Pojem stavební úprava. Kdo tomu rozumí?

kaja2016
14. črc 2020

Na kazdou stavebni upravu musine zadat povoleni a ja nevim presne, co to je? Chceme si vymenit vanu a eventuelne polozit nove lino, to je taky stavebni uprava, nebo kde je ta hranice?

puhelin
15. črc 2020

@kaja2016 Uz ti to tady psali. Aby to vyzadovalo povoleni st. uradu, musela bys zasahnout do nosne konstrukce stavby, nebo menit jeji vnejsi vzhled. Leda by ta vana byla zapustena do stropu v arkyri, ktery ted budes rusit.

puhelin
15. črc 2020

@kaja2016 A to lino by muselo byt tak dobre prilepene, ze s tim ubouras i kus stropu.

jipe
15. črc 2020

@kaja2016
@trdelnik234 tak to fakt z otázky není zřejmé, že se jedná o městský byt. A povolení koho se řeší? Stavebního úřadu nebo města? Pokud města, tak bych očekávala, že to bude v nějaké vyhlášce, směrnici nebo řádu neo ve smlouvě (co já vím, co mají ohledně městských bytů za pravidla) definováno,co je stavební úprava podle nich

puhelin
15. črc 2020

@kaja2016 By me zajimalo, na jaky zakon se odkazovali? A ktery urad to bude povolovat?

jipe
15. črc 2020

nicméně jazykovým výkladem bych si troufla tvrdit, že výměna lina není úprava stavby. Výměna vany kus za kus taky se stavbou jako takovou nemá nic společného.... Vybourání jádra už bych pod to naopak podřadila

puhelin
15. črc 2020

@jipe U te vany by mohl byt problem s umistenim odtoku, s umistenim baterie, obklad, bocnice. To uz se stavby tyka. Ale samotna vana, pokud se nemeni co jsem napsala, by mela byt jak pises.

lolam10
15. črc 2020

Hlavne nezapomente tuto nestavebni upravu nahlasit manzelovi🙂

kaja2016
autor
15. črc 2020

@jipe Prosimte uz to neres. Ja se ptala jen na ten termin stavebni uprava, kde a jak jsme v najmu a co vlastnime se toho dotazu absolutne netyka. Naprosta blbost ta diskuze, co tady probiha. Nechapu, proc tu porad nekdo dokolecka vytahuje stavebni urad, uz dalsi prispevky radsi ani nebudu cist, totalni chocholouskov😂😂😂😂
@lolam10 Prvni rozumnej prispevek👍😁

Stavebnimu uradu, paragrafum a hlavne vykani na netu zdar😂

jipe
15. črc 2020

@kaja2016 tak sorry, že se ti snažím poradit, kde najdeš odpověď. Ve stavebním zákoně je stavební úprava definována jako změna stavby při které se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby; za stavební úpravu se považuje též zateplení pláště stavby. Stavební úřad se tu vytahuje proto, že jediné povolení, které zákon případně spojuje se stavební úpravou je stavební povolení. Kde jste v nájmu se dotazu týká, protože pokud vám má povolovat úpravu družstvo, bude definice ve stanovách, pokud město, bude definice v nějakém dokumentu města, atd. Ale víc to fakt řešit nebudu, když už tě to nezajímá :D

puhelin
15. črc 2020

@kaja2016 On ani jiny urad nez ten stavebni do staveb zasahovat nemuze 🙂

meronym
15. črc 2020

@kaja2016 Premyslela jste aspon na sekundu nad tim, ze pokud zde x diskutujicich nepochopilo vas dotaz, tak by ciste teoreticky nemusela byt chyba v tech x diskutujicich, ale ve formulaci dotazu? 🤔 Jen takovy napad...

kaja2016
autor
15. črc 2020

@meronym Hele ja chapu, zes to asi nemyslela zle, ale prislo me to fakt zbytecny ta tvoje reakce. A uz bych to fakt neresila. Ja vubec neresim kdo co blbe napsal nebo blbe pochopil, nikdy a nikde, ani ja, ani druhej. Me vadil jen ten vysmech, to je cely.-) Proto jsem na tebe vytasila, ze jsi to blbe pochopila a jeste se vysmivas. Nechala bych to konovi.-) Souhlas?

zelenaesmolda
16. črc 2020

@kaja2016
Jediny kdo se tu ale vysmiva jsi ty,kde prosimte se ti @meronym vysmala?

vineta
16. črc 2020

@kaja2016 Jen abych to trochu vyjasnila, zákony obsahují legální definice vesměs pro vlastní účely, tj. stavební zákon definuje stavební úpravy pro účely stavebního zákona atp. Kontext tvého dotazu je tak klíčový pro správnou odpověď. V případě, že se “povolení” netýká stavebního zákona, potažmo veřejného práva, ale soukromého právního vztahu mezi tebou a nějakým subjektem, ten si může definovat pojem dle svého uvážení, pokud tím neodporuje právní normě, která ten vztah upravuje. Pokud ho nedefinuje vůbec, tj. ani nelze najít oporu v souvisejících (a to bych podtrhla) právních normách, ani ve smlouvě, hledá se ne jakákoliv definice, ale taková, kterou smluvní strany nejpravděpodobněji mohly mít na mysli, tj. pojem se vykládá tak, jaký je jeho obvyklý smysl. Na tvůj primární dotaz bych odpověděla jako ostatní, protože pojem “povolení” ve spojení se stavebními úpravami evokuje, že se ptáš na regulaci danou stavebním zákonem. To, žes nedostala správné odpovědi, bylo skutečně dáno nevhodně položenou otázkou.

kaja2016
autor
16. črc 2020

@vineta Tak na nasem bytaku to berou dle zakona. Fakt nevidim duvod tady zminovat o jaky byt se jedna. Ale klidne si tu reste dal, jak jse nevhodne zeptala a jak byla meronym prijemna😁😁😁 To je fakt pakarna tohleto... Jsem zvedava, jak dlouho vas tu bude bavit rozebirat, jak jsem se nevhodne sebrala a resit jak je to u nas na bytaku. Snad ze by ste se tam zasli pozeptat? 🤔😁

meronym
16. črc 2020

@vineta Je to marný. Paní zjevně odmítá pochopit, že bez kontextu a rozumného zadání se odpovědět nedá. To je jakoby přišla k právníkovi, že od něj chce sepsat kupní smlouvu, ale ale ať se laskavě nestará, co prodává a komu.

puhelin
16. črc 2020

@meronym Ani doted nenapsala, podle jakeho zakona se ridi 🙂 By me to dost zajimalo.

vineta
16. črc 2020

@kaja2016 Snažila jsem se ti to jen věcně, a myslím, že velmi slušně vysvětlit, abys třeba trochu pochopila, jak se je na to třeba dívat. Smysl tvého dotazu mi tedy zjevně nadále nějak uniká, když si na všechny své otázky umíš odpovědět sama a ještě se tu navážíš do těch, co ti chtěli pomoct.

kaja2016
autor
16. črc 2020

@vineta Uz odpoved mam. Dekuji, jsi hodna, ale uz odpoved mam, jiz jsem to psala. Pomoc tudiz jiz nepotrebuji.

jipe
16. črc 2020

@kaja2016
@vineta
@meronym To je fakt marný. Podle jakýho zákona to berou na byťáku? Podle stavebního? Pak jsem ti definici ocitovala výše a výměna lina pod to nespadá. Pokud je to vymezeno i v jiném zákoně, tak by mě zajímalo v jakém, ať si rozšířím obzory. Je nutné si uvědomit, že je podstatné, o jaký byt se jedná, u bytu v osobním vlastnictví nikoho žádné úpravy nezajímají, pokud nespadají pod stavební povolení (event. teda se řeší stanovy SV)

puhelin
16. črc 2020

@jipe Asi existuje zakon o bytech 🙂 Zapomneli ho vyvesit ve sbirce zakonu. Dostupny je jen na bytovem druzstvu.

kaja2016
autor
16. črc 2020

@jipe Tak ja uz jsem to psala vyse, diskuze ma 2 stranky, takze myslim, ze kdybys mela zajem nejak pomoct, tak si to prectes. Nejedna se o zakon ale o rozhodnuti soudu, precedentni pravo. Nevim co furt resite. Zajem poradit fakt nemate.

puhelin
16. črc 2020
zelenaesmolda
16. črc 2020

@kaja2016
dle jakeho zakona to berou?

jipe
16. črc 2020

@kaja2016 já si to čtu a zájem pomoci mám, proto prohledávám zákony a cituju ti to tady. Rozhodnutí soudů by neměly jít proti smyslu zákona. Pokud bys měla odkaz na konkrétní rozhodnutí, budu ráda, jsem na rd a nemám aspi, google mi nic nenašel a nemám čas lustrovat rozsáhlou judikaturu

kaja2016
autor
19. črc 2020

@jipe Ted to taky nevidim, kdyz to najdu, hodim sem. No rozhodnuti soudu jde casto proti zakonum. Pak to ruzne instituce pripominkuji a tak a pak se treba zakon upravi. Viz nedavna kauza s osobou blizskou. Zkratka to je vyvoj.
@zelenaesmolda Zakonem jsem myslela pravo. Promin, sice je cestina muj matersky jazyk, ale nektere pojmy jsem zazila prvne v anglictine, a mela jsem na mysli "LAW" ve smyslu pravo.