V březnu mi končí RD a jsem znovu těhotná. Jít na PN?

janik1979
31. pro 2013

Mám na vás dotaz, 8. března 2014 mě končí tříletá rodičovská dovolená, která navazovala na první rodičovskou dovolenou a včera jsem zjistila, že jsem opět těhotná. Pracovní poměr mám na dobu neurčitou, ale během rodičáku jsem se přestěhovala a tak pro mě návrat do práce padá. Než jsem zjistila, že jsem opět těhotná, tak jsem chtěla pracovní poměr po RD ukončit a nastoupit do práce tady, ale co teď? Mám jít na neschopenku? Může mě jí vůbec doktor tak brzo napsat, aby se nejednalo o účelovou neschopenku? Nebo mám nastoupit na pracák? Jsem v nějaké ochranné lhůtě? Měla bych pak nárok na Mateřskou? Moc děkuji za rady

zenablazena
31. pro 2013

Na pracák nechod, ztratila by js nárok na mateřkou a byla by jsi rovnou na rodičáku. Nech si dát neschopenku těsně před koncem stávající rodičovské, pak v klídku nastoupíš zase na mateřskou 🙂 Připravila by jses o penízky 🙂

j.a.n.i
1. led 2014

@zenablazena Není pravda, že by nástupem na UP ztratila nárok na mateřskou, podstatné je, aby byla v ochranné lhůtě 180 dní, což bude, když je teď těhotná a pracovní poměr by případně končila v tom březnu.
Ona formulace nech si dát neschopenku je moc hezká, ale o neschopence rozhoduje lékař a zdravé těhotné ji vůbec dát nemusí.

janik1979
autor
1. led 2014

@zenablazena děkuji za odpověď. Mám právě strach, že mě tak brzo doktor neschopenku nevystaví, někde jsem četla, že se pak jedná o účelovou neschopenku a dost po tom sociálka jde, tak nevím 😒

janik1979
autor
1. led 2014

@j.a.n.i o nějaké ochranné lhůtě jsem slyšela a teď tedy už vím o co se jedná. Ano do té ochranné lhůty bych tedy patřila. Mám právě strach, jestli by mě doktor tak brzo napsal neschopenku 😒