Návrat do práce po rodičáku. Měli by mi umožnit jinou pracovní dobu?

jjasmina
10. dub 2020

Prosím o radu tak mě napadlo, jak to vlastně bude s prací po rodičáku. Dělala jsem v obchodě krátkej a dlouhej týden , dvanáctihodinové směny. Jenže , co si budeme povídat, s prckem takový směny už dělat nemůžu a nejlíp kdybych chodila jen na ranní od pondělí do pátku.Nebudu mít hlídání ani nikoho , kdo by vyzvedával ze školky, když mi vedoucí nevyjde vstříc, to mám dát kvuli tomu vypoved nebo by mi měli umožnit jinou pracovní dobu? Mám hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, ve smlouvě je jen uveden úvazek 40hod/týdně. Má někdo podobnou zkušenost?

areh
10. dub 2020

@jjasmina tak to záleží na domluvě s vedoucí, jestli ti umožní pracovní dobu jakou požaduješ. Spousta maminek se právě kvůli tomu do původního zaměstnání vrátit nemůže a hledá jiné nebo částečný úvazek. Žádná povinnost vyhovět ti není.

zuzita15
10. dub 2020

@areh ale ano, je tam povinnost
@jjasmina
Ustanovení § 241 zákoníku práce totiž stanoví povinnost zaměstnavatelů přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn také k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Toto ustanovení dále stanoví povinnost zaměstnavatelů vyhovět žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pokud jde o zaměstnance pečující o dítě mladší 15 let (ale také žádosti těhotné zaměstnankyně nebo zaměstnance, kteří prokážou, že převážně sami dlouhodobě pečují o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II až IV). Zaměstnavatel nemá povinnost žádosti zaměstnanců vyhovět jedině v případě, že by mu v tom bránily vážné provozní důvody.

jjasmina
autor
10. dub 2020

@zuzita15 děkuji, tak snad to tak bude 🙂

krista25
10. dub 2020

@jjasmina ja tedy delam ve fabrice, ale uz jsem to take řešila. Dělala jsem na tři směny, az se budu vracet, budu delat od 7-15hod.😊Abych stihla dát dítě do školky. 😊

j.a.n.i
10. dub 2020

@zuzita15 Ano, povinnost má, ovšem pokud to s odkazem na vážné provozní důvody zamítne, tak zakladatelce zbývá se akorát soudit... nebo dát tu výpověď a najít práci, kde s tím nebude problém. A upřímně, pokud všichni jednou krátký dlouhý a je jich tam pár, tak jeden zaměstnanec chtějící jen ranní, celkem vážný provozní problém je.

zizlikova1987
10. dub 2020

@jjasmina přesně jak píše @zuzita15 .
Pošli písemnou žádost o změnu pracovní doby na základě toho paragrafu. A napiš jakou úpravu chceš přesně.
Poslat s dodejkou ideálně, aby bylo vidět kdo dopis převzal. Oni pak mají 30 dnů na vyřízení.

jjasmina
autor
10. dub 2020

@zizlikova1987 Joo takhle, takže myslíte radši to vyřídit písemně než jen třeba na dobré slovo jo? Jako uvidím no, bud to projde nebo neprojde a našla bych něco jineho , děkuji moc všem 🙂

zuzita15
10. dub 2020

@j.a.n.i a ja bych se klidne soudila:
Jedinou možností zaměstnavatele, jak této žádosti účinně nevyhovět, je existence vážných provozních důvodů. Pojem vážných provozních důvodů zákoník práce nedefinuje. Lze vycházet z toho, že musí jít o provozní důvody kvalifikované (tedy nikoli běžné). Obecně je možno konstatovat, že zaměstnavatel může žádosti nevyhovět tehdy, pokud by objektivně vzato byl v důsledku požadované úpravy pracovní doby znemožněn, výrazně negativně narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz zaměstnavatele (ve smyslu plnění úkolů nebo činnosti zaměstnavatele). Zároveň je třeba doplnit, že o vážné provozní důvody pravděpodobně nepůjde, pokud by je mohl zaměstnavatel jednoduše překonat za pomoci jiných svých zaměstnanců či jiným opatřením, které by pro něj nebylo příliš komplikované či nákladné (o tom podrobněji níže v článku).

zuzita15
10. dub 2020
zizlikova1987
10. dub 2020

@jjasmina písemně vždy.
Jinak abych tě trošku uklidnila. Pracovala jsem v obchodě, směny ráno, odpoledne, o víkendu od 6- 22 hod. buď so,nebo neděle.
A zkrácený úvazek po-pa na 5 hod. denně nebyl problém. Prvně se kroutil, ale jak dostal papír s paragrafem, sám uznal že v 99% ty vážně provozní důvody prostě nejsou. I kdyby musel přijmout dalšího člověka do protisměny, není to vážný provozní důvod.

j.a.n.i
10. dub 2020

@zuzita15 A já tedy ne, opravdu bych nechtěla pracovat někde, kde bych musela úpravu pracovní doby řešit přes soud. Ty pracovní podmínky pak musí být naprosto super a úžasná domluva na čemkoliv.

zuzita15
10. dub 2020

@j.a.n.i to ja taky samozrejme ne, ale pokud by se to resilo soudem, tak bych predpokladala, ze bych spis pak mela nahradu usle mzdy nez ze by soud zamestnavatele prinutil, aby me zamestnal. Ale jak pise @zizlikova1987 pragrafu a uvedomele zamestnankyne vracejici se z rodicovske se vetsina zamestnavatelu zalekne 😉

zizlikova1987
10. dub 2020

@j.a.n.i čistě že zvědavosti. Vím že se v tom hodně orientuješ.
Víš o někom kdo se opravdu soudil? Když vynecháme povolání jako lékař,policista atd... prostě,,obyčejny" člověk, jako pokladní, dělník ve fabrice?
Osobně o nikom nevím, a holky co to chtěly u nás, nebo i kamarádky s tím nikdy problém neměly. Pokud člověk se nenechal odbýt nějakým ,,nejde to" ale věděly že na to mají nárok ze zákona.

zuzita15
10. dub 2020

@zizlikova1987 ac otazka neni na me... 😉 kamaradka pravnicka rikala, ze soudnich sporu kvuli navratu po rodicovske je pomerne dost, tahne se to roky, ale v drtive vetsine pripadu vyhraje zamestnankyne

zizlikova1987
10. dub 2020

@zuzita15 víš co, ono nejde o zaleknuti. Spíš že s takovým člověkem jednají jinak. Když jsem to řešila já, tak bylo vidět že zo nechce řešit jen kvůli tomu že he práce navíc. Když jsem donesla žádost s paragrafem, kterou jsem posílala i na centrálu, všechno najednou šlo. A vlastně to vůbec není problém, protože ba to mám prostě nárok. A žádný problém v práci, ani u vedoucího to neudělalo. Choval se ke mně úplně normálně.

zizlikova1987
10. dub 2020

@zuzita15 no vidíš. Já fakt nikoho takového neznám, ani jsem neslyšela.

zuzita15
10. dub 2020

@zizlikova1987 jj, mela jsem to “zaleknuti” napsat do uvozovek, myslela jsem to tak, ze to zamestnavatel zkusi, aby nemel praci, a kdyz zamestnankyne vytahne pragraf a da najevo, ze vi, tak couvne, presne jak pises

j.a.n.i
10. dub 2020

Ono, jak kde, pokud ho vytahne v krame typu Lidl, tak upravu dostane. Pokud na pumpe, kde se stridaji na 12 ky 4 lidi, tak ma proste smulu. A velka fabrika ji tak maximalne nabidne jine misto, ale sneny na lince kvuli ni taky neprehazi.

blondynka400
10. dub 2020

@zizlikova1987 za svojí profesní kariéru jsem vedla celkem několik soudních sporů stejných jako se zde popisuje (na straně zaměstnavatele) a vždy jsme vyhráli.... Ono záleží případ od případu.... Já jsem zastáncem toho, když to jde tak se dohodnout a vyhovět. Ale občas to ženy vyžadují úplně bezhlavě, dost často ani před RD nebyly úplně úžasné zaměstnankyně a pak se diví....

@jjasmina za mne zkus to nejdřív po dobrém. Tedy normálně se zkusit domluvit, jestliže tedy víš, že to provozní důvody dovolují. Ono ano, můžeš si to prosadit (spousta zaměstnavatelů couvne, když na ně půjdeš tvrdě, bohužel soudy nejsou na straně práva, ale dost často na straně zaměstnanců), ale ty v budeš pracovat v daném kolektivu a ono když za tebe bude dělat někdo za "tebe", nebude to dělat dobrotu a určitě do práce nebudeš v konečném důsledku chodit ráda....
Jestliže jsi byla vzorná pracovnice před RD a podmínky to alespoň částečně umožňují, zaměstnavatel ti vyhoví. Když ne, je potřeba se poohlédnout někde jinde...

jjasmina
autor
10. dub 2020

@blondynka400 Já už tam pracuji víc jak 10 let, přesčasy, za maminky jsem chodila do práce i na štědrý den apo.ale hodně se to tam změnilo, komplet se vyměnilo vedení a vím , že už tam nepracuje ani nikdo, koho bych znala..Já se právě s nikým nějak dohadovat nechci , aby pak po mě jeli za každou blbinu.. Zkusím se pak prvně domluvit normálně 🙂

1772
11. dub 2020

Taky je třeba myslet na to, jak by se to dotklo kolegů. Někdo tu práci udělat musí a rozhozené nebo přidané směny nikoho nenadchnou.

blondynka400
11. dub 2020

@jjasmina tak to není úplně ideální. Ale i tak bych to zkusila, uvidíš 🙂 Přeji hodně štěstí,ať se domluvíte.

jjasmina
autor
11. dub 2020

@blondynka400 Děkuji, když se nedomluvíme, prostě si najdu práci jinde. děkuji všem

delinka1
11. dub 2020

@zizlikova1987 prosím existuje vzor takové žádosti? Aspoň kostra... Diky

potaplice
Autor odpověď smazal
Zobraz
zizlikova1987
11. dub 2020

@delinka1 mám ho v pc. Můžu poslat na mail. Kdyžtak my napiš do IP zprávu.

monca98
Odpověď byla odstraněná
Zobraz