Nástup do práce

kocvarovas
4. zář 2018

Dobrý den, ahoj, chtěla bych se zeptat někoho, kdo se vyzná.. K 31.8. jsem dohodou ukončila pracovní poměr, s tím, že od září nastoupím u jiného zaměstnavatele. Nastoupila jsem včera a dostala pracovní smlouvu se včerejším datem, to je 3.9.18. Když jsem se ptala proč ne 1. bylo mi řečeno, že takto se to standardně dělá, že ty dva dny víkendu nehrají roli.. Jen se chci zeptat, nebudou mi pak ty 2 dny někde chybět? Prostě mi nenavazuji v smlouvách data..

anetka1701
4. zář 2018

nebude to vadit, neboj. Je to standart - nemůžeš nastoupit v sobotu 🙂 některý kontroly se v tom umí vrtat!! Zo bys viděla. Proto se dává smlouva se skutečným datem nástupu.

kataada
4. zář 2018

Bude ti to chybět, protože tyto dva dny za tebe nikdo neplatí sociální pojištění.

anetka1701
4. zář 2018

@kataada ale kus 😁😁😁 to je pěkné blbost. Tyhle věci se platí měsíčně a dva dny nikoho nezajímají...

kataada
4. zář 2018

@anetka1701 na důchodovém to zajímá všechny 😉

anetka1701
4. zář 2018

@kataada no ale tam se dva dny fakt ztratí. Kor pri našem nástupu v 70ti nebo kolik to teď je 😁😁 to budeme mít odpracovano až až... Teď, aby nekde byli sankce nebo někdo resil ze byla dva dny "nepojistena" to vážně nehrozí. Naopak u nás byla kontrola z pracaku a všechny smlouvy co zacli o víkendu byli průser, protože ty lidi defakto nepracovali a tak nemohli nastoupit do PP... Plat dostane stejnej, pojištění, dovolenou - vše. Tam není co řešit 😁😁

rubika
4. zář 2018

Manzel si par let zpatky zadal vypis pojistneho a oni opravdu eviduji i ty dny kdy clovek nebyl zamestnany v ramci jednoho mesice... Ale dluh na pojistnem nemel. Tak to asi eviduji jen tak do poctu kvuli duchodu...

petrak15
4. zář 2018

Plat nebude stejny, prvni mesic dostanes min, teda jestli mas mesicni ohodnoceni a ne hodinovou mzdu. Jeden den nevadi, zmeny se stejne hlasi az pokud jsou delsi jak 8 dni? Ty dny ted hadam..

j.a.n.i
4. zář 2018

@anetka1701 To není pravda, dovolenou stejnou nedostane, díky tomu, že nemá smlouvu od 1.9., tak nebude mít na dovolenou za září nárok. A jinak smlouva klidně může začít 1. v měsíci, i když je to víkend, žádný předpis nepřikazuje, že 1. den pracovní poměru musí mít člověk směnu.

j.a.n.i
4. zář 2018

@petrak15 Tak zrovna plat stejný bude, a to i u měsíčního ohodnocení.

priefi
4. zář 2018

@kocvarovas je to vycuranost zamestnavatele. Pokud mas od 1.9.aufomaticky se ma.za to, ze odpracujes cely mesic, pokud to je od 3.9., zalezi zda odpracujes 21 pracovnich dni, pokud ne, prijdes o 1/12 dovolene 😉 treba Ti, co nastoupi v unoru takto, jako ted Ty, trati dovcu. Je fer, kdyz to je od 1.daneho mesice 😉 a pak to neni navic pokryte u ZP

j.a.n.i
4. zář 2018

@rubika Ano, přesně tak, důchodové se eviduje přesně na dny, takže ty 2 celkem nehrají žádnou roli, ony se stejně pro důchod započítají jen celé roky, takže je pak dobré si nechat udělat výpis, a třeba odejít do důchodu o měsíc později, protože je škoda kvůli měsíci přijít o celý odpracovaný rok.

anetka1701
4. zář 2018

@petrak15 ve výkazu se počítá počet odpracovaných dní - a ty bude mít dobře, tedy dostane plný plat. Pokud není třeba v pondělí svátek a nenastoupí v úterý, tak nebude rozdíl.

@j.a.n.i každej normální zaměstnavatel dovolenou dá plnou 🙂 Já to vždycky ručně opravuju a nikdy se mi u žádnýho zaměstnavatele nestalo, aby mi seřízl dovolenou když jsem nastoupila hned v pondělí, pokud bylo 1. o víkendu 🙂 Nevím jak příkaz, u nás se hájili jak může začít pracovní poměr, když tam ten člověk dle docházky nebyl. A občas u některejch věcí se prostě dohadovat nechceš... tak už to 10. let píšu takhle a nikdy si nikdo nestěžoval - ani zaměstnanec, ani pracák, ani audity...

j.a.n.i
4. zář 2018

@priefi O tu 1/12 dovolené přijde i když těch 21 dnů odpracuje, protože po těch 21 dnech se to počítá jen kdyby do konce roku neodpracovala 60, ale jak je odpracuje, tak bude mít dovolenou za celý rok a ta je při nástupu v průběhu roku podle celých měsíců a tedy dostane pouze 3/12 dovolené.

priefi
4. zář 2018

@j.a.n.i aha, to me nenapadlo, myslela jsem, ze kdyz se vleze do 21 prac.dni automaticmy se to pocita jako ok. Mno... jak jsem psala, vycuranost zamestnavatele

priefi
4. zář 2018

@anetka1701 je to podle zp 😉 dovca se snizi

anetka1701
4. zář 2018

@priefi tak ZP říká že se může nárok snížit, ale nemusí 🙂 mně se to nikdy nestalo že by to pokrátili (dokonce u nás v práci nekrátíme dovolenou ani když nastoupí do 7. dne v měsíci, do 20. dne má nárok na 1/2 dovolené za ten měsíc a teprve když nastoupí 21+ nemá nárok na nic), takže považuju za běžnou praxi že se to neděje - i když jsem byla na školení k HR programu tak to tam říkali, že základní nastavení je tak že když je 1. o víkendu automaticky to při nástupu první pracovní den v měsíci hází plnou dovolenou 🙂

priefi
4. zář 2018

@anetka1701 ono to je o tom programu a tam to tak nastaveno je. To, co pises, je zajimave, ja se s necim takovym teda jeste nesetkala, vzdy se to kratilo

marcicek84
4. zář 2018

Nástup je dle ZP první pracovní den v měsíci, takže 3.9. je správně, 2 dny se nikde nemusejí hlásit, je to přechod z jednoho zaměstnání do druhého a do 3 dnů to nikoho netrápí, na důchodovém se eviduje vše, ale myslím, že tady od dny nejde, to se v tom ztratí...byla bych v klidu a v pohodě...no a co se týče dovolené, to možná vliv mít bude, ale bohužel v sobotu 1.9. není první pracovní den, takže se to opravdu dalo udělat až od 3.9.

kocvarovas
autor
4. zář 2018

Holky děkuju za reakce, ta dovolená mě vůbec nenapadlo.. Na to se zeptám.

barchen
4. zář 2018

@anetka1701 U sociálního to fakt neplatí, do důchodu se to nepočítá. Mám to stejně, ze zaměstnání před 10ti lety mi chybí dva dny, nechávám si každý rok zasílat výpisy, přesně ty 2 dny z víkendu když jsem měnila práci a bylo mi oficiálně z ČSSZ oznámeno, že sociální není jako zdravotní hrazeno na celý měsíc. A ty dva dny mi chybí do důchodu...Myslím, že to přežiji, jelikož se počítají roky.

j.a.n.i
4. zář 2018

@barchen V nejhorším holt budeš pracovat o 2 dny déle, pokud by zrovna ty 2 dny hrály roli...

gabrolo
4. zář 2018

@kocvarovas Zkrátí se ti to na tom důchodovém, ale jinak bych to nějak neřešila, v měsíci jsi zaměstnaná a zdravotní a sociální se za tebe odvede. Takže v pohodě. 🙂

barchen
4. zář 2018

@j.a.n.i Jasně, já to myslela jako nadsázku, že ty dva dny přežiji.

j.a.n.i
4. zář 2018

@barchen Jasne, chapu, i když ony mohou nekdy rozhodovat, protoze se pocitaji jen cele roky, takze kdyz nechybi moc, tak se fakt vyplati jit o tu chvilku pozdeji.