Mateřská vypočítaná jen z pár dnů posledního zaměstnání?

kukokuko
4. lis 2016

Ahoj holky,
jsem v 10 tt., termín porodu 5.6.2017. Aktuálně od prosince 2015 v evidenci ÚP, byla nutnost odpočinout si od náročné manažerské práce.
Předtím jsem x let pracovala.
Chápu to správně tak, že stačí nastoupit v březnu do dobře placené práce, klidně jen na pár dní a pak se mi mateřská bude počítat z platu z této práce? Např. nastoupit na týden, pak jít na nemocenskou a pak za měsíc nastoupit na mateřskou, tzn. 8 t. před termínem porodu?
Nebo je nějaký limit kolik dnů či měsíců musí žena mít v dané práci odpracováno?
Předem děkuji odbornícím na tuto tématiku🙂

andelka
4. lis 2016

Pokud vím tak musí být odpracováno 270 dní v poslednich dvou letech a v době nástupu na md musí trvat pracovní poměr ( nebo to musí být v ochranné lhůtě po jeho skončení).

kukokuko
autor
4. lis 2016

@andelka Děkuju🙂 Takže to vypadá, že opravdu nezáleží na tom jak dlouho v dané práci jsem...Jen je prostě nutné být zaměstnána a nemocenská může být také, to se nevylučuje..

eri399
4. lis 2016

@kukokuko Nezáleží...já dělala asi 4 roky pod jedním zaměstnavatelem. Pak se firma přejmenovala a změnil se zaměstnavatel. (mě se jen napsala nová smlouva ) Po 2 měsících jsem šla marodit a následně na MD. a počítala se mi jen z těch dvou měsíců 🙂 A to jsem si nechala zvýšit plat abych nebrala almužnu ;)

kvakuska
7. lis 2016

@kukokuko podle toho co píšeš v úvodním příspěvku si myslím, že v tom případě nebudeš mít ke dni porodu odpracovaných 270 dní v posledních dvou letech, čili mateřskou nedostaneš ... a pozor, těch 270 dní je opravdu nutných, pokud by ti chyběl jeden jediný den, nárok na mateřskou ztrácíš ... a tobě budou chybět odhadem tak 3 měsíce ...

kukokuko
autor
7. lis 2016

@eri399
Jasně, já plánuju nechat se zaměstnat nejspíš na 5 týdnů. Na nemocenskou nakonec nechci...Prý se totiž nedávají neomezené vycházky, takže na tom jim kašlu...V těhotenství odmítám být vězněm 😀

kukokuko
autor
7. lis 2016

@kvakuska
Já myslím, že to stihnu v pohodě. Uvažuju tak, že když nebudu z posledních 24 kalendářních měsíců 15 měsíců pracovat (taková situace nastane v únoru 2017), tj. od prosince 2015, tak pak je potřeba v březnu 2016 opět nastoupit do práce. Těch 270 odpracovaných dnů má být ke dni odchodu na MD, nikoliv ke dni porodu, jestli se neplatu🙂 Doufám tedy, že to je správná a logická úvaha..

kvakuska
7. lis 2016

@kukokuko no to asi nebude stačit ... pokud nastoupíš na MD 14 dní před plánovaným porodem a počítám žes s prací skončila 1.12.2015, tak se ti z předchozího porodu budou počítat 164 dny. Zbytek dní by sis musela ještě stihnout dopracovat. (pokud skončilas třeba 15.12.2015, tak si spočti 164+15, ale stejně ti pořád bude chybět víc než 5 týdnů) ... nejlíp zajít na sociálku a nechat si to pořádně spočítat ... a počítej s tím, že můžeš porodit i dřív ...

kvakuska
7. lis 2016

@kukokuko no ber to nahrubo tak, že 270 dní je 9 měsíců, čili ke dni odchodu na MD bys měla mít za poslední dva roky odpracováno 9 měsíců ... z minulého zaměstnání jich budeš mít asi 6

kukokuko
autor
7. lis 2016

No možná jsem se nevyjádřila úplně přesně..Já mám termín porodu zatím cca 5.6.2017, takže odchod na MD počítám začátkem dubna 2017. Na MD se přece nastupuje 8-6 týdnů před termínem porodu...To té doby to zjednodušeně chápu tak, že je potřeba mít odpracováno alespoň 9 měsíců (=270 dnů) z posledních 24 kalendářních měsíců a zároveň nutnost být také v zaměstnaneckém poměru..A to mi vychází, že s nástupem do práce v březnu 2017 budu mít akorát splněno 🙂

dzogobela
7. lis 2016

Ale materska se pocita z prumerne hrube mzdy za poslednich 12 mesicu ne? Ale kdyz je clovek na pracaku tak nevim, jak se to pocita no 🙂

kukokuko
autor
7. lis 2016

@kvakuska

No možná jsem se nevyjádřila úplně přesně..Já mám termín porodu zatím cca 5.6.2017, takže odchod na MD počítám začátkem dubna 2017. Na MD se přece nastupuje 8-6 týdnů před termínem porodu...To té doby to zjednodušeně chápu tak, že je potřeba mít odpracováno alespoň 9 měsíců (=270 dnů) z posledních 24 kalendářních měsíců a zároveň nutnost být také v zaměstnaneckém poměru..A to mi vychází, že s nástupem do práce v březnu 2017 budu mít akorát splněno 😉

helen_h
7. lis 2016

@kvakuska jaktože 9 měsíců? kalendář uvádí, že rok 2016 má 253 pracovních dnů, takže těch 270 dní vychází na rok a něco...

@kukokuko Je třeba to spočítat (také kolik bylo odpracováno v minulém zaměstnání), rozhodně bych myslela, že to vychází na víc než 5 týdnů v novém zaměstnání. A je také otázka, zda tě někde ve vysokém stupni těhotenství přijmou...

helen_h
7. lis 2016

@kukokuko NEBO SE POČÍTÁ "BÝT V ZAMĚSTNANECKÉM POMĚRU", TAKŽE KLASICKY I VÍKENDY A POČÍTÁM TO BLBĚ?? JE TO MOŽNÉ, teď mě to napadlo, že to asi převádím špatně...

kukokuko
autor
7. lis 2016

@helen_h
Přesně, počítá se to ze všech kalendářních dnů, tj. vč. víkendů a svátků...Jde o dny, kdy jsi nemocensky pojištěna a to jsi přece i mimo pracovní dny 😉

dzogobela
7. lis 2016

@helen_h to si myslim, ze ma pani uz osefovano. Ze vi, ze ji nekde zamestnaj vzhledem k tomu, co tu resi 🙂

kukokuko
autor
7. lis 2016

@helen_h
Jde to vždy nějak zařídit 😉

kukokuko
autor
7. lis 2016

@dzogobela 😉