Pracovní smlouva. Vyzná se někdo dobře v zákoníku práce?

martt
20. říj 2022

Ahoj ve spolek , prosím je tu někdo, kdo se pořádně vyzná v zákoníku práce? Manžel by měl od 1.listopadu přecházet z firmy do firmy. Dnes mu dali pracovní smlouvu , kde má smlouvu na dobu určitou na rok. Kdyz se na to ptal , proč má smlouvu má dobu určitou, že mu jejich šedivá řekla , že bude mít smlouvu na dobu neurčitou. Tak manželovi řekli, že to je dané zákoníkem práce, že tam je nejdříve prac.smlouva na rok a pak až na dobu neurčitou. Mne se to nezdá. Koukala jsem na zakonnik práce a nic tam takového není. Tak teď nevím jestli z manžela udělali blbce nebo to jen v tom zákoníku práce nemůžu najít. Děkuji moc za odpověď.

zelenaesmolda
20. říj 2022

@martt
Je to blbost,ja kdyz jsem nastupovala do prace tak davali smlouvu rovnou na dobu neurcitou.Zakonik prace urcite smlouvy povoluje ale neprikazuje.

martt
autor
20. říj 2022

@zelenaesmolda Mne se to zdá také právě jako blbost. Ja jsem do práce nastupovala před třemi lety a mám také na dobu neurčitou. Ale manželovi tvrdili , že to je změněné teprve rok. Proto se radši ptám.

ekou
20. říj 2022

Tak kazda firma ma asi jiny pristup. Ja pri nastupu dostala smlouvu na rok a pak teprve prodlouzili...

j.a.n.i
20. říj 2022

@martt Ne, zákoník práce nic takového nenařizuje, nicméně firma samozřejmě může nejdříve dát smlouvu na rok, to ji ten zákoník práce také nezakazuje.

marketa2016
20. říj 2022

@martt ne, opravdu není v zákoníku práce, že nesmí být první smlouva na dobu neurčitou….možná má firma vnitřní předpis, že dávají na rok a až pak na dobu neurčitou, tak to taky máme, ale je to naše rozhodnutí a hned je s tím uchazeč obeznámen při pohovoru a buď chce nebo ne…pokud je přesun domluven takto firma s firmou (a není to z jeho rozhodnutí, že chce změnit zaměstnavatele) a on s tím souhlasí, v jedné mu zřejmě dají dohodu o ukončení a v druhé novou smlouvu. Zde bych já trvala taky na době neurčité a vynechání zkušební doby, protože to je všechno riziko, že by měli moc lehkou cestu s ukončením pracovního poměru oproti původní smlouvě. Ovšem pokud sám chce měnit zaměstnavatele, tak tam buď přistoupí na podmínky, nebo hledá o dům dál, i když také o něčem vypovídá, že slibují něco, co nedodrží

martt
autor
20. říj 2022

@marketa2016 Ono to je tak , ze manzel jezdi s domichavacem u firmy je přes 4 roky. Jezdí jen pro jednu betonárnu. V lednu z té betonárny přišli za manzelem, že jeden míchač v prosinci půjde do důchodu a jestli by nechtěl jít na jeho místo. Slíbili mu větší plat, smlouvu na dobu neurčitou apod.. Manzel jim na to na konec kývl. Minulý týden podepsal výpověď . A dnes právě dostal z betonarny tuhle smlouvu. Ja vím, že může být smlouva i na rok. Jen mne zarazilo, že manželovi tvrdili, že to je v zákoníku práce.

martt
autor
20. říj 2022

@j.a.n.i Já vím, že může být smlouva na dobu určitou na rok. Ale právě mne zarazilo , ze manželovi tvrdili že to je v zákoníku práce , že mu musí dát nejdříve smlouvu na rok a pak teprve na dobu neurčitou. Což mne přišlo jako blbost.

lencaa11
20. říj 2022

@martt každá firma si to dělá po svém může podle zákona 2-3 prodloužit na rok smlouvu pak dát na neuricito firmu se stim i chrání skrz lidí které pak nechtějí pracovat tak že nic nezákonné nedělají ...můžou mu pri spokojenosti z obou stran dát smlouvu po roce na neuricito záleží jak to mají nastavené

marketa2016
20. říj 2022

@martt no příště podepisovat výpověď až ve chvíli, kdy mám podepsanou smlouvu v nové práci, která odpovídá domluvě (i když vzhledem ke zkušební době je riziko pak stejně vždy). Takto buď může požádat v současné práci zpětvzetí výpovědi nebo se spokojit se smlouvou na rok a doufat pak ve smlouvu na neurčito. Ono to nemusí nic znamenat, protože to je dneska dost běžné nebo taky může a firma si nechává zadní vrátka, protože nikdo neví, jak se nyní bude odvětví stavebnictví vyvíjet a tak pro jistotu přechází u nových zaměstnanců na dobu určitou, aby pak nemuseli vyplácet odstupné, pokud zaměstnanci nebudou potřeba. Ale to jsou jen domněnky. Teď už je zbytečné se tím stresovat, oni někteří zaměstnavatelé dost využívají neznalosti lidí a pak to tak vypadá.

zuzazidkova
20. říj 2022

Není to v zákoníku práce, každá firma si může dát smlouvu na dobu určitou/ neurčitou, jak chce.
Nabídkový dopis zřejmě nedostal, že e? V něm bývá plat, na jakou dobu je prac. poměr atd.

anetka1701
20. říj 2022

Je to blbost, zákoník práce nic takového neříká... Na místě manžela bych nabídku odmítla a pokusila se vrátit-vzít zpět výpověď... Jestli má firma takový přístup, bála bych se, jaká.jobovka přijde příště...

martt
autor
20. říj 2022

@marketa2016 Muzu se ještě zeptat? Pokud už má tu novou smlouvu podepsanou , může podat výpověď ještě před nástupem? Pokud by chtěl vzít zpět výpověď? Omlouvám se , ale v téhle problematice se moc nevyznám.

martt
autor
20. říj 2022

@lencaa11 Ja vím ,že můžou dat smlouvu na dobu určitou. Mě spíš šlo o to, když se manzel ohradil, že mu slíbili smlouvu na dobu neurčitou, tak mu řekli, že to nejde, že ze zákona mu musí dát nejdříve smlouvu na dobu určitou. Proto jsem se ptala a potvrdilo se , že to vlastně tak není. A vadí mi že mu to neřekli na rovinu , ale ohaneli se zákoníkem práce, když to tak vlastně není.

martt
autor
20. říj 2022

@zuzazidkova Právě, že ne. Všechno bylo jenom ústně.

lencaa11
20. říj 2022

@martt ono to jde samohrejme dát na dobu neurčitou v zákoníku práce je že zamestnavatel může využít zákon a dát smlouvu na rok a pak se uvidí ono je to ve finále na stejno 3 měsíce zkušební doba atd ...a v dnešní době to hodně firem teď dělá bohužel je blbe že mu řekli spatnou informací ohledně smlouvu 🤔

marketa2016
20. říj 2022

@martt pokud tam má sjednanou zkušební dobu, tak muže během zkušební doby kdykoliv skončit, tedy i nenastoupit. pokud není sjednaná zkušební doba, tak může dát klasickou výpověď (předpokládám, že má nástup vzhledem k výpovědní lhůtě v původním zaměstnání od 1.1., takže když to vyřeší v původním zaměstnání do konce měsíce a podá do konce měsíce i výpověď v novém zaměstnání, tak to stíhá i klasickou výpovědí bez zkušební doby)

martt
autor
20. říj 2022

@marketa2016 Ne ma nástup už k 1.11. Zkušební dobu ma na 3 měsíce.

drep
20. říj 2022

V zákoníku práce to fakt není, to ho šéfová lakuje. Pokud byli domluveni na době neurčité, tak bych to považovala za hodně nefér jednání. Nastupovala jsem od ledna do nové ambulance a mám rovnou na dobu neurčitou. Nicméně je to dost bizár, ve zdravotnictví chybí kvalifikovaný personál snad nejvíc ze všech oborů a přesto naše nemocnice dává všem standardně 3x smlouvu na rok. Dost sester ta nejistota nasere a před třetím rokem odejdou někam do privátu kde si jich váží víc

jako_mala_holka
20. říj 2022

V zákoníku práce nevím, ale přijde mi celkem standartní dávat nejdřív smlouvu na rok a teprve potom na neurčito, já dostala v práci smlouvu na neurčito po roce a manžel snad dostane teď po dvou letech... U vás je blbý, jestli to slíbili a pak to nedodrželi s tím, že to ještě okecavali něčím, co není pravda, tam bych byla asi na pozoru, to ano

marketa2016
20. říj 2022

@martt tak vzhledem ke zkušební době to může ukončit v pohodě. Ale ať se prvně dohodne s původním zaměstnavatelem a nechá si tam podepsat buď souhlas se zpětvzetím výpovědi, případně při rozvázání pracovního poměru dohodou, tak negaci dohody. Aby nakonec nezůstal bez zaměstnání. Právně musí být písemně jasné, že dané ukončení pracovního poměru považují obě strany za neplatné. A až potom podat okamžitou výpověď v novém zaměstnání. Ale fyzicky jsem to tedy ještě nedělala, jsem ekonom ne personalista, takže jen teoretické znalosti

kristyna109
20. říj 2022

@martt Pokud nebude chtit do noveho zamestnani nastoupit, zavolala bych tam a domluvila se, ze nastoupit nechce a jak to chteji resit. Sla by i varianta, ze obe smlouvy vezmou a vyskartuji a nic se nestalo. On zustane ve stare praci a personalni v "nove" praci ho nebude muset zadavat do systemu, prihlasovat, a pak hned delat vystupni formality...

levandule_k
20. říj 2022

@drep Tvl. to je fakt bizár. Já žila v domnění, že když je v nemocnicích málo personálu, tak se budou snažit si udržet a po roce bude smlouva na dobu neurčitou. I ta fluktuace je poměrně drahá...vaše vedení je vskutku geniální, možná by bylo přesnější genitální...

drep
20. říj 2022

@levandule_k o doktory ani nejde, ti dokud nemají atestaci, tak z nemocnice stejně nemůžou, ale ty sestry. Ty sestry, které kriticky nejsou, kvůli kterým se zavírají lůžka až oddělení (my máme z původních 36 s bídou 20 + 7), které mají docela dlouhý adaptační proces, ta ty si nasereme takovým nesmyslem a fakt jim usnadníme rozhodnutí, jestli nejít do privátu, kde nebudou mít noční a budou mít i opravdový zaměstnanecký benefity

j.a.n.i
21. říj 2022

@martt A jinak tedy nevím kam manžel jde, ale třeba korporáty to mívají ve svých interních pravidlech a personální z tím nic nenadělá, pokud by nešel na nějakou extra vysokou pozici. Taky jsem to tak měla, přestože o mě měli fakt zájem a obavu, abych jim neutekla, ale prostě pravidla byla tak nastavena... ale je fakt, že prodloužení na neurčito přinesli víc jak 3 měsíce před koncem té roční smlouvy.