Co je na stavbě domu tak složitého?

9radka9
21. únor 2023

Ahoj, zajímá mě, každý říká, jak je stavba domu pro vztah náročná a že po dítěti je to druhá nejtěžší zkouška pro vztah, tak mě zajímá (protože v tomhle nemám vůbec žádnou zkušenost) co je na stavbě domu náročného? (konkrétní příklady) kdo situaci zažil, prosím o nejaké odpovědi, moc děkuji 🙂

atraps
21. únor 2023

@9radka9 taková nostalgie při čtení příspěvků nám se dcera narodila "do stavby", bydlení v jedné místnosti, místo sušáku byl rebrík 🙂. Občas mi přijde úsměvné, jak někteří to bydlení a dítě mají nalajnovane. Dítě, až když bude dům a bude udělaný pokojíček, budeme mít kuchyň a ostrůvkem🙂)).... U nás všechno jinak, ale nevadí, s mužem sme to dali.

jjasmina
21. únor 2023

@klokanka31 a tak jsem to i myslela 😉

tereza0111
21. únor 2023

Protoze se musite na vsem domluvit, prizpusobovat tomu, ze vetsinou veci nejdou podle planu, sezere to strasne moc penez...
My staveli s firmou a stejne to bylo strasne unavne. Nejdrive se vubec rozhodout a domluvt, jak chceme, aby dum vypadal, co je pro nas kazdeho zasadni a nerekousnutelne. Pak vyber firmy - kazde mela nejaka pro a proti. Jedna byla drazsi, ale vyrazne rychlejsi, jedna byla levna, ale pak se ukazalo, ze v jejich rozpoctu neni vsechno, dalsi taky neco. Vsechno tohle rozhodovani neni zalezistos par minut, ale nekolika veceru, kdy unaveni po praci a po celekm dni s detmi je treba sednout k papirum a poradne to prostudovat.
Po vyberu frimy nastavaji neustale okamziky, kdy neco jde jinak nez se cekalo. Firma nam treba i nastini reseni, ale rozhodnuti musi clovek vydat sam a zase - jsou to dlouhe vecery, kdy uz je clovek unaveny, chce si jen sednou k serialu a misto toho musi pocitat a rozhodovat. K tomu je treba pravidelne hlidat rozpocet, jinak to proste ujede.
Pak se prida vybirani kazdeho detailu - chcete to tak nebo tak? A i v harmonickych vztazich je to nekdy orisek se dohodnout. Paradoxne i u veci, kdy jeden z partneru da druhemu v necem volnou ruku. My se treba desne pohadali u vyberu podlahy v garazi :D Rekla jsem manzelovi, ze je mi fakt uplne jedno jaka tam bude a on se tenkrat desne urazil, jak mi to muze byt jedno :D
A takhle to neni obcas, ale treba 2 roky skoro v kuse. Je to udolavajici

emillyhk
21. únor 2023

@atraps My už měli rozestavěno, když jsem otěhotněla. Nebo přesněji řečeno, už jsme měli bydlet, ale zpozdil se termín dodání. Nakonec se zpozdil o 11 měsíců, to už byl trochu adrenalin, protože jsem se nechtěla stěhovat s novorozencem, nechtěla jsem objednávat nábytek, protože do bytu by se nevešel, do baráku ještě nebyl kam dát, do toho covid a polovina věcí nebyla. Koupelny se předělávali 7x, atd. 😆 Dneska se tomu směju, tenkrát jsem měla nervy na pochodu.

aarriel
21. únor 2023

@klokanka31 podle me to proveri pevnost vztahu. Pary, ktere maji pevne zaklady, funguji a komunikuji se nerozejdou, nektery to i posili. Ale ty slabsi pary, co meli problemy uz pred tim, tak tem se to stat muze 🤷

vikinkav
21. únor 2023

@atraps nam se behem stavby narodilo 3. mimco, vsichni nam rikali ze jsme blazni, ten posledni rok byl snad nejnarocnejsi v mem zivote, manzel navic menil praci, ale jsem na nas fakt pysna. Jinak presne ted bydlime v rozestavenem a jeste par let budeme, ale hlavne ze bydlime ☺️

hani_na
21. únor 2023

@9radka9 My začali kompletní rekonstrukci bytu 4 měsíce před mým porodem, všechno naplánovaný, že to klapne. Psal se únor 2020, v březnu přišel lockdown, nebyl materiál, nábytek a vše jsme vybírali po netu a lhůty dodání se prodlužovali, stěhovali jsme se zpátky v říjnu z bytu od tchána do totálního bordelu. Porod velký špatný - neurologie a velký otazník, co bude dál. Období totálního masakru, manžel to nakonec skoro všechno dělal sám s tchánem, takže z prvních 4 měsícu prvního syna nemá nic..P.S. Barák nás čeká cca za 2 roky a mám z toho už teď kopřivku🙈

kupi
21. únor 2023

Našemu vztahu stavba domu pomohla. Začali jsme stavět 12let po svatbě a tak nějak nás to zase víc stmelilo. Sice to bylo někdy dost náročné, ale neměnila bych.

hanka_12345
21. únor 2023

My svépomocí, sem tam nejaky delnik takze ne 100% a je to pravda jak se rika..proste to cely je silenost :D My jsme za pulkou ale jeste nas toho spousta ceka. Ppro me je asi nejhorsi jak to trva. Je fakt ze co se vyzdil sklep tak uz tam pomaham mene casto ale uz se nemuzu dockat, stve me to a vzdy kdyz tam prijdu dostanu facku do ksichtu ze si jeste pockam :D ale uz jsme se tak 20x rozvadeli :D
Pokud je to stravba na klic tak si myslim ze to je o mnoho jednodussi ale take dle meho nazoru mnohdy mene kvalitni
My se treba casto dohadovali kvuli tomu ze neco uz mohlo byt a jeste neni. Navic s ditetem se to jeste zbrzdi kdyz nemas hlidani :D nemocny-sup nemuzes jit pomahat na stavbu. Mrholi a -5 -nemuzes-musis byt s ditetem doma
apod

ada22
21. únor 2023

Radši znovu rodit než vybírat kachličky 🙂. Jinak dva roky po dokončení rekonstrukce jsme byli na představení Řemeslníci a manžel se divil, že se nesměji. Říkám mu, že se mi vybavuje ten horor co jsme zažili doma a že už jen chybí, aby jeli kolem policajti a řemeslníci zdrhli ze stavby. Ta scéna byla o pět minut později 🙂.

hanka_12345
21. únor 2023

já teda vim ze chlapy fakt nevytrhnu ale mam lepsi pocit kdyz tam pomaham,vuci manzelovi.... třeba nosim role IPY :D

hanka_12345
21. únor 2023

@ada22 radsi rodit nez znovu delat zakladovku :D

shirilka
21. únor 2023

@9radka9 Rekonstruovali jsme část domu za plného provozu svépomocí, ještě to bylo bez dětí a bylo to brutální. Sice jsme se viděli jen na stavbě po práci ale neřešili jsme nic jiného jen stavbu, bordel všude, byl to mazec. Odcizili jsme se hodně, žádný čas jen pro nás, skoro jsme se rozvedli... Teď máme dva špunty jsem na rodičovské a aktuálně rekonstruujeme zbytek, tentokrát firmou, je to o 100procent lepší ale i tak je většina konverzaci o tom jaké kde kachle apod🤣 Naštěstí manžel má hodně podobný vkus tak se shodneme a pak už víme co bylo předtím špatně, že prostě musíme řešit i jiné věci takže jednou do měsíce jedem na výlet ať se máme na co těšit, zatím to jde, tak uvidíme 😄

laxesis
21. únor 2023

@konidana pardon, to bylo pro klokanku a zadavatelku😁 nevím, kde se mi to zvrtlo🙂

denyma
21. únor 2023

Stavíme už dva roky, svépomocí. Spousta věcí se často posere, peníze se sypou ani nevíme jak... Loni v létě už se k tomu nedal udržet nájem tak jsme šli do rozdelaneho. Bordel všude kam se podíváš, ikdyz už některé místnosti hotové furt se nosil prach, neustále všechno přesouvat aby se dalo dodělat zas něco jiného. Žádný čas navíc vše v baráku. Občas jsme si prostě jen sedli a bečeli... Takže za mě velká zkouška. Musime se prostě vzájemně podporovat, někdy ale došly síly a hádali jsme se kvůli úplným blbostem. Nicméně si myslím že čím déle stavíme tím víc nás to dává dohromady. Ale dokážu si představit že by to někdo nezvládl.

dyechampion
21. únor 2023

@klokanka31 sorry, nesouhlasim, ale respektuju tvuj nazor 🙂

hvezdicka09
21. únor 2023

@9radka9 ahoj, nečetla jsem komentáře, přidám jen svou zkušenost. Stavime čtvrtým rokem, zanedlouho se budeme stěhovat. Stavime částečně dodavatelsky a částečně svépomocí. Manžel hodně věci děla sám, je opravdu šikovný. Mame dvouletého syna a další miminko je na cestě a nejhorší problem s celou stavbou u nás je ČAS. Manžel tráví většinu času v práci, vydělává na stavbu, zbytek času tráví na te stavbě. S námi je naprosto minimálně. Cele víkendy je na stavbě. A to je hodně náročné, chybime si, jsme unavení. Ale za chvíli budeme ve svém, spolu, a to nás žene kupředu.

barumrallyebum
21. únor 2023

To je tak, kdyz si nekdo vezme velky sousto..

bigbig
21. únor 2023

@9radka9 Mám 2 děti. První byl náročňák, komplet prořvaný první měsíce, záhul. Druhej se mi budil od narození až doteď (10 měsíců) klidně 15 krát za noc. Taky záhul. Ale rekonstrukce svépomocí, to byl větší očistec. Máme s manželem nekonfliktní vztah, nehádáme se vůbec. Ale rekonstrukce bylo fakt napi*u období. Debilní bylo, že jsme rekonstruovali s dvouleťákem a bez hlídání. Střídali jsme se na baráku a u dítěte a spolu nebyli nikdy. Makali jsme tam vždycky každý sám. A pak jsme se třeba z únavy, stresu a frustrace i pohádali. Což se jinak nehádáme nikdy. Naštěstí to trvalo jen suma sumárum necelej rok a tak nás to spíš stmelilo. Ale znovu bych do toho nešla. Rozhodně ne s dítětem.

maciceksta
21. únor 2023

Tak není stavba jako stavba, pokud je to na klíč nebo se jen postupne řeší firmy, tak je to brnkacka, s prstem v nose se max. pohadate nad výběrem oken, dveří, podlah... Ale pokud komplet svépomocí, a k tomu už jsou děti, tak se fakt příprav na peklo, budeš sama s dětmi, muže skoro neuvidíš, on bude sedrenej jako kůň, ty věčně protivná a nasrana, protože budeš na děti jen a jen sama. A ta situace při stavbe svepomoci netrvá rok, ale třeba 4. Takže fakt záleží na konkrétní situaci. Za mě stavba pro vztah je velkou zkouškou.

malanoha
21. únor 2023

My jsme spolu v manželství stavěli akorát plot a i tak jsme se málem rozvedli 😁 Ne, barák nikdy. Chlap udřenej, děti nevidí, manželka doma nasrana, peníze a mládí v prdeli. A co, vezmete si ten barák s sebou do hrobu? Ne.

janule0123
21. únor 2023

@9radka9 pokud nemáš problém postavit na klíč a zaplatit si stavební dozor tak úplně v pohodě ..a uzijes si to vybíráni podlah, dveří, kuchyně 😂a jaký keřík kam a jak velký pokoje… pokud to chcete lepit svépomocí a subdodavatelsky .. a ještě mate doma dite; tak to bude zkouška .. vem si ze muz přijde z práce a půjde na stavbu, víkendy na stavbe, dovoleny na stavbe … on unavenej a v nervu… s detma pořad sama, žádný výlety, dovoleny … na vše sama pac má důležitější problémy a má toho moc … a takhle když dobře to půjde rok a půl až dva … do toho tam zahuci víc peněz než jste počítali … to se taky propise na atmosféře … kupa lidi se po stavbe svépomocí fakt rozvedla až teda paradoxně po dokončení domu

budouci_maminka
22. únor 2023

Jak bylo zmineno, je to narocne casto proto, ze clovek planovani, vybirani a zarizovani venuje hodne energie a ta se treba nevrati. Tak hleda oporu a empatii v tom druhem ktery treba ma taky splin a nedokaze poskytnout v danou chvili takovou podporu jakou by potreboval ten druhy a hadka je na svete. Casto je to okorenene strachem o penize, unavou, vyakcelerovane nejakym problemem v praci a nebo snahou byt jeste 100% rodič pro dite/deti v batolecim veku.
Takze ne, vubec nejde o zatezkavaci zkousku z hlediska shody partneru na barve kachliček, ale prave o te vzajemne opore, zastupitelnosti a videt potreby toho druheho.
My treba meli stesti ze vzdy kdyz jeden byl na dně tak ten druhy uz zacal videt svetlo na konci tunelu, takze tam dokazal pro druheho byt, zlehcit situaci ("tak ja jedu na benzinku pro kanystry a sirky a serem na to, nahlasime to na pojistovnu ze jsme vyhoreli a zacneme od znovu a nekde jinde ne?" 😄 ) nastesti nikdy jsme se nesešli v stejnem mizernem rozpolozeni, verim ze pokud ano, ty hadky mohly byt hodne osklive.
Je to fakt stejne jako s tim ditetem. Taky ty hadky ve vetsine pripadu nejsou o tom jestli uz zkouset nocnik, ale o tom ze jsou oba unaveni, oba se citi nedoceneni a potrebovali by empatii a podporu od toho druho. Ono to vypada jako banalita ale i blba veta "vypadas ze jsi mela tezky den, pojd, napustim ti vanu s penou at si odpocines" udela strasne moc ale takovou vetu chlap nerekne kdyz sam prijde z prace zdrchanej do bytu, naveceri se a leti na stavbu rvat na delniky, ze jsou to kokoti ze prekopli kabel kdyz presne na to je upozornoval jeste rano.

Jinak pobavil me prispevek, jsem lina dohledavat - ale rekonstrukce bytu a stavba domu se neda ani v nejmensim srovnavat. V byte, kdyz se neco posere a nevyjde dle planu pri reko, je to otazka desetitisic, na baraku cokoliv stoji ctvrt milionu a výš. Cim vetsi riziko, tim vetsi stres...

lcn162
Autor odpověď smazal
Zobraz
lcn162
22. únor 2023

Je to zkouška pro vztah, protože x měsíců řešíš chtě nechtě jen stavbu. Věnuješ baráku hodně času a ještě víc peněz. Řešíte problémy s dodávkami materiálu, s řemeslníky . My stavěli hodně svépomocí, takže výlety o víkendu byly tabu. Pořád jsme jen pendlovali mezi stavbou a domovem. Měli jsme hodně krizovek, když manžel chtěl večer ještě něco dodělat, potřeboval mou pomoc a děti už byly unavené a protivné, takže nás to nechtěli nechat udělat. Taky musíte hodně věcí společně vybrat - barvu střechy, oken, veškerého vnitřního vybavení... A dlouho se to táhne.

lcn162
22. únor 2023

@denyma my se taky stěhovali do rozdělaného. Všechny pytle a krabice s oblečením byly v jednom pokoji a chlap tam poslal brigoše řezat polystyren na zateplení baráku, protože venku foukalo a zrovna zateplovali okolo tohoto pokoje, tak aby si to mohli podávat přes okno. Kvůli těm malým zas....nym kuličkám v oblečení jsme se pohádali jak psi.

klaari
22. únor 2023

@9radka9 vetsinou vsem behem stavby dojdou finance, vetsina lidi ma nakonec finalni cenu min o 20% vyssi, to muze prinest problemy. Zdrzeni stehovani, zadne dovolene, stres z pujcky,...

9radka9
autor
22. únor 2023

moc děkuji všem za odpovědi a za vhled, už mám alespoň néjakou rámcovou představu, oba jsme se zhodli, že svépomoci ne, i kdyb to znamenalo posunout stavbu o 2 roky, takže snad to přežijem ve zdraví no, ale je mi jasný, že žádná pohodička to nebude a jo, dítě již máme, naší maličkatou výhodou je, že pozemek je 1 minutu chůze od našeho současného obydlí

9radka9
autor
22. únor 2023

nějak mi zmizelo, co jsem psala, nebo to jen nevidím 🙂 děkuji všem za odpovědi, mám už alespoň nějakou představu o tom, co to obnáší, nechceme stavět svépomoci, i když to bude znamenat, že ta stavba bude hotova později, tak snad to taky zvládnem

journals
22. únor 2023

@klokanka31 dům jsi nestavěla, dítě máš jedno, malé. K tématu nemáš moc co říct… 🤷🏻‍♀️