Na co vše mám nárok? Těhotná, na úřadu práce

berrusska
10. črc 2015

Ahoj všem maminkám a budoucím maminkám. Vím že nejlépe mi to řeknou na úřadech ale než tam vyrazím na zvědy zkusím to tady, ať zhruba vím, co čekat. nejprve abych vysvětlila moji situaci, po škole jsem nesehnala práci a tudíž jsem vedená na úřadu práce jako nezaměstnaná. Odpracovaných tedy nemám ani jediný den, krátce na to jsem otěhotněla, tudíž jsem neřešila vůbec práci a to ani brigádně. Na co všechno bych měla mít nárok (mateřská, rodičovská, příspěvky,...)? Manžel je zaměstnaný, tudíž nějaký příjem máme. Nicméně proč nechávat peníze státu a víme jak to na úřadech chodí, co úředník to většinou jinak podaná informace.
Prosím zejména o rady těch , které měly "startovní" pozici nejlépe stejnou jako já.

PS. Omlouvám se pokud jsem příspěvek zařadila do špatné kategorie.

humpio
10. srp 2015

@avivaz Ahoj ky jsem též na pracáku ,mám termín koncem října a ted mi na pracáku řekla že až přijdu v září na schuzku tak že semnou bude řešit ukončení

xpila
10. srp 2015

@humpio Manžel nikam dávno přestupovat nemusí, to bylo za starého systému. Stačí rovnou doložit jeho příjem (pokud splňuje podmínky pro volbu RP) a rovnou od porodu si RP můžeš zvolit.

humpio
10. srp 2015

No říkám že už asi ani nemusí být na tý mateřský ale že to jde přes něj řešit

avivaz
10. srp 2015

@humpio no jo ale pritel je OSVC a to je asi rozdil a ja sem mela taky jenom dohodu o pracovni cinosti a to jenom 4 mesice jinak sem byla na úp takze proto se ptam a vim ze na materskou nemam narok vubec akorat na ten prispevek rodicovskej.... a o ten se zada kdy v kterym mesici a bydlim u rodicu a hrozi ze me vyhodi a ze se s pritelem rozejdeme tak prave si chcu zjistit na co mam vsechno narok

xpila
10. srp 2015

@humpio Tak hlavně to není mateřská, ale rodičovský příspěvek. A aby se to dalo řešit přes něj, tak ty podmínky musí splnit on, není to automatické.

humpio
10. srp 2015

Na DPČ je možné mít mateřskou ale nevím jak dlouho na tom DPČ musíte být.Kvůli tomu jsem naštvaná protože ja měla taky do prosince po dobu 2 let DPČ a od ledna sem podepsala DPP a na to už nemám nárok na mateřskou .O rodičák se žádá až po porodu.A když je mažel OSVČ tAK NA TO VÁM TŘEBA ODPOVÍ NĚJAKÁ JINÁ Z MAMINEK TO NEVÍM.

xpila
10. srp 2015

@avivaz Platí si dobrovolné nemocenské pojištění? Pokud ne, tak ani přes něj si nemůžeš výši RP zvolit.
Takže bys RP měla automaticky na 4 roky bez možnosti volby, žádá se o něj po porodu.
DPČ se sice počítá, ale 4 měsíce je málo, za poslední dva roky musíš mít odpracováno 270 dní.

humpio
10. srp 2015

@xpilaj říkám ti že muj musel nastoupit na jeden den na mateřskou ,pak si šel žádat o rodičák a volbu.Tak asi vim jak sme to dělali.Znám rozdíl mezi rodičákem a mateřskou.

humpio
10. srp 2015

@xpila Za p oslední dva roky musím mít odpracováno 270 dní.? A když sem od dubna na pracáku a před tím sem měla dva roky DPČ tak bych jako měla nárok jo,.?

avivaz
10. srp 2015

tak ted sem se do toho trosku zamotala ale nevadi

xpila
10. srp 2015

@humpio Ale to platilo do roku 2010, že musel alespoň na jeden den nastoupit. Teď už to dávno neplatí.
Ne, neměla, protože bys na MD nestihla nastoupit v ochranné lhůtě nebo za dobu trvání pracovního poměru/dohody.

avivaz
10. srp 2015

@xpila plati si ale jednou za rok kdyz si udela ucetnictvi a prece kdyz snim nebudu az se to narodi a neuvedu otce do rodnyho listu tak musim mit na co narok ne z ceho bych zivila dite

humpio
10. srp 2015

Aha já už myslela že by zpětně koukli za ty dva roky..

humpio
10. srp 2015

@avivaz Proč neuvedeš otce do rodného listu?Budeš mít nárok na výživné a od státu stejné dávky jako kdyby tam nebyl.Teda aspon kamarádka neměla otce v rodným listě a já jo akorát s námi nežil a měla jsem stanovené výživné a brala totéž jako já.

avivaz
10. srp 2015

@humpio a kdyby me rodice vyhodili pred porodem mam narok na prispevek na bydleni

humpio
10. srp 2015

Jasný že skusit příspěvek na bydlení může každý.Kamarádka žije sama ještě děti nemá ani je neplánuje a bere příspěvek na bydlení.Musíš mít trvalý pobyt v bytě minimálně 3 měsíce a nebo pak hmotná nouze kde ti spočítají doplatek na bydlení a živobytí.Pokud nejsi zaměstnaná.

avivaz
10. srp 2015

@humpio nejsem zamestnama a cekam dite a kde si o to mam pozadat a na zaklade az budu 3 mesice v podnajmu nebo kdy ?

humpio
10. srp 2015

Na hmotnou nouzy si muzete zajit hned oni vam povi co dal a na sssp na prispevek na bydleni je potreba trvaly pobyt a pocitaji se lidi co maji v byte trvaly pobyt .Musi byt minimalne 3 mesice trvaly pobyt v byte na ktery si chcete zadat

jjolly
10. srp 2015

Holky mam dotaz, jsem na rd,behem te doby mi zamestnavatel neprodlouzil smlouvu.rp mi konci v zari a v prosinci mam termin porodu.mam se registrovat na up a mam narok na nejakou podporu.dle vycteni zakona bCh mela mit narok na 3777

xpila
10. srp 2015

@jjolly Ano, máš nárok na podporu v nezaměstnanosti. 3777 Kč (první 2 měs.), 3022 Kč (další 2 měs.), 2770 Kč (posl. měs.)

jjolly
10. srp 2015

@xpila dekuji...a muzu mit privydelfk na dpp cca 600 mesicne

xpila
10. srp 2015

@jjolly Při pobírání podpory ne, veškeré přivýdělky se musí předem hlásit na ÚP a po dobu přivýdělku je podpora pozastavena.

humpio
10. srp 2015

Mám pocit že do nějaké častky si můžete přividelat.Bylo mi to tak řečeno a mela jsem DPP.

xpila
10. srp 2015

@humpio To sice ano, ale po dobu přivýdělku se nebere podpora. Je to v rámci tzv. nekolidujícího zaměstnání, které činí max. polovinu minimální mzdy, tzn. v současnosti 4600 Kč.

humpio
10. srp 2015

to znamená že si nemuže vydelat do tech 4600?A niz by ji nesebrali podporu?

xpila
10. srp 2015

@humpio Ano, přesně tak. Jen nadále zůstane v evidenci, což je samozřejmě výhoda, protože má placené zdravotní pojištění.

humpio
10. srp 2015

Tak to je jasny.Ja jsem DPP ukončila A VYJDE MI PODPORA AKORAT NEZ ZACNU POBIRAT RODICAK

alag
24. srp 2015

Ahoj děvčata prosim můžete mi poradit? Pred rokemba puljsem ukoncila dvouletou živnost. Pak pul roku pracovala pod zamestnavatelem... nakonec jsem se prestehovala a byla asi mesic na prac. Urade s tim ze jsem mela brig. Smlouvu u noveho zamestnavatele. Ted u neho jsem ve zkušební dobe krera mi konci k 1 záři. Kdy chci jit na nemocenskou. Proto mam dotaz jaky mam narok na nemocenskou.. porodne .. materskou a rodicovsky prispevek? Moc mi rada kohokolov pomuze dekuji

xpila
24. srp 2015

@alag Na nemocenskou nárok máš (nicméně tu určuje doktor, ne ty), na porodné podle příjmu tebe a otce dítěte, na mateřskou podle toho, jestli splníš podmínky (za poslední roky 270 dní nemocenského pojištění a nástup na MD za trvání zaměstnání nebo v ochranné lhůtě) a na rodičovský příspěvek má nárok každý.

alag
24. srp 2015

Ano to chapu ze nemocenkou urcuje doktor. Jen proste vim ze uz dlouho nevydrzim. Jako servirka a delani do 3 do rana proste uz nedavam. Ale musim vydrzet alespom do doby nez mi zkonci zkusebni doba. Zajima me hlavne jesti treba mam narok si vybrat po jakou dobu brat rodicovsky prispevek. Nebo jestli mi hrozí automaticky po dobu 4 let. Bez ohledu na vyber. Jestli to písi dobre. 😒