Těhotná, pracovní smlouvu mám do 31.8.2015. Co teď?

werca92
25. srp 2015

Ahoj holky,chtěla jsem se zeptat, zjistila jsem před týdnem že jsem těhotná po roce a půl snažení. Navíc jsem momentálně na neschopence,marodím se zády a chtěla jsem se zeptat jak to teď je,mám pracovní smlouvu na dobu určitou, tedy do 31.8.2015 a vůbec netuším jestli mě zaměstnavatel může dát v pohodě výpověď, nebo nesmí díky tomu že marodím? Děkuji

jimichanga
2. zář 2015

@xpila Jo to sem nevěděla jistě.. @werca92 ted to čtu..musíš být plátce zdr. pojištění min. 270 dní v posledních 2 letech. Ale i tak musíš být v den nástupu na mateřskou zaměstnaná, nebo v ochranné lhůtě.

werca92
autor
2. zář 2015

Taky si myslím,že by mi to stačilo na dva měsíce. Jinak jak říká @xpila ...stačí mít odpracovano 270dni,což už dávno.mám, jen by mi teď nesedělo vejít se do 180dnu aby mi dali mateřskou. Teď jsem 6+2tt,takže by mi asi mělo stačit pracovat "někde" dva měsíce. Nebo nejde to udělat tak že bych si ty dva měsíce platila soc. Zdrav. ?

werca92
autor
2. zář 2015

Ach jo,to jsou zase starosti 😤

xpila
2. zář 2015

@werca92 To nestačí, musíš být opravdu zaměstnaná.

werca92
autor
2. zář 2015

@xpila OK. Nezbyde mi nic jinýho než si ještě najít práci. Takže až budu mit ty dva měsíce za s sebosebou,tak se mám hlásit kam? Na úřad práce, nebo můžu zase začít marodit ?

jimichanga
2. zář 2015

@werca92 Samoplátce být nemůžeš..jedině bys byla OSVČ a to bys takto musela platit pojištění zase určitou dobu před nástupem na mateřskou.
Takže když si ted najdeš práci kde tě těhotnou zaměstnají a vyjde ti ochranná lhůta do nástupu mateřské, seš v pohodě.
No je to pech..když to takhle vyjde s prac. smlouvou.

jimichanga
2. zář 2015

@werca92 Ještě teda nevím, jak je to s ochranou lhůtou pokud začneš marodit ve zkušební době tří měsíců. To si zjisti, raději bych tam zůstala ty tři měsíce. Ale fakt nevím. Poté normálně nastoupit na neschopenku.

smtanka
2. zář 2015

Pokud jsem tedy od začátku těhotenství doma nemocná, tak nemám poté nárok na mateřskou? Pracovní smlouva mi skoncila31.8. Kvůli rizikovému těhotenství mám neschopenku.

monul88
2. zář 2015

@werca92 Celou diskuzi jsem nečetla, ale měla jsem to stejně. V říjnu jsem nastoupila do práce, smlouva do konce září dalšího roku. V dubnu jsem zjistila, že jsem těhotná. Doktorka mě dala na neschopenku, takže mateřskou jsem dostala. Na druhý už samozřejmě ne. Měla jsem ještě odpracováno z brigády, která se mi počítala do těch 270 dní, abych měla nárok.

jimichanga
2. zář 2015

@smtanka Záleží, v kolikátém jsi měsíci, aby ti vyšla ochranná lhůta 180 dní do dne, kdy bys měla nastupovat na mateřskou. Pokud ti vyprší dřív než stihneš nastoupit na mateřskou, nárok na ni nemáš.

werca92
autor
2. zář 2015

Holky a kdybych šla třeba až budu ve 12tt někam na týden třeba na brigádu? To by taky mělo platit,nebo ne ? Já vůbec nevím jak to počítají těch 180 dní... Pocita se to do ty doby než porodim?
@jimichanga @xpila

werca92
autor
2. zář 2015

Na mateřskou se obvykle nastupuje v období šestého až osmého týdne před předpokládaným termínem porodu. Tak jestli když teď jsem 6tt tak se vejdu do těch 180 dnů nebo ne,vůbec nevím jak se to počítá

jimichanga
2. zář 2015

@werca92 180 dní ode dne, kdy ti skončí pracovní smlouva do dne, kdy máš nastupovat na mateřskou.. (6-8 týdnů před porodem) No..brigáda ti asi nepomůže. Nesmíš mít dohodu o provedení práce, ale smlouvu o pracovní činnosti. I kdybys ji ale měla, u brigády kterou máš třeba na týden, neplatí ochranná lhůta. Ta, pokud jsi na neschopence se ti počítá od posledního zaměstnání. Přičemž ale nemůžeš mít jiný příjem..(brigádu).Brigáda by se ti akorát započítávala do 270ti dnů placení zdr. pojištění, kdyby ti scházeli do počtu.(pokud by ti ho platili.) Ale jinak to na mateřskou podle mě nemá vliv.

xpila
2. zář 2015

@smtanka Záleží na tom, kdy bys měla nastoupit na mateřskou a jak dlouho ti trval pracovní poměr. Nemocenská se počítá pouze po dobu, po kterou trval pracovní poměr.

xpila
2. zář 2015

@jimichanga U dohody o provedení práce nad 10 tisíc se platí i zdravotní pojištění. Takže i brigáda může pomoct. Jiný příjem mít může, proč by nemohla? A i ta brigáda by za určitých podmínek měla na mateřskou vliv.

@werca92 Pokud bys šla na brigádu na týden, tak by ti jen na ten týden ochranná lhůta přestala běžet, pak by běžela dál a přičetl by se k tomu i ten týden.

jimichanga
2. zář 2015

@xpila Mluvím o dalším příjmu v případě, kdy by byla na neschopence. (v ochranné lhůtě). Není schopná vykonávat práci, tudíž nemůže mít další práci.A pak silně pochybuju, že si jen tak může v ochranné lhůtě ukončit neschopenku a nastoupit na brigádu, přičemž pak zase na neschopenku nastoupit aby jí ochranná lhůta běžel dál. Jakmile jednou z neschopenky odejde, ochranná lhůta končí. Pak nastoupit na pracák. Ale nejsem expert a tedy myslím že bude nejlepší když se @werca92 poptá přímo u zdroje. Tady by to asi opravdu řešilo to, sehnat si práci cca na tři měsíce, se standartní smlouvou většinou na půl roku, přičemž po třech měsících nastoupit na neschopenku. Tím je do porodu krytá. 🙂

xpila
2. zář 2015

@jimichanga Pokud by ta práce nenarušovala léčebný režim, tak ji klidně mít může, není to nijak zakázané.
A jasně, že může ukončit neschopenku, jít do práce a pak zase na ni nastoupit. Proč by to nešlo. Jen neschopenku určuje doktor a ne zaměstnanec.

werca92
autor
2. zář 2015

Asi sem blba,zeptam se po lopate. Teď když jsem 6+2tt. A smlouva mi skončila 31.8. Tak se do těch 180dnu nevejdu abych mohla mít tu mateřskou? Já se pořád nemůžu dopočítat..... 😀

jimichanga
2. zář 2015

@xpila No. Tak já už jsem tohle řešila. Jsem na neschopence od začátku těhotenství, nemůžu vykonávat svoji práci a nemůžu si k tomu najít jinou, kterou bych mohla..nebo se zaměstnat brigádně.
Co se týče ukončení neschopenky. Jistě že ji může ukončit, jít na brigádu a pak na ni zase nastoupit. ALE, ukončením neschopenky jí skončí ochranná lhůta předchozího zaměstnání. A brigáda jí žádnou ochrannou lhůtu nedá.

xpila
2. zář 2015

@jimichanga A to ti řekl kdo, že nemůžeš? Protože to prostě není pravda.
Žádné ale, jak píšeš, tam není. Neschopenka nemá s ochrannou lhůtou pro mateřskou absolutně nic společného. Nehledě na to, že i z brigády může být ochranná lhůta. Ach jo.

@werca92 Jaký máš termín, toho 25.4., co máš v profilu? A máš ještě nějaký jiný? Měla bys to opravdu na dny.

jimichanga
2. zář 2015

@werca92 no pokud teda správně počítám. Jsi ve druhým měsíci, těhu má 40 týdnů a na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před. Počítejme že nastoupíš 6 týdnů před porodem. 40-6-6=28 týdnů máš nepokrytých. Ochranná lhůta ti jich oddteď pokryje cca 26. Záleží, kdy bys tedy přesně nastoupila na mateřskou. Na to se zeptej doktora. A omlouvám se, jestli jsem to blbě spočítala. Tohle byl jedinný způsob , který mě napadl.. 😀

werca92
autor
2. zář 2015

@xpila ano,vychází mi to toho 25.4.
Ale doktor mi zatím.nci nerikal,to jsem si vypocitala takhle na netu podle poslední menstruace. No ale teď se prostě nemůžu dopočítat jestli se tam vejdu nebo ne 😑

xpila
2. zář 2015

@werca92 Takhle by ses tam nevešla o 2 dny. Prostě si spočítej 180 dní od 1. 9., to by ti skončila ochranná lhůtě, v rámci které musíš nastoupit na mateřskou. Na tu se nastupuje 8-6 týdnů před TP, ty bys samozřejmě musela 8 týdnů před, abys to stihla. Nicméně pokud to jsou jen 2 dny, tak by se určitě s doktorem dalo domluvit, aby ti to o těch pár dní posunul. Uvidíš taky, jaký budeš mít termín dle ultrazvuku.

werca92
autor
2. zář 2015

Jezis, to by bylo úplně super. Uvidim co mi řekne, zatím chodim do Plzně (Natalartu) až mě dá nazpátek k mojí gynekolozce tak mi snad řekne víc, ale bylo by to super a já bych se tu nemusela stresovat nějakou prací.

xpila
2. zář 2015

@werca92 Uvidíš, ještě si to jednou spočítej, ale je to opravdu těsný, tak by to byla škoda.

werca92
autor
2. zář 2015

@xpila teď jak si mi to rezepsala,tak už se v tom orientuju víc, fakt to bude těsně. Moc díky 😊

jimichanga
2. zář 2015

@xpila No..takže tím chceš říct..že když nemůžu na neschopence vykonávat svojí práci, můžu dělat jinou kterou mi můj stav povoluje? Pobírat tak plat i neschopenku? Ano, leda tak na černo, kdy si chce někdo na neschopence přivydělat. Ale to neřeší její problém s mateřskou. Jinak na to nemám co říct stejně jako, na to, že když nastoupí na týdenní brigádu, bude z ní pak krytá ochrannou lhůtou.

xpila
2. zář 2015

@jimichanga Na černo to opravdu být nemusí, ale to je jedno. Možná by to chtělo nejdříve si pročíst zákony a pak tady radit.

smtanka
2. zář 2015

@xpila Pracovní poměr trval přes dva roky. Termín porodu máme 10.března, takže někdy začátkem ledna nastoupim na mateřskou. Co jsem počítala, tak od 1.9. Až po konec ledna to je 150 dní. Nemusím se tedy bát? V práci mi personální řekla, že by se to nemělo nijak dotknout mateřské a rodičovské či nemocenské. Ale raději si to několikrát ověřím. Děkuji za pomoc

smtanka
2. zář 2015

A ještě bych se chtěla zeptat, jestli si budu moci zvolit délku RD. Nechtěla bych mít automaticky 4 roky RD. Dekuji