Thermomix. Máte zkušenosti?

15. zář 2021

Ahoj, uz delsi dobu premyslim nad porizenim Thermomixu. Cena neni uplne zanedbatelna, a proto me zajimaji vase zkusenosti? Na IG na me vyskocil nejaky kanal, kde jsou ukazany recepty a vse vypada skvele….ale pak jsem zkusila kouknout na bazar a je tam celkem dost inzeratu, kdy se ho lide snazi zbavit 😀 Tak nevim, jestli je to takovy zazrak. 🤷‍♀️ Mam dve male deti, jedno zatim kojene, ale to druhe uz ji “normalne” a vareni neni uplne muj kamos.

Mate ho nekdo doma a vyuzivate denne se vsemi jeho nastavci apod.?

sudylichozrout
15. zář 2021

Dovolím si označit @78marcela 🙂

zuzkasim
15. zář 2021

Mě o něm zrovna nedávno nadšeně vyprávěla kolegyně. Mají ho krátce, ale je z něj úplně paf, co vše se tam dá dělat, jaká je aplikace cookido (nebo jak se to píše), která ti přesně říká, co zrovna máš udělat a dát tam, je to jednoduché, obsluhu zvládnou i její školní děti... ale ona ráda a hodně vaří, pro ni je to zpestření, zase něco nového. Já si pak pustila nějaká videa, protože jsem to vůbec neznala, abych měla tuchu, o čem furt básní a mě osobně to třeba nenadchlo. Nevařím moc ráda (ale musím samozřejmě často), pro mě by to byla hrozná spousta věcí navíc (je to docela rozměrné a když v tom chceš vařit vše, potřebuješ dost nástavců a příslušenství) do malé kuchyně. Je to trochu jiný styl vaření a mám dojem, že nic pro mě. Tak tu máš další 2 pohledy, nadšená kolegyně a konzervativec🙂

sebestka
15. zář 2021

https://www.catler.cz/varny-kuchynsky-robot/tc-...
Já uvažuji tady nad tím. Zdá se mně to stejný, jen jiná značka a tudíž levnější varianta.

lysecek
15. zář 2021

Mne by zajimalo, pokud se ozve nejaka majitelka, jestli v tom muzu zadelat testo i ve vetsim mnozstvi, tzn treba z 1-2 kg mouky. A jestli to umi naslehat i snih na meringue - s vysokymi spickami🤔?

autor
15. zář 2021

@zuzkasim My mame kuchyn velkou, takze misto problem neni. A prave se mi libi, ze mi ten pristroj rika, co presne mam delat. To mi sice rekne i obyc kucharka, ale prijde mi, ze to vzdycky nejak zvoru 😀 Jsem taky spis konzervativec a nebyla bych rada, kdyby se mi pak doma valel pristroj za skoro 40k a byl k nicemu.

autor
15. zář 2021

@sebestka Ale ten nema integrovane ty recepty, ne? Jakoze ti nerika, co mas delat..To se mi prave na tom Thermomixu libi. 🤔

sebestka
15. zář 2021

No, to právě nevím ☹

78marcela
15. zář 2021

@sudylichozrout díky za označení.

78marcela
15. zář 2021

Můžu tě pozvat do naší skupinky. https://www.modrykonik.cz/group/8875/

78marcela
15. zář 2021

No a jinak, já ho mám už třičtvrtě roku a bez něj už bych nikdy být nechtěla. Zamilovala jsem se do něj natolik, že jsem se pak přihlásila k firmě jako externí poradce a můžu ho prodávat. To až poté, co jsem si ho pořídila, protože je vážně ggenialni.
Nástavce zas tak často nepoužívám, ale to je o stylu kuchyně, co máte rádi. Pokud děláte často knedlíky, tak s nástavcem. Já ho mám tak jednou týdně na lososa v páře, jinak preferujeme rizota, masozel směsi, hodně v něm dělám i pro děti kaše, ovesná, krupična,.pudinky,.lipanky, dělám různá těsta na rohlíky, loupáky, housky...a na to nástavce nepotřebuješ.

@lysecek těsto max z kila mouky. Víc ne.

78marcela
15. zář 2021

@sebestka na Thermomixu je geniální právě cookidoo, ta obří zásobárna receptů, návodů. Bez ní to.byl.jen obyčejný varný robot, se kterým bych moc nevěděla, co dělat a popravdě bych za to ani těch deset tisíc nedala. Můžeš si myslet, že jsem zaujatá (a možná i jsem), ale radši si těch deset tisíc ušetři. Toto je.k.nicemu.

sebestka
15. zář 2021

@78marcela Tak dík 😀
Ne, fakt děkuji . 🙂

piskle89
15. zář 2021

Moje zkušenost..já jsem absolutní odpůrce vaření. Nesnáším to. Jenže..jedno dítě a druhé na cestě. Snažím se ušetřit čas v kuchyni a ušetřit energii ,
😁 Kamarádka o něm taky básnila. No tak jsem to u ní omrkla, zkusily jsme pár receptů a já byla chycená. Jasně, 40 tisíc je dost. Jenže já konečně vařím. A jakože fakt vařím 😂 najednou se nebojím, že něco pokazím. Vede mě to a já se cítím jistě. Mám ho pár týdnů, ale už jsem v něm zkoušela těsto, pomazánky, polévky, maso na páře, bramboráky, vajíčka i různá hlavní jídla. Už i dezert jsem vyzkoušela. Něco mi chutná víc, něco méně. Ale můj malý nejedlík jí. A to je fakt super 👏 Aplikaci miluju, protože já vařím očima. Udělá to nákupní seznam. A pak už jedeš krok po kroku. Jako za mě úžasná skvělá věc. Nejlíp investované peníze 😁

78marcela
15. zář 2021

@piskle89 moje řeč 👍

jajulin
15. zář 2021

Začnu tím, že na bazarech jsi asi viděla hlavně TM5, což je starší verze. Běžně se to dělá tak, že když po x letech vznikne nový model, spokojení uživatelé Thermomixu si ho koupí a ten starý prodají, protože má stále hodnotu. Teď se prodává TM6, který má oproti TM5 spoustu nových vychytávek.
Snad dva roky jsem vybírala kuchyňský robot, chtěla jsem, aby byl opravdu super a uměl toho co nejvíc. Když jsem loni kolem Vánoc vybrala (Bosch za cca 20 tisíc), neměli ho zrovna skladem a do toho jsem tady objevila zprávu od @78marcela , která si zrovna koupila Thermomix. Stačilo pár videí ukázat manželovi a bylo rozhodnuto, thermomix máme od února doma a já nelituji jediné tisícovky, kterou jsme za to dali. Používám ho snad každý den - na polévky, hlavní jídla, těsta, jogurty, dezerty, jako výkonný robot. Ne každý den vařím oběd a ne každý oběd, který vařím, dělám v thermomixu, ale tím, jak je všestranný a umí toho hrozně moc, tak nikdy dlouho nezahálí. Nastrouhat parmazán, mrkev, nasekat cibuli, česnek, maso - tohle jsem od února ručně nedělala, thermik to má za 5 vteřin. Ryby, rýže, brambory, kynuté knedlíky nebo knedlíky s ovocem - to vše teď dělám na páře a nemá to chybu. Při dělání kečupu nebo rajského protlaku prý je kuchyň celá zacákaná, protože to stříká (když se to dělá kasickým způsobem). Já nemám zkušenost, protože jsem si na to nikdy dřív netroufla. Letos mám zásoby protlaku i kečupu - a to téměř bez práce a bez jediného stříkance 🙂 . Chtěla jsem udělat i švestková povidla, ale bohužel se nám neurodily švestky. Do února jsem téměř nepekla z kynutého těsta, teď dělám každou chvíli čerstvé loupáky, rohlíky, bagety, koláče, buchty. Dělám domácí paštiku, jogurty, zeleninovou pastu (místo bujonu), vaječný likér, šunkovou pěnu, čerstvý sýr, z cukru krystal mám moučku za 20 s. Dá se v něm udělat i domácí šunka, debrecínka, ale na to se teprve chystám. Celkově v obchodě kupuji spíš základní suroviny, vše ostatní si udělám. A super bonus navíc - manžel, který uměl uvařit jen čaj a těstoviny, dnes klidně udělá svíčkovou nebo svůj milovaný katův šleh 🙂. Takže já Thermomix jedině doporučuji, po 7 měsících používání jsem z něho nadšená čím dál víc. A to fakt myslím upřímně, prodejkyně nejsem 🙂 .
@zuzkasim dovolím si nesouhlasit. Oproti ostatním nadupaným robotům má Thermomix minimum příslušenství a rozhodně s celkovým vybavením zabere méně místa než můj původně vybraný Bosch. O prázdninách jsme si Thermomix vozili s sebou na dovolené. Stačila maličká kuchyně se základním vybavením a uvařit cokoli nebyl problém. Spousta lidí si ho vozí s sebou v karavanu nebo obytném voze. Doma vidím, že mi místo opravdu hodně ušetří, protože nepotřebuji skoro žádné hrnce a hlavně žádné jiné kuchyňské pomocníky. Samozřejmě mi zůstává trouba a indukce, k tomu struhátko na ostrouhání kůry z citronu. Nepotřebuji ani kuchyňskou váhu, ponorný mixér, smoothie maker, ruční šlehač atd. atd. Při vaření ušpiním minimum nádobí a kuchyň zůstává pěkně čistá. Nechci tvrdit, že tenhle přístroj musí všechny nadchnout stejně jako mě, ale s tím příslušenstvím a potřebným místem je to opravdu přesně naopak, než jsi psala 🙂 . Jo, a konzervativec jsem taky 🙂 .

zuzkasim
16. zář 2021

@jajulin Když já už ten Bosch 18 let mám🙂 Kdybych si zařizovala kuchyň, tak bych uvažovala jinak, to přiznávám, jenže už roky vše mám a další místo ne. A u nás bohužel ještě jeden podstatný důvod, je nás 5 a všichni 3 chlapi toho sní strašně moc (2 sportující puberťáci, muž sportovec,fyzicky pracující), já s dcerou toho sníme taky dost. Dívala jsem se na videu třeba na množství brambor, co se do toho vleze a troufám si říct, že bych oběd musela dělat na 2x☹ Fyzicky jsem ho neviděla, s kolegyní na tom nejsme tak, abychom se navštěvovaly, třeba jednou změním názor (nebo až hoši odejdou z domu). Když něco chválí většina lidí, tak obvykle bývá dobré!

autor
16. zář 2021

@78marcela Dekuji za zkusenost. Takhle kdyz to nekdo napise, tak to zni jako sen. 😁 Mne ale treba zrovna ovesna kase zni, ze kvuli tomu nemusis spinit robota. Jde mi predevsim o hlavni jidla, proste obedy a vecere. Treba totalne zboznuju svickovou, zvladne to omacku i uhnest testo na knedlik?

autor
16. zář 2021

@piskle89 To je super! Ja bych taky rada konecne neco uvarila. Prijde mi, ze vsechny moje pokusy sice jsou k jidlu, ale porad by to mohlo byt lepsi. 😂

autor
16. zář 2021

@jajulin Nene, na bazarech je prave i ta 6, proto me to prekvapilo.
Jinak diky za obsahlou recenzi. 😊 Jeste dotaz: Umi to i jakoze zdravejsi varianty tech jidel? Treba misto klasicke mouky zitnou, spaldovou, mandlovou? Mene cukru apod.? Nebo musim jet presne podle receptu jinak to nebude k jidlu? 😁

autor
16. zář 2021

@78marcela
@piskle89
@jajulin
A jeste posledni dotaz na Vas, co ho mate? Napadlo me to vcera, kdyz jsem koukala na Masterchefa 😂 Napadlo me, jaky vzor predavam svym detem, hlavne dceri. Vite co myslim...takove to, jak my vsichni vzdycky vzpominame na super kuchyni nasich babicek..nase deti a vnoucata tohle nebudou moci rict, protoze my mame Thermomix. 😁🙈 Takze defacto nebudeme umet varit "klasicky". 🤔
Mozna to jen moc hrotim, ale vcera mi to proletlo hlavou.

78marcela
16. zář 2021

Hele a odkud jsi? Nabídla bych ti ukázku, kdybys chtěla. Svíčkovou i knedlík udělá. Je zaměřen hodně na zdravější variantu pokrmů, takže řízek ti neusmazi. Dělá dost restované nebo na páře.
A ovesnou kaši nedělám jinak než v TM. Je jedno, jestli uspinis kastrol nebo mísu od TM. Ale do TM nasypu ráno vločky, on si je sám pomele, přidám mléko, otočím knoflíkem a odcházím do sprchy. Za 20 minut to zazvoní hotové. Nemusím nic namáčet, vařit, míchat, stát u toho...a ještě si tu mísu po sobě umyje.

78marcela
16. zář 2021

No a o tom, co předávám dětem. Na koníkovi jsem 11 let. A z toho jsem deset let skuhrala nad vařením. Kdo mě tu dýl sleduje, ví, že jsem byla kuchařka na baterky. Pripalila jsem i vajíčka natvrdo.
Vaření mě otravovalo, často se mi to nepovedlo, dělala jsem pořád dokola pár jídel, který jsem jakžtakž uměla, nebo jsem dělala polotovary.
Teď mě to s tím TM baví, jídla jsou chutná, mnohem zdravější, málokdy se to nepovede. Předávám dětem zdravější způsob vaření, zdravější návyky do budoucna a to, že mám na ně víc času. Zapnu stroj a sedím s dcerou u úkolů, se synem malujeme...
A až si moje děti budou zařizovat domácnost, tak thermomix (případně nějaký podobný stroj) bude v kuchyni naprostým standardem jako jsou dneska robotické vysavače nebo myčky a sušičkyA ano, recepty se dají přizpůsobit, taky si dávám třeba třtinový cukr nebo dělám bagety se spaldou apod.

levandule_k
16. zář 2021

Nemám zkušenost s Theromomixem, ale jestli to funguje, tak jak se tady píše, tak své dceři předáš, že dokáže navařit chutné jídlo bez mega námahy a čas, který ušetří může věnovat sobě, eventuálně jednou svým dětem.

Pokud nejsi úplně skvělá kuchařka a dejme tomu, že tvoje jídlo je průměrné, tak pokud se nezlepšíš sama od sebe, tak děti a vnoučata jednou budou vzpomínat na level kuchyně jaký máte. 😉

autor
16. zář 2021

@78marcela Severni Cechy, to mas daleko 😁 Stejne si na nej musim nejdriv nasetrit, zatim mam pulku jeho ceny. Manzel by mi ho koupil sam a hned, jak o nem porad melu, tak uz se me "nenapadne" ptal, jak ze se ten zazrak jmenuje 😁
Diky, my prave vubec nesladime, vlastne cukr ani nemam doma. Tak me zajimalo, jestli je cukr v receptu uplne nustnost.

autor
16. zář 2021

@levandule_k Jj takhle me nenapadlo nad tim premyslet a je to vlastne pravda. 🤔 Mrzi me, ze mamka nestihla naucit varit 😒

levandulovy_caj
16. zář 2021

Říkám si, co by mě muselo přesvědčit, abych koupila robota na vaření, který stojí jako moje staré auto, které mě 5 let vozilo dennodenně do práce a ještě jsem ho prodala😀
Dávat tolik desítek tisíc za přístroj abych si udělala domácí pomazánku, kterou zvládne i ten nejtuctovější tyčák za pár stovek? Mě by snad ani to jídlo nechutnalo.

78marcela
16. zář 2021

Určitě se dá množství cukru upravit.

levandule_k
16. zář 2021

Nikdy není pozdě naučit se vaři😉t, základ jsou dobré suroviny. Mě třeba mamka cíleně neučila vařit, ale tím, že se u nás hodně vařilo a vaří, tak jsem tak nějak odkoukala základ, zbytek z pořadů o vaření. Hodně dobrý je blok je kucharkaprodceru.cz, tam máš recept vysvětlený do detailu a význam, proč to máš např. šlehat 10 minut.

autor
16. zář 2021

@levandulovy_caj Rikala jsem si to same a prave si nemyslim, ze bych ho kdy pouzivala treba na ty pomazanky. Ale treba ted jo - varila jsem kure na paprice. Stala u toho skoro 2 hodiny, chutove asi dobre (manzel si nikdy nastesti nestezuje), ale na pohled hruza. Same hrudky, no fakt divna omacka.
Jinak za stejnou cenu jsem si taky koupila svoje prvni auto. Porad ho mam a pojizdne. 😀 Ale tak kazdy investuje jinde. U nas v rodine se ted ceka miminko a koupil se kocarek za 50k. 🤷‍♀️😂

autor
16. zář 2021

@levandule_k Mozna, az budou deti starsi a bude na to vic casu. Zatim se mi ta predstava, ze za mne neco uvari, libi. 😀