Jistota zaměstnání po mateřské. Jaký na to máte pohled vy?

nikjean
15. črc 2021

Ahoj,
ráda bych otevřela diskusi na téma "práce po mateřské". Přečetla jsem zde spoustu diskuzí, kde je zmíněno, že ženy odcházejí na mateřskou (respektive na rodičovskou), přestože nemají stálou práci - buď rovnou z pracovního úřadu, nebo jim během těhotenství skončil pracovní poměr atp. a neřeší budoucnost - ve smyslu, kam po mateřské (finance atp.). Za sebe musím říct, že tohle je můj strašák, vždy jsem tvrdila, že budu plánovat rodičovství ve chvíli, kdy budu vědět, že mám stabilní práci a budu se moct po mateřské na pracovní místo vrátit beze strachu - díky bohu se mi to daří, ačkoliv vím, že jistotu člověk nemá nikdy, ale myslím, že chápete, co tím myslím.

Tak mě zajímá, jaký máte na to pohled vy? Případně zkušenosti, jak dlouho jste hledaly novou práci po mateřské? Zda li to bylo náročné, protože je jasné, že my ženy jsme v tomto trochu v nevýhodě - kdo by chtěl zaměstnat ženskou, která je 3 roky mimo provoz a věčně doma na PN s nemocným dítětem. 😒

bara88
15. črc 2021

Místo sem neměla a našla sem skoro hned. ono tu práci co sem dělala byla na směny a stejně bych se do ní s dětmi nevrátila

nikjean
autor
15. črc 2021

@bara88 Klobouk dolů, super 🙂

bara88
15. črc 2021

@nikjean spíš štěstí🙂

jeyre
15. črc 2021

@nikjean No takhle... na mateřskou jsem nastupovala s tím, že smlouva mi skončila během ní...o pět let a dvě děti později se teda nemám kam vrátit. Mohla jsem mít stabilní práci, ale odešla jsem kvůli stresu a pravděpodobně jen díky tomu se mi podařilo otěhotnět, takže absolutně nelituji. Ideální podmínky pro pořízení dětí stejně nejsou asi nikdy. Mám teda tu výhodu, že manžel nás uživí, takže nás nepoloží, když teď budu nějakou dobu bez práce. A jak často tu pak člověk čte, že ženský nechtějí dát částečný úvazek nebo povolit home Office, takže stejně spousta maminek po rodičovské tu práci musí změnit... No je to těžký, prostě taková daň za mateřství 🤷

konidana
15. črc 2021

na první mateřské mi skončila smlouva na dobu určitou. Bohužel , spočítaný jsme to měli dobře , ale zadařilo se na první dobrou (asi o 14 dní dřív, než by bylo záhodno). No stejně bych si nepomohla, protože dobu určitou zaměstanavatel dává vždy opravdu 3x dokola. Ale už na mateřské jsem si u něj vyjednala DPP z domova jako brigádu, a že se chci vrátit. Měla jsem kliku a po 3 letech (s dětmi 1+3 roky) jsem opět nastoupila, a na rodičák nastoupil manžel. Další 3 roky mě vydusil se smlouvama na rok, ale nakonec jsem dostala neurčito 🙂. Ale ty nervy :-/

adula000
15. črc 2021

mi skončil pracovní poměr během rodičáku, práci jsem si začala hledat cca 5 měsíců před koncem rodičáku u syna (3 roky) a našla jsem ji během dvou měsíců a jsem v ní už 5 let.

ruzova_pastelka
15. črc 2021

Během první mateřské mi skončila smlouva na dobu určitou. Trochu mě to štvalo, protože jsem už měla mít nárok na dobu neurčitou a s tímhle mě vypekli, ale stejně jsem věděla, že bych se tam nevrátila, takže jsem to moc neřešila. Během mateřské jsem si ještě rozšířila kvalifikaci a začala pracovat na sebe. Plus pár pidi smluv porůznu, na přednášky, recenze odborných prací a podobně. Za pár dní rodím, ale z hledání práce strach nemám, v mém oboru a s mou kvalifikací ne. Stejně mě už teď pár lidí lanaří, že práci pro ně zvládnu i se dvěma dětmi a nejlépe už od šestinedělí 😀

netopejr
15. črc 2021

Z hlediska stability zaměstnání je to úplně pofiderní "jistota". Když Tě bude chtít vyhodit, udelá to velice rychle i se smlouvou na dobu neurčitou.

inkheart
15. črc 2021

Pracuji jako OSVČ, stabilitu jsem tedy neřešila. Předtím jsem měla stabilní práci, ale ubíjelo mě to, protože mě to vůbec ale vůbec nebavilo. Ne každý vidí stabilitu jako prioritu. Ale samozřejmě, ta nejistota je trochu stresující - a taky jsem pracovat nepřestala úplně. Stejně jsem ale většinu klientů musela začít odmítat... Vždy je to něco za něco. Na druhou stranu se do práce opravdu těším a naplňuje mě, je flexibilní a nikdo mě nikdy nebude nutit pracovat přes svátky a pod.

ruzova_pastelka
15. črc 2021

A naprosto souhlasím s @netopejr. Jistota není smlouva na dobu neurčitou, ale umět něco, po čem je poptávka a moc lidí to nezvládne. Smlouva na dobu neurčitou ti dá jistotu na dva měsíce, přesně tak dlouho, jako trvá výpovědní lhůta.

katule1990
15. črc 2021

@nikjean Stabilitu jsem neřešila, navíc, jak se píše výše, žádná jistota to stejně není. Když bude zaměstnavatel chtít, zbaví se tě (zruší danou prac. pozici, nabídne ti 1/4 úvazek a když nebudeš chtít, tak odstupný atd.) Prac. smlouva mi končí v podstatě ve stejnou dobu jako rodičák, jestli tam pak pro mě bude místo i do budoucna, těžko říct. Jsem z malýho města a kvalifikovaná práce se tu hledá špatně, ale nestresuju se tím. Kdoví, co všechno se za tu dobu stane. A když v nejhorším práci mít hned nebudu, tak hlady neumřeme 🙂.

merope
15. črc 2021

Já dělala na DPP, během mateřské se otevírala pozice na úvazek, tak jsem začala v průběhu mateřské pracovat (0,2 úvazek) a je to super. Jistota je dost pofiderní záležitost.

te_reza
15. črc 2021

Měla jsem smlouvu na neurčito a stejně jsem v původní firmě skončila. A jsem upřímně i ráda. Když tě budou chtít vyhodit,tak tě stejně vyhodí

mishka87
15. črc 2021

Měla jsem smlouvu na neurčito a na konci rodičáku jsem stejně dala výpověď dohodou. Asi měsíce jsem byla na pracáku a pak nastoupila do jiné práce, kde jsem chtěla být jen do té doby, než mi vezmou kluka do místní školky. Do té doby chodil do firemní. No a najít si práci u nás na malém městě jsem problém taky neměla. Jsem prodavačka a prodavačky jsou pořád nedostatkové zboží. Aspoň všude kolem nás

biciklissie
15. črc 2021

Jako bylo by to ideální. Ale nedivím se, že prostě někdo na ten ideální stav, který taky nikdy nemusí přijít, nečeká. Ony by pak ani ty děti nemusely přijít nikdy. Někdo třeba čeká na správného partnera, trochu slusne bydlení, trochu těch penez do rezervy nebo třeba zdravotní stav velí mít děti hned. Myslím, že spousta žen před tehu nemá ideální práci k dětem, většinou časově by pak tu péči nestíhaly, případně třeba dojíždějí, náhle služebky, hodně práce z domova či o víkendech, atd. To je i můj případ, sice mám práci se smlouvou na neurčito, jsou relativně (snad) vstřícní a klouzava pracovní doba. Jenže dojíždění je hodina a půl ráno a hodina a půl odpoledne. Když všechno pojede, jak má. Takže pak to taky budu muset řešit, buď zkrácený úvazek nebo šílené fofry ještě spolu se střídáním s manželem. Takové různé zadrhely má asi spousta žen s tou "jistou" praci.

areh
15. črc 2021

Jsem na druhé rd a smlouvu mám na neurčito. Beru to jako jistotu, že se mám kam vrátit. A vím, že místo bude, protože tam pořád nabírají. Ale jasně, nikdy nevím,co bude zítra.
U nás ve firmě mají i obr benefity, včetně příspěvku, když se žena vrátí po rd. Ikdyž to není moje práce snů, ta práce mě celkem bavila a benefity vysoce převyšují motivaci jít jinam. To by jinde museli tvrdě připlatit. Což není nemožné a určitě se ještě porozhlédnu.

leymea
15. črc 2021

Mam smlouvu na dobu neurcitou,ale v praci jsem mela blbou pracovni dobu tak se tam bohuzel stejne nemuzu vratit. Vubec nevim co si najdu ☹

rebe
15. črc 2021

Pokud plánuješ jedno dítě, je to určitě fajn, mít se kam vrátit. Co ale vidím ve svém okolí, holky, které mají 2 a více dětí, takže návrat do práce řeší po 5 a více letech, už tam zůstávají málokdy, už mají úplně jiné představy a potřeby. Já měla velmi stabilní práci, skvěle finančně ohodnocenou, ale už se tam vrátit nechci ani náhodou, byla také časově náročná a to už mi za to nestojí.

martt
15. črc 2021

@nikjean Ja jsem po první mateřské měla kam vrátit akorát pracovní doba byla na prd s malým dítětem. Takže jsem po mateřské nastupovala na brigádu a po třech měsících jsem našla práci na dobu určitou. Po druhé mateřské jsem se neměla kam vrátit. Ale do 14 dnů jsem našla jinou , kde jsem nastupovala hned.
Ono s tou prací je to těžké. To co ti vyhovuje před mateřskou nemusí pak vyhovovat po mateřské hlavně třeba časově.

goovana
15. črc 2021

@nikjean no tak já jsem u zaměstnavatele 4 roky
3x smlouva na dobu určitou
Nyní už na neurčitou
Na materskou dovolenou jsem odchazela 10/2019
Nicméně já jsem čekala až budu mít smlouvu na dobu neurčitou abych se měla po rodičovské kam vrátit
Jenže za 5 týdnu čekáme chlapečka takže já už teď vím , ze se do práce nebudu moct vrátit jelikož smeny krátký dlouhy týden od 6:00-19:00 není v me možnosti kvůli skolkam
Takže mi nezbyde nic jiného než dat poté vypoved a hledat jinou práci

jane46
15. črc 2021

5 let na RD a vratila jsem se s chuti zpet na sve puvodni misto, celou dobu se mnou pocitali. Mam nizsi uvazek, muzu pracovat z domu a flexibilne se domluvit. Kolegyne, kterou jsem si vybrala jako zastup, kdyz jsem byla pryc, je u nas taky, vytvorila se pro ni nova pozice. No za me znacka ideal...

plksv
15. črc 2021

Vdávala jsem se při studiu na VŠ a moje představa byla, že dítko si pořídíme, až budu mít jisté místo. A vzhledem k tomu, že jsem se dostala jako učitelka na školu snů, vydržela jsem až do odvedení svých prvních maturantů. Pak jsem byla 5 let na mateřské, ale během ní jsem pořád pár hodin učila. Takže návrat byl v pohodě. A když jsem pak šla na mateřskou po letech, už jsem měla vybudovanou pozici, mohla jsem si po návratu klást podmínky 😀. Jako počet hodin, rozvrh jen dopoledne atd. Takže ano, já jsem plánovač a počtářka 😀.

zrzeckas
15. črc 2021

@leymea nápodobně

jipe
15. črc 2021

já odcházela na mateřskou s tím, že se nebudu mítkam vracet, oddělení, kde jsem pracovala (smlouva na neurčito) pomalu zanikalo. Takže po MD a RD (2děti) výpověd s organizačních důvodů. Ted hledám, tak snad se zadaří

eviicka
15. črc 2021

Já mám na neurčito a práci která mě moc bavila, vracet se ale stejně nebudu (špatná pracovní doba a dojíždění - během RD jsem se stěhovala). O práci ve svém oboru se zatím nebojím, i mezi dětmi jsem měla zkrácený úvazek a nabídky na zaměstnání, tak snad to tak bude i za pár let.

lovemusicsun
15. črc 2021

Já odcházela na mateřskou ze stabilní práce, zavedené pracovní pozice. Ani jsem nepochybovala, že se tam vrátím. Což se po roce na mateřské stalo. Záhy jsem znovu otěhotněla, šla na druhou mateřskou a opět se po roce vrátila do stejné firmy, ač na zkrácený úvazek. Podmínky jsem si více méně mohla (a můžu) také diktovat, přece jen je pro firmu výhodné mít někoho, kdo zná procesy a prostředí firmy, než někdo nový, kterému bude trvat min rok se do toho dostat. A pro mě bylo dobré vědět, že se mám kam vrátit a je na domluvě jak a za jakých podmínek. Osobně si nedokážu představit vracet se do práce po třech nebo více letech a ještě k tomu někam, kde to neznám.. I po roce doma s dítětem a na známé místo to pro mě byl celkem stres.

marimanta
15. črc 2021

Na první jsem šla rovnou že školy (doktorát, který jsem pak nedodělala), práci jsem našla celkem rychle. I když to bylo štěstí, z asi 60 škol (jsem učitelka/speciální pedagog) se ozvala zpět ani ne půlka, místo mi nabídla jediná. Tam jsem zůstala pět let do další mateřské. Smlouvou mám na neurčito, ale nevrátím se tam. Odstěhovala jsem se 60 km, už nemám děti dvě, ale páté na cestě, jedno je postižené... Tak uvidíme 🙃

jajulin
15. črc 2021

Do 25 let jsem studovala. První zaměstnání jsem hledala v r. 2008, v době hodně velké ekonomické krize. Práci v oboru jsem nesehnala, takže jsem brala nouzovku úplně mimo obor. Přesně po roce jsem odcházela na mateřskou dovolenou. Ač původní plán byl získat nejdřív místo na neurčito, nakonec jsme se rozhodli rodičovství neodkládat. A bylo to nejlepší rozhodnutí, protože dnes bych se tam nemohla a hlavně nechtěla vrátit, bydlíme teď o kus dál. A celkově se toho tolik změnilo. Na RP jsem od r. 2009, od r. 2012 mám ŽL a z práce, kterou jsem nejdřív chtěla jen zkusit kvůli získání nových zkušeností a kolonky do životopisu, se za chvíli stane má hlavní výdělečná činnost. Dnes bych fakt litovala, kdybych kvůli jakési "jistotě" rodila první dítě až kolem 30 let.

petrasipkova1
15. črc 2021

Mám smlouvu na dobu neurčitou, jsem doma už 6.rok, ale nevrátim se tam, cesta z domova je přes hodinu a domu jsem jezdila 2x týdne v půl sedmé a rano bych musela vyjizdet v šest. To je s malými detmi nereálné. Takže už 2 roky mám poloviční úvazek u brachy ve firmě, který si postupně jak děti porostou budu zvyšovat, za 3 roky asi na 0,8 a pak postupně na plný.

marketa11112
15. črc 2021

Pri odchodu na rodicak jsem mela slusnou praci, vyssi pozici ve firme. Smlouvu na neurcito . Navic jsem mela zl a slusny privydelek. Chtela jsem se vracet co nejdrive, ale kdo mohl tusit, ze zdravotní stav ditete, to jaksi neumozni. Zl jsem mela stale a trosku jsem si tedy přivydělávala. Rozhodli jsme se mit druhe dite. Do prace jsem se mela vracet po 5,5 letech. Misto toho jsem po 4,5 (dcerce byly 2 roky) , dala vypoved ( pracovni doba, potreba zmeny, potřeba jine pracovní doby) a nastoupila jsem jinam, jako statni zamestnanec. Na pocatku mi naslibovali hory doly, ovsem pribyvala prace a nezaplacene hodiny. Odesla jsem z casovych duvodu. Prace me bavila, ale s manzelem jsme litali mezi praci a detma, manzel toho mel uz dost. V te dobe byl navysen rodicak a ja bych mohla byt s dcerkou jeste doma. Ale i tak jsem vzala brigadu. Po mesici mi tam nabidli pekne misto na stalo. Ja ho odmitla kvuli pracovni dobe. Udelala jsem si ale prvni kurz, nastoupila na praxi a tam mi byla nabidnuta dalsi prace. Vzala jsem ji, ale chtela jsem jen 0,6 uvazku. Bylo mi vyhoveno. Mezi tim jsem dodela dalsi kurz, dodelala vosku a dodala jsem na nekolik mist svuj zivotopis. V praci se zacali dozadovat, abych nastoupila na plny uvazek ( opet slo o statni instituci a ac stat nuti soukrome firmy brat ohled na maminky a nabizet kratsi uvazky, sam na to nehraje). Pracovni doba by nam opet zkomplikovala zabehly system. Koncila mi smlouva. A ja nabizeny plny uvazek nevzala. Odmitla jsem dalsi tri nabizene prace kvuli nevyhovujici pracovni dobe a radeji si s detma uzivam prazdniny. Ale jeste pred odchodem z tohoto zamestnani, se mi ozvali jedni z tech, kterym jsem posilala zivotopis uz nekdy v lednu. Ted to vypada, ze na konci prazdnin nastoupim na nove misto - opet zcela zmenim obor. Bohuzel pro me, na plny uvazek ( radeji bych kratsi kvuli detem) - vsichni v tomto oboru plne uvazky chteji, kvuli penezum. Me by stacil ten castecny. A zrovna jsem dostala takovou nabidku ( pry kvuli vyssimu vzdelani. Jini by jasali radosti a ja fakt nevedela zda to vzit). Je to na ranni. Ale zatim nevim, zda budu koncit ve dve nebo ve tri. S muzem jsme se dohodli, ze to zkusime zvladnout. Manzel si prehazi sichty v praci, mam slibenou pomoc s vyzvedavanim deti , ze skolky a skoly, od mych rodicu. Pokud by to neslo, zkusila bych se prohodit s nekym, kdo ma jen castecny uvazek a chtěl by radeji plny. Snad by to slo. Ale bylo by super, kdybychom to zvladali. Co si budeme povidat, finance navíc se vzdy hodi. A me se uz v hlave zase rodi velke plany ,jak je vyuzit ku prospechu cele rodiny a k budoucimu zabezpeceni deti. A vlastne bych si tak mohla zajistit i budouci praci. Ale kdo vi, jak to dopadne. Trosku zavidim tem, kteri nemusi resit specialni potreby deti. je to o moc jednodussi. Na druhou stranu si rikam, ze tak to melo byt a vyuziju vsechny moznosti, jak se o sve deti postarat co nejlepe. Prace pro me neni na prvnim miste.