Těhotenství ve výpovědní lhůtě. Poradíte, prosím?

misicka03
6. říj 2021

Zdravím, prosím vás může mi tu někdo poradit? V práci jsem dala výpověď a teď koncem října můžu odejít a jak naschvál se konečně povedlo otěhotnět. Můžu se nahlásit na pracák a jít na podporu? A nepřijdu kvůli tomu o mateřskou? V práci bych to chtěla nechat být.. odejít je vysvobození takže výpověď nechci stahovat a bylo by mi to i blbý. Děkuji za rady

jana31990
6. říj 2021

@misicka03 Ahoj s tou podporou ti moc neporadím ale ohledně mateřské musíš splňovat tyto podmínky:
Minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní v posledních dvou letech (za zaměstnance platí nemocenské zaměstnavatel, OSVČ si musí platit sám)
Být zaměstnaný v době vzniku nároku na mateřskou nebo být v ochranné době až 180 dní od skončení zaměstnání 
Nebo být podnikatel (OSVČ) a platit si nemocenské pojištění (nemocenské pojištění je dobrovolné, je to současně něco jiného než zdravotní pojištění)
Což pokud jsi dala výpověď tak ti to asi nebude bohužel vycházet na těch 180 dní

veroniquecz
6. říj 2021

Nejjednodušší by bylo si ještě nějakou práci najít. A nárok na PPM mít nebudeš, protože se nevejdeš do ochranné lhůty. Jinak na pracak samozřejmě jít můžeš, ale budou ti hledat práci a když bezdůvodně odmitnes prijdes o dávky a můžeš byt i vyřazena.

hezz17
6. říj 2021

@jana31990 pokud jsi to nezjistila az konecem 3.mesice, tak ti to nevyjde.

nikoulinka
6. říj 2021

@misicka03 jak je zmíněno výše. Musíš se vlézt do 180 dní. Tim je myšlena doba od konce pracovního poměru - do dne porodu. Pokud ti jde o peníze, abys nebyla na 0,-, zkusila bych se domluvit s Mudr na nemocenské. Na tu můžeš nastoupit před ukončením PP, pripadne pak do -14 od ukončení smlouvy. Na nemocenské, pokud k tomu Mudr shledá důvod, můžeš pak být až do porodu.

jana31990
6. říj 2021

@hezz17 proto jsem to paní psala že ji to nevyjde

hezz17
6. říj 2021

@jana31990 promiň, špatně jsem te oznacila.

bara88
6. říj 2021

Na mateřskou mít nárok nebudeš a na pracák se hlásit můžeš ,nebo spíš musíš.na podporu mít nárok budeš pokud máš odpracováno ale myslím že se podpora nějak krátí když si dala výpověd sama

aniea
6. říj 2021

Já jsem dala výpověď a asi za týden jsem zjistila že jsem těhotná. Nárok na mateřskou jsem měla, pracovala jsem tam 9 let. Musela jsem to nahlásit na pojišťovnu a socialku.

j.a.n.i
6. říj 2021

@nikoulinka Neni to do dne porodu, ale do nastupu na ppm

misicka03
autor
6. říj 2021

@misicka03 takže buď jít teda na neschopenku a nebo si rychle najít práci.. jsem v úplném začátku teprve jsem to zjistila. Moc děkuji za odpovědi jsem zas o něco moudřejší.

hezz17
6. říj 2021

@misicka03 dej si do kalkulacky termin porodu. Od nej odecti 8 tydnu. Od nich odečti 180 dni a treba ti ten konec rijna vyjde tip top

gracetheworld
7. říj 2021

Co tvoje současná práce? Ono asi by bylo nejlepší zůstat o pár měsíců déle v současné práci, pokud je možno upravit výpověď. I když ta práce asi není ideální (jinak bys asi nedávala výpověď), tak já osobně bych to asi na dalších pár měsícu překousla a pak měla klid a ne se nervovat se sháněním další práce jako těhotná a nebo přijít o mateřskou.