Z jedné RD na druhou, zaměstnavatel mi bude držet místo?

presss
26. lis 2013

maminky,pro mě je to trochu ještě delší budoucnost,přesto potřebuju poradit,chtěli by jsme navázat na ukončení RD na druhou,zaměstnavatel mi bude držet místo i dále??nebo jak je to???mám smlouvu na neurčito,myslela jsem že to jde--kolegyně se vrátila do práce po 5 letech...vůbec tomu nerozumím a poměrně mě zachvátila panika kam se vrátím-i když moje práce není nějak velká výhra,ale je fajn se vratit aspon někam!!!myslela jsem že budu doma 6 let a pak se vrátím do práce a ono se mě to zdá tedka cosi nereálné,asi se mi plány nějak mění :-/ poradíte hlavně vy,které jste to tak měli??záleží na zaměstnavateli??

llluckaaa
26. lis 2013

@presss Co vím já, tak pokud máš platnou pracovní smlouvu, tak máš nárok vrátit se pracovat na pozici, kterou máš uvedenou v pracovní smlouvě.

presss
autor
26. lis 2013

@llluckaaa i třeba po těch 6 letech??před MD jsem u této firmy pracovala7 let,ale to asi na nic vliv nemá

llluckaaa
26. lis 2013

@presss Je jedno, jak dlouho jsi u nich pracovala a jak dlouho jsi byla na RD. Důležité je, co máš napsané v pracovní smlouvě. Pokud je PS na dobu neurčitou a máš v ní uvedenou pracovní pozici, tak máš nárok se na tuto pozici vrátit.

suzanna123
26. lis 2013

@presss obávám se, že místo ti musí držet pouze 3 roky

presss
autor
26. lis 2013

@llluckaaa tak mi to nedalo a smlouvu jsme pohledala a mám tam napsáno,že mám funkci 😀--to je asi jakože pozice 😀 z toho mi vyplývá,že se asi za pár let vrátit můžu,pokud na práci nespadne bomba 😀

llluckaaa
26. lis 2013

@presss Tak to netuším, jestli je z pohledu pracovního práva shodná pracovní pozice s funkcí 😅 Já bych teda neříkala, že se můžeš vrátit zpátky... prostě máč nárok na to dostat zpátky svojí pozici. No a teď je na zaměstnavateli, jestli tě přijme zpět nebo jestli vymyslí nadbytečnost, zrušení pracovního místa ap.

presss
autor
26. lis 2013

@llluckaaa no uvidíme,nadbytečnost myslím nehrozí,spíše nedostatek a zrušení místa taky nehrozí,tam je to na věky věků 😀

klouzek
26. lis 2013

Pokud ji máš na neurčito a máš v ní pozici,tak tě místo musí držet,pokud bys tam pozici neměla,můžou tě přendat na jakoukoliv práci.....ano zaměstnavatel má nárok ti držet místo po dobu 3 let ale pokud budeš navazovat na další MD a zároven RD tak se počítají další 3 roky,tudíž za 6 let se můžeš normálně vrátit do práce.

rene77
27. lis 2013

@presss Ahoj, jestli navazuješ mateřskou na mateřskou, tak zaměstnavatel ti musí držet místo, ale nikoli pozici. Má povinnost ti nabídnout práci, ale už není povinen ti nabídnout stejnou pozici. Je pak na tobě, jestli nabídku přijmeš nebo ne. V případě že by tě nechtěli, musí ti vyplatit 5x mzdu. Ale tvoji původní funkci ti ze zákona nejsou povinni nabídnout zpět. Je dobře být v kontaktu s firmou a určitě jim o plánovaném návratu říct. 🙂

rene77
27. lis 2013

@press tedy abych to upřesnila - mateřskou dovolenou je vám zaměstnavatel povinen poskytnout po dobu 28 týdnů, po ní máte právo čerpat rodičovskou dovolenou, maximálně však do 3 let věku dítěte.

tady je ten zádrhel s pozicí 🙂
Pokud se zaměstnanec vrací do práce hned po mateřské dovolené, má právo vrátit se na své původní pracoviště a samozřejmě na práci podle pracovní smlouvy. Někdy to zjednodušeně vysvětlujeme, že má právo se vrátit „na stejnou židli“.

Po návratu z rodičovské dovolené či neplaceného volna má zaměstnanec už jen právo na přidělování práce podle pracovní smlouvy – tedy už třeba na jiném pracovišti, pokud je toto pracoviště v rámci sjednaného místa výkonu práce.

presss
autor
27. lis 2013

@rene77 vy se nějak blíže vyznáte v této tématice??ráda bych když tak napsala IP a svůj problém pořešila soukromě 😀