Výpověď dohodou po rodičovské dovolené

veradokonalova
22. srp 2017

Ahojky .Mám dotaz. V říjnu se mám vrátit zpět do práce po 3. letech a jde o to, že je to do fabriky kde je buď 3 směnný provoz a na automatech chodí krátký a dlouhý týden. Ani jedno pro mě nepřipadá v úvahu jelikož malá nastupuje do školky, kde jsou nejdříve od půl sedmé. Manžel chodí už na pátou ranní. Je voják z povolání a tak se stane, že ho sem tam občas i na celý měsíc pošlou na nějaký kurz či cvičení, takže by nebyl kdo by malou vyzvedl když by byl muž dlouhodobě pryč. Mám nastoupit zpět do práce na třísměnný s tím, že jsem žádala o upravení pracovní doby , tak abych mohla dovést malou do školky a dopravit se do práce na osmou hodinu při ranní směně . Mluvila jsem s naší účetní s tím, že to probere s vedoucím ale asi nejspíš to neprojde. Tak mě zajímá jestli mě po 13. letech práce po propuštění dohodou musí vyplatit odstupný a pokud máte někdo zkušenost na co si dát pozor jelikož já pracovat chci nevyhýbám se tomu a ted po rodičovské by se odstupné hodilo než si něco najdu a snad brzy. Děkuji za Vaší pomoc.

ivet1987
22. srp 2017

Ahoj tak pokud je výpověď dohodou tak se odstupné určitě nedává, pouze když tě vyhodí oni.
Háčkuju se a čekám na odpovědi, bude mě to potom taky čekat 🙂

michaela_hermanice
22. srp 2017

Predne pozor na terminologii - vypoved dohodou neexistuje. Bud je vypoved ze strany zam-ce/zam-tele nebo dohoda o ukonceni prac. pomeru. Kazdopadne v pripade dohody narok na odstupne nevznika.

maxannie
22. srp 2017

Jen pro upřesnění - výpověď dohodou neexistuje. Buď se ukončí pracovní poměr oboustranou dohodou (a tady se klidně můžete dohodnout se zaměstnavatelem i na odstupném, ale nenáleží vám ze zákona), anebo se ukončí pracovní poměr výpovědí jedné ze stran. Tady už pak vyplývají povinnosti pro zaměstnavatele ze zákona, pokud by vám dal výpověď on. U solidní firmy bych po 13 letech spolupráce očekávala, že vám alespoň nějak vyjdou vstříc, ať již úpravou pracovní doby, nebo alespoň nějaký odchodným...ale víme, že realita je jiná

pozn.: michaela_hermanice mě s odpovědí předběhla, ale moji ponechávám 🙂

anetka1701
22. srp 2017

u dohody o ukončení prac. poměru je další problém - na pracáku kvůli tomu rádi dávají snížené peníze...

Zaměstnavatel má ze zákona povinnost, pokud tomu nepřekážejí vážné provozní důvody, upravit pracovní dobu na žádost zaměstnance, v případě že o to písemně zažádá a má k tomu důvod (což péče o dítě rozhodně je). Různí zaměstnavatelé si tenhle zákon vykládají jinak, ale obecně třísměnný provoz nejsou závažné provozní důvody :D Jde o to si trvat na svém, řešit přímo s vedením a bejt tak trošku osina v... a donutit je nechat se propustit pro nadbytečnost s odstupným... A když už bez odstupného, aspon ta nadbytečnost, jinak budeš mít na pracáku mín peněz a bude to ještě horší...

zuny
22. srp 2017

Já jsem se po sedmi letech měla vrátit do původní práce. Zaměstnavatel mi ale řekl, že pro mě práci nemá. Pro vzájemné dobré vztahy jsme se domluvili na pětiměsíčním odstupném - dohoda s důvodem nadbytečnosti. Prodloužila jsem si vyplácení rodičovského příspěvku do čtyř let a hledala si práci. Podařilo se mi to po víc jak roce (ťuk ťuk) a v září budu nastupovat do nové práce. Do té doby po brigádách. Ale zároveň studuji VŠ dálkově, tak další překážka.
Zaměstnavatel má povinnost tě vzít zpátky, ale s úpravou prac. doby může vyhovět, pokud to neohrožuje chod firmy (nějak tak). Nárok na odstupné je jen v případě nadbytečnosti při výpovědi danou zaměstnavatelem.

blahova_andrea
22. srp 2017

@anetka1701 lze do dohody dat jako duvod ukonceni peci o dite do ctyr let.diky tomu potom pracak nesnizi penize😉

anetka1701
22. srp 2017

@blahova_andrea už jsem se setkala i s tím, že kvůli tomuhle pracák podporu snížil a paní pak přišla s prosíkem, at jí dáme nadbytečnost, jinak přijde o hromadu peněz a nebude mít na jídlo :(

j.a.n.i
22. srp 2017

@anetka1701 No, pokud zakladatelka vůbec po RD nenastoupí, tak si tímhle nemusí lámat hlavu, protože pak bude mít stejně jen tu minimální podporu.
A jinak tedy pokud jste ji tam napsali nadbytečnost, pak je ze zákona nárok na odstupné, to jste ji taky vyplatili?

anetka1701
22. srp 2017

@j.a.n.i tam se to udělalo trošku jinou právní kličkou, ale o tom tohle není 🙂 A nemáš pravdu, pokud půjde na pracák po RD, tak pokud byla na RD stále zaměstnaná, tak se podpora počítá s původního platu.

j.a.n.i
22. srp 2017

@anetka1701 To tedy nepočítá, musela by se po RD alespoň na chvíli vrátit do práce, jinak má to minimum.

anetka1701
22. srp 2017

@j.a.n.i tak jsem si to ověřila a máš pravdu. Do tohohle jsem nikdy moc neštourala, tak jsem měla špatný informace...

altice
22. srp 2017

Holky chtěla jsem se zeptat když už je tady o tomto debata než jsem otehotnela pracovala jsem a mám smlouvu na dobu neurčitou.misto mi drží 3 roky tét jsem na rodicaku.a chci dát výpověď ale tak abych tam uz nemusela nastoupit kdy ju mám podat ?A je někde nějaký formulář.. dekuji děkuji moc

blahova_andrea
23. srp 2017

@altice nejdřív bych kontaktovala zaměstnavatele a zkusila se s ním domluvit na dohodě. to je vždy lepší. pokud se nedomluvíte a dáš klasickou výpověď, tak je potřeba ji dát dva měsíce před nástupem do práce. počítá se to od začátku nového měsíce, takže ještě o trošku dříve. aby to tam už bylo než ten nový měsíc začne. pokud by ses měla vracet dejme tomu v listopadu. tak výpovědní lhůta je září a říjen a tudíž je nejvyšší čas podat výpověď 😉
vzorů dohod a výpovědí je plný internet, zagoogli 😉

altice
23. srp 2017

Děkuji moc mám ještě 2 roky cas ale chtěla jsem co nejdřív jestli to jde až pak už na to nemyslím

magdullinka
5. led 2020