Jistota zaměstnání po mateřské. Jaký na to máte pohled vy?

nikjean
15. črc 2021

Ahoj,
ráda bych otevřela diskusi na téma "práce po mateřské". Přečetla jsem zde spoustu diskuzí, kde je zmíněno, že ženy odcházejí na mateřskou (respektive na rodičovskou), přestože nemají stálou práci - buď rovnou z pracovního úřadu, nebo jim během těhotenství skončil pracovní poměr atp. a neřeší budoucnost - ve smyslu, kam po mateřské (finance atp.). Za sebe musím říct, že tohle je můj strašák, vždy jsem tvrdila, že budu plánovat rodičovství ve chvíli, kdy budu vědět, že mám stabilní práci a budu se moct po mateřské na pracovní místo vrátit beze strachu - díky bohu se mi to daří, ačkoliv vím, že jistotu člověk nemá nikdy, ale myslím, že chápete, co tím myslím.

Tak mě zajímá, jaký máte na to pohled vy? Případně zkušenosti, jak dlouho jste hledaly novou práci po mateřské? Zda li to bylo náročné, protože je jasné, že my ženy jsme v tomto trochu v nevýhodě - kdo by chtěl zaměstnat ženskou, která je 3 roky mimo provoz a věčně doma na PN s nemocným dítětem. 😒

malenka3
16. črc 2021

Já šla na mateřskou v době, kdy jsem věděla, že mám za sebou již určitou profesní kariéru, že až se jednou budu vracet, budu mít na čem stavět. Smlouva na dobu neurčitou je v tomto ohledu spíš bonus, ale není pro mě podstatný, protože vím, že ve svém oboru a se svým jménem seženu místo i u konkurence nebo u některého z klientů. Každopádně smlouva na dobu neurčitou mi přinesla jinou výhodu, a to možnost částečného úvazku z domova při rodičovské dovolené, což je k nezaplacení, takové možnosti se těžko hledají.
Do práce se budu vracet až za dva roky nejspíš, v tuto chvíli mi smlouva na dobu neurčitou a moje pracovní historie tam dává velkou výhodu, a tou je vyjednávací pozice pro to, až budu nastavovat práci při dvou dětech. Kdybych nastoupila někam nově, diktovat si budu jen těžko. Tady vím, že šéf udělá hodně, abych neodešla ke konkurenci.

codal
16. črc 2021

@nikjean já jsem si myslela, že jistou práci mám, přesto mi bylo řečeno, že bohužel pro mě nebude plný úvazek a tak jsem stejně byla nucena nové místo hledat. Ale dostala jsem odstupné. Místo jsem našla během dvou měsíců, takže v pohodě,ale byl to stres ne že ne.

madbetka
16. črc 2021

Mám smlouvu na neurčito, ale přestěhovali jsme se, takže do původní práce se určitě nevrátím. Nicméně jako učitelka práci určitě najdu, nebojím se, že ne 🙂

hojda
16. črc 2021

Vracela jsem se po 6 letech, původní zaměstnavatel mi nabídl velmi dobré podmínky (zkrácený úvazek + HO).

lenickakl
16. črc 2021

Pockala jsem si na smlouvu na dobu neurcitou, nebyl duvod me po rd nevzit zpet a navic u nas s pracovni dobou vychazi matkam vstric. Do prace jsem se vratila loni v kvetnu, osetrovani na dite jsem zatim mela jednou na tyden za ten rok a kousek.

inkheart
16. črc 2021

@jajulin s tím úplně souhlasím, taky se mi nelíbí trend pozdního mateřství z důvodů finanční 'jistoty'

antoinet
16. črc 2021

Já jsem poprvé otěhotněla v 28 letech, práci jsem měla dobrou, ale náročnou a v ten moment pro mě šla úplně do pozadí, rozhodující byl spolehlivý partner a dobré bydlení.
Teď po 3 dětech a stěhování do nového domu jsem hledala novou práci a našla, v úplně jiném oboru, ale dle mých aktuálních požadavků (poloviční úvazek, blízko od domu).
Takže za mě je fajn, když má někdo propracované plány, ale život často naplánovat nejde 🙂

marimanta
16. črc 2021

@inkheart jj, taky souhlasím. Kolik takových odkládalo a odkládalo, načež zjistilo, že to nejde 🙁

drep
16. črc 2021

@malenka3 mám to podobně, otěhotněla jsem s určitým renomé (a atestací), smlouva na neurčito je teď spíš výhoda pro šéfa, že se mu vrátí m. Resp. Navýším úvazek, home office (v našem oboru rarita) mám už dlouho a maličký úvazek taky. Několik pracovních nabídek jsem dostala i jako máma batolete, buď na pár hodin nebo s uzpůsobením mým časovým možnostem, něco jsem vzala, něco nakonec odmítla, ale ty nabídky jsem dostala díky tomu, že mám něco za sebou. Pracuju i proto, že mě to baví, ale i kvůli penězům a ta pracovní anamnéza mi to hodně usnadňuje a jsem osobně ráda, že jsem to udělala tak, jak jsem to udělala.

danahor
16. črc 2021

Ahoj,
já měla rodičovskou se 2 dětmi prodlouženou kvůli covidu o půl roku (na 5,5) a nastoupila jsem 3 měsíce před ukončením rodičáku. Nepřišla jsem o peníze z rodičáku a zároveň pracuju. Nastoupila jsem před 5 dny a i když práce není zrovna ideální, práce je práce. Na 2 roky to bude mé zaměstnání a pak půjdu jinam, až děti trochu povyrostou. Jinak pracuju u drobného podnikatele v kanceláři, takže se tam nepředřu.

1lenuska1
16. črc 2021

Dlouho jsme se nemohli ditete dockat. Mela jsem stabilni zamestnani se smlouvou na neurcito (ve skolstvi, tam se “vyhazuje” ponekud hure). Ale jelikoz jsem neplodnost resila/vytesnovala zakousnutim se do prace, pomerne rychle jsem mela nakroceno k vyhoreni. Dala jsem vypoved a nastoupila jsem jinam, s rocni pracovni smlouvou. Abych se odreagovala, zahojila, odpocinula si. Byla jsem tam 9 mesicu a nastoupila na materskou 🙂 takze mi pak vyprsela pracovni smlouva a na rodicaku jsem byla vlastne nezamestnana. Ve trech letech jsem dala syna do skolky a poohlizela se pomalu po praci. Ale protoze jsem mela pro muj obor asi dostatecne naplneny zivotopis a urcite i stesti, vysel prvni konkurz, ktery jsem zkusila. Dalsi dite mit nebudu, takze mam asi uz vyreseno.🙂

hejluc
16. črc 2021

Pracovala jsem v pojišťovně, 10 let. I tak jsem se nevratila, ale našli si zbusob, jak mě vyhodit. Výpověď jsem přijala, protože se oddělení za ty 3 roky změnilo a ta výpověď (a odstupné) mi přišlo vhod. Asi tolik k jistotě při návratu do práce po mateřské...
Práci jsem našla okamžitě.

j.a.n.i
16. črc 2021

@marimanta No, ono co si budeme povidat, ono u velkeho procenta tech, co to nejde, by to neslo ani drive.

priefi
16. črc 2021

@nikjean člověk míní, Pan Bůh mění 😉 Já to chtěla tak jako Ty... Jenže jsem měla smůlu na zaměstnavatele. Při výběrku se tvářili, že doba neurčitá není problém, po nástupu realita byla taková, že první PS byla na rok a další prodlužovali na dobu určitou po 3 letech... Mohla jsem si vybrat, buď půjdu jinam a odložím mateřství, než získám dobu neurčitou, anebo to už kašlu, protože to může dopadnout tak, že bude zase jen doba určitá. Vybudovala jsem si tam jméno a bylo mi slíbeno, že ní budou držet místo, že o tak skvělého člověka nechtějí přijít... No... Co není psáno, to není dáno... Takže tak no... Ale věřím, že jsem schopná a až budu hledat práci, najdu si jí docela rychle.

20190418
16. črc 2021

Měla jsem za sebou už přes pět let praxe v dobrých firmách. Ale pak jsem dostala pocit, že si chci ještě vyzkoušet něco jiného, protože jsem pracovala na plný úvazek už od prvních ročníků na VŠ... A odjela s partnerem do zahraničí, mimo EU a tam po dvou letech otěhotněla. Takže jsem se vracela domu těhotná, bez práce, bez mateřské a s min. RP. Když jsme se po roce s ex rozešli, musela jsem do práce. Naštěstí jsem měla za sebou praxi, v cizině jsem taky nezahalela (i když mimo obor) a práci na zkrácený úvazek našla hned. Když šel kluk do školky, začala jsem dělat v jiné firmě na plný úvazek. Nikdy jsem nemela problém najít práci ani jako matka. Vychází mi ve všem maximálně vstříc. Na druhou stranu mám asi méně než muzsti kolegové na stejné pozici, roli asi bude hrát i to, že já nejsem úplně typ, který si umí vyhadat peníze a jsem tam na této pozici nejmladší. Kluk teda není nikdy nemocný, ale kdyby byl, mohla bych na HO...ale tohle přeci strašně záleží na tom, co člověk dělá a jaké má schopnosti. A asi i na lokalitě - jsem z Prahy. Když máte trhu co nabídnout, tak se uplatníte i jako matka malého dítěte.

terinka86
16. črc 2021

Taky jsem měla plány, jak si nejdřív najdu práci, vybuduju pozici, abych se měla kam vrátit, a pak teprve budu řešit děti. Jenže pak jsem podělala školu, začínala odznovu jinde, potkala muže, vdala se a v půlce navazujícího magistra se nám trochu neplánovaně narodil syn. Nechtěli jsme velký rozdíl mezi dětmi, takže po dostudování jsem místo práce navázala druhým rodičákem. Během toho jsem začala studovat doktorské a pořídila si třetí dítě. Na jednu stranu jsem podělaná strachy, jak si najdu práci se třemi dětmi a vlastně po škole, na druhou stranu se utěšuju, že doktorské je vlastně taky praxe a že si mě na fakultě třeba nechají. Nejistota je to strašná, ale děti jsou důležitější a jsem ráda, že je máme.

neta30
16. črc 2021

@nikjean jistotu navratu do prace nemas ani při smlouve na neurcitou dobu. Za ty roky co budes na mateřské se toho muze ve firme zmenit tolik, ze i kdyz jsi byla uspesna a oblibena, tak pokud budou chtit zpet te nevezmou a propusti te. Vis, v praci je kazdy nahraditelny, tam jsme pro zamestnavatele jen "číslo" Ono uvazovat, ze si poridim dite, až budu mit jistou a skvelou praci, je blbost, tu nemas jistou nikdy. Pokud clovek neni blbej a pracovat chce, praci si najde i po te materske. Moje kamarádka furt budovala karieru, furt hledala tu jistou a dobre placenou praci az ji našla, ale je ji ,40 a nema deti. A ty uz jim proste "nejdou"
Ja jsem sla na materskou, smlouva doba urcita skoncila par mesicu po porodu. Jsem doma 3,5 roku se synem, muzu si to ale dovolit, manzel nas uživí. Od září nastupuji do nové prace - v podstate to, co jsem delala pred materskou akorat u jineho zamestnavatele

malanoha
17. črc 2021

Sla jsem na materskou z prace se smlouvou na neurcito. Ale stejne mi to je k nicemu. Pracovni doba 24/7, vikendy, svatky, furt. Nejaky zkrácený uvazek scifi. To bych musela dat deti do babyboxu, abych se tam mohla vratit🙄 Dite je jeste malinke, tak me to zatim netrapi, co budu delat..

ni_kola
17. črc 2021

@nikjean já si myslím, že v dnešní době tohle neovlivníš. Já jsem pracovala od 19 na jednom místě. Ve třiceti jsem otěhotněla a dva měsíce na to nám oznámili, že se naše pobočka celá ruší. Takže se po RD nemám kam vrátit. A přitom to vypadalo, že mám stabilní práci....

luciaanaa
17. črc 2021

@nikjean Tak já jsem odcházela z práce kde jsem měla smlouvu na dobu neurčitou u podniku jsem byla víc jak 10 let a ejhle den před Štědrým dnem přišel dopis ze pro nadbytečnost mě vyhodí až se vrátím do práce, samo že mám nárok na odstupné, ale v dnešní době už smlouva nic neznamená, zbaví se vás jako staré ponožky kdykoliv. Uvidím za rok až se budu vracet do procesu jak to vše dopadne... Další těhu nebo návrat někam do práce 🤷‍♀️😉 kdo ví

veroniquecz
17. črc 2021

@neta30 přesně tak 👍 super napsáno 🍀

beata.n
17. črc 2021

Po druhem tehotenstvi jsem zacala hledat praci vic jak pul roku pred koncem RD-puvodni zamestnavatel bohuzel zanikl, takze jsem se nemela kam vracet. Docela jsem si praci vybirala a nasla jsem cca 3.mesice pred koncem RD. Takze bylo super, ze penize RP sli na soukromou skolku a plat mi zbyl i na setreni trosku. Ted po tretim ditku jsem zvolila stejnou taktiku a práci jsem nasla 4.mesice po zacatku hledani. Mam práci od pul sedme do tri,bez vikendu coz je super. Takze bych nemela strach, ze prace není. Jen je fajn začít hledat vcas, aby jsi mela možnost si i vybrat.

petrasipkova1
17. črc 2021

@beata.n no nevím jestli je pro všechny fajn práce od půl sedmé, to musí být k dispozici někdo další kdo vypravuje děti a to každý nemá. Ale je super, že u vás to takto jde skloubit.

lenickakl
18. črc 2021

@petrasipkova1 tak u nas je treba skolka od sesti, takze syna vozit stiham.

beata.n
18. črc 2021

@petrasipkova1 ja nikoho na pomoc nemam. Skolka u nas funguje od sesti, takze to stiham sama