Jsem záskok za rodičovskou

liska01
20. únor 2015

Ahoj, do práce jsme nastupovala jako záskok za rodičovskou, pak se kolegyně vrátila, ale mezi tím otěhotněla jiná kolegyně a já jsem záskok za ní. Mezi tím mi šéf sliboval několikrát, že dostanu úvazek na dobu neurčitou, k čemuž nikdy nedošlo. Slibovat můžou ledacos, že. 🙂 Ale teď k problému, který nastává. Včera jsem mluvila se šéfem a ten mi oznámil, že kolegyně, co je teď na rodičovské, je opět těhotná a že v okamžiku, kdy nastoupí na mateřskou, přijdu já o práci jakožto její záskok. Máte s tím někdo zkušenost? Já počítala s tím, že svojí mateřskou a rodičovskou prožiju jako zaměstaný člověk. Takhle budu mít podezřelou díru v životopisu a taky jsem si tak nějak myslela, že bych šla co nejdřív do druhého dítka a tudíž měla potom i druhou mateřskou a klidně dvouletou rodičovskou, na kterou bych už u druhého jako nezaměstananá neměla nárok. Prostě mě vůbec nenapadlo, že mi úvazek s novou mateřskou kolegyně skončí!! Spíš jsme se těšila, že se mi to prodlouží a že už by mohli odejít naši pracující důchodci a já se měla i kam vrátit... ☹

hanivasi
20. únor 2015

@liska01 bohuzel toto je pouze na rozhodnuti zamestnavatele. Zakony jsou nedotazene do konce,co se tyce techto typu smluv.

liska01
autor
20. únor 2015

@hanivasi Aha, jsem z toho nějaká smutná... Hlavně, že mě pořád šéf vychvaloval. Celé těhotenství jsem odpracovala na rizikovém pracovišti, měla jsem z toho výčitky svědomí, prošla dvěma auditama, byla ve stresu a pořád jsem si říkala, že si toho budou vážit a budou mě chtít. Můj druhý státní ústav a opět po slibech katastrofa. 😀 Jsem fakt zoufalka. 🙂

marcinek
20. únor 2015

@liska01 to je blba situace, ale ono si nevyberes ani nikde jinde. Ja si myslela jak mam pohodovyho sefa, když jsem nastupovala, byl hodnej všechno v pohode, ochotnej, a ted jak se mnou zametl po rodicaku a dal mi hned vypoved první den, no hnus ani ti nebudu rozepisovat, co jsem vse s nim zazila, jen nervy.A to jsem při materské zacla studovat treti jazyk, abych pro ne byla ještě vic kvalifikovana. Sedela jsem na kurzu uz když jsem mela rodit, takze asi tak 😝

liska01
autor
20. únor 2015

@marcinek Kdyby aspoň neslibovali... A to jsem si tentokrát říkala, že fakt nenaletím, ale když to do člověka valí jako že je to tutovka a samozřejmost, tak pak tomu sám uvěří. A hlavně jsme si právě myslela, že ve státním to je lepší.
Já jinak chápu, že nemají důvod mi dávat dobu neurčitou nebo na mě počkat (i když tvrdili jak jsem super pracovník), ale když já si tak nějak fakt po té době začala myslet, že asi dají a počkají. 😒

xpila
20. únor 2015

@liska01 Co máš přesně uvedeno v pracovní smlouvě?

kalaoka
20. únor 2015

mám podobnou zkušenost. Při prvním mimču budeš mít normálně nárok na mateřskou a rodičovskou si budeš moci zvolit, jak budeš chtít. Při druhém mimču (pokud bys navazovala) nebudeš mít nárok na mateřskou a při jeho narození rovnou nastoupíš na rodičovskou. Lze to udělat tak (náš případ), že po konci šestinedělí nastoupí na mateřskou tatínek (klidně stačí jen pár dní, můj muž byl týden), ukončí ji, zvolí si rodičovskou o délce, jakou chcete a tu pak převede na tebe. Klidně po pár dnech. Takže ji můžeš mít i dvouletou. Jediný rozdíl je v tom, že s tím je trochu papírování. A nemáš teda nárok na druho mateřskou - jestli se to zase za poslední roky nezměnilo.

lucisuska
20. únor 2015

@liska01 Já Tě naprosto chápu... Taky jsem dala výpověď v jednom zaměstnání (za měsíc bych tam dostala na neurčito), kam jsem musela dojíždět, protože jsem dostala nabídku práce v místě bydliště a ředitel mi taky slíbil na neurčito. Když jsem tu smlouvu podepisovala, tak tam bylo napsané zástup za mateřskou a rodičovskou paní xxx a bylo mi řečeno, že paní bude doma tři roky a jedna kolegyně jde za tři roky do důchodu, tak to skvěle vyjde... No, a asi za půl roku jsem se jen tak během řeči dozvěděla, že paní, která je na rodičáku, si to rozmyslela a vrátí se už za dva roky a já teda dostanu výpověď po dvou letech. Tak jsme se s manželem začali snažit o miminko, což se naštěstí skoro hned podařilo.
Kdybych fakt čekala než mě tam vyhodí a našla si něco nového, taky ze začátku určitě na dobu určitou, tak bych se toho miminka nedočkala nikdy. Ale musím říct, že mi připadá, že oproti zaměstnancům se smlouvou na neurčito jsou ti se smlouvou na dobu určitou hodně diskriminováni, přitom nejsou o nic víc...☹

kalaoka
20. únor 2015

Pokud máš ve smlouvě, že jsi záskok za mateřskou, tak to nijak nepořešíš. Přes to vlak nejede. Smlouvu jsi podepsala, tak jsi podle zákona souhlasila.

lucisuska
20. únor 2015

@kalaoka Však já vím, že jsem s tím souhlasila...🙂 Kdybych se v té době cukala, tak bych byla bez práce rovnou...🙂 Jde jen o to, že mi připadá "nefér", že ta paní na RD se může kdykoliv rozhodnout, že RD ukončí a vrátí se do práce a já s tím nic nenadělám... Tohle mi fakt přijde takový blbý, že moje pracovní smlouva je vlastně závislá na rozhodnutí nějaké paní...

xpila
20. únor 2015

@kalaoka To, co popisuješ, už dávno není potřeba, to platilo ve starém systému. Teď vůbec otec nemusí jít na rodičovskou, na rodičovské je ode dne porodu matka a jen si díky jeho příjmu zvolí variantu (pokud on pro to splňuje podmínky). Takže žádné přecházení rodičů už dávno neexistuje, teda existuje, ale není potřeba.

kalaoka
20. únor 2015

@lucisuska je to tak. Já se nepoučila a jsem znovu jako záskok🙂. Počítala jsem s tím, ale jinou práci jsem po mateřské nenašla. Kolegyně se v červnu vrací a já opět budu hledat nové místo. Prostě to tak je, když s tím souhlasíš, musíš to tak brát. I kdybys byla sebelepší pracovník, když není úvazek, nedá se svítit. I když mě to samozřejmě taky štve.

antoinet
20. únor 2015

Firma jedná v zájmu úspory a ne zachování osvědčeného zaměstnance. Každá tvá mateřská je stojí peníze v podobě dovolené a ty se jim nechce platit. Pokud je tohle důvod, nehneš s nimi. Jako personalistka ti můžu říct, že je úplně jedno, jestli jsi při rodičáku zaměstnaná nebo ne, vždy se to posuzuje jako pauza, kterou je vhodné v životopise vysvětlit. Jinak já jsem byla v podobné situaci, jen jsem tušila, že perspektiva není, tak jsem po komplikacích a hospitalizaci v 17tt zůstala už doma a nedělala si násilí stresem v práci.

kalaoka
20. únor 2015

@xpila tak to je fajn, byl to vopruz🙂.

xpila
20. únor 2015

@liska01 Znova dávám otázku - co přesně máš uvedeno ve smlouvě? Máš tam konkrétní pracovnici? A jakou? Pokud to máš neurčitě, tak se automaticky smlouva prodlužuje "na další dítě" zastupované osoby.

liska01
autor
20. únor 2015

@xpila Zástup za paní xxxx na dobu určitou. Proto mi připadalo divné, že když plynule přejde z rodičáku na mateřskou aniž by se vracela do práce, tak já končím... Máme tam spoustu důchodců a pomalu už musí začít jednou odpadat, tak jsme si říkala, že prostě bych pak šla místo jednoho z nich...
Taky mi totiž tvrdili, že by si jeden důchodce vzal můj zástup a já bych měla jeho dobu neurčitou. Pán s tím souhlasil, že už tam strašit nechce, taky velkou část své práce předal mě a kolegyni a nic z toho nebylo. 😀

liska01
autor
20. únor 2015

@kalaoka Nj, ale slečna bude pořád s dítětem doma akorát s dalším. Do práce se rozhodně nevrací.

liska01
autor
20. únor 2015

@antoinet Do 6.měsíce mi tvrdili, že úvazek na dobu neurčitou dostanu. To už je fakt, že jsem s tím nepočítala. 🙂

antoinet
20. únor 2015

@liska01 no to jo, to je teda nefér. Hele ale nesmutni, těš se na miminko, po porodu ti bude nějaká práce ukradená, pak bude třeba druhé a kdo ví, jaké tam potom budou poměry a jestli to bude práce, kterou chceš.

lucisuska
20. únor 2015

@antoinet já si říkám to samé co píšeš ty...🙂 Ale štve mě, že všichni ze mně dělají chudinku, která nedostane druhou mateřskou, protože nemá smlouvu na neurčito..☹ Kdyby to aspoň to okolí neřešilo.

kalaoka
20. únor 2015

@liska01 ale ty přece taky, ne? takže pokud by si tě nechali a smlouvu ti neukončili, měli by na jednom pracovním místě tři lidi... tu slečnu, tebe a záskok, který by pracoval. A to prostě nejde. Takže v případě, že ti nedají dobu určitou za někoho, kdo už tam je pracuje a ten by dělal ten záskok, musí přijmout dalšího zaměstnance jako záskok za tu slečnu. A ty prostě visíš ve vzduchu.

kalaoka
20. únor 2015

Ale jak říkají holky, budeš mít mimčo, pak třeba další...a co bude za pět let, tě ted nemusí trápit🙂

kalaoka
20. únor 2015

Druhou mateřskou nedostaneš, ale upřímně, bylo mi to fuk🙂. Měla jsem zdravý děti a tohle bylo nějak na druhý koleji. Jestli teda nemáte ukrutně napnutý domácí rozpočet, to byste asi pocítili, ale když s tím počítáš dopředu, je to v pohodě.

kalaoka
20. únor 2015

ber i ty pozitiva. Já třeba nemusela po druhým dítěti řešit, že se musím hned vrátit do práce v jeho třech letech věku. Počkala jsem ještě pár měsíců, až ho vzali do školky a našla si k tomu datu novou práci🙂.

xpila
20. únor 2015

@kalaoka Jasně, že to jde, proč by to nešlo? Prostě to je záskok záskoku, tomu nic nebrání.

@liska01 Pokud tam nemáš vyloženě uvedeno, že se to vztahuje třeba jen na její první dítě nebo nějakou maximální dobu (např. po dobu rodičovské, ale zároveň maximálně do 30.6.2015), tak ti smlouva pokračuje dál. Tady to je hodně popsané, i různé situace: http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokument/doc-d...

liska01
autor
20. únor 2015

@kalaoka Já vím, že visím, ale to se vědělo od začátku. Navíc jsem práci nepředávala žádnému záskoku, ale chudince kolegyni, ještě s prací toho milého důchodce, který mi hodil tu svoji na hrb. Teď se přijala jen na dobu určitou důchodkyně a to na půl úvazek. Prostě mi připadalo, že se mnou do budoucna počítají opravdu. 😀
Prostě mě to jen dojalo, že jsem měsíc na mateřské a najednou mi jen tak mezi řečí, kdy vypráví co nového v práci řekne šéf, že budu končit. To prostě vyrazí dech...
Nejhorší je, že se mi to nestalo poprvé. Nechápu, že jsem tak blbá. Poprvé jsem měla dostat do roka celý úvazek. Nakonec jsem si šla pro potvrzení jaký mám příjem na hypotéku a tam mi řekli, jééé to je dobře že jste tu, máme pro vás novou smlouvu. Radost skončila, když jsem si jí přečetla z půl úvazku na 10%. Když jsem pak nepřišla ten měsíc do práce, tak se ještě divili kde jsem!!!! Já už ale měla odpracováno. Ale taky to byl dobrý šok. 😀
V nejhorším budeme mít doma jedináčka.

liska01
autor
20. únor 2015

@xpila Žádný termín tam napsaný není.

Já už vlastně ani nevím jestli se chci vrátit. Možná zkusím soukromníka. Jednání bude nejspíš stejně pitomé, ale mohly by tam být lepší peníze. 🙂

liska01
autor
20. únor 2015

@xpila Díky za odkaz je to tam fakt pěkně pospsané. Podle toho, co jsme si přečetla by mě vyhodit spíš neměli než měli...

xpila
20. únor 2015

@liska01 Podle mě ti normálně dál pokračuje smlouva, taky jsem nepřišla na žádný důvod, proč by ti měla skončit.

liska01
autor
20. únor 2015

@xpila Uvidím. Třeba je to fakt znamení, že mám hledat novou práci. V prvním ústavu mě tak naštvaly, že jsem hned našla tuhle a líbilo se mi tu hodně! Bezvadné kolegyně, rozhodně jsem si vylepšila životopis. Třeba si příště ještě víc polepším. 🙂 Nebo mě sice vyhodí, ale až budu hledat práci, tak bude zrovna volno. Co já vlastně vím. Nějak bylo, nějak bude...
I blbé okolnosti můžou člověka dovést k netušeným lepším zítřkům. Hlavně nepropadat depresím! 😀