Pojem stavební úprava. Kdo tomu rozumí?

kaja2016
14. črc 2020

Na kazdou stavebni upravu musine zadat povoleni a ja nevim presne, co to je? Chceme si vymenit vanu a eventuelne polozit nove lino, to je taky stavebni uprava, nebo kde je ta hranice?

meronym
14. črc 2020

Přímo ze stavebního zákona:
Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou.

Výměna vany a položení lina v každém případě nejsou stavební úpravy a už vůbec nevyžadují žádné povolení ani ohlášení 🙂

meronym
14. črc 2020

Po pravdě jsem se obsahem dotazu celkem pobavila při představě náporu na stavební úřady, kdyby každý ohlašoval např. položení podlahového koberce nebo nový záchod :D

kaja2016
autor
14. črc 2020

@meronym Stavebni uprava se nemusi hlasit na urad, ale na to jsem se neptala. Me zajima ciste jen, co kpnkretne stavebni uprava je. Zakony si umim tez precist. Ty ctes spatny zakon. Nicmene i existuje zakon, ktery stavebni upravu definuje. Definuje, respektive negativne vymezuje - ale nejmenuje, o co konkretne jde. Ptala jsem se z toho duvodu, ze me z bytaku prisel papir, ze se musi zadat o souhlas u vsech "stavebnich uprav" a do telefonu mi bylo receno, ze jde napriklad o pokladku lina, vymenu vany, odlazdickovani koupelny, sadrokartonove pricky a podobne. Jsem rada, ze jsem te pobavila, nicmene jsi nepochopila vubec dotaz.

Nenajde se nekdo, kdo tomu pojmu rozumi?

rybkaryb
14. črc 2020

Ne, to co jmenujes neni na stavebni povoleni ani na stavebni ohlaseni stavebnimu uradu.
Ale z toho dodatku co pises to vypada, ze bytovy druzstvo ma ve svych stanovach ze upravy bytu se musi hlasit-ale bytovymu druzstvu ne stavbnimu uradu. Meronym nemohla pochopit dotaz kdyz bytak jsi zminila az v druhym prispevku.

meronym
14. črc 2020

@kaja2016 Kdyz se neumite zeptat, dostanete nespravnou odpoved. A ne, neverim, ze byste dokazala spravny paragraf najit v tak obsahlem zakone jako je stavebni 🙈

meronym
14. črc 2020

@kaja2016 Jo a vzhledem k vasemu tonu si dalsi rady odpustim.

kaja2016
autor
14. črc 2020

@rybkaryb Ale ja se vubec na stavebni povoleni neptala.

kaja2016
autor
14. črc 2020

@meronym Ja se na stavebni povoleni vubec neptala, chce to poradne cist a nededukovat, ze jsem hloupa a jeste se tim bavit🤔. Tak se nediv, ze jsem se ozvala, s "tonem" jsi zacala ty.

Ptala jsem se pouze, jestli tu nekdo nezna termin stavebni uprava. Jasneji uz jsem se snad zeptat nemohla.

meronym
14. črc 2020

@kaja2016 A to, ze se v souvislosti se stavebni upravou neptate na ohlaseni/povoleni od stavebniho uradu (coz je zakladni spojitost), ale na pravidla sveho bytoveho druzstva, jsme si meli vyvestit z kristalove koule?

meronym
14. črc 2020

V kazdem pripade to, co popisujete, nejsou stavebni upravy podle zadneho pravniho predpisu. Nejvice se to blizi pojmu “drobne opravy” podle narizeni vlady č. 308/2015 Sb., ktere vsak upravuje jinou oblast.

Podle věcného vymezení se za drobné opravy považují
a) opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin a výměny prahů a lišt,
b) opravy jednotlivých částí dveří a oken a jejich součástí, kování a klik, výměny zámků včetně elektronického otevírání vstupních dveří bytu a opravy kování, klik, rolet a žaluzií u oken zasahujících do vnitřního prostoru bytu,
c) opravy a výměny elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení, zejména vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, domácích telefonů, zásuvek rozvodů datových sítí, signálů analogového i digitálního televizního vysílání a výměny zdrojů světla v osvětlovacích tělesech, opravy zařízení pro příjem satelitního televizního vysílání, opravy audiovizuálních zařízení sloužících k otevírání vchodových dveří do domu, opravy řídicích jednotek a spínačů ventilace, klimatizace a centrálního vysavače, opravy elektronických systémů zabezpečení a automatických hlásičů pohybu,
d) výměny uzavíracích ventilů u rozvodu plynu s výjimkou hlavního uzávěru pro byt,
e) opravy a výměny uzavíracích armatur na rozvodech vody s výjimkou hlavního uzávěru pro byt, výměny sifonů a lapačů tuku,
f) opravy a certifikace bytových měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění a opravy a certifikace bytových vodoměrů teplé a studené vody, opravy hlásičů požáru a hlásičů kouře, opravy regulátorů prostorové teploty u systémů vytápění umožňujících individuální regulaci teploty,
g) opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní,
h) opravy kamen na pevná paliva, plyn a elektřinu, kouřovodů, kotlů etážového topení na elektřinu, kapalná a plynná paliva, kouřovodů a uzavíracích a regulačních armatur a ovládacích termostatů etážového topení; nepovažují se však za ně opravy radiátorů a rozvodů ústředního topení,
i) výměny drobných součástí předmětů uvedených v písmenech g) a h).

Nicmene odpoved bude ve stanovach vaseho druzstva, ne v pravnim predpisu.

kaja2016
autor
14. črc 2020

@meronym Netusim, proc bys mela dedukovat, ze se ptam stavebni povoleni nebo ohlasku, ja se ptala jasne strucne na definici stavebni upravy. To je fakt diskuze o nicem😂

Kazdopadne kdyby nekdo potrebny na diskuzi narazil - odpoved jsem jiz vypatrala - vyse mnou zminene se opravdu dle zakona za stavebni upravu povazuje.

Stanovy s tim nemaji nic spolecneho - je to terminus technicus.

meronym
14. črc 2020

@kaja2016 Tak jeste, ze jste tak sikovna. Odkazete i na prislusny zakon a paragraf? Abychom se poucili?

rybkaryb
15. črc 2020

@kaja2016 vis ale odpoved na to co je stavebni uprava jsi dostala hned v prvni odpovedi od meronym definici ze stavebniho zakona, ktera rika, co stavebni uprava je. Doporucuju se radeji obratit na nekoho kvalifikovanejsiho nez jsme zjevne my dve, pokud na nekoho takovyho narazis, ale hlavne mu poloz srozumitelne otazku.
Myslim ze jsi se do toho akorat sama zamotala, a ja jen lituju ze jsem vcera ztracela cas s nekym tak arogantnim jako jsi ty, komu tady nekdo dalsi velmi podrobne vysvetluje veci, na blbe polozenou otazku a tazatel se akorat povysuje misto aby upresnil, na co se sakra ptal a proc.
Poprosim tez o zakon a paragraf, at si muzu svoje do oci bijici mezery dostudovat.

meronym
15. črc 2020

@rybkaryb Taky lituji promarneny cas.

puhelin
15. črc 2020

Stavebni uprava je vse, cim se upravuje stavba.

kaja2016
autor
15. črc 2020

@rybkaryb Hele to je asi na kazdem at si posoudi, kdo tu byl arogantni. Kdyby meronym nepsala, ze jsem ji svym blbym dotazem rozesmala, tak to vubec nehodnotim. Precti si to poradne - ona nenapsala, co je stavebni uprava, pouze na jaky typ stavebnich uprav je potreba stavebni povoleni a jeste doda, ze mam blby dotaz. Jakoze me ten dotaz prijde jasny strucny, o stavebnim povoleni neni ani zminka a uz bych to dal nerozmazavala. To je kazdeho vizitka, co tu pise a meronym jsem zazila machrovat v mnoha diskuzich a zbytecne se do druhych navazet, takze jsem se ozvala, kdyz se pustila do me. To je cele. Stavebni uprava neni definovana v paragrafu, ale v rozhodnutich soudu - je to dohledatelne na internetu a dostala jsem vysvetleni od znameho, ktery dela rekonstrukce a ma s tim zkusenost. Je to zkratka vse, co v byte udelas, pokud menis pevne vybaveni - tzn. zdi, podlahy, ramy dveri, koupelna - vse co se musi nejak bourat, stavet a podobne.

meronym
15. črc 2020

@kaja2016 Jiste kazda snaha o pomoc druhym musi byt po zasluze potrestana. Jsem rada, ze s vami nejsem v kontaktu ve skutecnem zivote (a lituji ty, kdo jsou) protoze vase schopnost prekrucovat a zadubenost je neuveritelna.

kaja2016
autor
15. črc 2020

@meronym Tak jestli povazujes za pomoc se druhemu vysmat, tak to je par problem no☹ Nic neprekrucuju, polozila jdem dotaz, ty jsi nepochopila a odpovedela na neco jineho a dodala jsi, ze jsem te svym hloupym dotazem rozesmala... To je cele.

zelenaesmolda
15. črc 2020

@kaja2016
promin,ale je naprosto logicke,ze vymenu vany a lina nikde na urade hlasit nemusis...

puhelin
15. črc 2020

Jinak teda vanu bych jako stavebni upravu oznacila, protoze je zabudovana do stavby. Je to zarizovaci predmet.

zelenaesmolda
15. črc 2020

@kaja2016
a co se
@meronym tyce tak ji casto vidim radit v ruznych diskuzich a vzdycky to ma hlavu a patu a nad nikoho se nepovysuje.A mohla by se na to vykvaknout protoze ji tady za to nikdo neplati...

kaja2016
autor
15. črc 2020

@zelenaesmolda A jaky mas urad na mysli?

zelenaesmolda
15. črc 2020

@kaja2016
ja ti nevim,asi odbor socialni pece o dite :D

jipe
15. črc 2020

"Na kazdou stavebni upravu musine zadat povoleni " - tak ono to evokuje stavební povolení, protože ze zákona mě žádná jiná povolení týkající se stavebních věcí moc nenapadají. Pokud se jedná o povolení bytového družstva, mělo by být definováno ve stanovách, co se rozumí stavební úpravou podléhající povolení. Spoléhat na to, že vlastníci budou znát judikaturu v těchto věcech asi nelze

puhelin
15. črc 2020

@jipe Jeste existuje souhlas st. uradu, nebo proste rozhodnuti (i st. povoleni je forma rozhodnuti).
Ale otazka je spatne formulovana.

puhelin
15. črc 2020

Lino bych zaradila do stavebni udrzby

trdelnik234
15. črc 2020

@jipe
ale ona nie je vlastnikom bytu,v ktorom sa chysta menit lino a vanu,je to mestky byt.Tak mozno preto (z otazky bohuzial nie ja jasne,na co sa presne sa pyta).
@kaja2016 je to tak?

kaja2016
autor
15. črc 2020

@trdelnik234 Jojo, je to mestsky byt a ptala jsem se na to, co je to stavebni uprava. Jinak nic menit nechceme, jen me to zajimalo, protoze na bytaku me tvrdili, ze dle zakona se to vztahuje i na lino, vymenu vany a podobne. A meli pravdu...

puhelin
15. črc 2020

@kaja2016 Nemeli 🙂

kaja2016
autor
15. črc 2020

@puhelin No tak to vysvetli. Ja jsem nasla na netu, ze ano. Plus me to rikal i znamy, co dela rekonstrukce.