Šikana na pracovišti. Jak se proti tomu postavit?

21. srp 2020

Holky jak se postavit proti sikane v praci od kolegyne? Jednu kolegyni uz fyzicky napadla, ale napadena kolegyne nepodala stiznost, protoze pritel te zrudy je manazerem. Co delat?

autor
21. srp 2020

Me by zajimalo jake mam moznosti v tom pravnim hledisku? Zda nejake jsou? Nebo z toho vyjdu jako blbec?

koordinatorka_odboje
21. srp 2020

Nepotrebujes zadny diktafon. Staci denikove zaznamy a podnet na inspekci prace. V Hodonine tak skoncila reditelka domova duchodcu.

zuzineckah
21. srp 2020

Hele, vše je problém. Oficiálně se ničeho nedomůžeš, zvlášť pokud ji kryje záda šéf. Takže buď dat výpověď nebo ji nechat rozbit držku🤷‍♀️

autor
21. srp 2020

@koordinatorka_odboje Bude to slovo proti slovu. Takovy denik se muze napsat kde kdo. Jenom logicky premyslim..

koordinatorka_odboje
21. srp 2020

Ja bych to resila s primym nadrizenym - co se stalo, kde, kdy. Vedla bych si o tom denikove zaznamy. Pokid by nedoslo ke zlepseni, obratila bych se na nadrizene ve firme s tim, ze jsem to tehdy a tehdy resila s primym nadrizenym a kdyz porad nic,tak bych to uz resila pres inspekci prace.

koordinatorka_odboje
21. srp 2020

Ne. Denikove zaznamy jsou brany jako dukaz u soudu.

amazonkajanik
21. srp 2020

Natočit její chování a předat vedení!

xxx3d
21. srp 2020

Já bych nic nenatáčela, jsou s tím pak ve finále polízanice, popotahování, krz ochranu osobních údajů. Jsou dvě cesty, buďto tu práci chceš a potom si vyžádej schůzku s nadřízeným, kterým je sice její přítel, ale je to přímý nadřízený, se kterým asi nic nevyřešíš, ale budeš mít záznam, nebo nějaký výsledek šetření, žádost mailem, ať máš potom v rukávu něco, až budeš podávat stížnost výš, plus zajdi za praktikem, i když jsi fyzicky nebyla napadená, protože i psychická šikana je zátěž, mnohdy horší - není vidět. Kolegyně přesvědč, ať i ona zajde za lékařem, ať jsou záznamy.
Anebo, ti ta práce za tohle řešení nestojí, pak se na to vy*er a jdi jinam.

victress
21. srp 2020

@koordinatorka_odboje co jsou deníkové záznamy? jako že si doma napíšu na papír Milý deníčku, dnes v 15,10 hodin mě kolegyně fyzicky napadla....

maargit
21. srp 2020

Setkala jsem se s tim v te mire, ze neexistovalo nic, co bych kdy udelala dobre, ackoliv vyssi nadrizeny byl spokojeny. Ja si do ted nadavam, ze jsem to neresila a prave si nedelala zaznamy, abych s nima mohla nekde fungovat. Nakonec jsem aspon otehotnela a mohla odejit beze sporu. Ale byt tam jeste rok, tak bych musela vyhledat odbornou pomoc. Nenech to dojit tak daleko. Delej si zaznamy, jak na tebe slovne utocila, co rekla a kdy. To muze fungovat. Kazdy se ted sikany boji.

brunetka11
21. srp 2020

Písemně požádat personální a požádat o přeložení na jiné oddělení z důvodu mobbingu. A požádat o písemný záznam o vyjádření k této situaci.
Pokud by to chtěli zahladit, budou ti muset dát výpověď a tedy odstupné.
Nebo od ní budeš mít klid, přeřadí tě jinam.
Třeba ji hned nepropustí, ale ona bude mít už záznam a jestliže ostatní uvidí, že se někdo odvážil, povětšinou se přidají také. Takže buď bude časem odejita nebo si za sebou to stigma už potáhne dál.

autor
21. srp 2020

@brunetka11 Diky moc. Tohle bych zkusila, nejde jenom o me, ale taky o dalsi jeji mozny obeti. Chci aby vedela, ze tohle ji nebude porad prochazet. Dekuji moc za radu.

jelenice_zavodnice
21. srp 2020

Postup jako pise @brunetka11 je nejidealnejsi. A pokud nejsi sama, tak at to udelaji vsichni co to chteji resit. S nahravanim bych byla opatrna i kdyz v dnesni dobe by nekteri nahravali 24h denne vsechno kolem sebe, to by se mohlo otocit i proti tobe, treba by nekde v pozadi bylo slyset kolegy co se bavi o duvernych prac. zalezitostech a problem by byl na svete.

orisek56
21. srp 2020

Inspektorát práce. Známá řeší podobný problém, tak jsem zvědavá jak, to dopadne. Protože to budu muset asi pak udělat taky... Ne pro mě, ale zas někdo v rodině má problem

uzivatelkapetra
21. srp 2020

Řešila bych na HR případně schránka na dotazy jestli máte, i ten manažer někomu podléhá.
A neopomněla bych napsat, že probíhá partnerský vztah mezi nadřízeným a podřízenou, měla by být na jiném odd než u svého přítele právě kvůli takových situací, hodnocení, apod