,dle zákona 🙂. Naštěstí umím číst a vidím,co zde píšete. Přeji hodně štěstí a jsem ráda, že vás jako zaměstnance opravdu nemáme .-)

terry1512
1. črc 2019

@blondynka400 no pokud Vám dodržování zákona nic neříká tak díky bohu že nepracuji pod Váma.

Co je divného na tom , chtít jednat dle pravidel?
Mám sjednané nějaké povinnosti, s tim i nějaká práva.
A pokud je někdo poruší, ať už já nebo zaměstnavatel plynou z toho sankce. Pro obě strany.

Akorát většinou zaměstnavatel se z toho neplnění povinností snáz vykrouti.

blondynka400
1. črc 2019

@terry1512 asi takto, já vždy svojí práci dělala a dělám tak,aby byl spokojený zaměstnavatel a zaměstnanec. Pro lidi dělám asi víc věcí, než co bych měla. Zákon nezákon. Pro mne jsou moji zaměstnanci důležití, není to je jenom číslo, ať jich je stovky ve dvou zemích. Vsechny znam včetně jména a pár věcí o nich. Měla jsem to tak v firmě,co měla přes 4 tis zaměstnanců. Ale když se někteří lidé chovají jako vám podobné, neznám bratra. A můžete být 100 procentně jistá, že bych to vyhrála .-)